יומן הבוקר
דוד שרן (צילום: אלי ציפורי)
עוד שבוע מסויט צפוי לתובעת יהודית תירוש. השבוע יעלה להעיד מטעם התביעה דוד שרן, מי שהיה ראש הסגל של נתניהו ומנהל לשכת ראש הממשלה. יש סיכוי שגם דוד שרן יהפוך לעד הגנה

אבי וייס העריך בתוכניתי ב"גלי ישראל" בסוף השבוע שיש סיכוי טוב שהעד דוד שרן, לשעבר ראש הסגל של נתניהו ומנהל לשכת ראש הממשלה, יטיל פצצות כמו ד"ר יפעת בן חי שגב.
למרות שהנבואה ניתנה לשוטים, אני בהחלט מצטרף להערכה זו בזהירות המתבקשת.

***

לדוד שרן יש לכאורה אינטרס ברור לא לעשות מעשה ד"ר בן חי שגב, כי הוגש נגדו כתב אישום בתיק הצוללות, אבל החקירה שעבר והעובדה שעירבו את אמו בת ה-82 ואת אחותו, הותירה בו משקעים רבים.
אגב, יהודית תירוש הכחישה זאת בבית המשפט ואמרה לא היה ולא נברא – ושרן התראיין ואמר שהיא שיקרה במצח נחושה והפרה אמונים כי הם "רוצים לצוד אנשים".

למה שרן הוא עד תביעה שיהפוך גם הוא לעד הגנה?

כיוון שבזמנו עמיקם שורר מבזק, יד ימינו של שאול אלוביץ', נפגש ביוזמתו עם שרן, שביניהם הייתה היכרות וידידות קודמת.
בנוסף, שורר הביא לפגישות את עו"ד נוגה רובינשטיין כדי שתציג לשרן את הבעיות של בזק. זאת, במקביל לפניות מטעם זאב רובינשטיין (מקורב למשפחת אלוביץ' וגם למשפחת נתניהו) בשם בזק, אל דוד שרן.
נתניהו לא היה מעורב כלל וכלל בפגישות האלה ולא ידע עליהן ושרן גם צפוי לומר זאת בעדותו.

בעדותו במשטרה, שאני חושף, אמר שרן כי הוא מעולם לא דיבר עם נתניהו על ענייני בזק. הוא גם העיד כי ראש הממשלה לא הנחה אותו לקדם את עסקת מיזוג בזק-יס:

חוקר: תפרט לי במה טיפלת בנוגע למשרד התקשורת?

שרן: אני לא טיפלתי, טיפול מבחינתי זה לקדם נושא מסויים, אני התעסקתי בנושאים הקשורים למשרד התקשורת.

חוקר: תפרט.

שרן: כן התעסקתי בערוץ 10, טיפלתי בערוץ 10, טיפלתי ביחד עם עוד אנשים בגולן טלקום. בנושא בזק על ההפרדה המבנית קיבלתי סגירה ונאמר לי שזה שטיפול משרד התקשורת, מעולם לא דיברתי עם נתניהו על הנושאים של בזק, כן דיברתי איתון על ערוץ 10 וגולן טלקום.

בהמשך:

חוקר: נתניהו הנחה אותך לקדם את ענייניה של בזק/יס בנוגע לאישור העברת השליטה?

שרן: חד משמעית לא.

אמנם, נכון הוא שבהודעה מאוחרת יותר של דוד שרן הוא לא חוזר על אותם דברים במדויק, אך אני מניח שהדברים יובהרו במהלך עדותו כיוון שהופעל עליו לחץ רב, בדומה לד"ר בן חי שגב.
בכל מקרה, גם עדותו השנייה של שרן אינה מחזיקה את הטענה בכתב האישום, כאילו לפיה נתניהו פנה אל שרן והנחה אותו לבדוק מדוע מתעכב אישור עסקת בזק-יס, על מנת לקדם את אישור העסקה.

לחץ כבד

כהרגלה של החקירה, כיוון שהחוקרים וליאת בן ארי ויהודית תירוש לא קיבלו את מבוקשן, הופעל כאמור על שרן לחץ כבד מצד חוקרים אשר רצו לחלץ ממנו אמירה לפיה נתניהו הנחה אותו לקדם את עסקת בזק-יס.
לאחר לחץ ממושך, שרן מוכן "להניח", ש"יכול להיות" – מכיוון שהוא "לא זוכר" – כי הייתה פגישה משולשת בינו לבין נתניהו ולבין צפריר, במסגרתה נתניהו ציין בפניהם כי "יש בעיה בבזק".

חרף לחצם הכבד של החוקרים שרן מעיד כי נתניהו לא פירט באיזו "בעיה" מדובר (קל וחומר שלא ציין כי מדובר בבעיה במיזוג בזק-יס) וכן הוא מעיד (שוב, חרף לחץ החוקרים) כי נתניהו לא ביקש מהם לטפל או לבצע או לפתור את הבעיה – אלא לבדוק אותה בלבד.

חוקר: זה כי איתן אומר לך שראש הממשלה הנחה אותו בעניין בזק או ש…

שרן: לא, לא…

חוקר: הוא אומר לך את זה שראש הממשלה…

שרן: יכול להיות שהיינו בפגישה אני הוא ואיתן כן? ויכול להיות ש…

חוקר: את ראש הממשלה ואיתן?

שרן: כן.

חוקר: ומה הוא אומר לך?

שרן: יכול להיות שאמר ש…

חוקר: בלי יכול להיות, אני מבקש באמת.

שרן: אני מניח.

חוקר: עוד פעם, גם בלי אני מניח, לא יכול להיות ולא אני מניח… אבל זה בדיוק העניין, אני רוצה שתיצמד לדברים שנעשו, אני רוצה שתיצמד לעובדות, אמר לך גם כן… אני מניח זו לא ראייה, יכול להיות זו לא ראייה.

שרן: אה, הבנתי שיכול להיות זה לא ראייה וזה, אבל אני אומר לך כי אני לא זוכר במאה אחוז איך זה עבד.

חוקר: עזוב את ה… או שזה משהו שגור בפניך כל הזמן וזה חבל. תספר מה היה, בחלק שאתה נמצא בפגישה עם איתן ועם ראש הממשלה מה נאמר? מה איזה נושאים הוא רצה לקדם? מה על הפרק?

שרן: מכיוון שאני לא זוכר באלף אחוז את המלל אז אני אומר לך, בלי המילה שאתה לא אוהב שאני אומר (הכוונה ליכול להיות)… שיש בעיה לבזק.

חוקר: איך הוא, איך הוא יודע שיש לבזק בעיה?

שרן: לא יודע איך הוא יודע, לא שאלתי אותו איך אתה יודע?

חוקר: ככה הוא אומר, יש לבזק בעיה?

שרן: כן.

בהמשך:

חוקר: מה הבעיה עם בזק?

שרן: יש בעיה עם בזק, הוא אף פעם לא אמר לי את המילים שאתה רוצה ש…

חוקר: מה הוא אומר?

שרן: הוא אומר יש בעיה עם בזק במשרד?

חוקר: איזה בעיה, איזה?

שרן: הוא לא אמר לי, לא הפרדה מבנית ולא את ה…

חוקר: מה הוא כן אמר?

שרן: אמרתי…

בהמשך:

חוקר: אז מה כן הוא היה אומר? אוקיי. יש בעיה שהוא רוצה שמה, לפתור לבזק, מה הוא אומר?

שרן: לא, הוא אומר יש בעיה עם בזק…

חוקר: כן.

שרן: אז אמרנו אנחנו יודעים, אנחנו מטפלים בזה, כי אני דיברתי עם איתן על זה, אמרתי יש את ה… אני קראתי לזה הפרדה מבנית כל הזמן, סלח לי שלא…

בהמשך:

חוקר: מה הוא רוצה, מה הוא רוצה עם הבעיה הזאת? הוא אומר יש בעיה עם בזק ומה אני רוצה שתעשו?

שרן: תבדקו אותה. אמרתי שאני יודע שיש בעיה ואנחנו בודקים את זה.

לסיכום: מצד אחד עומדת עדותו המוקדמת והנחרצת של שרן לפיה באופן חד משמעי נתניהו לא הנחה אותו לקדם את אישור מיזוג בזק-יס.
מצד שני עומדת עדותו השנייה לפיה "יכול להיות" שנתניהו אמר שיש בעיה בבזק – וגם אז אין מדובר בעסקת בזק-יס, וגם אין מדובר בהנחיה לטפל אלא בבקשה לבדוק, וגם זה אחרי לחצים כבדים מאוד של החוקרים.

בכל מקרה יש הבדל תהומי בין הנחיה מצד נתניהו "לקדם את קבלת המלצת מועצת הכבלים והלוויין" לאישור עיסקת בזק-יס, לבין אמירה כלשהי – ואגב, לגיטימית לחלוטין – מצידו של נתניהו ושר התקשורת דאז לפיה "יש בעיה עם בזק, ותבדקו במה המדובר".
זו הרי זכותו של שר תקשורת – לדרוש מאנשיו לפתור בעיות!

מכל מקום, מחומר החקירה עולה בבירור כי נתניהו מעולם לא הנחה את צפריר או את שרן לפעול לקדם את עסקת בזק-יס.

מאמרים אחרונים

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »
שלומית ברנע פרגו (צילום: אלי ציפורי)

השקרים של עו"ד שלומית ברנע פרגו, יועמ"ש משרד ראש הממשלה

לא "זכרה" תכתובות עם נתן אשל למרות שטענה שלא קיבלה פניות מנתניהו על מתנות. התירוצים שלה: "בגלל כל מיני תקלות הרבה תכתובות לא נשמרות… אתה מוזמן לפנות למערך המחשוב שלנו להוסיף על תלונותיי שחיתוכים שונים לא מעלים כל מיני תוצאות" (את מה שהתאים לה היא מצאה וזכרה)

הקליקו לתוכן »