יומן הבוקר
תמר זנדברג, אורי זאכי – צילום מסך
בערב החג הודיע אורי זאכי, בן זוגה של השרה לאיכות הסביבה תמר זנדברג ויו"ר הנהלת מרצ, על תפקידו החדש: יו"ר מרכז הרצל, שמתוקצב ע"י משרד ראש הממשלה. איך בוצע המינוי השערורייתי?

מרכז הרצל הוא הוא מן מוסד חצי ממשלתי, שמנוהל ע"י ההסתדרות העולמית הציונית ומתוקצב חלקית ע"י משרד ראש הממשלה. זכות הציבור לדעת איך קיבל יו"ר הנהלת מרצ, אורי זאכי, את המינוי.

***

המינוי השערורייתי של אורי זאכי, בן זוגה של תמר זנדברג, ליו"ר מרכז הרצל

בערב החג הודיע אורי זאכי, בן זוגה של השרה לאיכות הסביבה תמר זנדברג ויו"ר הנהלת מרצ, על תפקידו החדש: יו"ר מרכז הרצל.

בפוסט קצרצר ומשתפך כתב זאכי:

"שנה חדשה, התחלה חדשה. גאה לעדכן שאני מתחיל את תפקידי כיו"ר מרכז הרצל. המרכז, הכולל את מוזיאון הרצל ואת חדר העבודה שלו, הוא מרכז חינוכי מרשים ושוקק לערכי הציונות.
אני ניגש למלאכה בחרדת קודש: מגיל צעיר הערצתי את חוזה המדינה. כנער, בין הפוסטרים של הביטלס, הדורס ופונזי היתה תלויה תמונה שלו.

לפי ההגדרה של יריבו האינטלקטואלי אחד העם, הרצל היה נביא, כהן ומלך: אדם שמשום מקום בא עם רעיון מהפכני, בנה תנועה ומוסדות והנהיג ציבורי גדול. כעת, נפלה בידי הזכות לקדם את מורשתו".

זאכי פרסם דיוקן של הרצל שצייר בגיל 14 – אז הוא גם לתפיסתו צייר מחונן, לא רק איש ציבור משכמו ומעלה (בציניות כמובן). פוסט מלא פאתוס ומתנשא, כדרכו של זכי מאז ומעולם.
מי ששומע וצופה בו, מבין עד כמה האיש הזה מלא בעצמו על לא כלום, נפוח מחשיבות עצמית ומטיף בשער לכל מי שלא חושב כמו הקבוצה הקיצונית במרצ.

זאכי לא כתב אם הג'וב הזה הוא בהתנדבות, ואפשר רק להניח שאם היה משמש כיו"ר המרכז בהתנדבות הוא היה מתגאה בכך.

הרקורד של זאכי לפי הוויקפדיה המנופחת שלו (ככה אנשי שמאל – הם אוהבים לנפח את העשייה שלהם מעבר למציאות), שופע בתפקידים של מה שאני קורא כדאיניקים – יו"ר הפעילות של ארגון "בצלם" בארה"ב (רגע, זה לא ארגון שנחשב אנטי ציוני?), מנהל מחלקה למפעילים ציוניים בהסתדרות הציונית העולמית, ומייסד של ארגון שמאלני כלשהו בשם "החזית להגנת הדמוקרטיה".

מה לאורי זאכי וליו"ר מרכז הרצל? לא ברור בדיוק.

ובכן, מרכז הרצל הוא מן מוסד חצי ממשלתי. הוא מנוהל ע"י ההסתדרות העולמית הציונית, שזאכי היה שם מנהל מחלקה ושם כנראה רכש את קשריו לעניין התפקיד.
אבל, משרד ראש הממשלה מעביר לו מאות אלפי שקלים מדי פעם דרך ההסתדרות הציונית העולמית. לכן, זה מוסד ציבורי לכל עניין ודבר.

השאלה היא למה דווקא זאכי מונה למשרת הכיבודים הזו והאם משרד ראש הממשלה (כלומר, בנט) הכשיר את המינוי הזה כמי שמעביר כספים למרכז?
שאלה טובה, מן הסתם זכי לא הסגיר בפוסט המתנשא כיצד מונה.

עפ"י דוח ביקורת של ההסתדרות הציונית העולמית צוות העובדים במרכז הרצל, נכון לשנת הדוח (2019) כולל מנהל, הכפוף ליו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ושישה עובדים בסך הכל.
אל צוות העובדים מצטרפות בנות שירות לאומי כמדריכות במוזיאון ובמרכז החינוכי.

על פי הדוחות ההוצאות כל כוח אדם ומנהלה עמדו בשנת 2018 על כ-2 מיליון שקל, כך שהשכר שם מאוד נדיב.

בדוח הביקורת תואר המרכז כך:

"הר הרצל הינו אתר לאומי מרכזי של מדינת ישראל והעם היהודי, בו מתקיים מדי שנה הטקס הממלכתי של הדלקת המשואות, אשר בו מכריז יו"ר הכנסת על סיומו של יום הזיכרון ופתיחת חגיגות יום העצמאות.

בחלקת גדולי האומה בהר, טמונים נשיאי המדינה, ראשי ממשלות, יושבי ראש הכנסת ואישים אחרים, על פי החלטת ממשלת ישראל.
בחלקת ראשי התנועה הציונית בהר טמונים נשיאי ויושבי ראש ההסתדרות הציונית העולמית ובני משפחת הרצל.

מרכז הרצל הוקם במטרה להטמיע את דמותו של חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל, כסמל לאידיאולוגיה ציונית עדכנית וערכית. המתחם לרבות המרכז החינוכי ומוזיאון הרצל, נמצאים באחריותה של ההסתדרות הציונית העולמית אשר אמונה על פיתוחו ואחזקתו של האתר.
בכניסה להר נמצא מרכז הרצל שבו מוזיאון עם מיצג אור קולי וכן חדר העבודה המשוחזר של הרצל, עם הרהיטים והחפצים המקוריים.
בסמוך לו ניצב המרכז החינוכי ובו מתקיימות פעילויות חינוכיות רבות. הכניסה להר הרצל היא חופשית לקהל הרחב, בעוד שהכניסה למוזיאון הרצל ולפעילויות של המרכז החינוכי היא בתשלום ובתיאום מראש".

שורה תחתונה: זאכי זכה לג'וב כיבודים מאנשי ההסתדרות הציונית העולמית, שם עבד בעבר, במוסד שחלק הארי של הכנסותיו הם מכספי ציבור – הן ממשרד ראש ממשלה והן מהכנסות המרכז החינוכי והמוזיאון.

לכן, זכות הציבור לדעת איך מונה מר זאכי לתפקיד הכיבודים שלו ומה שכרו.

מי שמטיף לשקיפות אצל אחרים – שיואיל בטובו לחשוף לציבור את הפרטים הללו. נאה דורש, נאה מקיים.

***

אתמול בפייסבוק של אלי
17:20 -> 21:20 * 11:43 -> 22:32

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

דברים מדהימים צפים בתיק "הצוללות"

העדות המטלטלת של מיקי גנור: מוטי לוי, ראש להב הפורש, צלצל אלי בצרחות נוראיות ואמר לי "אם לא תחתום על הסכם עד המדינה נזיין את הבת שלך" (הבת שנחקרה באזהרה ואיימו לשלול לה את רישיון עריכת הדין). מוטי לוי לא תיעד השיחה

הקליקו לתוכן »