מאמרים

למה יהיר לפיד מוחזק בגרונו ולמה הוא, בפועל, עד מדינה במשפט נתניהו

כבר זמן שאני כותב לכם כי יאיר לפיד משקר בכל הקשור לתיקי נתניהו, וכי הוא למעשה מי שפעל בעניינו של ארנון מילצ'ן תוך שהוא מגלגל ומפליל את נתניהו. השבוע הדברים נחשפו גם בבית המשפט ע"י עו"ד עמית חדד
יאיר לפיד (ויקיפדיה)

בתחילת 2018 החלו להתפרסם ידיעות שיאיר לפיד הוא "עד מפתח" בתיק 1000 נגד נתניהו. מקור הידיעות האלה היתה משטרת ישראל בראשות רוני אלשיך.

כדי לדייק עוד יותר: זו היתה הדוברת של המשטרה אז, מירב לפידות, שבמקרה, ממש במקרה, היא תומכת "יש עתיד" והיתה הדוברת של לפיד במשרד האוצר.

כלומר, משטרת ישראל והפרקליטות הן אלו שהפכו את לפיד לעד מפתח נגד נתניהו, כאילו הוא האיש שידיו נקיות בסיפור הזה של ניסיון הארכת הפטור ממס למילצ'ן.
בתדרוכים הוצג לפיד כמי שזרק את מילצ'ן מכל המדרגות ואילו נתניהו ניסה לקדם את החוק.

כבר אז כתבתי שיאיר לפיד משקר והאיש, כהרגלו, יצא בפוסט מתקרבן שבו טען שהוא "בלם" את החוק, אמר מיד למילצ'ן "חד וחלק" ש"בשום פנים ואופן לא" ו"בזאת נגמר העניין".

הראיות הפוכות לגמרי, הן פורסמו שוב ושוב על ידי, והוצגו השבוע על-ידי עו"ד עמית חדד בחקירתה הנגדית של הדס קליין, שניסתה בכל מאודה ובכל כוחה לנקות את לפיד ולהציגו כשה תמים.

הפרקליטות יודעת היטב שלפיד קידם גם קידם את הטיפול בענייני מילצ'ן ופאקר, אחרי שנפגש פעמיים במרתף ביתו לצורך העניין – פעם עם פאקר ומילצ'ן ופעם נוספת עם מילצ'ן, עורך דינו פיני רובין והעוזרת של לפיד אז רותם רולף.

מילצ'ן עצמו העיד על כך וגם אמר שנתניהו לא סייע לו בדבר, לא בחוק הזה ולא בוויזה ולא בשום דבר אחר. ולמרות זאת, הפרקליטות התעקשה להאשים את נתניהו.

אבל מה שמעניין יותר אלו העדויות של שני השותפים האחרים לפגישה: פיני רובין ורותם רולף. הם בפירוש מודים שלפיד שמע והקשיב ולא אמר מיד "בשום פנים ואופן לא". ומה שמדהים הוא שגם לפיד סותר את מה שכתב בפוסט ב-2018.

כאמור, לפיד עצמו לא ציין שהוא דחה את מילצ'ן ואת עו"ד רובין, להיפך, הוא אמר שהוא ישקול את הדברים.

לפיד: … שהציגו לי את זה הקשבתי להם בנימוס, עדיין חשבתי שזה רעיון לא טוב. אחרי זה אמרתי אני מוכן לשקול אבל זה לא דיברתי איתם, זה דיברתי כבר עם אנשיי.

גם עו"ד רובין כלל לא חש במורת רוחו של לפיד, להיפך עו"ד רובין ציין שלפיד היה קשוב:

פיני רובין: … יאיר גילה הבנה והקשבה לנושא ושאל שאלות טובות. הוא אמר שיש לדעתו פנים לכאן ולכאן, והוא צריך לחשוב על כך ולהתייעץ על כך.

גם רולף סיפרה שבסוף הפגישה היא התבקשה על ידי לפיד לבחון את הסוגיה מול גורמי המקצוע ולחוות את דעתה.

רולף: לבסוף לפיד הטיל עליי את המשימה לעשות את הבדיקה מול הגורמים המקצועיים ולחוות את דעתי ולהמליץ לו.

ואכן, רולף שוחחה עם העוזר של ראש רשות המיסים, משה אשר, ועם גורמים נוספים כדי ללמוד את הסוגייה לעומק לאחר מכן, כך סיפרה רולף, היא פנתה ליועץ הבכיר של לפיד, הלל קוברינסקי, כדי שיחווה גם הוא דעתו על דברי גורמי המקצוע.
לפיד אומנם טען שייתכן שפנה למשה אשר בעניין הארכת הפטור, אך לא ציין כלל את פעילותה הקדחתנית של רולף, בהתאם להנחייתו הברורה.

נוכחותה של הגב' רולף; עבודתה לפני הפגישה ואחריה בקשר להארכת הפטור; פניותיה לעובדי ציבור בקשר לחוק; כל אלה נעלמו כלא היו מעדותו של לפיד.
לרולף אין זכר לאורך כל עדותו של לפיד. אפילו לא ברמז. בהקשר הזה חשוב לציין שהחוקרים כלל לא שאלו את הגב' רולף האם לפיד ציין בפניה כי הוא חבר קרוב של מילצ'ן.

למעשה, בניגוד לטענתו ובניגוד לטענה בכתב האישום, לפיד לא דחה את מילצ'ן על הסף; להיפך – הוא פגש את מילצ'ן בביתו, לאחר מכן קיים פגישה בביתו עם עו"ד פיני רובין ויועצתו הכלכלית. הוא ערך בדיקות עם גורמי המקצוע השונים, ורק לאחר שהבין שרשות המיסים מתנגדת בתוקף להארכת הפטור, ואין התכנות ממשית להארכת הפטור, מסמס לפיד את בקשתו של מילצ'ן.
לפי עדות הדס קליין השבוע, לפיד לא הודיע בכלל רשמית למילצ'ן על החלטתו, אלא מסמס אותה.

מה עשה בנוסף לפיד? הפליל את נתניהו.

לגרסתו של לפיד לאחר שנתניהו חיווה דעתו שמדובר בחוק טוב הוא השיב לו שהוא "לא חושב שזה רעיון טוב".
גרסתו של לפיד לא עומדת במבחן הראיות שהרי ברור מהראיות שכאשר מילצ'ן שוחח איתו בנושא לפיד לא אמר שמדובר ברעיון לא טוב והוא גם לא גלגל אותו מכל המדרגות, כפי שסיפר בתקשורת.
הוא הביא לפגישה את העוזרת שלו וביקש ממנה לבדוק את הנושא מול הדרג המקצועי.

איזו סיבה בעולם יכולה להיות ללפיד להגיד לנתניהו שמדובר ברעיון לא טוב ובמקביל לבקש לבחון את היתכנות הרעיון מול גורמי המקצוע?

הסיבה היא פשוטה: לפיד משקר, אבל בגלל שהפליל את נתניהו הוא נהנה מחסינות כמו של עד מדינה, גם אם לא בצורה רשמית, בדיוק כמו אילן ישועה ובדיוק כמו הדס קליין.

זו הסיבה שהפרקליטות דוחה את עדותו עד כמה שניתן רחוק. הוא לא בקבוצה הראשונה של עדי תיק 1000 והוא יגיע לדוכן העדים אי שם בסוף השנה הבאה, אם בכלל.

אבל כשהוא יגיע, זו תהיה ההצגה הטובה בעיר. עמית חדד יקרע אותו לגזרים.

מה חדש?

ליאת בן ארי (צילום: אלי ציפורי

העד סער שפירא: 56 פעמים "לא זוכר". חוקרים את החוקרים

כך עבד ארגון הפשע של הפרקליטות וליאת בן ארי בתיקי נתניהו: ניסיון להסיר את החיסיון בין עו"ד שמרון לנתניהו בניגוד לחוק, הנחות סלב לח"כ איתן כבל למרות ששיקר והחליף גרסאות – ואמונה עיוורת בגרסתה של הדס קליין בלי לבדוק אותה כלל

הקליקו לתוכן »
עידן אדירם, הדס קליין (צילום: אלי ציפורי)

למה לא בדקו את גרסתה של הדס קליין?

כך נתפר תיק 1000 ❗ חוקר המשטרה עידן אדירם מודה: גרסת הדס קליין לא נבדקה כלל, למרות שהיו אינדיקציות שלא היה קו אספקה שוטף. עו"ד חדד: "אצל הדס קליין לא בודקים כלום. אצל אחרים בדיקה קפדנית. לדוד שמרון בדקתם איפה קנה ושילם על חנייה, קפה והמבורגר"

הקליקו לתוכן »