יומן הבוקר
נפתלי בנט (ויקיפדיה)
התקשורת מדחיקה פעמיים: גם את "המחדל הכלכלי של הקורונה" שמוביל להאטה חמורה במשק, וגם את "מחדל החיסונים" שהוזמנו באיחור ומסכן את כולנו.
  • איך מתכוונת ממשלת בנט לפצות את העסקים, השכירים והעצמאים שייפגעו מההגבלות ומהסגרים?
  • עצם העובדה שבנט מודה ש"כמה משלוחים הגיעו בימים האחרונים" היא הודאה שהוא איחר להזמין אותם.

    התקשורת מדחיקה…

***

המחדל הכלכלי של הקורונה – התקשורת מדחיקה

כלכלה בנויה, בין היתר, על פסיכולוגיה. העובדה שהכותרות והממשלה עצמה מבשרות על סגר צפוי בקרוב עושה את שלה ומכניסה את הסקטור העסקי לכוננות ספיגה.

מה זה אומר? סוג של האטה כלכלית שמגיעה לשיאה עם הטלת הסגר.

ההגבלות מצמצמות צריכה בענפים מסויימים (תיירות, נופש) והסגר יכפה על חלק מהעסקים להיסגר לזמן כזה או אחר ולשלוח את העובדים לחל"ת.
רגע, אמרתי חל"ת? לפי דברי מנכ"ל משרד האוצר, רם בלינקוב, הם לא יחזרו למודל החל"ת, ומרוח הדברים שלו עולה שגם לא יחזרו לאותו מודל של פיצויים.

אז איך מתכוונת ממשלת בנט לפצות את העסקים, השכירים והעצמאים שייפגעו מההגבלות ומהסגרים?

לא ברור – וכרגיל אצל בנט – בדומה לקורונה: מחליטים שלא להחליט, למרות הסיכוי הגבוה לסגר בקרוב.
המשמעות הכלכלית היא כבדת משקל: זה יתחיל עם עשרות אלפי עובדים שייאלצו להיפרד ממקום עבודתם גם אם באופן זמני, עלול להתפשט למאות אלפים בסגרים – עם מכה קשה לעסקים הקטנים. ולכל זה אין תוכנית סדורה איך לפצות את הנפגעים? מה חושבים בנט וליברמן, שאנשים יוכלו לשרוד בלי סיוע?

זו פצצת זמן כלכלית כי בסופו של דבר לאנשים נופל האסימון שיש פגיעה בכיס. עם הפגיעה בכיס באים התסכול, כפי שקרה בצדק בתחילת משבר הקורונה בממשלת נתניהו, כשפקידי האוצר התקמצנו והשתהו וחשבו ש-20 מיליארד שקל יפתרו את הבעיה.
זו המחשבה, בואו נגרור רגליים עד שזה יתפוצץ לנו בפנים – וזה עלול להתפוצץ במלוא העוצמה.

ואיפה התקשורת ואיפה כל ארגוני השמאל שהפגינו בזמנו נגד נתניהו בתחפושת של זעקת העצמאים והחלשים?
היו בטוחים: הם לא יצאו לרחובות, לא ימלאו את האולפנים ולא יצעקו הפעם. מדובר באותם אנשים מנותקים ושבעים שיצאו לרחובות לא בגלל הכלכלה ולא בגלל הקשיים – אלא רק בשביל לסלק את נתניהו. הם וה"עיתונאים" – היינו הך.

מחדל החיסונים שהוזמנו באיחור – התקשורת מדחיקה

הדיווחים על מחסור בחיסונים החלו להתפשט כבר לפני יומיים ברשתות החברתיות, עם צילומים מכמה מרפאות שמעידות בצורה הכי ברורה שאין חיסונים לעת עתה באותן מקומות.
בנט והורביץ' לא טרחו להגיב ואתמול כבר הפנו קופות החולים את האצבע המאשימה למשרד הבריאות, שביקש לטענתן להאט את קצב ההתחסנות בגלל מחסור זמני במלאי שיימשך "כמה ימים".

לאור הביקורת ההולכת וגוברת הואיל בנט להגיב אמש באמירה המעורפלת עד מאוד:

"יש בישראל מלאי חיסונים מספק, גם להווה וגם לצרכים העתידיים. מספר משלוחים הגיעו בימים האחרונים, וכך יימשך. בנט עומד בקשר רציף עם מנכ"ל חברת פייזר, לצד שר הבריאות ובכירי משרדו. אין חשש למחסור בחיסונים. מטעמי חיסיון, מספר החיסונים המדויק אינו מתפרסם. אזרחי ישראל שלא התחסנו צריכים ללכת להתחסן, יש חיסונים לכולם. ננצח את הדלתא רק אם קצב ההתחסנות יגבר על קצב התפשטות המגיפה".

אין התייחסות לעיכוב בתורים, אין התייחסות לאמירות של קופות החולים, יש מן משפטים מאוד כלליים מסוג המשפטים שייחלץ את בנט בעתיד מכל בעיה.
אם יהיה מחסור של "כמה ימים", מחסור נקודתי, הוא יגיד שדיבר באופן כללי ועובדה – אחרי "כמה ימים" בלבד הוסר החשש ממחסור בחיסונים.

עצם העובדה שבנט מודה ש"כמה משלוחים הגיעו בימים האחרונים" היא הודאה שהוא איחר להזמין אותם.
אחר כך פתאום צץ הדיווח באלג'זירה 12 ש"מאות אלפי מנות חיסון יגיעו במוצ"ש" (הדלפה של בנט) – עוד עדות למחדל החיסון.
למה רק במוצ"ש ולא הרבה לפני כן? כל מה שהיה צריך זה רק להזמין במסגרת חוזה ישן.

"כמה ימים" זה קריטי, בטח לאור ההתפשטות של הגל הרביעי.

מכיוון שאין נתונים גלויים ושקופים על רמות המלאי של החיסונים בישראל, הולכת ומתחזקת התחושה שלי, המסתמכת על דברי נתניהו, שמדובר בעוד מחדל ענק.

הממשלה הקודמת בראשות נתניהו אכן הזמינה עשרות מיליוני חיסונים, כפי שחשפתי ממסמכי הפטור ממכרז של פייזר ומודרנה. הממשלה שילמה משהו כמו 3 מיליארדי שקלים על כמות חיסונים מסויימת (שהושחרה בגלל סודיות עסקית) פלוס אופציה להזמנה נוספת עד סוף 2022, כאשר החוזה בכללותו נחתם עד 2024.

כפי שנתניהו אמר שוב ושוב החיסונים הוזמנו, שולמו – ומה שרק צריך זה "למשוך" אותם. כנראה שבנט לא עשה זאת ולכן העיכוב ב"מספר ימים" – ולכן המשלוחים הגיעו רק "בימים האחרונים" למרות שהחיסונים הוזמנו ושולמו.
זה, כאמור, מחדל ענק, שלולא הרשתות החברתיות, לא היה נחשף.

מה שחמור מאוד הוא שהתקשורת הממסדית ממשיכה לקנות את כל התשובות של בנט וממשלתו.
הרי העיכוב בתורים הוא עובדה, התלונות של קופות החולים הן עובדה, ההזמנה הגדולה בפייזר תגיע רק במוצ"ש – אז מה הבעיה לעשות אחד ועוד אחד ולהגיע למסקנה הברורה מאליה: מדובר במחדל חיסונים.

***

אתמול בפייסבוק של אלי
09:07 -> 14:16 -> 16:52 -> 21:45

מאמרים אחרונים

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »
שלומית ברנע פרגו (צילום: אלי ציפורי)

השקרים של עו"ד שלומית ברנע פרגו, יועמ"ש משרד ראש הממשלה

לא "זכרה" תכתובות עם נתן אשל למרות שטענה שלא קיבלה פניות מנתניהו על מתנות. התירוצים שלה: "בגלל כל מיני תקלות הרבה תכתובות לא נשמרות… אתה מוזמן לפנות למערך המחשוב שלנו להוסיף על תלונותיי שחיתוכים שונים לא מעלים כל מיני תוצאות" (את מה שהתאים לה היא מצאה וזכרה)

הקליקו לתוכן »