יומן הבוקר
עו"ד דנה נויפלד, עדת תביעה במשפט נתניהו (צילום: אלי ציפורי)
משפט נתניהו: היום המשך החקירה הנגדית של עדת התביעה עו"ד דנה נויפלד, הפעם ע"י פרקליטי נתניהו, בעז בן צור ועמית חדד. ניגודי העניינים שלה יהיו במוקד ויתכן שצפויה השתוללות נוספת של העדה על דוכן העדים
מי יפטר את עו"ד דנה נויפלד וגם יעמיד אותה לדין?

במידה מסויימת, ההתנהלות של עדת התביעה עו"ד דנה נויפלד מחוץ לבית המשפט, אף יותר שערורייתית מהתנהלותה במשפט.

היום ומחר תסתיים חקירתה הנגדית של נויפלד, כאשר היום יחקור אותה עו"ד בעז בן צור ומחר אמור לחקור אותה בקצרה עו"ד עמית חדד.
על-פי הערכות, החקירה של בן צור תתמקד בניגוד העניינים של נויפלד במשרד התקשורת, סוגייה מאוד נפיצה אצלה. בשבוע שעבר ראינו כיצד שאלה אגבית של עו"ד ז'ק חן על הסוגייה הזו הוציא אותה מכליה והיא פשוט השתוללה על דוכן העדים.

***

נויפלד לא אוהבת שמפקפקים ביושרתה – באופן טבעי אף אחד לא אוהב את זה. אבל היא שכחה דבר אחד: עדותה במשטרה פקפקה ביושרתם של אחרים, גם אם ברמיזה על תהליכים לא "סדורים" כפי שהיא מציגה אותם בצורה שמתאימה לתזה המופרכת של הפרקליטות.
היא לא מפנימה שצוותי ההגנה צריכים לעשות את העבודה שלהם כדי להגן על לקוחותיהם, בין היתר, גם כתוצאה מעדותה המגמתית, שכבר נמצאו בה חורים למכביר.

אלא שבינתיים צצה פרשה חדשה של נויפלד ושוב באותה סוגייה: ניגודי העניינים הענפים שיש לה, כיוון שבן זוגה, עו"ד דודי תמור, הוא אחד מעורכי הדין הבולטים בישראל ששותף במשרד תדמור-לוי.

נויפלד איכשהו צלחה את כהונתה במשרד התקשורת לאור ניגוד העניינים הזה (המשרד של תדמור-לוי מייצג את מיזם הסיבים האופטיים) אבל במשרד הבריאות, שם החלה לכהן באוגוסט אשתקד, הסיפור אף יותר חמור.
במשרד התקשורת לפחות נערך לה הסדר ניגוד עניינים בעייתי (ורק בעקבות פניותיו של אבי וייס).
במשרד הבריאות, כך נמסר לאבי וייס, אין הסדר כזה, למרות שמשרד תדמור-לוי מתהדר בעיסוק נרחב מאוד בתחום הבריאות.

כיצד קרה שיועצת משפטית, שערכה הסדר ניגוד עניינים לנתניהו בזמנו, לא מודעת לנחיצות של הסדר כזה לגבי עצמה?
טוב, הגמל הרי לא רואה את הדבשת של עצמו.

מצב ניגוד העניינים של נויפלד החמיר בשבוע שעבר, כאשר משרד תדמור-לוי התמזג עם משרד ארנון ויעסיק מאות עורכי דין. כיוון שגם למשרד ארנון יש פעילות נרחבת בתחום הבריאות – נוצר פה מצב שבו היועצת המשפטית של משרד הבריאות עובדת ללא הסדר ניגוד עניינים ועם חשיפה עצומה של ניגודי העניינים למשרד הממוזג.
תארו לכם שפוליטיקאי היה נקלע לניגוד עניינים כזה, נניח נתניהו, איזו מהומת אלוהים היתה פורצת. במקרה של נויפלד, זה עובר בשקט.

אבי וייס פנה גם בנושא הזה למשרד הבריאות ונראה שהדברים "נבדקים" בעקבות פנייתו.
איך נויפלד לא יזמה בעצמה את ה"בדיקה" כשהחלה לעבוד במשרד הבריאות?

אפשר לצפות שבכל תפקיד שלה בסקטור הציבורי, היא חייבת ליזום בדיקה מתבקשת שכזו. הרי סביר להניח שאחרי המיזוג של שני משרדי עו"ד לנויפלד יהיה ניגוד עניינים, ברמה כלשהי, כמעט בכל משרד ממשלתי, אם לא בכולם.
למה היא מתעקשת, אם כן, להמשיך לעבוד בלי הסדר ניגוד עניינים? התשובה ברורה: כי להם מותר הכל.

ועכשיו לשאלה המתבקשת: מי ישמור על השומרים (הרי נויפלד מוגדרת כ"שומרת סף")?
אז היועצת המשפטית החדשה, גלי בהרב-מיארה, היתה יועצת של משרד תדמור, ולכן מנועה לעסוק בענייני נויפלד. מי כן? המשנים שלה, שהם חלק מאותה קליקה שנויפלד שייכת אליה ואמורים לפקח על הסדר הסדרי ניגודי העניינים.

וכאן אנחנו מגיעים ללב הבעיה: נויפלד עושה ככל העולה על רוחה, כי היא מבינה שהיא חסינה.
הסדר ניגוד עניינים באיחור של 8 חודשים? יוותרו לה. הסדר ניגוד עניינים מקל? יכינו לה. העמדה לדין, לפחות משמעתי, על אי מסירת מידע על ניגודי עניינים בזמן אמת? תשכחו מזה.

מה שנוצר פה הוא אכיפה בררנית: אותם שומרי הסף שמכילים כללים נוקשים של הסדרי ניגוד עניינים על פוליטיקאים, לא עומדים בעצמם באותם הכללים.
קחו את פרשת נויפלד, תחליפו את השם לפוליטיקאי בימין, ותראו איך מתגבש כתב אישום על מרמה והפרת אמונים.

***

אתמול בטוויטר ובפייסבוק של אלי
07:57 -> 08:46 -> 14:16 -> 16:40 -> 19:09

מאמרים אחרונים

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »
שלומית ברנע פרגו (צילום: אלי ציפורי)

השקרים של עו"ד שלומית ברנע פרגו, יועמ"ש משרד ראש הממשלה

לא "זכרה" תכתובות עם נתן אשל למרות שטענה שלא קיבלה פניות מנתניהו על מתנות. התירוצים שלה: "בגלל כל מיני תקלות הרבה תכתובות לא נשמרות… אתה מוזמן לפנות למערך המחשוב שלנו להוסיף על תלונותיי שחיתוכים שונים לא מעלים כל מיני תוצאות" (את מה שהתאים לה היא מצאה וזכרה)

הקליקו לתוכן »