מאמרים

היחסים בין רביב דרוקר לאילן ישועה והמטרות המשותפות

דרוקר זכה לסיקור אוהד מאוד באתר וואלה, ישועה היה עפ"י מסמך משטרתי מקור של התוכנית של דרוקר ולשניהם היתה מטרה משותפת: להדיח את נתניהו
רביב דרוקר, ערוץ 13
רביב דרוקר (ויקיפדה)

זה כבר סוד גלוי: התקשורת היא שחקן פוליטי לכל עניין ודבר, היא מעין מפלגה שמנסה (ולמרבה הצער גם הצליחה) להטות בחירות (גם אם ב-2-3 מנדטים מכריעים) והיא משתפת פעולה עם הפרקליטות ביחסי תן וקח.
על כל זה הרחבתי בעבר, אבל יש מערכת יחסים שמתחדדת ככל שחולפים הימים בחקירתו הנגדית של ישועה: יחסיו עם עיתונאי השמאל ובראשם רביב דרוקר.
ישועה, כמה אבסורדי, מכנה עיתונאי ימין (וביניהם אותי), כ"שופרות מגוייסים ומוטים", בעוד שהוא היטה את וואלה לצרכיו האישיים. זה ניחא, אבל לא תמצאו את ישועה מדבר סרה על עיתונאי שמאל, ובראשם רביב דרוקר ולא בכדי.

אני חושף פה שלוש נקודות מפגש בין השניים, שיתוף פעולה של ממש, גם עם גורמי אכיפה:

סיקור אוהד לרביב דרוקר באתר וואלה

מבדיקה שעשיתי בעבר בין השנים 2013-2019 התברר לי שרביב דרוקר הוא העיתונאי הפופולארי והאהוד ביותר באתר וואלה, בפער משמעותי ממתחריו. להלן התוצאות:

  • מי העיתונאי הכי מאוזכר בוואלה? רביב דרוקר, פי 3 כמעט מעמית סגל, שמשפיע הרבה יותר ממנו וזוכה לחשיפה כפולה ומשולשת מדרוקר.
  • מי קיבל סיקור אוהד באופן מובהק בוואלה בין השנים 2013-2019? רביב דרוקר. מתוך 121 אזכורים, 107 היו חיוביים, כלומר כ-88% מהתעבורה באתר וואלה היתה חיובית בצורה מובהקת לטובת דרוקר, כולל במה מפרגנת בצורה יוצאת דופן ל"תחקיר" הצוללות שקרס וצלל.
  • מי נפגש עם המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך סמוך לפרסום המלצות המשטרה בתיק 4000? רביב דרוקר, ב-18.11.2018, לפי יומן הפגישות של המפכ"ל.
  • מי שידר "תחקיר" על הנעשה בוואלה? רביב דרוקר, ב-26.11.2018, תחקיר שלא חידש דבר, אבל היה 8 ימים אחרי פגישתו עם רוני אלשיך.
  • מתי פרסמה המשטרה את המלצותיה בתיק 4000? ב-02.12.2018, כשבוע אחרי שדרוקר שידר את ה"תחקיר" שלו ורגע לפני פרישתו של אלשיך מהמשטרה.

מסמך משטרתי: ישועה משמש מקור של תכנית "המקור" של דרוקר

זה דבר מדהים בעיני, שנדחק לחלוטין בגלל שמדובר בשיטות הפעולה של תקשורת השמאל. עפ"י מסמך משטרתי מה-23.10.2018 הגיע ניר חפץ למסירת עדות ביאח"ה ולאחר שסיים הגיע ליאל"כ. בשיחה השתתף מלבד חפץ ורפ"ק צחי חבקין (אחד מחוקרי נתניהו) שהכין את המסמך, גם תת ניצב אלי אסייג (שפרש בינתיים מהמשטרה וניהל את חקירת תיק 4000), ניצב מישנה יואב תלם וסגן ניצב יורם נעמן. כלומר, הקצונה הבכירה שהיתה אחראית על תיק 4000.

עד המדינה חפץ סיפר כי מקור מסר לו שבימים אלה עובדים על הכנת התוכנית "המקור" בעניין תיק 4000, כשאילן ישועה הוא האדם שמספר לברוך קרא את סיפור התיק, ואף מסר לו מסמכים בעניין. בהמשך סיפר חפץ כי הדברים נאמרו לו ע"י אילנה דיין.
זה דבר מדהים: ישועה משתף פעולה עם ברוך קרא, שהגיש בזמנו עם דרוקר את תוכנית המקור, מוסר לו מסמכים (כך לפי חפץ) וכך נולדה התוכנית על וואלה בנובמבר 2018, שכמובן שירתה את הנרטיב של הפרקליטות וישועה!

חפץ הוסיף ואמר כי הוא מאוד כועס על אילן ישועה בשל שיתוף הפעולה שלו עם הכנת תוכנית בענין, כמו כן אמר שהוא מאמין כי הוא (ניר חפץ) "יצא רע" מפרסום התוכנית.
כמו כן ניר חפץ סיפר כי אילנה דיין ביקשה להיפגש עימו בעניין הכנת תוכנית משלה בנושא, אך הוא סירב ואמר לה כי אם היא רוצה לשוחח עימו, עליה לדבר עם תת ניצב אלי אסייג כדי לקבל ממנו אישור (אגב, לימים ראיינה דיין את חפץ).

בסיום השיחה, ניר חפץ הוזהר שלא לשוחח עם אנשי תקשורת בנושא.

אז מה היה לנו פה? ישועה, על פי המסמך, משתף פעולה עם דרוקר וקרא – עוד לפני שהוגש כתב אישום ובוודאי שלא נערך שימוע – והכל במטרה לצייר תמונה מעוותת על מה שקורה בוואלה.

האם ישועה הדליף לדרוקר קלטות עם איריס ושאול אלוביץ'?

סאגה נוספת שעשויה להעיד על שיתוף פעולה אפשרי עם דרוקר, אם כי היא לא וודאית, היא סביב פרסום שיחותיו של ישועה עם איריס ושאול אלוביץ' ע"י דרוקר. מסתבר שדרוקר פרסום את השיחות הללו עוד לפני שהגיעו לידיהם של פרקליטי נתניהו ואלוביץ'.
המשמעות: ההדלפה של השיחות היתה בוודאות מגורמי אכיפה או ישועה בעצמו.

בעקבות הפרסום פנו פרקליטי אלוביץ' לבית המשפט העליון בבקשה לחקור את ההדלפה הפלילית ומנדלבליט אכן הודה שהקלטות היו רק ברשותן של רשויות האכיפה והעד אילן ישועה. פרקליטי אלוביץ' כתבו בזמנו כי בכל מקרה מדובר בעבירות פליליות, בין אם עובד ציבור הדליף מהפרקליטות ובין אם אילן ישועה.

העליון אמנם נזף בתופעת ההדלפות וביקש ממנדלבליט לבדוק העניין אך זה חמק מכל הסיפור הזה לאחר שטען שמדובר בגורמי אכיפה רבים שנחשפו לחומרים ולכן קשה לבצע חקירה כה מקיפה עם כמות גדולה של אנשים פוטנציאליים.

כמובן שזו שטות ותירוץ מגוחך: פרקליטות שמוציאה 250 מיליון שקל על חקירות נתניהו לא מסוגלת לבצע חקירה פנימית לגילוי מדליף פלילי? בוודאי שכן. אלא שמנדלבליט רצה בכל מאודו להגן על שניים: רביב דרוקר ואילן ישועה.

מה חדש?