יומן הבוקר
רמי לוי, ניר חפץ (ויקיפדיה)
הסבר קצר על שני עניינים שעשו כותרות אתמול: "ההתנפלות" על רשתות השיווק, וההדלפות בעניין עדותו הקרובה של ניר חפץ, עד המדינה במשפט נתניהו.
1. ניסיתי להבין על מה בדיוק החקירה של רשות התחרות נגד רשתות השיווק וספקים מסוימים ולא הצלחתי לקבל תשובה ברורה.
2. מאות הדלפות פליליות השאירו את המחסנים של הפרקליטות ריקים. היא הגיעה למשפט שאין לה כבר מה להדליף, אז ממחזרים את מה שהדליפו מזמן.

***

רשתות השיווק – על מה המהומה?

רשות התחרות שומרת בינתיים על עמימות – וכל שנותר להסתמך על הודעות החברות שבכיריהן נחקרו שהזכירו את הביטוי "הסדר כובל" שלא אומר הרבה מאוד לציבור.

מהדלפות חלקיות עולה כי החקירה של הרשות מתמקדת בחשד לתיאום מחירים בין רשתות שיווק מסוימות או ספקים מסוימים – והכל באמצעות התקשורת.
כלומר, לפי הבנתי, הרשות חוקרת, למשל, האם רמי לוי תיאם ראיונות עם איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל – על עליית מחירים – או עם מנהל רשת אחרת או עם אחד הספקים.

לי זה נראה קלוש מדי, נסיבתי מדי וגם התיאום, אם היה כזה, לא ניכר באופי ובצורת הביטוי בראיונות. גם צריך להבין שיש תחרות מאוד עזה בין רשתות השיווק ממנה נהנים הצרכנים – אז למה להם לתאם?

בכל מקרה, התקשורת חוגגת. יותר נכון, הפופוליזם חוגג.

אין כמו דיוני ועדות בכנסת כדי להקפיץ כמה חברי כנסת, שמעולם לא ניהלו חנות מכולת – בשביל לתפוס כותרות.
אינני יודע מה יקרה עם החקירה ואני מכיר עשרות חקירות מהסוג הזה שהחלו ברעש תקשורתי עצום והסתיימו בקול ענות חלושה.
אבל כשאתה מוסיף את העליהום על שופרסל רק בגלל ש"העזה" בחוצפתה למכור מוצרים בזול לציבור החרדי באתרים "סודיים" – אני חש שיש פה אולי קמפיין מאוד מתוזמן והוא מסייע להסיט את האש מהבעיה האמיתית – ממשלת בנט.

צריך להבין – אנחנו בימים שלאחר אישור התקציב ובמקום שהדיון על יוקר המחייה יתמקד באחראים העיקריים – אביגדור ליברמן ונפתלי בנט – הוא מתמקד בחקירה שאיש אינו יודע על מה היא בדיוק.
יוקר מחייה ותיאום מחירים אלו מילים מפוצצות שקל למכור אותם לציבור – אבל כשמפרקים אותן לנתונים ולעובדות – זה יותר מורכב ומסובך.

אלא שיש כמה נתונים שאי אפשר להתווכח איתם: חלק מיוקר המחייה האחרון נגרם בגלל ממשלת בנט – כשאתה מעלה מיסים בסגמנטים מסויימים (כלי פלסטיק, משקאות ממותקים ועוד) אתה מגלגל זאת מיידית לצרכנים – על זה משום מה כמעט ולא מדברים.
לא מדברים על כך שממשלת בנט הבטיחה להוריד מיסים ועשתה בדיוק ההיפך – העלתה מיסים – והעלתה אותם בצורה שמזיקה לשכבות החלשות ולמעמד הביניים.
לכן, זה נוח מאוד לבנט, נוח מאוד לליברמן ונוח מאוד לתקשורת שמאתרגת אותם שיש חקירה עכשיו, דווקא עכשיו, כדי שהתקשורת תוכל לעסוק בה, ולא לעסוק בעליות המחירים שנגרמות בגלל ממשלת בנט.

לפרקליטות נגמרה התחמושת בעניין חפץ

אתמול הזכרתי פה את הציוץ של רביב דרוקר על ריענון העד של ניר חפץ. זוטי הזוטות שלא קשורים בכלל לתיקי האלפים – וזה כל מה שקורה עם ההדלפות האחרות בעניין חפץ – לגיא פלג ולאמוץ שפירא מתאגיד השידור על חשבוננו. אין שום דבר חדש בהדלפות כי לא יכול להיות דבר חדש.

הסיבה פשוטה: הפרקליטות הדליפה את כל התחמושת שלה, כל הקטעים המגמתיים שהתאימו לה, עוד במהלך החקירה, במהלך הבחירות או לקראת הגשת כתב החשדות ואחר כך הגשת כתב האישום.
מאות הדלפות פליליות השאירו את המחסנים של הפרקליטות ריקים. היא הגיעה למשפט שאין לה כבר מה להדליף, אז ממחזרים את מה שהדליפו מזמן.
זו הסיבה שכל החלקים שהוסתרו או לא הודלפו – וזה רוב החומרים – לא מתאימים לתזות שבנתה הפרקליטות ומשרתים לחלוטין את ההגנה.

לכן, המאמץ ההסברתי של הפרקליטות בימים הראשונים לחקירה הראשית של חפץ תהיה להשחיר את נתניהו בכל מחיר – לצייר אותו כאובססיבי לתקשורת, שעסק יום ולילה בתקשורת, הוא ומשפחתו.
עדות חפץ תהפוך בחלקה הגדול לרכילות ותו לא. בצר לה, על זה הפרקליטות בונה. היא רוצה שחפץ יתאר "אווירה" כאילו המדינה לא עניינה את נתניהו אלא רק התקשורת.

כמובן שזו שטות כי חפץ בילה מיעוט מזמנו עם נתניהו וכל תיאור שלו לא מסוגל לשרת את האמת, אלא רק את מה שרוצה הפרקליטות.

***

אתמול בפייסבוק של אלי
11:25 -> 12:51 -> 13:27 -> 14:21

מאמרים אחרונים

עו"ד חדד, ליאת בן ארי (צילום: אלי ציפורי)

עכשיו ליאת בן ארי שמה גם את עו"ד חדד על הכוונת

ליאת בן ארי יורדת לשפל המדרגה: השופר שלה "אור כרמי" טען שתיקי האלפים הם התיק הראשון בחייו של עו"ד עמית חדד בו הוא מנהל הוכחות. העובדות: חדד הוביל רק לאחרונה לזיכוי שני שוטרים אחרי שמח"ש (הפרקליטות) הגישה נגדם כתב אישום

הקליקו לתוכן »