יומן הבוקר
גדעון סער, רביב דרוקר (ויקיפדיה)
שביתת ועד הפרקליטים: ההגנה הגורפת לה זוכה הפרקליטות בערוצי התשקורת היא חלק מאובדן האמון הציבורי בשתי המערכות – זו של התשקורת וזו של מערכת המשפט

אני מרבה לעסוק בשביתה של ועד הפרקליטים שהחלה ביום רביעי ולמעשה משביתה חלק גדול מהדיונים בבתי המשפט. כרגיל, התשקורת די מתעלמת מהשביתה למרות שהיא ממחישה את חוסר הפתיחות של הפרקליטים והפרקליטות לפתוח את המכרזים למשפטנים מחוץ לפרקליטות – עוד עדות להתנהלות של כת סגורה.

אתמול התעשתו נציבות שירות המדינה ומשרד המשפטים ופנו לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים כדי להפסיק את השביתה "לנוכח הנזק הכבד הנגרם כתוצאה מהשביתה למדינה ולציבור".
כמו כן נכתב כי "המדובר בשביתה כוחנית וחסרת תקדים הננקטת מהיום להיום – שביתה בשירות חיוני/שירות מפתח, אשר מטבע הדברים תסב נזקים קשים לציבור המתדיינים, למדינה, לפרקליטות ולציבור כולו… ההחלטה על שביתה, מהיום למחר, התקבלה ללא שניתנה הכרזה על סכסוך עבודה כדין, ולבטח שללא שניתן פרק זמן סביר למדינה או לציבור להיערך לשביתה… מדובר בדפוס התנהגות כוחני שבוודאי אין מקומו ביחסי עבודה קיבוציים, קל וחומר ביחסי עבודה קיבוציים בשירות חיוני/מפתח".

בהמשך נכתבו דברים חמורים על ועד הפרקליטים, שאיננו מפנים את הפסיקה האחרונה בנוגע לעקרונות השוויון בנושא המכרזים (תזכורת: יש פסק דין שקובע לפתוח את המכרזים בפרקליטות והמשמעות היא שבפרקליטות מצפצפים עליו).

"ביה"ד הארצי דחה את התזה לפיה ניתן לייצר מעין 'מפעל סגור' המאפשר לאיגוד המשפטנים למנוע מפרקליטים לגשת למכרזי משפטנים והמאפשר לארגון הפרקליטים למנוע ממשפטנים לגשת למכרזי פרקליטים.

ארגון הפרקליטים אינו מסתיר את סירובו לקבל את הדין. עמדתו היא שיש להמשיך ולשמור על מתכונת של 'מפעל סגור', ולמנוע מעובדי מדינה אחרים בעלי השכלה משפטית להתמודד למכרזים למשרות פרקליטים, וזאת למרבית האבסורד כאשר ניתנה לפרקליטים האפשרות להתמודד לתפקידי משפטנים… מדובר בעיצומים כוחניים וחסרי תקדים שאין בהם שמץ של מידתיות".

השורה התחתונה: משרד המשפטים אמנם הגיב, אבל שר המשפטים גדעון סער ממשיך לשתוק לנוכח השביתה הפראית. ומבחינתי הדבר החמור ביותר הוא שבפרקליטות, זו שאמורה לייצג את שלטון החוק, מצפצפים על פסיקת בית המשפט ולא רוצים ליישם אותו – כי הם רוצים לשמור על 'מפעל סגור' או 'כת סגורה'.
ובתשקורת? כרגיל, אין שום ביקורת.

הקריסה ברייטינג של ערוץ 13 מזעזעת (שוב) את הערוץ

ההתעלמות הכמעט מוחלטת של התשקורת משביתת הפרקליטים לא מפתיעה: רוב כתבי המשפט "שבויים" של הפרקליטות, ביחסי תן וקח (חלקם פליליים), ולכן ממעטים לבקר, אם בכלל, את הפרקליטות וגם את השביתה שמזיקה לציבור.

אני בטוח שההגנה הגורפת לה זוכה הפרקליטות בערוצי התשקורת היא חלק מאובדן האמון הציבורי בשתי המערכות – זו של התשקורת וזו של מערכת המשפט.

אני מרבה לדווח בחודשים האחרונים על התרסקות הרייטינג בערוץ 13 במיוחד, אבל לאחרונה זה מתחיל לפגוע גם בערוץ 12.
ביום רביעי עמד הרייטינג של מהדורת החדשות של ערוץ 13 על 6% בלבד, ואילו בערוץ 12 מהדורת החדשות עמדה על רייטינג של 14%.

מדובר בצניחה של כ-20% ומעלה מרמת הרייטינג הממוצע וזו דרמה – כי זה מבטא תהליך הדרגתי של נטישת הציבור את המהדורות.
קשה מאוד לשנות את הרגלי הצפייה – אבל עובדה היא שהם משתנים וחלק גדול מהציבור מאס בחד צדדיות של מהדורות החדשות ובעיוות המציאות.
זו בהחלט סיבה לאופטימיות שהציבור מבין שהוא לא מקבל את האמת דרך המסכים.

אתמול פורסם ב"גלובס" שבעקבות נתוני הרייטינג החלשים בערוץ 13 שוקלים להזיז מתפקידו את מנכ"ל חדשות 13 ישראל טוויטו.
אני צופה לעוד סבב של משבר בערוץ בחודשים הקרובים או בשנה הבאה כי אי אפשר לקיים ערוץ עם נתונים כה חלשים לאורך זמן. זה תלוי כמובן ברצון של הבעלים, המיליארדר לן בלווטניק, להמשיך להזרים כספים לערוץ, לאחר ששרף כבר כמה מאות מיליוני שקלים.
בסבב הקודם הוא שקל להיפטר מהערוץ, אבל לאחר הסכם להתייעלות כולל פיטורי עובדים, הוא המשיך להזרים.

אני ממש לא בטוח שזה יקרה בסבב הבא של המשבר, ובכל מקרה הבעיה השורשית היא שחבורת רביב דרוקר (ברוך קרא ואביעד גליקמן ועוד) ניכסו לעצמם את הערוץ והשליטו בו את דעתם – רק-לא-ביבי.

עובדה: הציבור לא אוהב את זה וספק אם ניתן יהיה להחזיר את הגלגל אחורה.

אמשיך לעדכן בהתפתחויות בערוץ.

אתמול בפייסבוק
12:48 -> 13:45

מאמרים אחרונים