יומן הבוקר
שר הבריאות, ניצן הורוביץ (ויקיפדיה)
שר הבריאות, ניצן הורוביץ (ויקיפדיה)
למה היוזמה של שר הבריאות, ניצן הורוביץ', להעניק ביטוח בריאות ממלכתי למסתננים היא נזק אסטרטגי למדינת ישראל, ואיך משרד המשפטים משתף פעלה עם הפרת סודיות רפואית?
אתמול ציטטתי את עו"ד דוד פטר, חוקר בפורום קהלת, על היוזמה של שר הבריאות ניצן הורוביץ. עו"ד פטר הסביר איך הורביץ' פועל למעשה בניגוד לחוק.
הנה דבריו החשובים:

***

"יוזמת שר הבריאות הורוביץ' להעניק ביטוח בריאות ממלכתי למסתננים היא נזק אסטרטגי למדינת ישראל"

א. בניגוד לדבריו של השר – אין לאיש 'זכות' לביטוח בריאות ממלכתי. חוק ביטוח בריאות ממלכתי חל (תוך הפניה לחוק ביטוח לאומי) על מי ששוהה בישראל כחוק ויש לו מעמד. וזה הגיוני לגמרי.
החברה הישראלית יצרה קופה משותפת מהמיסים והחליטה לסבסד את שירותי הבריאות עבור חברי הקבוצה, כלומר מי שנמצאים כאן כחוק וקיבלו מעמד. כך הכריע המחוקק.

שר לא יכול על דעת עצמו לשנות את המדיניות שקבע המחוקק במפורש. א"ב של הפרדת רשויות, א"ב של שלטון החוק, א"ב של הדמוקרטיה".

ב. מעבר לעניין הפורמלי – במדיניות מערביות רבות אפילו לא לכל האזרחים יש ביטוח בריאות. בישראל הזרים כולם, ללא יוצא מן הכלל, מקבלים טיפולים מצילי חיים וטיפולי חירום – וטוב שכך. אבל אסור לגלוש מהחסד שמעניקה ישראל למסקנה כאילו יש 'זכות' לביטוח בריאות מסובסד לכל מהגר בלתי חוקי.

ג. וזה לב העניין – באופן כללי אין לאדם 'זכות' שיסבסדו אותו, קל וחומר כאשר הוא מגיע לכאן בניגוד לחוק.

ד. התמריץ שהשר מבקש לייצר הוא נזק אסטרטגי למדינת ישראל. לבנון קורסת – ויש בה אפריקאים ומהגרים פוטנציאליים רבים אחרים, אתיופיה במלחמה ואפריקה כולה בהמתנה. שר הבריאות כמו קורא לכל נדכאי תבל – אם רק תצליחו לחצות את הגבול, או לנחות בנתב"ג, תקבלו הכל. מה זה הכל? היתר עבודה (כבר יש), חינוך, בריאות ומדיניות אי-הרחקה. איתות ותמריצים כאלה – זה טירוף מערכות.

שיעור השהייה הבלתי חוקית בישראל עומד כיום על כפליים מהממוצע ביבשת אירופה. כן, כן. המצב בישראל גרוע כפליים מיבשת אירופה שאנחנו אוהבים לרחם עליה כמוכת הגירה בלתי חוקית.

ה. אין שום מניעה שהמסתננים יקנו עצמם, או באמצעות מעסיקהם, ביטוח פרטי, בדיוק כפי שעושים העובדים הזרים החוקיים, וממש כפי שמקובל בכל מדינה אחרת.

"זה קו הגבול שמבחין בין פובליציסטיקה לחברות בממשלה – יש לאמירות ולהחלטות השלכות וצריך לקחת אחריות על מדינת ישראל.

ו. זו לא סוגיית בריאות, טיפולי חירום ממילא ניתנים – וטוב שכך, זו סוגיית הגירה נטו. ממשלת ישראל חייבת לייצר מדיניות ותמריצים אחראיים. יש זמן להתעשת. טעויות בתחום הזה לא ניתן לתקן בדיעבד".

***

כך שיתף פעולה משרד המשפטים בהפרת הסודיות הרפואית שלי וכך מפקיר משרד המשפטים את המידע הכי רגיש של כולנו לטובת שיקול הדעת הפסול של עשרות עיתונאים שעלולים לעשות איתו שימוש לא חוקי

עורך דיני, אייל בסרגליק, שלח היום מכתב למשרד המשפטים המיועד למאיר רכטר, ראש אגף בכיר למערכות מידע ומיחשוב. במכתב מבקש עו"ד בסרגליק לדעת כיצד נחשפו מסמכים רפואיים שלי, בניגוד לחוק הגנת פרטיות, מתוך מערכת "נט המשפט" הנמצאת באחריות הנהלת בתי המשפט. בנוסף, מבקש בסרגליק לדעת כיצד מגן המשרד על מניעת מקרים שכאלו ומה תגובתם העניינית לנושא, לאחר שבמשרד התחמקו ממענה ענייני.

בסרגליק כותב כי

"אין ספק שלמרשנו נגרמו נזקים עקיפים וישירים כתוצאה מהמחדל. מרשנו שומר על מלוא זכויותיו, ובכלל זה הזכות להשתתפות בגין נזקים אלו, בכל מי אשר גרם לכך, שגורם עיתונאי יובל להליך עליו אימים".

במכתב מעלה בסרגליק כמה אפשרויות הגיוניות לאופן שבו נחשף המידע ומבקש לבדוק לקבל תשובה תוך 7 ימים אחרי שהנושא נמרח כבר חודשים ארוכים.

תזכורת:

שורה של עיתונאים, שאני מנהל נגדם הליכים משפטיים, הגיעו למסמכים רפואיים שלי דרך מערכת "נט המשפט", הנמצאת באחריות הנהלת בתי המשפט. למעשה, מדובר באחד המאגרים הרגישים במדינת ישראל – מאגר שכולל שפע של מידע אישי, פרטי ורפואי.

המערכת הזו, ברובה, אינה פתוחה לציבור, שיכול לקבל רק פרטים כלליים כמו פסקי דין, אבל אין לו גישה לפרוטוקולים ולמידע הרגיש. הגישה לפרוטוקולים ומסמכים נוספים ניתנת רק לצדדים בהליך התיק ולעיתונאים, בכפוף להתחייבות שלהם שלא לעשות במאגר הרגיש הזה שימוש פסול. העיתונאים מקבלים גישה ל"נט המשפט" תחת כמה רמות וחלקם מקבלים למעשה גישה למידע הכי רגיש במדינה על אנשים. הפקרות של ממש.

בפנייתי הקודמת לאיילת פילו, דוברת הנהלת בתי המשפט, היא הבטיחה לבדוק את העניין לאחר שביקשתי את שמות העיתונאים שנכנסו למערכת (זאת מערכת חכמה שמזהה בקלות כל כניסה), אך מרחה אותי זמן רב ולבסוף הפנתה אותי לתלונות הציבור.

תשובתם היתה שקרית מיסודה: "המידע אותו אתה מבקש אינו מצוי ברשותנו. נציין כי לפנייתך צורף צילום ובו פרסום של חלק מתצהיר שהוגש לתיק. לידיעתך, בעל היתר עיון עיתונאי אינו יכול לצפות בתיקיית תצהירים במערכת 'נט המשפט'" (זהו שקר גס, כיוון שפניתי בעצמי לאחד העיתונאים בעל רישיון כזה וכל התצהירים היו שם).

בהמשך נכתב בתגובה של הנהלת בתי המשפט: "זאת ועוד, להנהלת בתי המשפט אין כל דרך לדעת מהם השימושים שעושה כל עיתונאי במידע שהותר לו לעיין בו, והאם הפיץ מסמך כזה או אחר מכתובת הדוא"ל שלו או של כלי התקשורת במסגרתו הוא פועל".

זה עוד שקר גס, לכל מערכת חכמה יש אפשרות לדעת מתי ומי נכנסים לתיק מסויים. זאת ואף זאת: באמירה האחרונה שלה הנהלת בתי המשפט למעשה מודה שהמערכת מופקרת לחלוטין לטובת עיתונאים שהחליטו לחטט בתיקים של פלוני-אלמוני רק כדי לחסל איתם חשבונות. מפחיד.

כזכור, משרד המשפטים מתנכל לי כבר זמן רב, מאז שאני חושף את תפירת תיקי נתניהו.
את הקמפיין מנהל משה כהן, דובר משרד המשפטים, יחד עם אנשי שלומו בתקשורת, תוך רמיזות מכוערות ושקריות על בריאותי. אין לי ספק בכלל שהמשרד שותף במקרה הזה להסתרת אלו שהפרו את הסודיות הרפואית ושותף מעשית למחדל, כפי שכתב עו"ד בסרגליק.

אלא שנושא מערכת "נט המשפט" הוא נושא הרבה יותר רחב: לשורה של עשרות עיתונאים וכמובן לפרקליטות יש כוח אדיר ביד, להשתמש (וגם לסחור לכאורה) במידע רגיש במערכת, בלי שום בקרה, בלי שום אחריות ובפועל עם גיבוי של משרד המשפטים.

על זה יהיה המאבק שלי. לא אוותר, לא למשרד המשפטים ולא לשורת ה"עיתונאים" שהיו שותפים בכך.

***

אתמול בפייסבוק של אלי
10:18 -> 13:26 -> 17:44 -> 21:01

מאמרים אחרונים

סיגר – תיק 1000

הפרקליטות רוצה להסתיר את קריסת תיק 4000 עם סיגרים ושמפניות? עושים סדר בתיק 1000

הפרקליטות שברה את הסדר ההגיוני של משפט נתניהו עם עדה בתיק 1000, הדס קליין. המטרה היא לטשטש את קריסת תיק 4000 בעדות פילבר באמצעות קצת קשקשת על סיגרים ושמפניות. אז החלטתי לעשות לכם סדר בתיק 1000

הקליקו לתוכן »