יומן הבוקר
בנימין נתניהו (ויקיפדיה)
נתניהו צודק: בנט מסכן את בריאות הציבור - וצריך חיסון שלישי מיידי ל-2 מיליון איש; זה מה שקורה כאשר נדב איל ועמית סגל ממשיכים לאתרג את בנט (גם) בנושא הקורונה

סקירת עיתונות סוף השבוע שלי מתמקדת בנושא הקורונה: "עיתונאים" כמו נדב איל ועמית סגל, אחד שהפך לעצמו מומחה והשני שהוא בעל דעה בכל עניין ודבר, ניסו לשווק את גרסתו של בנט משני כיוונים.

איל החמיא לו שהוא שומע, לומד, מכנס מומחים, מדבר עם כולם" (כאילו שנתניהו לא עשה כן); ואילו סגל ניסה למכור לנו שהבעיה היא רק הסברתית ובנט קיבל החלטות טובות רק באיחור.
אגב, איל ניסה להפיל את "האיחור" על הקבינט הצעיר ואמר שבנט הבין שמלכתחילה שזה מה שצריך לעשות. בקיצור, בנט על פי שני ה"עיתונאים" – הוא אחלה.

אז כמה נקודות, בשיתוף ידידי אבי וייס, שעשה בדיקות סרולוגיות בסוף השבוע (תמורת תשלום) ויצא די מודאג.

***

נתניהו תמיד רואה כמה צעדים קדימה

במקום לסמוך על בנט, איל וסגל – כדאי לסמוך על ניסיונו, חוכמתו והרקורד של נתניהו.

מהשיחות שניהל נתניהו עם מנכ"ל פייזר ומומחים נוספים (בניגוד לשקרים של איל) הוא הבין שישראל חייבת להזמין מיד מיליוני חיסונים ולהתחיל מיידית לתת את החיסון השלישי לאוכלוסייה הבוגרת.

הוא גם אמר זאת בצורה הכי ברורה:

"בימים האחרונים שוחחתי פעמיים עם ידידי מנכ"ל פייזר, אלברט בורלא. שוחחתי גם עם מומחים רבים נוספים. הגעתי למסקנה שמדינת ישראל חייבת להזמין מיד מיליוני חיסונים והיא חייבת להתחיל מיד לתת את החיסון השלישי לאוכלוסייה הבוגרת. זאת האוכלוסייה, מעל גיל 50, שהיא בסיכון. בסיכון לתחלואה קשה, לאובדן חיים.

"יש לתת את החיסון השלישי, לא ל-200 אלף איש, לשני מיליון איש, זאת הדרך היחידה להגן על האוכלוסייה, הדרך היחידה לשמר את ההצלחה הגדולה שהשגנו בהוצאת ישראל ראשונה בעולם מהקורונה.
בלי החיסון השלישי אין דרך אפקטיבית להציל חיים ולשמור על כלכלה פתוחה וצומחת.

ולכן אני קורא לממשלה: תפעלו מיד ותביאו את החיסון השלישי לאזרחי ישראל כבר עכשיו. תחסנו שני מיליון אזרחים בימים הקרובים. ואתם יכולים לעשות את זה 200 אלף ביום, עשינו את זה, זה אפשרי וזה עובד.

כל יום שעובר מסכן את החיים והבריאות של אזרחי ישראל. ולכן אני אומר לממשלה – תפסיקו להתמהמה".

ביום חמישי, לקראת ערב, פרסם משרד הבריאות נתונים מאוד חשובים שרק מחזקים את עמדתו של נתניהו

על-פי נתוני משרד הבריאות יעילות החיסון של פייזר במניעת הדבקה ותחלואה קלה בקורונה ירדה לכ-40% – זאת על סמך נתונים שנאספו בחודש האחרון וריאנט דלתא.
עם זאת, היעילות במניעת מחלקה קשה עדיין גבוהה והיא סביב 91%.

הנתונים האלה הם תמרור אדום בוהק לכך שצריך חיסון שלישי, במיוחד לאנשים מעל גיל 50, כפי שנתניהו אמר.
מה עשתה התשקורת? כמובן תקפה את נתוני משרד הבריאות, במקום להפנים ולהסביר לציבור מה משמעותם (למשל, קרן מרציאנו, עוד אחת ממחלקת הדוברות של ממשלת "השינוי").

5 מסקנות

 1. הציבור ברובו לא יודע שיש ירידה די דרמטית ברמת ההגנה של החיסון לאורך זמן, גם כתלות בגיל ומצב בריאותי אישי.
  כיוון שישראל היא מאלו שהתחסנו ראשונות, הסיכון שלה הוא גדול יותר.
 2. נתניהו צודק לחלוטין שהוא דורש חיסון מיידי ל-2 מיליון אזרחים, בדגש על מעל לגיל 50.
  הסיבה ברורה: כרגע אין יכולת מעשית לבצע בדיקות סרולוגיות לכ-2 מיליון איש. זה גם יקר וגם אין מספיק מעבדות, כוח אדם וציוד.
 3. בדיקות קורונה שנעשות בצורה המונית, הם מהלכים טובים רק לגילוי חולים, אבל לא למניעה והגנה על האוכלוסייה ומניעת התפשטות המגפה. זה אפשרי, מלבד סגרים מוחלטים, רק אם יודעים את המצב הסרולוגי של כל אזרח וכרגע ממשלת בנט בכלל לא מטפלת בעניין.
  הווה אומר: רק אזרחים ערים לעניין מבצעים בדיקות כאלה תמורת תשלום ויודעים את מצבם האישי.
 4. בגלל שהאזרחים כבר איבדו את האמון בנפתלי בנט ובמשמעת כלשהי (רואים זאת בנתב"ג כמו בכל אירוע התקהלות), ההידבקויות רק תלכנה ותעלנה ושון הכרזות "טובות" (לפי סגל) לא תעזורנה.
 5. הדבר היחיד שיעיל, במיוחד במצב בו ישראל נמצאת (בה וותק המתחסנים הראשונים הוא הכי גבוה) – זה חיסון שלישי, בדגש על אלו שהתחסנו מעבר לחצי שנה ולכל מי שנמצא בסיכון (גיל, מצב רפואי), ולכן, כפי שנתניהו אומר, יש לבצע מיידית הכנות לחיסון שלישי שאמור להתחיל כבר מחר.
  כל הדיבורים של בנט ומאתרגיו בתשקורת, כמו איל וסגל, הם פשוט הנדסת תודעה שתוצאת הלוואי לה: סכנה לבריאות הציבור.

אז למה אין אישור לתת מנה שלישית למרות ההמלצה של פייזר?

הנה ההסברים של מכון דוידסון של מכון ויצמן.

"בישראל המצב מבלבל. ציטוטים לא רשמיים שדלפו לתקשורת בימים האחרונים ופרסום נתונים של משרד הבריאות הערב (22.7) מעלים תמונה מדאיגה של שיעור הדבקה יחסית גבוה בקרב מחוסני ינואר.
ייתכן שיש בכך כדי להצביע על כרסום באפקטיביות של החיסון במניעת הדבקה, אם כי שיעור ההגנה שהוא נותן ממחלה קשה נותר גבוה, וזה הדבר החשוב ביותר.
ירידה במועילות יכולה לנבוע מדעיכה טבעית של הזיכרון החיסוני או בגלל מאפיינים של הנגיף שמצליח לחמוק מהתגובה החיסונית שהושרתה בידי החיסון. עם זאת, בתוצאות הללו יתכנו גם כל מני הטיות כגון: שיעור בדיקה לא אחיד, שיעור חשיפה לא אחיד בקרב מחוסנים, רגישות גבוהה יותר של המחוסנים הראשונים (קשישים ובעלי מחלות רקע) ועוד.
אנחנו נמצאים בסוג של תקופת דמדומים בה המידע עדיין לא שלם. בשבועות הקרובים התמונה תתבהר.

"מפעם לפעם עולה האפשרות לתת מנה שלישית (מנת דחף) של החיסון על מנת לחדש את ההגנה החיסונית, לפחות למי שנמצאים בקבוצות סיכון.
נכון לעכשיו מנהל המזון והתרופות בארצות הברית (FDA) לא אישר את הצעד הזה, וגם משרד הבריאות הישראלי נמנע מכך, פרט לקבוצה קטנה למדי של מדוכאי חיסון.
גם לא ברור אם מנת דחף כזאת תעזור, אך האופציה נמצאת על השולחן.

"חברת פייזר הודיעה שבכוונתה להתחיל כבר בחודש הבא בבדיקת חיסון מעודכן שהותאם להגן מפני הווריאנטים דלתא ודלתא פלוס, אך לא צפויים להתקבל ממצאים לגביו לפני נובמבר.
בארצות הברית, כאמור, לא ממהרים לאשר חיסון במנה שלישית, והיות שמבצע החיסונים הנרחב החל שם אחרי ישראל, ברוב המקומות עדיין כמעט לא רואים סימני דעיכה באפקטיביות של החיסון – אך ראיות ראשוניות למגמה כזאת מתחילות לצוץ במסצ'וסטס ובסן פרנסיסקו, שם התגלו כמה מקרים של "פריצת החסינות".
בפסטיבל שנערך בהולנד, בו השתתפו 20 אלף בני אדם שכולם מחוסנים או שנבדקו זמן קצר לפני האירוע ויצאו שליליים לקורונה (מעין "תו ירוק"), נדבקו בכל זאת בקורונה קרוב לאלף אנשים.
אין לדעת כמה היו נדבקים אלמלא החיסון. 

"מחקר שהתפרסם השבוע, על בסיס נתונים מבריטניה, העריך את היעילות של שתי מנות חיסון נגד וריאנט דלתא בכ-88 אחוז. קשה לקבוע עד כמה הנתונים האלה רלוונטיים לישראל, שכן הבריטים הפעילו מדיניות חיסונים שונה, שכוללת פער של עד שלושה חודשים בין המנה הראשונה לשנייה.
יתר על כן, הם אמנם התחילו לחסן קצת לפנינו, אבל השימוש המשמעותי בחיסונים של חברת פייזר החל שם רק בשיא החורף.
נראה שאנחנו שוב נמצאים בתקופה של חוסר ודאות. בזכות החיסונים מצבנו הרבה יותר טוב מכפי שהיה לפני שנה, אבל נצטרך לחכות עוד כמה שבועות עד שהתמונה תתבהר. וגם זה רק בהנחה שלא יגיח וריאנט חדש שישנה לגמרי את הכללים".

למרות הזהירות שבה נקט מכון דוידסון, ברור שהמצב כרגע הוא של אי ודאות עם אינדיקציות שליליות לגבי מה שנקרא "הזיכרון החיסוני".
אלא שנפתלי בנט ומאתרגיו בתשקורת ממשיכים להיות זחוחים.

***

סופ"ש בפייסבוק של אלי
09:47 -> 10:17 -> * -> 12:04 -> 17:56 -> 20:49

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

דברים מדהימים צפים בתיק "הצוללות"

העדות המטלטלת של מיקי גנור: מוטי לוי, ראש להב הפורש, צלצל אלי בצרחות נוראיות ואמר לי "אם לא תחתום על הסכם עד המדינה נזיין את הבת שלך" (הבת שנחקרה באזהרה ואיימו לשלול לה את רישיון עריכת הדין). מוטי לוי לא תיעד השיחה

הקליקו לתוכן »