יומן הבוקר
נפתלי בנט (ויקיפדיה)
בנט מייצר משוואה כלכלית הרסנית: "אין סגר – אין פיצויים", כאילו אין מצב ביניים. וגם: מה היתה הסיבה האמיתית לכינוס מסיבת העיתונאים אתמול? המספרים מדברים

נאומו של בנט אתמול היה המשך מדויק לתדרוכים שהוא סיפק ל"מחצרציו" בסוף השבוע, עם אותן מנטרות על "בזבוז" של 200 מיליארד שקל לכאורה על סגרים שלא לצורך ש"הורסים" את המדינה.

בתחילת השבוע פירטתי את כל השקרים הכלכליים של בנט, שמנסה לייתר את כל תוכניות הסיוע העולמיות במשבר הקורונה ולהמציא נוסחא פלאית.

עצם ההשוואה שהוא עושה עכשיו – אחרי חיסונים שהשיג נתניהו למצב טרום החיסונים – היא פייק-ניוז במיטבו. ברור שעם חיסונים בנמצא מרחב הגמישות של כל ממשלה הרבה יותר רחב בסגרים.

הבעיה היא אחרת וחמורה כעת מכל שקריו: בנט מנסה לייצר משוואה הרסנית כלכלית – אם אין סגר, אין צורך בפיצויים.

בשבילו, אין מצב ביניים, שבו עסקים בכל זאת נפגעים (והם נפגעים) בגלל ההגבלות. כמובן שזה שונה מתחום לתחום ומעסק לעסק, אבל יש עסקים שנפגעים מאוד כמו תעופה ותיירות.
זה התחום שיצא אחרון מהמשבר וזה התחום הראשון שנכנס שוב למשבר, מיד עם הגבלות, קלות כחמורות – ובוודאי אם יהיה סגר.

מה שבנט אומר לכל אותם עסקים שנפגעו: תקפצו לי! אם אין סגר, לא תקבלו שקל אחד. זה אבסורד ועיוות כלכלי הרסני.

למשל, איגוד האמרגנים ומפיקי הבמה הוציאו הודעה אתמול, שבה נאמר:

"אגף התקציבים באוצר עוצם את עיניו ומנסה להטעות גם את הציבור רק כדי לאשרר בכל דרך מתווה שלא רואה אנשים, ולא רואה את הנזקים שגורם. ה'מתווה' שהוצג היום בוועדת החוקה של הכנסת, מתעלם מכך שבפועל, כבר היום, המשק אינו פתוח ומתקיים סגר.
אירועים מתבטלים, ישנו חוסר וודאות, מאות אלפי עובדי עולם תרבות יושבים בבית ללא מעש ובדאגה קיומית לפרנסת משפחותיהם.
אגף התקציבים באוצר – פקחו עיניכם והבינו כי כבר היום המשק מושבת וזו בדיוק הסיבה בשלה מחובתכם לתת פיצוי לבעלי העסקים שנפגעים. הפסיקו להתנסח באופן שמטעה את הציבור ותנו למאות אלפי משפחות את ההזדמנות לחיות!".

המשק לא מושבת, זו הגזמה, אבל המשק בהחלט לא "פתוח" לחלוטין כפי שבנט מציג זאת. פשוט מאוד: אם יש הגבלות, אז הוא לא פתוח לחלוטין.
המצב הזה שבנט מצפצף על עסקים שנפגעים ועוד ייפגעו – הוא הרסני לכלכלה, לעסקים ולאזרחים –  ולא סגר כזה או אחר, שכולל פיצויים.

אלא שכל הנתונים הכלכליים השקריים הם מסך עשן שהסתיר את הכשל הגדול של בנט ומכאן הלחץ הגדול שלו: קצב מבצע החיסונים של המנה השלישית איטי יחסית לקצב החיסונים של המנה הראשונה – וזה מדאיג מאוד.
בנט לא אמר זאת במפורש, אבל הקריאה שלו לאזרחים לגלות אחריות אישית, מדברת בעד עצמה.

והנה כל הסיבות והמספרים של בנט להיות בלחץ:

 • הוא הציב יעד לקופות החולים של 1.5 מיליון מתחסנים תוך 8-10 יום. היעד הזה לא הושג גם אחרי 18 יום מתחילת מבצע החיסונים למנה השלישית.
 • עד אתמול חוסנו כ-1.2 מיליון אזרחים, קצב של כ-70 אלף מתחסנים ליום. זה לא מספיק, בהחלט לא מספיק ומכאן נולדה מסיבת העיתונאים של בנט.
 • וזה המצב בשיעורי ההתחסנות לפי גילאים:
  • 50-59 (קבוצת הגיל שהחלה להתחסן בתחילת השבוע) – כ-25% חוסנו.
  • 60-69 – כ-55% חוסנו (אחרי קרוב לשלושה שבועות).
  • 70-79 – כ-72% חוסנו.
  • 80-89 – כ-67% חוסנו.
  • 90+ – כ-62% חוסנו.

אלו המספרים שהובילו למסיבת העיתונאים הלחוצה של בנט.

***

אתמול בפייסבוק של אלי
11:39 -> 13:43 -> 14:45 -> 15:06 -> 15:40 -> 18:12 – > 19:53 -> 20:05 -> 20:21 -> 21:02 -> 22:34

מאמרים אחרונים