יומן הבוקר
הדס קליין (צילום: אלי ציפורי)
סיפור "התכשיט של שרה נתניהו" עשה כותרות, אבל לא רבים מכירים את הסיפור האמיתי ואת הקשרו לתרבות ההדלפות. עו"ד חדד, פרקליטו של נתניהו, החליט לא לוותר והגיש עתירה בנושא. היא צפויה להידחות והטיוח של מכת ההדלפות הפליליות יימשך

נתחיל מהסוף: להערכתי העתירה לחקירת ההדלפות בנושא התכשיטים של שרה נתניהו תידחה.

שוב תידחה עתירה לחקירת ההדלפות הפליליות.

***

כך נוצר מצב עגום שגם בית המשפט העליון שותף לטיוח מכת המדינה, נכון לומר מכת הפרקליטות והמשטרה: שפע של הדלפות פליליות שנועדו לזהם את ההליך המשפטי, לזהם את החקירות ולהטות דעת קהל.

התכשיט והמונית

סיפור המעשה הוא כזה: אחרי חקירת השלמה חריגה מאוד של הדס קליין שבה "נזכרה" לפתע ברכישות של תכשיטים יקרי ערך עבור שרה נתניהו, החליטה הפרקליטות לעשות פסטיבל מהחקירה.
היא הדליפה פרטים ממנה לאילנה דיין, לתמר אלמוג, לאביעד דליפמן, לברוך קרא ולנטעאל בנדל. ברור שההדלפות היו מתואמות עוד לפני שחומרי החקירה הגיעו לסנגורים.
כשעו"ד חדד ביקש לדעת פרטים בעוד שיטפון ההדלפות נמשך, נאמר לו שזה תחת צו איסור פרסום עדיין.

עד היום לא ברור מתי הוסר צו איסור הפרסום, אין תיעוד לכך, כך שאותם "עיתונאים" פעלו גם בניגוד לצו איסור הפרסום.

לערך בשעה 7 בערב החליטה ליאת בן ארי לשלוח מונית למשרדו של עו"ד חדד, שהבין שעושים לו תרגיל כיוון שבאותו זמן לערך הוא קיבל בקשת תגובות ממהדורות החדשות על עניין התכשיטים.
חדד, בחושיו החדים, החזיר את המונית על עקבותיה עם החומרים. ואכן, הן אילנה דיין והן אביעד דליפמן שידרו חומרים שלא היו ברשותו.
המשמעות היא שההדלפות באו רק ממערכת אכיפת החוק – או מהמשטרה או מהפרקליטות.

למרות שהאירוע התרחש לפני כשנה וחצי, למרות ששופטי נתניהו ביקשו לבדוק את העניין, החליטו מנדלבליט וגלי בהרב מיארה לצפצף על בית המשפט.
הנימוקים של בהרב מיארה היו ממש משעשעים: שהיא החליטה למנות מומחה חיצוני שיבדוק את ההדלפות ואמור להגיש את מסקנותיו בספטמבר. וחוץ מזה, הצוות שנחשף לחשבונית שהוצגה אצל אילנה דיין כלל 35 אנשים, כך שבדיקתם עלולה לפגוע בפרטיותם קשה מאוד.

שני התירוצים מגוחכים: ראשית, הרי גלי בהרב מיארה לא יכולה לבדוק את עצמה ואת הממונים עליה – הרי היא זו שמדליפה מתוך הדיונים על גישור פלילי גם בימים האחרונים.
שנית, כפי שהציע עו"ד חדד, אפשר להוציא מחקרי תקשורת על כל הרשימה ולראות מי הדליף, בלי לפגוע ממש בפרטיותם.

הדיון נערך בפני השופטים נעם סולברג, דפנה ברק ארז וחאלד כבוב. אפשר היה לראות את ההטיה הבולטת של ברק ארז לטובת הפרקליטות – היא פשוט קנתה את ההבלים של גלי בהרב מיארה בצורה עיוורת ובצורה אוטומטית.
התוצאה היא שגם העליון, בנוסף ליועצת המשפטית לממשלה, מכשירה את מכת ההדלפות הפליליות ובדרך מגינים גם על ה"עיתונאים" שמעניקים למערכת המשפט סיקור אוהד. ובראשם – אילנה דיין.

שתי תגובות חשובות הוגשו בתחילת השבוע ע"י עו"ד חדד

הראשונה, בנוגע לבקשת הפרקליטות להעיד את ארנון מילצ'ן באמצעות וידיאו מחו"ל.

עו"ד חדד כצפוי התנגד לבקשה והציג את הפרקליטות במערומיה, כמי שאמרה בהתחלה שמילצ'ן לא יכול להגיע מטעמים רפואיים ולאחרונה שינתה את גרסתה וטענה שהוא לא יגיע בכל מקרה, בלי כל קשר למצבו הרפואי.
כלומר, מדובר בסירוב עקרוני של מילצ'ן להגיע לישראל.

עו"ד חדד מבקש קודם כל שהפרקליטות תזמין את מילצ'ן להעיד בבית המשפט בישראל כפי שמתחייב בחוק וכי לא ניתן לחקור עד מרכזי בשלט רחוק (העדות הרי תכלול הצגת מאות מסמכים).
עו"ד חדד הביא את דבריו של מומי משולם שאמר שהם טסו בזמנו ללונדון כדי לחקור את מילצ'ן ולא עשו זאת באמצעות וידיאו כי "זה לא אותה דבר כמו שאתה יושב מול מישהו בחקירה. אתה יודע את זה".

כמו כן אומר עו"ד חדד, כי מבדיקת מסמכיו הרפואיים של מילצ'ן ע"י מומחה ההגנה פרופ' אלמוגי הוא בהחלט יכול לטוס לישראל, וזה גם עולה מעדותה של הדס קליין. עכשיו יצטרכו השופטים להחליט בסוגייה.

תגובה שנייה מתייחסת לענייניו של בן כספית. כזכור, עו"ד חדד ביקש את כל המסמכים סביב עדותו של בן כספית, כולל אלו שהתגלו במהלך עדותו של מומי משולם ולא היו ידועים להגנה.
מדובר בעיקר במזכר שכתב אלון צרפתי, היועץ המשפטי של יאח"ה, שהיה נוכח בגביית עדותו של בן כספית ורשם במזכר את הרשימה של אלו שיכולים לאמת את עדותו של כספית (בקיצור, רשימת מקורותיו).

הפרקליטות כמובן התנגדה בטענה שהכל נמצא תחת תעודות חיסיון ובקשה דומה נדחתה בעבר.

אלא שעו"ד חדד לא מוותר, והוא טוען, בצדק, שהמזכר הוא מסמך חדש שהתגלה במקרה במהלך עדותו של משולם ולכן הוא רוצה לקבלו כמו גם את כל מה שרלוונטי לגביית העדות של כספית.

בכל מקרה, עו"ד חדד מבקש לקיים דיון בנושא – זה אמור להיות דיון מאוד מעניין.

מאמרים אחרונים

דב איכנולד (צילום: אלי ציפורי)

חקירה נגדית: העד דב איכנולד, מנכ"ל הוצאת הספרים של "ידיעות אחרונות"

מנכ"ל הוצאת הספרים של "ידיעות אחרונות" נגד התקשורת והפרקליטות:
"אני מעריך את נתניהו, הזדהיתי עם חוסר ההוגנות שאמר על התקשורת, הייתי בעזה – התקשורת לא תמיד מדווחת כמו שצריך. נחום ברנע טועה"; והביקורת החריפה על התנהלות מומי משולם

הקליקו לתוכן »