יומן הבוקר
משפט נתניהו - הפרקליטות הדיחה עד לעדות שקר
אתמול, בחקירה הראשית והנגדית של דוד שרן, התרחשו אירועים שהמילה "מדהימים" קטנה עליהם. מי שלקחה על עצמה את הפירוק של הפרקליטות הפעם היא עו"ד כרמל בן צור, בתו של עו"ד בעז בן צור. ביד אומן היא הובילה את החקירה לאחד משיאי משפט נתניהו עד כה: הפרקליטות הדיחה עד לעדות שקר ‼😲

"בוקר טוב, מר שרן", פנתה השופטת פרידמן פלדמן לדוד שרן, "מה שלומך?"
שרן ענה בציניות: "היום יותר טוב, הפעם לא הותקפתי בכניסה", כשהוא רומז לקלדנית מתווה הגז (אורלי בר-לב) שהטרידה אותו לדבריו אתמול בשאלות על תיק הצוללות והוא חש מאוים כתוצאה מכך.

ההמשך לא היה ציני כלל וכלל. זה היה עוד יום קשה לפרקליטות במהלכו, בצורה חסרת תקדים, פנה שרן לאנשי הפרקליטות, ליהודית תירוש ואמיר טבנקין ואמר להם שהדיחו אותו לעדות שקר.

***

בתחילת היום, למשך כשעה בלבד, המשיך טבנקין את החקירה הראשית חסרת התוחלת. שוב שאלות על ההיכרות שלו עם עמיקם שורר שעבד עם אלוביץ', עוד שאלות על ההיכרות עם זאב רובינשטיין, שהיה חברם של בני הזוג נתניהו, ובמקביל חברם של בני הזוג אלוביץ' – ושוב ניסיון להציג את כל הקשרים הלגיטימיים האלה כמשהו לא תקין, שלא לומר "מושחת".

טבנקין ניסה לדבר על הנחיות שקיבל לכאורה משורר ושרן קטע את הספין מיד:

"אני מקבל הנחיה רק מבן אדם אחד, לא גורם חיצוני ולא מכל גורם אחר. אתם גרמתם לי שלא אחזור לסקטור הציבורי, אבל לא יכול להיות שפקידים יתקעו תהליכים. זה ישר מקפיץ אותי, אנחנו מעניקים שירות לאזרח ולחברות, ולא ההיפך, כמוכם אגב.  הייתי עושה כך עם כל פנייה".

טבנקין המשיך לנסות את מזלו בניחושים וספקולציות בקשר ליחסיו של שרן עם פילבר ומעורבות בפגישות עם נתניהו.

טבנקין: מהניסיון שלך, עד כמה סביר שמנכ"ל נכנס בלי חפיפה.

שרן: איזו מן שאלה זו? אין נוהג, נתניהו היה אחראי על מספר רב של משרדים, והוא קלט מנכ"לים בלי לעשות חפיפה, אני לא יכול להגיד מתי נפגש ומה היה.

בשלב הזה הפיל טבנקין את עצמו בפח והדיח את שרן לעדות שקר, כפי שנראה בהמשך:

טבנקין: ביום 23.6 נחתם אישור המיזוג, אתה זכור מה היתה המעורבות בתהליך החתימה?

שרן: הזכרתם לי שפילבר היה בחו"ל, אמר לי שטס, שהוא ישלח מכתב, שזה דחוף מבחינתו, מבחינת פילבר, ואחרי יום יומיים, הגיעה המכתב מנויפלד והוא חתם על המכתב (באותו שלב שרן עדיין בטוח שנויפלד היא שזו הביאה את המסמכים לחתימת נתניהו כפי שהחוקרים במשטרה שתלו לו בזיכרון, אבל כמובן שזה היה שמילה).

טבנקין: מה ידעת על נתניהו ואלוביץ'?

שרן: ידעתי שהם מכרים או חברים, כל אחד מגדיר זאת אחרת, ידעתי זאת רק משמועות ופרסומים. הוא אף פעם לא אמר לי שהם חברים. היו פגישות. היו שתי פגישות, נתניהו ביקש, ניר חפץ לחץ על פגישה אחת, להגיד לך בוודאות אם זה התקיים אני לא יודע. והיתה פגישה של הזוג נתניהו עם בני הזוג אלוביץ', שמעתי על זה לפני שנכנסתי.

טבנקין: ומה ידעת על הקשר לאתר וואלה?

 שרן: טוב, אלוביץ' הוא הבעלים.

טבנקין: עד כמה היית אחראי היה קשור לדוברות ולתקשורת?

שרן: לא הייתי דובר ולא אחראי לתקשורת. הדוברים הם מתחת לראש הממשלה, הייתי אחראי במידה מסוימת, יש להם עצמאות ללכת לנתניהו.

טבנקין: לידיעתך, מה היתה התפיסה שלך לגבי אופן הסיקור בוואלה ביחס לאתר וויינט?

שרן: תשמע, אני חייב להגיד שבחקירה כמה פעמים ניסו לדבר על וואלה, זה אחד הדברים המצוצים מן האצבע, לא היה שום דבר חיובי שם, ולא היתה הרגשה שבוא ניתן לוואלה סיפורים, שזה יהיה חיובי, זה לא קרה אצלי.

טבנקין: ולעומת וויינט?

שרן: אתה שואל אותי מי פחות נורא? וויינט זה הכי שמאלי ו-וואלה קצת לפניו.

טבנקין: מה היה קשר של נתניהו עם חפץ?

שרן: קשר של בוס עם העובד שלו, נתניהו הקשיב לחפץ, למרות שפעמיים הוא פנה אליי ושאל אותי אם צריך לפטר אותו, כי לא סמך עליו. אבל בסוף הוא השאיר אותו על סמך על הקשרים שלו בתקשורת ועם הבעלים של כלי תקשורת.

טבנקין נאלץ לסגת בבושת פנים

טבנקין מציג בשלב הזה את המצגת על אופן הסיקור בוואלה שהועבר לאלוביץ' ושרן אומר שזה חובבני כי מדובר במדור אחד ומוסיף כי הוא ראה בדיקה של פרוייקט 315.

או אז מתחיל טבנקין לייצר שאלות ותיאוריות הזויות על למה שרן קורא את התוצרים של פרויקט 315 בניסיון להדביק לו הטיה. בהגנה ניסו להסביר לו שזה מדרון חלקלק והם ישאלו מעתה ואילך כל עד על ההטיות הפוליטיות שלו. עו"ד בן צור אמר לטבנקין, אדרבא תשאל, בהצלחה. אנחנו ניישם זאת עם עדים אחרים.

השופטים הסתייגו מהשאלה וטבנקין נאלץ לסגת בבושת פנים.

בתווך שאל טבנקין על בדיקת ניגוד העניינים של נתניהו ושרן עקץ את היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה שלומית פרגו ברנע:

שרן: "כל נושא ניגוד העניינים רוכז ע"י דוד שמרון, אני ליוויתי בצד כטכנאי, להעברת מיילים, מול היועמ"שית של משרד רה"מ, תמיד תהיתי על התפקוד שלה, כי מי שאמור היה לעשות את ההסדר זה היועמ"שית של משרד התקשורת ולא היא… זה תמיד נראה לי מוזר, יש מסמך של היועץ שמאשר לשר לטפל בתורמים שלו, לא הבנתי למה זה בכלל נושא"

שרן צודק, אלוביץ' בכלל לא היה חבר קרוב של נתניהו, רחוק מכך.

לקראת סופה של החקירה הראשית ניסה שוב טבנקין להדביק לשרן אינטרסים זרים, על רקע התמודדותו של שרן בפריימריז של הליכוד בבחירות 2019.

טבנקין: כשהתמודדת מה היתה עמדת נתניהו בנוגע לזה?

שרן: העמדות החיצוניות שמישהו מבטא, לא שוות למה שנעשה, יו"ר הליכוד הוא האיש החזק, התמודדתי והפסדתי, זו היתה התוצאה.

טבנקין: מה היתה העמדה הפומבית של נתניהו?

שרן: היא חסרת משמעות. מכיוון שהייתי לצידו הרבה שנים, היתה הודעה לתקשורת שהוא תומך בי, אבל היו כמה פרסומים שהוא תומך בכלל באיילת גלילי, מתמודדת אחרת במחוז ת"א.
להגיד לך שכל בוחר ידע שהוא תומך בי בגלל נתניהו, אני לא יכול להגיד את זה. בסופו של דבר, כשיו"ר רוצה לסייע, והייתי לצידו, אתה מרים טלפונים לפעילים המרכזיים. במקרה שלי באופן מפתיע, אני יודע בוודאות שהוא לא הפעיל את האופרציה.

גם התובע בתיק 1000 סופג מהלומה

לאחר טבנקין חקר את שרן אלון גילדין, התובע בתיק 1000, וחטף מהלומה קשה.

שרן אמר בחקירותיו במשטרה שנתניהו עישן 3-4 סיגרים ליום, אך על דוכן העדים אמר שטעה ומדובר בסיגר אולי לשלושה ימים, מה ששומט את הקרקע מכל החישובים המופרכים בכתב האיום.

גילדין: איפה הסיגרים נמצאו במשרדו של ראש הממשלה?

שרן: אצלו בתיק. יכול להיות שהוא סיים סיגר ב-3 ימים. נכון שאמרתי שהוא עישן 3-4 סיגרים, אין דרך בעולם שהוא יכול לעשן, נדהמתי שאמרתי את זה, זה לא נכון.

השופט בר עם: על מה בסיס אתה אומר זה?

שרן: זה דבר מזהם, ואנשים שצופים בעשן, מעשן באיטיות, היכולת של אדם לעשן 3-4 סיגרים זה בלתי אפשרי.

השופט בר עם: אתה אומר שזה בגלל הלו"ז.

שרן: כן, בפגישות רחבות הוא לא היה מעשן, בפגישות אינטימיות אולי, אבל זה לא 3-4 סיגרים.

גילדין: בחקירה במשטרה אז היית יותר קרוב לאירועים, אמרת שאתה לא מעשן, מתי למדת איך מעשנים את הסיגרים.

שרן: ידעתי שטעיתי… ראיתי אנשים שמעשנים בתקופה שלי וקראתי את הטקסט, לא הטעיתי, טעיתי, חד משמעית אין דבר כזה.

השופט בר עם (פונה לגילדין): הוא לא חוזר בו מהדברים, הוא אומר שטעה ואתה מחזיר אותו לאותה נקודה. אין מחלוקת שהוא אמר את הדברים בחקירותיו, הוא אמר עכשיו שהוא טעה.

גילדין מתעקש להראות לשרן את מספר המופעים שבו אמר בחקירותיו שמדובר בעישון של 3-4 סיגרים ביום אבל שרן מתעקש: טעיתי, מה שאמרתי לא נכון בעליל. לא משנה כמה פעמים תשאל אותי על זה, אני אומר שטעיתי. אתה לא טועה? גילדין ענה לו שהוא אכן טועה.

בסוף החקירה הקצרה אישר שרן שקנה לנתניהו מספר פעמים בודד סיגרים לנתניהו, בכל פעם 2-4 סיגרים, ונתניהו החזיר לו את הכסף.

וכאן הגענו לאחד משיאי משפט נתניהו עד היום

את החקירה הנגדית של דוד שרן ניהלה עו"ד כרמל בן צור, בתו של עו"ד בעז בן צור, וניהלה אותה ביד אומן.

היא ניתחה את חקירותיו של שרן בפינצטה והמחישה לו עד כמה איימו עליו ורמזו לו שיעברו מעדות פתוחה לחקירה תחת אזהרה, שתיק 3000 כבר מונח על צווארו של שרן.

היא הראתה לו איך שיחקו לו במוח, תעתעו לו בזיכרון, שיקרו לו עם תאריכים ופגישות ולאט לאט ערערו לו את הביטחון, עד שנאלץ לזרום איתם רק שיעזבו אותו לנפשו.
עו"ד בן צור הראתה זאת לשרן אמירה אחר אמירה, סרטון אחר סרטון שהוקרן באולם, איך החוקרים הובילו אותו במודע ובכוונה לאמירות לא נכונות כשהם יודעים שהן לא נכונות, והם עושים זאת בכוונה רק כדי שיתאימו לתיזה מופרכת של כתב האישום.

כמובן שהאצבע המאשימה לא צריכה להיות מופנית רק לחוקרים, אלא גם לפרקליטים המלווים ובראשם יהודית תירוש וליאת בן ארי.

שרן חזר שוב ושוב שהמטרה היתה, הן בתיק 4000 והן בתיק 3000, הראש של נתניהו:

שרן: "בתיק 3000 נאמר לי במפורש רק תביא משהו על נתניהו או שטייניץ, נדע להסתדר איתך ונקל אליך. אגב, בחנתי אותם, איך אתם יכולים להסתדר איתי? תוך דקה וחצי הוא הגיע אליי מפקד היחידה. אז היה ברור לי שאם אני אחצה את הרוביקון ואהפוך לעד מדינה הכל יסתדר, אבל לא הסכמתי לזה, כי אין על מה להפוך לעד מדינה."

כשטבנקין ניסה להתנגד לקו השאלות בנוגע לתיק 3000, שרן הטיח בו:

שרן: שמו את אשתי במעצר בית 5 ימים על כלום. אמרו לי שאשתי בידיים שלהם אם אני רוצה לראות אותה. הביאו את אמא שלי, זו היתה טראומה, השאירו אותה בלי כסף, אשתי לא יכולה לעזור לה כי היתה במעצר בית, היא שלחה מישהו לעזור לה".

בן צור: דיברת על נתניהו ושטייניץ, ואם לא תביא משהו עליהם, מה המסר היה?

שרן: נגמרו החיים, תעבוד בסופר, אנחנו מבטיחים שתחזור הביתה וזה בית בודד, אתה תהיה לבד, אנשים לא ירצו לדבר איתך. אמרתי שזה כמו שוק – תן משהו ותקבל משהו, נסתדר על המחיר. לא היה לי מה לתת כדי להפוך לעד מדינה, לא היתה לי בכלל את הדילמה הזו.

בן צור התעכבה במיוחד על נושא מסירת המסמכים לחתימת נתניהו. החוקרים שתלו במוחו של שרן שדנה נויפלד היא זו שהגיעה להחתים את נתניהו, שהוא עשה זאת ביעף, כאילו כחלק מקונספירציה של עסקה מושחתת לכאורה.
שרן זרם איתם ובסוף האמין להם, למרות שהמציאות היה שונה לגמרי: מימון שמילה הוא זה שהביא לו את המסמכים והוא נשאל על ידי נתניהו מי בדק ומי אישר.

מה שמדהים הוא שהחוקרים ידעו שהם מדיחים אותו לעדות שקר אבל עשו זאת כחלק מתפירת התיקים, ומה שמדהים וחמור עוד יותר – שיהודית תירוש וטבנקין הדיחו אותו לעדות שקר בחקירה הראשית והמשיכו עם סיפורי נויפלד, בלי לתקן אותו.

דוד שרן מבין שרימו אותו לאורך כל הדרך

בסוף כל האירוע הזה הציגה לו עו"ד כרמל בן צור את התמונות של שמילה ונויפלד ואמרה לו בציניות: תסכים איתי שהם לא דומים.

בן צור: אתה יודע מי החתים את נתניהו?

שרן (ההמום): אל תגידי לי ששמילה החתים אותו? ובן צור ענתה לו שאכן שמילה החתים.

שרן: זה שוק בשבילי, זה פשוט מטורף. מדובר באנשים שמייצגים את המדינה עושים לך את הדבר הזה. אם עובד שלי היה עושה, הוא היה מפוטר בו במקום.
לא יכול להיות שאנשים תחת הסמל של המדינה, עושים דברים כאלה, לא מדובר בדברים ביטחוניים… אין לי מילים, בא לי לבכות. מדובר על חיים של בני אדם, יש אנשים שעלולים לשלם בחייהם.
אם מישהו מסוגל לעשות הונאה כזו, הוא חושב שלא יבדקו אותו. לוקח משרתי ציבור ומכניסים אותו לקנוניה הזו. לא יכול להיות שבמדינה מתוקנת, שאנשים שמייצגים את המדינה, מסוגלים לעשות דבר כזה. אחרי זה באים אליי ברחוב ומבקשים תעודה.
אנשים שיקרו במצח נחושה רק כדי לנעוץ את נתניהו. אני לא מאשים את הדרגים הנמוכים, יש מפקדים, יש אחראים (רומז לפרקליטות). זה קטסטרופה, גם באפגניסטן אין דברים כאלה… עד השנייה שהצגת לי את התמונה, הייתי בטוח במאת האחוזים שזו היתה דנה נויפלד… עצם העובדה שאני לא זוכר אירוע של לשכת ראש הממשלה במשך חצי שעה, אז אין דרך שאני זוכר אם הוא אמר לי שיש בעיה בבזק. עכשיו אני מבין למה לא רצו להראות לי את יומני הפגישות.

שרן פונה לטבנקין ומטיח בו:

שרן: איך אתה מצפה ממני לזכור מה נתניהו אמר, אם יש בעיה עם בזק, אם אני לא זוכר פגישה של חצי שעה?

השופט בר-עם שואל בשלב זה אם ההטעיה היתה גם בחקירה הראשית ומשיבים לו בחיוב. ניכר שהשופט היה בהלם מההתרחשויות.

דוד שרן מדבר מדם לבו

אחרי הפסקת הצהריים ביקש שרן לאמר כמה דברים כשהוא מפנה את מבטו לכיוון אנשי הפרקליטות שיושבים מולו: יהודית תירוש ואמיר טבנקין.

שרן: כפי שאמרתי בבוקר, אני מרגיש קצת יותר טוב, הפצצה שהטילו עליי פה, ההרגשה של הבלבול, הרגשתי בשבעה של אבא שלי, הרגשה של ריק. אתם החברים (אנשי הפרקליטות), איך אזרח ישראל אמור להגיב לאחר שאתם עושים תרגילים כאלה. לפני שעה בבית המשפט, נרמז שאני לא דובר אמת, כי אמרתי שטעיתי בכמות הסיגרים שנתניהו עישן, היתה מהומה גדולה. וזה באותו זמן אותי מדיחים אותי לשקר טוטאלי.
זו האמת לאמיתה, ישבתי בחוץ לא רציתי להגיד סוף העולם, אבל לא יכול להיות שגוף שאמון על הזכויות שלך, צריך לחקור את האמת ובסוף יש גם לפעמים עונשים – אבל לא במסכת של שקרים והונאה, שהם יודעים שהם עושים את זה (כלומר, יודעים שהם משקרים). אני לא מצליח להתאושש מהדבר הזה.

בהמשך החקירה נשאל שרן על פגישת ההנחיה כביכול ופוצץ גם את הבלון הזה.

שרן: אני לא הייתי בפגישה של נתניהו או מי מטעמו שהנחה כביכול את פילבר ולא נכחתי בה, ואני לא יכול להעיד על כך כי לא שמעתי מעולם את נתניהו אומר לפילבר או לצפריר תעשה 1 2 3 4 וגם צפריר לא אמר זאת, לא ראיתי ולא שמעתי דבר כזה.

בן צור: אבל הם רצו שתגיד את זה.

שרן: חד משמעית… רצו שאני אזוז ימינה או שמאלה, כמו בובה שזזה מצד לצד… הכל היה בשביל למצוא משהו על נתניהו.

בהמשך:

שרן: לא זכרתי את הפגישה הזו, תמיד נכנסתי ויצאתי במספר פגישות. זה העלה גיחוך, התייחסו עם תנועת יד, זה מגוחך. לא הגיוני בעליל.

טבנקין (מתנגד): הוא מחווה דעה על פגישה שלא היה בה (זה מגוחך כי הפרקליטות עצמה טענה שהוא לכאורה השתתף בה).

שרן: הסיבה שזה עורר בי גיחוך, כי אני לא זוכר שנתניהו אי פעם ליווה אנשים לדלת ועשה איזושהי תנועת יד. זה לא מאפיין את נתניהו.

בן צור: אתה לא זוכר שהוא נתן לו איזשהן הנחיות?

שרן: מעולם לא שמעתי דבר כזה. לשאלת השופט בר-עם: עובדתית מתישהו הם נפגשו, לא שמעתי ולא ראיתי על הנחיה, ברוב הפגישות לא נכחתי.

בן צור: בחקירה שלך אומרים לך שפילבר עסק בזה באופן אובססיבי ואתה שולל שנתניהו נתן הנחיה.

שרן: חד משמעית, מעולם לא אמרתי את זה, אתמול ראיתי שזה פורסם בתקשורת כאילו אמרתי שהוא הנחה. מעולם לא אמרתי את זה.

בן צור: הציגו לך יומנים או איכונים של פילבר?

שרן: לא, ביקשתי מספר פעמים לוח זמנים ומעולם לא הציגו לי.

השופט בר-עם: זה מסוג הפגישות שהיה מתואם ביומן?

שרן: כן, נתתי להם את כל האופציות לבדוק אם אכן היתה הפגישה – לו"ז, יומן, ביטחון וכמובן שאף פעם לא קיבלתי. הפגישה היתה צריכה להיות בלו"ז. או שהאירוע התבטל, או שנדחה, אין דבר כזה שזה לא מופיע. מספיק שמומו היה פונה אליי, הייתי אומר למזכירות. זה היה חייב להופיע.

בן צור: זה לא מופיע ביומן של נתניהו ולא ביומן של פילבר, אבל תאשר לי שהחוקרים אומרים לך שהיתה פגישה והיית שם, אתה מניח שאכן כך?

שרן: ברור, כי באיזשהו אירוע הם נפגשו והם מדברים. להזכירכם היו אירועים דחופים, ערוץ 10, רשות שידור, גולן טלקום, הנושא של בזק היה מאוד צדדי, לא מהותי… הכיוון שלהם שהיתה פגישה, שאני הייתי שם, ועכשיו תגיד מה היה שם.

שרן תיאר את תפיסת עולמו של נתניהו בפתיחת שוק התקשורת

שרן: הוא הבין שהוא היחיד שיכול לעמוד בלחצים כשר תקשורת. בכל שנותיי לצידו של נתניהו, בחיים לא שמעתי שצריך לסייע למישהו כי הוא מכיר אותו, אין לו חברים בעניינים האלה, הוא לקח על עצמו החלטות פוליטיות מסוכנות, כולל סגירת שדה דב, כולל אירועים אחרים, אם הוא חושב שזה נכון הוא יעשה את זה. לא חשוב אם זה חבר, מכר או אזרח מן השורה.
נתניהו לא רוצה לסגור כלי תקשורת, היה את ערוץ 10 כי הם לא עמדו בחובות למדינה. הוא מייצג תפיסת עולם כלכלית פוליטית, ראיתי איתו פעם ארץ נהדרת, ציפיתי שהוא יגיד משהו שהם לעגו לו, הייתי נבוך, הוא אמר טוב בסדר ועבר ערוץ. הוא לא בא עם גרזן בתחום התקשורתי, הוא רוצה שלכולם יהיה את מה שהם רוצים.

מאמרים אחרונים

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »
שלומית ברנע פרגו (צילום: אלי ציפורי)

השקרים של עו"ד שלומית ברנע פרגו, יועמ"ש משרד ראש הממשלה

לא "זכרה" תכתובות עם נתן אשל למרות שטענה שלא קיבלה פניות מנתניהו על מתנות. התירוצים שלה: "בגלל כל מיני תקלות הרבה תכתובות לא נשמרות… אתה מוזמן לפנות למערך המחשוב שלנו להוסיף על תלונותיי שחיתוכים שונים לא מעלים כל מיני תוצאות" (את מה שהתאים לה היא מצאה וזכרה)

הקליקו לתוכן »