מעריב

חזקים בניסוחים: התקציב מורכב כולו מגזירות כלכליות שעברו מכבסת מילים

ברקע האבטלה המדאיגה והחשש מסגר, אפשר לזרוק לפח את תחזיות האוצר בתקציב, שמלא באקרובטיקה מילולית, אך לא נוגע בפנסיה התקציבית שתרבוץ כנטל על הדורות הבאים
נפתלי בנט (ויקיפדיה)
  • הנתון החשוב והמדאיג ביותר שפורסם השבוע, עם כל הכבוד להעברת התקציב, הוא שיעורי האבטלה.
  • באין מענקי חל"ת ובאין פיצויים, הגבלות וסגרים עלולים לפגוע בשכירים ובעצמאים.
  • אני יכול "לברך" את פקידי האוצר: הם הצליחו להשחיל שלל גזירות שיוטלו על מעמד הביניים והשכבות החלשות באמצעות אקרובטיקה מילולית מרשימה, מכבסת מילים שמסתירה את הגזירות ואת העלאת המסים בדלת האחורית.
  • שורש כל הרע בתפיסתם, שעליה עמדתי בעבר, היא הניסיון "לחנך" ו"לאלף" את שוק הצרכנים לפי גחמותיהם הכלכליות, במקום לתת לכוחות השוק לעשות את שלהם ולהתערב רק במקרים של כשל שוק קיצוני.
  • מספר הרופאים המוכשרים מדי בארץ ביחס לאוכלוסייה הוא מהנמוכים ב־OECD.
  • אישור תקציב בממשלה הוא די בלוף. התקציב עובר שינויים בכנסת עד לאישורו, והוא עובר שינויים גם אחרי אישורו בכנסת דרך ועדת הכספים. עם הבדל אחד: בעוד השינויים בכנסת יסוקרו בתקשורת, השינויים במהלך שנת התקציב, באמצעות אלפי שינויים לפחות בתקנות התקציב, יעברו בשקט, כמעט בלי שהציבור ייחשף אליהן. ובלאו הכי, המציאות, כלומר הקורונה, עלולה לשנות שוב את התקציב.

ציטוט נבחר:

השורה התחתונה: בהערכה זהירה, ההתחייבות הכוללת של הפנסיה התקציבית בישראל, עם הגופים הנתמכים ועם פנסיית הגישור מגיעה למשהו כמו 1.1־1.2 מיליארד שקל. זה מספר מפוצץ, אבל חייבים לומר שהוא נפרש על 50 השנים הבאות, ומדי שנה חלק ממנו נבלע בתקציב המדינה. רק שהחלק הזה הולך וגדל והוא די מהותי, בייחוד לנוכח הטלת המסים בתקציב הנוכחי.

מה חדש?

מיכל קליין (צילום: אלי ציפורי)

יומן פייסבוק 22.10.2021

תמליל החקירה הנגדית של עדת התביעה, מיכל קליין, ע"י פרקליטו של שאול אלוביץ', ממחיש היטב עד כמה החונטה השמאלנית ששולטת בתקשורת חוסמת תחקירים ולמעשה מגינה על עצמה

הקליקו לתוכן »
שתפו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email