יומן הבוקר
אביגדור ליברמן, שלמה פילבר, גדעו סער
ליברמן החליט לפגוע בכל האזרחים, לא רק בחרדים – ולא לטפל ב"חתולים השמנים"; שלמה פילבר נגד פקידי האוצר – סבב נוסף סביב תיק 4000; ועד הפרקליטים שובת וגדעון סער שותק

שר האוצר ליברמן לא מתאפק בנוגע לשנאתו לחרדים: ליברמן החליט על שינוי הזכאות לסבסוד מעונות ממשלתי לשכר הלימוד במעונות יום (ילדים בגיל 0-3 שנים) – כך שעל מנת להיות זכאי לסבסוד ממשלתי יצטרך בן הזוג לעבוד בהיקף משרה של לפחות 24 שעות שבועיות, כאשר תנאי זה קיים כבר היום לגבי אימו של הפעוט.

בנוסף החליט ליברמן לאפשר קבלת סבסוד במקרים בהם בן הזוג רוכש השכלה או כישורים שיאפשרו בעתיד השתלבות במשק.
המשמעות היא ברורה: פגיעה קשה, במיוחד (אבל לא רק) במשפחות החרדיות (פגיעה בעשרות אלפי ילדים חרדים), כשהאישה החרדית עובדת והבעל-אברך לומד תורה, תוך אפליה ברורה בהשוואה לסטודנטים חילוניים.

ראשית, העלות התקציבית של זה היא בסך הכל כמה מאות מיליוני שקלים – זה נשמע הרבה אבל זה בוטנים במונחים תקציביים; שנית, ליברמן מגדיר את זה כצעד מעודד יציאה לעבודה, אבל זה עלול להיות בדיוק ההיפך – צעד מדכא יציאה לעבודה כיוון שזה עלול להפחית את המוטיבציה לנשים לצאת לעבוד בלי סבסוד מעונות; שלישית – ליברמן לא מונע מהיגיון כלכלי כלשהו, הוא מונע במקרה הזה משנאה חולנית למגזר החרדי.

ההתחלה שלו במשרד האוצר מסמלת על ההמשך: הוא "שוקל" ביטול הפטור ממע"מ עד 75 דולר מהזמנת חבילות מחו"ל באינטרנט – פטור שעוזר מאוד להוזיל את יוקר המחייה ועוזר למעמד הביניים הנמוך והגבוה.
זה צעד נגד כ-ל האזרחים ולטובת קבוצת אינטרסים קטנה, החלטה שגם עלותה התקציבית איננה כה גבוהה.

ממה ליברמן מתרחק – לא נוגע ולא מכריז שהוא מתכוון לגעת: בסקטור הציבורי, ב"חתולים השמנים" של הסקטור הציבורי, אלו עם השכר המנופח ועם הפנסיות התקציביות המנופחות, בין היתר במערכת המשפטית.
לא שומעים על מליברמן על כך מילה אחת – פתאום נראה שליברמן עם התפיסות הימניות הכלכליות מתחבר מאוד להסתדרות, מעוניין בשקט תעשייתי ולא רוצה להיכנס לעימותים עם מוקדי הכוח הכלכליים. וכמובן, 53 מיליארד השקלים שהובטחו למגזר הערבי, קרוב ל-8 מיליארד שקל בשנה ולמי ליברמן נטפל? ל-400-500 מיליון שקל של סבסוד מעונות יום לחרדים.

וחמור מכל: זה בניגוד לעוד הבטחה שהעיף בנט לאוויר לפני שנכנס לתפקיד ראש ממשלה. הבטיח שלא יפגעו בחרדים, אמר שליברמן הבטיח לו, לגדעון סער (שמתם לב איך הוא נעלם?) וליאיר לפיד שלא תהיה פגיעה בחרדים.
אז הנה, יש פגיעה בחרדים ובנט מתעלם ושוב בורח מהבטחותיו.

זה לא מפליא: זו ממשלה שיש לה ראש ממשלה בתואר, אבל ראש ממשלה לכל משרד. ליברמן, עם הכוח האדיר שלו גם בוועדת הכספים ובראשות וועדות כלכליות אחרות, יעשה באוצר ככל העולה על רוחו. ובנט וכל שאר השרים לא יפצו פה.

שלמה פילבר נגד פקידי האוצר – סבב נוסף סביב תיק 4000

איפה שיש הזדמנות לעקוץ ולתקוף את פקידי האוצר, פקידי משרד התקשורת ופקידי משרד מבקר המדינה – תמצאו את שלמה פילבר – וכמעט תמיד זה קשור לתיק 4000.

אתמול צייץ פילבר ש"פקידי האוצר בעבר ובהווה לא מבינים כלום מהחיים שלהם". הוא מתכוון בעיקר לנושא הסיבים האופטיים (אחד הנושאים בתיק 4000) ולעימות הגדול שהיה לו בזמנו עם אמיר לוי, ראש אגף התקציבים לשעבר, במיוחד בנוגע לחברת IBC שהמדינה שרפה שם כמה מאות מיליוני שקלים בערך נוכחי.

כשפילבר אומר שפקידי האוצר "לא מבינים כלום מהחיים שלהם", יש לזה השלכה ישירה על המשפט בתיק 4000, כיוון שלוי הוא עד תביעה בתיק – ואני בטוח שפילבר לא יהסס להגיד את הדברים האלה גם על דוכן העדים.

ובכלל, העובדה שלוי מצא את עצמו כמנכ"ל IBC תחת הבעלות החדשה שלה (תחת סלקום) ושני עדי תביעה נוספים מצאו את עצמם גם בתפקידי מפתח בחברה (הרן לבאות ואבי ברגר ממשרד התקשורת – עוד שני עדי תביעה בתיק 4000) תעלה ללא ספק בחקירתם הנגדית.

כיצד קרה שכל הפקידים שהריצו את המיזם הכושל ששרף כספי מדינה מצאו את עצמם עובדים עבורה תחת חברה המתחרה של בזק? שאלה טובה, את התשובה נקבל אם בכלל בשנה הבאה.

בדבר אחד אני בטוח: פילבר יגיש בחקירתו הנגדית כתב אישום חריף מאוד נגד שלטון הפקידים ונגד שלטון המשפטנים. זה חלק מהדברים שהפרקליטות לא תאהב בעדות שלו והם ממש לא הדברים היחידים שהיא לא תאהב. צפו להפתעות, להרבה הפתעות.

ועד הפרקליטים שובת וגדעון סער שותק

מילא שגדעון סער נעלם מהרדאר בכל הנושאים הפוליטיים הסוערים, אבל שר המשפטים נעלם גם בענייני משרדו ועוד בנושא שנוגע לאזרחים?
אתמול כתבתי פה על השביתה הפראית של ועד הפרקליטים, הוועד החזק ביותר במדינה, בגלל שנציבות שירות המדינה רוצה לעשות שינויים מבורכים במכרזי הפרקליטות ולהכניס לפרקליטות גם פרקליטים ממשרדים אחרים.

השביתה למעשה משביתה חלקים נרחבים בפעילות המשפטית בישראל ופוגעת ישירות באזרחים.
ואיפה סער בדיוק? הוא הרי שר המשפטים, שמכריז בכל שני וחמישי על רפורמה שהוא עומד לעשות במשרד. אבל ברפורמה הכי חשובה – לריסון כוחה האדיר של הפרקליטות ולמינויים התפורים – הוא בוחר להיעלם ואפילו לא לצייץ מילה על דברים שנמצאים למעשה תחת אחריותו.

כפי שאמר שר המשפטים לשעבר אמיר אוחנה: סער הוא שפוט של המערכת.

אתמול בפייסבוק
11:50 -> 13:48 -> 19:01 -> 23:33

מאמרים אחרונים

סיגר – תיק 1000

הפרקליטות רוצה להסתיר את קריסת תיק 4000 עם סיגרים ושמפניות? עושים סדר בתיק 1000

הפרקליטות שברה את הסדר ההגיוני של משפט נתניהו עם עדה בתיק 1000, הדס קליין. המטרה היא לטשטש את קריסת תיק 4000 בעדות פילבר באמצעות קצת קשקשת על סיגרים ושמפניות. אז החלטתי לעשות לכם סדר בתיק 1000

הקליקו לתוכן »