יומן הבוקר
נפתלי בנט (ויקיפדיה)
בנט מנסה להבהיל את הציבור באמצעות שקרים כלכליים על סגרים; חלק די נכבד מזמנו מושקע בתדרוכים ל"עיתונאים". ההסברים הכלכליים – כולם מופרכים ומצוצים מן האצבע

אתמול לא הספקתי להתייחס לפוסט הארוך והשקרי של בנט הנוכל במוצ"ש – שאפשר היה לתמצת אותו במשפט אחד: "החלטתי להקריב חיים – ונכונו לנו עוד ימים קשים", תוך שהוא מפחיד את הציבור מפני המחיר של הסגרים.

זה מדהים איך בנט מבין שיהיו ימים יותר קשים (שימו לב: רק בשבת נפטרו 24 אזרחים – ולפי בנט זה עלול להיות יותר קשה) וממשיך עם מדיניות הכלת המתים.
בכל מקרה, כל הטענות שלו נגד סגרים או נגד הגבלות יותר חמורות (את ההגבלות האחרונות הוא החליט ליישם מאוחר מדי, כשהתחלואה כבר משתוללת) הוא נימק בהסברים כלכליים – וכולם כמובן קשורים לנתניהו.

האובססיה של בנט לנתניהו מכמירת לב – במקום לעשות את הדברים הנכונים בנט אובססיבי להראות שהוא יותר מוצלח מנתניהו. אם נתניהו עשה סגר – הוא לא יעשה. פרינציפ. לא קשור למה צריך או לא. והתירוץ שלו: אם נמשיך עם סגרים נפשוט את הרגל.

***

הנה "ההסברים הכלכליים" של בנט – כולם מופרכים ומצוצים מן האצבע, אחד לאחד

בנט אמר: "תג המחיר של שלושת הסגרים שהובילה הממשלה הקודמת היה מאתיים מיליארד שקלים".

אינני יודע למה התכוון בנט, אבל אני חושב שהוא התכוון לתוכנית הסיוע הכלכלי שהיקפה עומד אמנם על 202.3 מיליארד שקלים, אבל חלקה זה מתקציב המדינה וחלק זה אשראי ותזרים (הלוואות) ותשלום חל"ת ע"י הביטוח הלאומי.
התוכנית מתקציב המדינה עמדה על כ-137 מיליארד שקל ומתוכם הוצאו בפועל כ-120 מיליארד שקל.

כלומר, בנט טעה במספר בהפרש גדול. הוא גם שכח שהוא ניצל את התוכנית הכלכלית ("קופסאות" בעגה התקציבית) להוספה של כ-2 מיליארד שקל למערכת הבריאות לתקנים.
הוא התהדר בה, למרות שלא תשפיע בכלל לטווח הקצר, אבל "שכח" להגיד שאת הכסף כבר הקציב נתניהו.

אלא שבנט טעה גם במהות. אי אפשר להשוות מדינה בלי חיסונים וסגרים עם מדינה מחוסנת (כ-5.5 מיליון מחוסנים) שיש לה מרחב תמרון. כל המדינות, כמעט ללא יוצא מן הכלל, הנהיגו תוכניות סיוע וכולנו זוכרים את התלונות לממשלת נתניהו שהתוכנית הסיוע פה היתה קמצנית מדי (אגב, זה ממש לא נכון).

השורה התחתונה: בנט זורק סתם מספרים ומעוות את המציאות.

בנט אמר: "אם נמשיך במדינות הסגרים והמגבלות ההרסניות לכלכלה, אנחנו פשוט נתרושש כלכלית".

בולשיט ושקר גס. ישראל התאוששה יפה מאוד מ-3 סגרים והגבלות חמורות – ולא הגיעה ל"התרוששות כלכלית". נהפוך הוא, המשק עף קדימה בזכות הבאת החיסונים המוקדמת ע"י נתניהו, הגירעון החל להצטמצם, גביית המסים המריאה לשיאים חדשים, עד שבא בנט וחירב את ההצלחה.

בנט פשוט מבלף – ישראל תוכל לעמוד בהחלט בעוד סגר, אם לא תהיה ברירה. ובכלל, תחלואה גבוהה ותמותה גבוהה – בלאו הכי תוביל להאטה משקית, כך שהמשק יפסיד פעמיים: לא יצליח לרסן את המגיפה וגם המשק יסבול.

בנט אמר: "כמה חיי חיילים חלילה נאבד אם לא נוכל להרשות לעצמנו לצייד אותם בנגמ"שים חדישים עם הגנה מתקדמת, כי בזבזנו את הכסף על סגרים".

דמגוגיה ופופוליזם: תקציב הביטחון לא ייפגע גם אם יהיה עוד סגר, שניים או שלושה, כמו שלא נפגע בשלושת הסגרים הקודמים.

בנט אמר: "כמה ילדים ומבוגרים לא נוכל לשלוח לניתוח-מציל-חיים".

עוד פופוליזם זול. הבעיה במערכת הבריאות היא לא האיכות שלה ואפילו לא התקציבים שלה. הבעיה העיקרית היא מחסור ברופאים ולכן מחירם עולה. זה מחייב טיפול שורש (כמו תמיד זה היצע מול ביקוש – וכשאין היצע מספיק של רופאים צריך להגדיל אותו).

בנט אמר: "כמה בתי חולים בפריפריה שלא נוכל להקים? כמה מכשירי MRI לא נוכל לממן וכך נחמיץ אלפי חולי סרטן בשלב מוקדם? כמה שיעורים במדע, מתמטיקה או אנגלית לא נוכל לממן? כמה קצבאות זקנה לקשישים חסרי אמצעים לא נוכל להעניק?"

אז לידיעת בנט: התקציבים לכל מה שאתה אומר לא נפגעו אחרי שלושה סגרים והם גם לא ייפגעו אחרי סגר נוסף או שניים ושלושה.

בנט אמר: "חישבו רגע: כל משפחה בישראל נכנסה לחוב של 105 אלף שקל בשל תג המחיר של שלושת הסגרים".

לא יודע מאיפה בנט הביא את הנתון הזה כי אי אפשר בכלל לחשבו – סתם זרק מספר כדי להבהיל.

***

בנט בבהלה, זה ברור: מה שנותר לו זה כדי להסתיר את מחדליו זה להפחיד, להפחיד כלכלית ובתוך כך להכיל את המתים.

ויש עוד דבר שהוא עושה נהדר: מתדרך. בסוף השבוע ספרתי 10 "עיתונאים" לפחות שהוא תדרך לפני או בתוך חופשתו, שכולם אמרו פחות או יותר את אותו דבר: ש"בנט אמיץ".
מאיפה יש לראש ממשלה כל כך הרבה זמן להשקיע בתדרוכים כשבנט אומר להם שהוא עובד כמו "משוגע"?

***

אתמול בפייסבוק של אלי
08:41 -> 09:28 -> 09:45 -> 10:13 -> 11:02 -> 12:21 -> 14:42 -> 15:27 -> 16:18 -> 20:04 -> 23:13

מאמרים אחרונים

ליאת בן ארי (צילום: אלי ציפורי

העד סער שפירא: 56 פעמים "לא זוכר". חוקרים את החוקרים

כך עבד ארגון הפשע של הפרקליטות וליאת בן ארי בתיקי נתניהו: ניסיון להסיר את החיסיון בין עו"ד שמרון לנתניהו בניגוד לחוק, הנחות סלב לח"כ איתן כבל למרות ששיקר והחליף גרסאות – ואמונה עיוורת בגרסתה של הדס קליין בלי לבדוק אותה כלל

הקליקו לתוכן »
עידן אדירם, הדס קליין (צילום: אלי ציפורי)

למה לא בדקו את גרסתה של הדס קליין?

כך נתפר תיק 1000 ❗ חוקר המשטרה עידן אדירם מודה: גרסת הדס קליין לא נבדקה כלל, למרות שהיו אינדיקציות שלא היה קו אספקה שוטף. עו"ד חדד: "אצל הדס קליין לא בודקים כלום. אצל אחרים בדיקה קפדנית. לדוד שמרון בדקתם איפה קנה ושילם על חנייה, קפה והמבורגר"

הקליקו לתוכן »