יומן הבוקר
כותרות כלכליסט בפרשת הריגול (צילומי מסך)
הפרקליטות מנסה לגמד את פרשת הריגול למימדים של "תקלה". הם אפילו המציאו להטוט מילולי חדש: 'כשל רוחבי'. יחד עם אבי וייס אני מפרק את הניסיונות של הפרקליטות להסתיר את האמת ולעוות את המציאות
הספין החדש של הפרקליטות:
"כשל רוחבי בשימוש ברוגלות"; כשל? מדובר בעבריינות פלילית

הפרקליטות ממשיכה, באמצעות שופריה, במאמץ אדיר לעשות שני דברים כדי להלבין את העבירות הרבות בפרשת הריגול הבלתי חוקי אחרי אזרחים:

⬅ הראשון, לערער על האמינות של כלכליסט.

⬅ השני, הדלפות מגמתיות על המסקנות של צוות מררי, הבאות במטרה לגמד את הסיפור ולצייר תמונה של איזושהי תקלה, משהו בבחינת "לא נעים, אבל לא נורא".

אחת ההדלפות אתמול הגנה, כרגיל, על הפרקליטות כמי שלא ידעה דבר, אבל במשטרה נפל "כשל רוחבי" (לוליינות מגוחכת של מילים) שאיפשר תחת צווים להפעיל רוגלות בפועל, אבל יחידת הסיגינט (כרגיל, זורקים את זה על ה-ש"ג) לקחה את הצו כמה צעדים קדימה ושאבה חומרים שאסור לה במסגרת הצו.

איזה שטויות והבלים! אין צו במסגרת החוק שמאפשר שימוש ברוגלות, ואת זה אמרו דן אלדד, מ"מ פרקליט המדינה, ומשפטנים בכירים אחרים.
אם הוצא צו לשימוש ברוגלות הוא בלתי חוקי בעליל, וכל ניסיון של הפרקליטות להכשיר את העבריינות הזו במילים מכובסות כמו "כשל רוחבי", "חריגה", "שלא בהתאם לצו השיפוטי" – לא יצלח.
כשיש כשל רוחבי, יש אחראים לכך, לא איזה שוטר זוטר ביחידת סיגינט, אלא בכירי המשטרה, כולל המפכ"ל, כולל פרקליט המדינה ומי שהיתה אמורה לפקח על הצווים ותקינותם בשוטף – עמית מררי, זו שעומדת בראש הוועדה שבודקת את עצמה.

***

כיצד התפתחו הגרסאות של הפרקליטות:

זה התחיל מלא היה כלום, המשיך באיזשהו באג או תקלה נקודתית ונמשך ב"כשל רוחבי".
אז כן, היתה פה תעשייה של ריגול אחרי אזרחים בלי צווים על פי דין ולא משנה איך הפרקליטות תנסה להציג זאת בתדרוכים לשופריה.

שני דברים יותר מהותיים (בעזרתו של אבי וייס)

⬅ ראשית, אם מדובר ב"חריגה מצווים" אז וועדת מררי מתבקשת לאמר לציבור מי חתם על הצווים, איך הם אושרו ואיך מגיעים למצב שבו שימוש ברוגלות הופך לדבר שבשגרה במסגרת צו כזה או אחר.
הרי לא יכול להיות שמישהו ביחידת הסיגינט לחץ על הכפתור הלא נכון, כפי שרוצים בפרקליטות שנאמין.

⬅ נקודה שנייה, הרבה יותר חשובה:
מתוך כלל האזנות, רק כ-7% נעשות בחקירות עצמן ו-93% על-ידי המודיעין, תחת הליכים כמו "בדיקה מקדמית", "איסוף מודיעין" וכד' – וכל ההאזנות הללו נשארות במודיעין ונאגרות במודיעין – ואפשר לשלוף אותן בכל עת בעתיד, אם יש צורך בכך.
ועדת מררי בדקה את מיעוט האזנות – אלו שבתיקי החקירה ולא את הרוב – אלה שבוצעו במסגרת איסוף המודיעין. כזכור, לא מעט מודיעין על נתניהו וסביבתו לא התפתח לחקירות והמידע שלו הגיע בכלל מ"עיתונאים" שהזינו את המערכת במידע כוזב שעל בסיסו בוצעו האזנות לסביבתו של נתניהו ובהם גם הוא עצמו.
בכל החלק הזה וועדת מררי לא נגעה וייתכן שהפרסומים בכלכליסט נגעו בכלל להאזנות במודיעין.

המסקנה היא שוועדת מררי בדקה את המטבע מתחת לפנס, אבל לא את כל העולם הענק שקיים סביב הפנס. זו אחיזת עיניים וגניבת דעת.

לכן, זה לא מפליא שהפרקליטות מנהלת קמפיין אגרסיבי כדי לערער על האמינות של כלכליסט, בדרישה מוזרה לחשוף את המקורות של העיתון ואת הראיות שבידיו.
זה מגוחך במיוחד כשהקריאה באה מהשופרות של הפרקליטות, אלו שמתודרכים על ידה, אוכלים מכף ידה ומקבלים מלוא החופן הדלפות פליליות.
האם הם יואילו בטובם לחקור את המקור ואת הראיות למאות הדלפות פליליות מגמתיות וכוזבות בתיקי נתניהו? מאיפה הם מגייסים את החוצפה והצביעות לדרוש מאחרים לחשוף מקורות, דבר שהם בעצמם לא עושים?

ההתגייסות נגד כלכליסט כוללת, בין היתר, את שני המתחרים שלו – דה-מרקר וגלובס – שתפסו טרמפ על הפרשה כדי להתנגח במתחרה שמוביל את שוק העיתונות הכלכלי.
כלומר, דה-מרקר וגלובס הם בעלי אינטרס מובהק בעניין ושניהם לא מקפידים על גילוי נאות בפרשה. בנוסף, שניהם, באופן מסורתי, הם פרו-פרקליטות באופן מובהק, וממש הפכו לסניף יחסי הציבור של מערכת אכיפת החוק.
לכן, אין פלא שהם מנסים לגמד את הפרשה החמורה ומתמסרים לחלוטין למסרי הפרקליטות. הווה אומר: גמדו את הפרשה, תפילו את זה על השג והשחירו את כלכליסט.

והערה על כלכליסט ותומר גנון

תומר גנון קיבל במשך שנים הדלפות פליליות מהפרקליטות או מהמשטרה על תיקי 4000 בצורה מגמתית ופרסם אותן עם מסקנות לא נכונות.
עכשיו הוא למד איך הפרקליטות מתהפכת עליו בלי למצמץ.

זה גורלו של כל מי שחורג מהשורות ולא מיישר קו עם הפרקליטות: הארגון המושחת הזה מפעיל את ה-כ-ל כדי לרמוס את עלו שהעזו למתוח ביקורת ולחשוף את האמת על הגוף שאיפשר ריגול בלתי חוקי אחרי אזרחים במדינת ישראל.

***

אתמול בטוויטר ובפייסבוק של אלי
08:08 -> 11:30 -> 15:45 -> 16:37 -> 18:29 -> 21:26 -> 21:51

מאמרים אחרונים

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »
שלומית ברנע פרגו (צילום: אלי ציפורי)

השקרים של עו"ד שלומית ברנע פרגו, יועמ"ש משרד ראש הממשלה

לא "זכרה" תכתובות עם נתן אשל למרות שטענה שלא קיבלה פניות מנתניהו על מתנות. התירוצים שלה: "בגלל כל מיני תקלות הרבה תכתובות לא נשמרות… אתה מוזמן לפנות למערך המחשוב שלנו להוסיף על תלונותיי שחיתוכים שונים לא מעלים כל מיני תוצאות" (את מה שהתאים לה היא מצאה וזכרה)

הקליקו לתוכן »