יומן הבוקר
משפט נתניהו מתעכב עד ספטמבר בגלל "סיבות אישיות" של העד אילן ישועה, שהפרקליטות ביקשה כי יישארו חסויות; נאום "החמוצים" של נפתלי בנט והשירות שקיבל מרביב דרוקר
משפט נתניהו מתעכב ויתחדש רק ב-13.9 – והאחריות היא כל כולה של הפרקליטות; הסיבה: "סיבות אישיות" של אילן ישועה שהפרקליטות ביקשה יישארו חסויות

***

הנה עוד דוגמא לסיקור המעוות של התשקורת במשפט נתניהו: אם פרקליטי נתניהו היו מבקשים לדחות כמה דיונים במשפט, כל "כתבי" המשפט (כלומר, שופרות הפרקליטות) היו מחצרצים בקול תרועה רמה שנתניהו מעכב ומורח את משפטו. אבל כשהפרקליטות עושה זאת מהמקפצה – דממה.

אתמול ביקשה הפרקליטות לדחות את הדיונים שנקבע לשבוע הבא (שני ושלישי עד תחילת הפגרה) שהתעכבו בעבר בגלל הסתרת החומרים של אילן ישועה – עד לאחרי פגרת הקיץ.
הסיבה: אילן ישועה פנה לפרקליטות וביקש לבטל את הדיונים שנקבעו, בשל "נסיבות אישיות" שפורטו בנספח שהוגש ידנית לבית המשפט.

הפרקליטות ביקשה מבית המשפט כי הנספח לא ייסרק ולא יועלה למערכת נט המשפט (מערכת שבה נסרקים כל המסמכים המשפטיים בתיקי נתניהו), "מטעמים הקשורים בפרטיות העד".

לאור הסכמת פרקליטי נתניהו ואלוביץ' החליטו השופטים להיענות לבקשת הפרקליטות, לדחות את הדיונים עד אחרי פגרת הקיץ ולחדשם רק ב-13.9.
להערכתי, חקירתו הנגדית של ישועה עשויה לפלוש גם לאוקטובר, כלומר, משהו כמו חצי שנה (ברוטו) לעדות ולחקירה נגדית לעד אחד בלבד, אמנם מרכזי, אבל עד בודד.
בקצב הזה, ניפגש בתום המשפט אי שם ב-2026-2027 או אף יותר.

בכל מקרה, ליאת בן ארי ויהודית תירוש, התובעות בתיק, יכולות לקחת אוויר לנשימה, האמת שאמורה היתה להתחיל להיחשף בשבוע הבא, תתעכב בחודשיים, אבל היא תצא לאור. ויהיו בה עוד ועוד ראיות מזכות שיביכו את הפרקליטות.

נפתלי בנט, נאום החמוצים והשירות שקיבל מרביב דרוקר

בסוף יוני מיהר ראש הממשלה נפתלי בנט לבקש עבורו מימון לכותבי נאומיו. עד כאן לגיטימי ומקובל, כך זה נהוג. בסוף נבחרו שניים בעלות של 90 אלף שקל כולל מע"מ עד סוף השנה.
על-פי מסמכי ההתקשרות של החשב הכללי, בנט ואנשיו ביצעו פנייה יזומה ל-3 כותבי נאומים שעליהם קיבל המלצות, ולאחר שקרא את הנאומים הצביע על 2 נאומים כתואמים את סגנונו.

ואלו השניים שהתאימו לבנט, וכך הם תוארו במסמכי ההתקשורת:

  • חן קוטס בר – אחת מכותבי הנאומים והברכות המנוסים בישראל. ניסיונה המקצועי כולל כתיבת נאומים לבכירי המדינה ביניהם נשיא המדינה ראובן ריבלין, גורמי מערכת הביטחון, צה"ל ועוד.
    הרקע המקצועי שלה כולל שירות צבאי בעיתון "במחנה", עשייה כעיתונאית בכירה ב"ידיעות אחרונות" וב"מעריב", ביצוע תחקיר וכתיבת ספר על חטיבת גולני ועריכה של מגזין ארגון "יד לבנים".
  • רני רביב – מכותבי הנאומים והברכות הבכירים והמנוסים בישראל. במשך למעלה מ-25 שנה כתב נאומים לבכירי המדינה ביניהם ראשי המערכת הפוליטית וראשי ערים.
    הרקע המקצועי שלו כולל למעלה משלושה עשורים של עשייה בתחומי התוכן-עריכה, דוברות ותקשורת: כעורך בכיר ברשת ״ידיעות תקשורת״, כדובר עירייה, כמפקד ועורך ראשי של השבועון ״במחנה״, כדובר אגף כוח האדם וכמפקד בית הספר הצבאי לתקשורת של דובר צה״ל.

מה הפואנטה שלי? בנאום ה"חמוצים" המביך שלו השבוע אני ממש לא בטוח שבנט השתמש באחד מכותבי הנאומים שהוא בחר. איך אני יודע? מדיווח של אחד מהשופרות שלו – רביב דרוקר.

דרוקר דיווח שבנט תכנן נאום ממלכתי (שנכתב כנראה ע"י אחד משני הכותבים שנבחרו) אבל זנח אותו כי רצה להראות שהוא יותר ביבי מביבי. או בשפתו, "נתניהו מבין רק כוח".

וכמובן שדרוקר דיווח מ"אנשיו" של בנט (כלומר, מבנט עצמו) שהוא "מרוצה", בהמשך להנדסת התודעה שבנט באופן כללי "מרחף", "מאושר", "נהנה" ו"מרוצה" (אגב, הוא גם אמר את זה בנאום – "תנו לי ליהנות").
כמובן שדרוקר הצדיק את הנאום הילדותי הזה ואמר שלבנט "לא היתה ברירה" והוא "היה צריך לשים את עצמו אם לא מעל לנתניהו אז במקום זהה לנתניהו".
נו, זה כבר מגוחך: אני מתאר לעצמי שגם דרוקר יודע שנתניהו הוא בין הנואמים הטובים ביותר בעולם – ובנט יתקשה אי פעם להגיע לרמתו.

ניחא, היום אמר לי חיים רמון בתוכניתי בגלי ישראל שהנאום הזה היה טעות קשה ובנט צריך להפסיק לשאוף להיות יותר נתניהו מנתניהו, ועדיף שקודם יעבוד על כך לקבע את מעמדו כראש ממשלה. ולרמון יש קצת יותר הבנה וניסיון פוליטיים מדרוקר, שאץ רץ לשרת את בנט.

בכל מקרה, אם בנט לא מסוגל לכבוש את יצרו, והוא זורק את נאומיו המקוריים לפח, שיוותר על 90 אלף שקל מכספי ציבור לכותבי נאומים, ואולי יבקש מדרוקר לעשות זאת במקומם.
כך שניהם, בנט ודרוקר, יראו לכולם איך להיות ביבי יותר מביבי – ולהישמע פאתטיים.

***

אתמול בפייסבוק של אלי
08:41 -> 11:29 -> 16:45 -> 19:20

מאמרים אחרונים

ערוצים 11 12 13

האינטרסים והכוחות הכלכליים והתקשורתיים רבי העוצמה שהובילו להפיכה השלטונית נגד נתניהו

אחרי הבחירות ב-2015 הבינו בליכוד כי התקשורת הממסדית היא שחקן פוליטי לכל דבר. המסקנה היתה שצריך להגביר את התחרות בשוק התקשורת. כתגובה התקשורת התחילה "לתפור" את נתניהו. מפת האינטרסים

הקליקו לתוכן »
יהודית תירוש, שלמה פילבר (צילום: אלי ציפורי)

היעד: שלמה פילבר; המטרה: בנימין נתניהו – כך פעלו ליאת בן ארי ויהודית תירוש

הפרקליטות סימנה יעדים ומטרות וכבשה אותם – היא הצליחה להפיל את נתניהו מהשלטון, אבל לא לקחה בחשבון שהוא לא ירים ידיים. היום כבר ברור שזו הסיבה ללהיטות הגדולה שלה להסדר טיעון, תוך ויתור על סעיף השוחד

הקליקו לתוכן »