מאמרים

שוחד, מרמה והפרת אמונים? אז מי באמת היה צריך לחטוף כתב אישום?

על מעורבותו של יאיר לפיד בתפירה של תיקי נתניהו כבר קראתם כאן בעבר. כעת אבי וייס חושף דברים חמורים אפילו יותר, בעיקר בקשר לשקרים של לפיד לגבי פעילותו עבור מילצ'ן. לפיד היה צריך להיחקר וכנראה גם לקבל כתב אישום
יאיר לפיד (ויקיפדיה)

בעקבות הפרסומים של אבי וייס ושלי על יאיר לפיד ועל מעורבותו בתיק 1000, וייס העמיק חקר בנושא של לפיד והגיע למסקנות עוד יותר חמורות, שאותם אני מביא כאן.

על דבר אחד אין חולק: לפיד כשר אוצר נפגש עם מילצ'ן בביתו וקידם את הטיפול בעניינו למרות שמדובר בניגוד עניינים חמור לאור החברות ארוכת השנים ביניהם.
בנקודה זו לא חשוב אם הטיפול הסתייע או לא, עצם הטיפול הוא הבעיה, במיוחד לאחר שלפיד הפיץ בתקשורת, באמצעות פוסט שכתב בפייסבוק, שהוא למעשה גלגל את מילצ'ן מכל המדרגות ואמר לו "לא" חד וחלק.

לא גלגל מהמדרגות ולא נעליים, לפיד טיפל גם טיפל ויש הוכחות לכך, הוכחות שחייבו הגשת כתב אישום נגד לפיד.

שלא יהיה צל של ספק: הפרקליטות ידעה בזמן אמת שאין לנתניהו שום מעורבות בנושא הפטור ממס לארנון מילצ'ן, ידעה על חלקו על לפיד כשר אוצר בנושא, וידעה על קשריו החברתיים והעסקיים (בעבר) של לפיד עם מילצ'ן ולמרות זאת תפרה לנתניהו תיק.

מי צריך להיחקר? הפרטים הולכים ומתבהרים

💥 סביב כל הפטור וענייני מס/השקעות, לפיד ניהל שלוש פגישות כשר אוצר: המפורסמת שבהן – הפגישה ב-14.8.2013 בלילה במרתף ביתו עם מילצ'ן, עורך דינו פיני רובין והעוזרת שלו רותם רולף שערכה תרשומת של הפגישה.

רובין ורולף העידו במשטרה על הפגישה ומדובר בעדויות שלא מחמיאות ללפיד בלשון המעטה – הן מוכיחות שלפיד נפגש, ידע, הקשיב וביקש מרולף להמשיך ולבדוק.
לא זרק מהמדרגות, לא אמר לא, שר אוצר פוגש בחשכת הליל את חברו המיליארדר ואין פוצה פה ומצפצף.

הפגישה השנייה – שוב בביתו של לפיד עם מילצ'ן ופאקר שלטענת קליין היתה על "השקעות"; ופגישה שלישית – של לפיד בבית ינאי שככל הנראה היתה על נושא הפטור. כל הפגישות היו במחצית השנייה של 2013.

💥 פאקר ביקר לראשונה בישראל ב-2013 וכבר ב-2014 קיבל אישור שהוא תושב ישראל לצרכי מס, אישור מהיר לכל הדעות. באותה תקופה לפיד היה שר אוצר.

💥 למילצ'ן ניתן פטור ממס גורף כתושב חוזר כבר משנת 2009 למשך של 10 שנים, כלומר, פטור עד 2019.
לפי חומר הראיות, באופן תמוה למדי, מילצ'ן החל לדאוג להארכת הפטור לכאורה כבר ב-2013.

למה שאיש עסקים ידאג להארכת הפטור 6 שנים לפני פקיעתו, זה לא מוגזם? ובכלל, האופציה הזו של הארכת הפטור עד ל-20 שנה היתה קיימת ממילא בחוק.

💥 אז למה מילצ'ן היה לחוץ כל כך לטפל בעניין? הסיבה היא כנראה אחרת לגמרי: הרצון דאז של משרד האוצר רשות המסים לתקן בצדק את החוק, ולהוריד ממנו את הפטור מדיווח על ההכנסות, וכמו כן לצמצם ההיקף של סמכות שר האוצר להאריך את הפטור ממסים לעד 20 שנה.

צריך להבין את המשמעות: הפטור ממס של מילצ'ן כלל גם פטור מדיווח על פי החוק. זה גן עדן שבו הנישום לא רק נהנה מפטור על הכנסותיו ברחבי העולם (אפס מס) אלא גם נהנה מפטור מלדווח על הכנסותיו, כך שאיש אינו יודע את היקף עסקיו של מילצ'ן.

את מילצ'ן זה כנראה הטריד מאוד שהוא ייאלץ לדווח למס ההכנסה הישראלי על הכנסותיו מסביב לעולם. לכן, אך הגיוני הוא שזו היתה פסגת דאגותיו של מילצ'ן באותה עת – האפשרות שהפטור מדיווח יופסק.
לכן, מילצ'ן השקיע בנושא אנרגיות רבות במיוחד לאחר שהצעת החוק עברה בקריאה ראשונה ב-1.8.2013.

💥 הצעת החוק של משרד האוצר ורשות המסים לכנסת היתה במחצית 2013 (11 ביוני 2013) כך שזה מתאים ללחץ של מילצ'ן בעניין.

התיקונים העיקריים היו, כאמור: שר האוצר לא יוכל לפטור את ה"עולה החדש" או "תושב חוזר ותיק" מדיווחים, גם אם יאריך את הפטור ממס לאחר 10 שנים ועד 20 שנה.

💥 הצעת החוק מוסמסה בסופו של דבר ולא הגיעה לקריאה שנייה ושלישית בניגוד לעמדתה של רשות המסים.

מה קרה ולמה מוסמסה הצעה של האוצר ורשות המסים? את זה לא בדקו ולא חקרו. מה שבטוח – זה היה בתקופתו של לפיד כשר אוצר.

💥 גם מבקר המדינה נדרש לסוגייה וכתב:

"ב-18.6.2013 החליטה ועדת הכספים של הכנסת שלא לדון בהצעת החוק במסגרת הדיונים הנוגעים להצעת החוק הממשלתית לשינוי סדר עדיפויות לאומיים אלא בוועדת הכספים בנפרד. עד מועד סיום הביקורת לא התקיים דיון נפרד בהצעת החוק הממשלתית".

כלומר, איכשהו הצעת החוק מוסמסה בוועדת הכספים. מי מסמס? מי טירפד? מי פעל מאחורי הקלעים?
שורה של שאלות שהמשטרה היתה חייבת לחקור, אבל כרגיל היא היתה עסוקה בלתפור את נתניהו ובאתרוגו של לפיד.

מה חדש?

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »