יומן הבוקר
דוד שרן (צילום: אלי ציפורי)
דוד שרן פתח את עדותו אתמול במשפט נתניהו במונולוג מצמרר. זה היה כתב אישום חריף במיוחד נגד הפרקליטות ונגד המשטרה. נציג הפרקליטות, עו"ד אמיר טבנקין, מיהר לבקש להכריז על שרן עד עוין

זה היה מונולוג שצריך לטלטל את המדינה, המונולוג של דוד שרן בפתיחת עדותו במשפט נתניהו.

ראש הסגל לשעבר של נתניהו הוא עד תביעה בתיק 4000 וגם מי שחטף כתב אישום בתיק הצוללות. המונולוג של שרן צריך להדהד בכל בית כיוון שהוא אישום קשה נגד הפרקליטות ונגד המשטרה.

***

"תליינים" הוא קרא להם והוא יודע גם למה. המערכת פשוט התעללה בו.

המונולוג איתו פתח דוד שרן את עדותו:

בפתח הדברים אני רוצה לומר שאני עד תחם איום, בגלל הליך אחר שאתם שמנוהל נגדי, תיק 3000, אני תחת החרב שלהם. תחת החרב של אותה יחידה, במהלך של 5.5 שנים מתעללים בי ובבני משפחתי, וגם שנתתי עדות פתוחה, כל דקה חשבתי וחששתי שזה יהפוך לחקירה תחת אזהרה.

היום תקפו אותי בחוץ, הטרידו אותי, אחת העיתונאיות חקרה אותי בכל מיני שאלות על הצוללות (מדובר באורלי בר-לב, שאני מכנה קלדנית מתווה הגז, שאכן הפציצה את שרן במהלך הפסקת הצהריים בשאלות מטרידות – הייתי עד לכך).
אני מאוד נסער (קולו של שרן רועד), זרקו אותי מהעבודה, אני מיוצג עכשיו על ידי הסנגוריה הציבורית.

הייתי מזכיר חברת קצא"א, דאגו לפטר אותי, מייד השעו אותי. אני עובד מדינה מ-2009, היתה הסכמה עם התביעה שאני חוזר, הייתי בחופשה עם שכר מופחת, הזכויות שלי נרמסו.
כשבאתי לריענון, פתאום ראיתי את התובע בתיק הצוללות, אולי כדאי להראות לי את הדרך, להתיישר עם התיזה. אני מחוסר עבודה ורדוף על ידם מאז שנת 2017. פגעו ביכולת ההגנה שלי.

הם אפילו הזמינו את אמא שלי בת ה-85 לחקירה (בתיק הצוללות), בדקו את החשבונות שלה, חסמו את החשבון שלה, שיודעים שאין שום בעיה.
גם את אשתי החליטו לשים במעצר בית. בכל פעם שהיה דיון בהארכת מעצר, הודיעו לי שאם אתה מצפה לראות את אשתך דקה וחצי, אל תצפה לזה כי היא בידיים שלנו.

איימו לקחת את הילדים שלי לרווחה, ופה מחוץ לאולם ישר באים עם מצלמות, זה בסדר עם מצלמות, אבל שואלים שאלות על תיק 3000 כדי להטריד (שוב מתכוון לקלדנית מתווה הגז). דקה לפני העדות שלי אני מרגיש מאוים.

בשלב זה מנסה אמיר טבנקין, מי שחקר את שרן, לצייר לשופטים את תמונת המצב מבחינת שרן, אך שרן אומר שהוא לא מדייק בנוגע ללוחות הזמנים:

שרן: זה לא בדיוק מה שאתה אומר, היו כמה שלבים. אמרתי לכם, תביאו לי זמנים, לא הבאתם. הייתי עד בתיק 4000, כל דקה שאלתי את עצמי מתי אני הופך לחשוד, זה היה תחת החרב המתהפכת של תיק הצוללות.
הייתי תחת איום טוטאלי. כל חוקר הסתכל עליי בצורה מסוימת, כאדם לא נקי. כשאני הגעתי לחקירה, אמרו לי זה מתעכב ב-5 דקות, תצא מהבניין ובחוץ עדה של צלמים ועיתונאים שכל עם ישראל יידע שנחקרתי.

טבנקין: קראת את ההודעות שלך במשרדים?

שרן: קראתי כמעט את הכל, התובע של תיק 3000 פתאום פגש אותי, זה הותיר לי צלקות, אמרתי שחסר חומר, לא קיבלתי את הדברים. הזמינו אותי לחקירה באחד מימי השישי, הוציאו אותי חצי שעה לפני שבת והחוקר אומר לי תגיד תודה שאתה לא במעצר. אנחנו משפחה נורמטיבית, אבי היה פרופסור בעולם החינוך, הלך לעולמו לפני מספר חודשים. החוקרים אמרו לי אבא שלך מבוגר, אתה לא תזכה להיות בהלוויה שלו. 

טבנקין: אנחנו לא עוסקים כאן בתיק הצוללות.

שרן: אני חי את האירוע הזה 5.5 שנים, כשאני נכנס אליכם ליחידה, אני זוכר מה נעשה עם אמי ואחותי, שנאמר שהם לא זומנו לחקירה.
כך שמעתי שאמרו בבית המשפט, שתירוש אמרה את זה, מה הדבר הראשון שעשיתי, התקשרתי שוב לאימי ושוב אל אחותי, אמרתי יכול להיות שאני טועה והם אמרו לי שאני לא טועה, סגרו את החשבון של אמי.

טבנקין אומר לשרן כי תירוש התכוונה שזה לא היה בתיק 1000, אבל שרן אומר לו: זו אותה יחידה, אני לא הייתי בבית המשפט.

כבר בשלב הזה מחליט טבנקין להכריז על שרן כעד עוין, מה שגורר תגובות של האזרחים באולם, שמוגדרים על ידי השופרות כ"תומכי נתניהו".

השופטת פרידמן פלדמן זועמת ואומרת שדנים בחיי אדם ומי שיפריע בפעם הבאה ייצא החוצה. אלא שהזעם של השופטת צריך להיות מופנה לאלו שהורסים את החיים של העדים – קרי הפרקליטות.

שלושה אירועים

השופטים מבקשים להמשיך הלאה בלי הכרזה כלשהי וטבנקין עובר לשלושה אירועים מרכזיים בעדותו של שרן אותם חשפתי בתחילת השבוע.

1.

האירוע הראשון, זו אמירה אגבית של נתניהו בפגישה עם שרן ש"יש בעיה בבזק".
שרן לא התחייב שאכן נאמרה ואמר שיכול להיות, ובכל מקרה מדובר באמירה אגבית. שרן אמר שלא היה בקיא בענייני תקשורת ובענייני רגולציה ואף סרב להצעה לכהן כמנכ"ל משרד התקשורת לפני שנכנס לתפקידו.

שרן סיפר שעמיקם שורר, אחד מבכירי קבוצת יורוקום בבעלות אלוביץ', פנה אליו בנוגע אישור מיזוג בזק-יס כיוון שהוא התעכב בגלל הפקידים.
שרן פנה בהמשך לנגה רובינשטיין, לשעבר היועמ"שית של משרד התקשורת, שייעצה לבזק והיא אמרה לו שהעיכוב לא מוצדק. שרן המשיך וסיפר כי דבר עם איתן צפריר, אז ראש המטה של נתניהו במשרד התקשורת, שנוטרל ע"י פקידי המשרד, בראשם המנכ"ל דאז אבי ברגר.

על השיחה עם נתניהו אמר שרן:

שרן: זה מעניין, עשרות הפעמים ששאלתם אותי, היחידה החוקרת שאלה. פעם אחר פעם, 20 פעם זו לא תהיה הגזמה, נאמר לנו שהיתה לנו שיחה בנושאי בזק עם נתניהו, ואני אמרתי שלא זכורה לי שיחה כזאת, מה שזכור לי שבאחד המפגשים שלי עם איתן צפריר ועם נתניהו, הוא אמר שיש בעיה עם בזק.
ואמרתי שאני ואיתן צפריר השבנו לו שאנחנו מטפלים בזה. הוא לא אמר לי אחרי זה, איך אנחנו מטפלים, האם פתרתם, ואיך פתרתם. לקרוא לזה שיח? הוא זורק מילה קטנה על החברה הגדולה במשק, זה לא שיח.

לשאלת השופט בר-עם אמר שרן:

שרן: זה לא משהו שהטריד אותנו, הוא אמר בלשכה שיש איזושהי בעיה עם בזק, מי שמכיר אותו, אם הוא יודע שיש בעיה שזה לא במיינסטרים, הוא נותן לצוות שלו לפתור את הבעיה, יש מקרה של משבר קואליציוני שפתרתי ולא אמרתי לו. זו היתה אמירת אגב.

טבנקין: עד כמה אתה מבין שזה נושא חשוב.

שרן: אני לא מבין כי הוא לא עשה בדיקת ביצוע, הוא לא הגדיר לי את הבעיה, אני עצמי לא ידעתי להגדיר את הבעיה. לא קיבלתי ממנו שום הנחיה, כשהוא רוצה משהו, הוא מאוד מאוד אנרגטי, לא קיבלתי ממנו שום שאלה…
זה ענין של סדר עדיפויות. היה ערוץ 10, מבחינתי הוא לא ראה בזה משהו חשוב. מנגד, הוא אמר משהו ואתה לא ממשיך הלאה.

טבנקין: מה הוא מצפה ממך לעשות?

שרן: לנקות את האזור של ראש הממשלה מכל מיני דברים. לתקן את הבעיה, אני מתקן את הבעיות, אחת מההגדרות זה לנקות את המרווח של ראש הממשלה, כדי לפנות לו זמן לדברים החשובים.

השופט בר-עם: זה משהו ייחודי לבזק?

שרן: זה מבחינתו שגר ושכח, אלא אם כן זה חשוב לו ודחוף לו והוא עושה פולו. בסופו של יום ללשכת ראש ממשלה, צריך לשים תיעדוף, זו לא היה בעדיפות גבוהה.

טבנקין ממשיך לנסות "לחפור" בנושא ושואל אותו מה בדיוק נאמר אבל לא מחלץ משרן אמירה וודאית:

שרן: גם אז לא זכרתי, לא אמרתי בוודאות שאני זוכר אותה… לא הייתי בטוח אז, ישבתי עם עצמי ואני חשבתי, לא יכולתי להתחייב על הגרסה הראשונה ולא על הגרסה השנייה, זה לא דבר שנצרב בזיכרוני, זה בסך הכל אחד מ-1000 דברים.

בהמשך שרן מטיל פצצה בקשר לתיק הצוללות:

שרן: הייתי קצת במקום יותר קשה, במשרדי להב, בחקירה אחת, תביא כל דבר על נתניהו, ונסתדר איתך.
האמת היא שאני לא זוכר (חוזר לתיק 4000), אתם מנפחים דבר שלא קיים, זה לא כזה משמעותי. הוא לא לחץ עלינו, לא אמר לנו לטפל בזה, לא עשה פולו, דברים אחרים הוא לא מניח.
אנחנו ב-2015 לא האמנו שנהיה בשלטון, חשבנו שאנחנו מפסידים את הבחירות. אני לא יכול להתחייב על אמירה של ימינה ושמאלה.

2.

האירוע השני זו הפגישה הראשונה שלו עם ד"ר יפעת בן חי שגב:

שרן: נתניהו לא שלח אותי ולא יועץ אחר שלח אותי.

שרן הסביר שנפגש עם בן חי שגב בעקבות עצתו של איתן צפריר שביקש ממנו גם לחזק את מעמדו מול אבי ברגר, שנטרל והתנכל לו במשרד התקשורת.

3.

האירוע השלישי הוא הפגישה השנייה שלו עם יפעת בן חי שגב, ששרן אומר שבעקבותיה נולד מכתב ההתנעה, אך צוות ההגנה, (עו"ד חן ועו"ד בן צור) הדגישו כי מדובר בהצגה, באמירות שנולדו מתוך הצגה מטעה של הפרקליטות והם הבטיחו שהחקירה הנגדית תהיה שומטת לסת (הם מבטיחים וגם מקיימים כפי שהמציאות מוכיחה).

חשוב להדגיש, מכתב ההתנעה יצא כפי ששרן הדגיש ממשרד התקשורת, שכל הגורמים המקצועיים אישרו אותו (בראשם דנה נויפלד, לשעבר היועצת המשפטית של משרד התקשורת), וזה לאחר שנה של עיכוב מכוון. ברור שהפרקליטות ויהודית תירוש הובילו את שרן לאמר דברים לא נכונים וזה יוכח כנראה כבר מחר.

***

בחצי הראשון של היום המשיכה חקירתה הנגדית של ד"ר יפעת בן חי שגב והתמקדה בבחירת חברת הייעוץ הכלכלי שבדקה את אישור מיזוג בזק-יס.

בן חי שגב נשאה, בין היתר, מונולוג על שוק התקשורת ותקפה בו, בלי שמות, את הפקידים שעיכבו את פריסת הסיבים האופטיים וגרמו נזק למשק הישראלי.

בחקירה החוזרת של יהודית תירוש היא הטיחה בה שהיא מנסה להטיל בה דופי ולצייר אותה כמי שלא דוברת אמת.
זו היתה חקירה חוזרת כושלת, שבה נפסלו מרבית השאלות כמו גם חקירה נגדית של פרקליטת מוזס, נווית נגב, ששוב ניסתה לצייר את נתניהו כמי שהעניק הטבות מיוחדות לערוץ 20, אבל בן חי שגב העמידה אותה על מקומה ואמרה שזו היתה תפיסת עולם שלו, שהתאימה גם לאני מאמין שלה, של פתיחת השוק לתחרות.

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

משפט "הצוללות": העדות הכי מטלטלת עד כה

מיקי גנור פרץ בבכי כשדיבר על חקירתה של בתו והחלטתה לעזוב את הארץ. נציגי הפרקליטות צחקקו: "חוץ מלאנוס אותי, הם עשו את הכל. הם רצו את הראש של ביבי, הם היו קבלני המשנה של רביב דרוקר. או שאתה הורג את עצמך, או שאתה ממציא סיפורים"

הקליקו לתוכן »
יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »