מעריב

בישראל יש "חוק חינוך חינם". הבעיה היא שהוא הכל חוץ מחינם

אלפי שקלים נגבים מההורים, והשאר במסגרת מה שהוא בעצם חינוך "אפור", שמנציח פערים חברתיים והופך תלמידים מהשכבות החלשות לכאלו שיתחילו את חייהם בעמדת נחיתות
בית ספר – חינוך חינם

מס ושמו "תשלומי הורים". בלי להרגיש, משנה לשנה, כבר עשרות שנים, התשלומים האלה מתנפחים, ובפועל הופכים למנוע של פערים חברתיים בחינוך שמתבטאים מאוחר יותר בפערי תעסוקה ושכר.

ההנחיות של משרד החינוך מ־2014 אפשרו לחלק מבתי הספר לגבות תשלומי הורים "מוגברים", המאפשרים לבתי ספר מסוימים גבייה נוספת של תשלומי הורים.

כבר בשנת 1992(!) המליצה ועדת לנגרמן לבטל את תשלומי ההורים והציעה שלוש אפשרויות למימון שירותי החינוך. תוספת לארנונה, גביית היטל חינוך (ע"י הרשות המקומית או משרד האוצר) ותוספת לתשלומי הביטוח הלאומי.

שיעור ההוצאה של משקי הבית בישראל על מוסדות החינוך העל־יסודיים (שזה לטעמי הנתון החשוב יותר) גבוה מהממוצע ב־OECD ומהממוצע באיחוד האירופי – 12% לעומת 9% ו־6% בהתאמה. אלו פערים גדולים מאוד.

המועצה הלאומית לשלום הילד כתבה בשבוע שעבר במכתב מקדים ליו"ר ועדת החינוך ח"כ שרן השכל: "יש לבטל לחלוטין את תשלומי ההורים המשמשים כמעין מס חינוך רגרסיבי המוטל על ההורים בישראל.

ציטוט נבחר:

"מה שקורה הוא שהמערכת הציבורית נותנת לגיטימציה לערבוב בין הציבורי לפרטי, וכך הורים בעלי אמצעים יכולים לשדרג את רמת החינוך של ילדיהם בצורה לא שוויונית."

מה חדש?

מיכל קליין (צילום: אלי ציפורי)

יומן פייסבוק 22.10.2021

תמליל החקירה הנגדית של עדת התביעה, מיכל קליין, ע"י פרקליטו של שאול אלוביץ', ממחיש היטב עד כמה החונטה השמאלנית ששולטת בתקשורת חוסמת תחקירים ולמעשה מגינה על עצמה

הקליקו לתוכן »
שתפו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email