יומן הבוקר
דני קושמרו (ויקיפדיה)
דודי אמסלם סומן ע"י התקשורת כאויב שיש לחסלו. השיטה ידועה: רצח אופי. אבל זה כבר לא עובד להם כל כך חלק. מפלס הרוע שלהם עולה, אך גם מפלס הטעויות. הנה האמת על ספין "המכלאות"

פרשת אמסלם – כן, אפשר לקרוא לזה כבר פרשה – היא דוגמא נהדרת לאיך מכונת התעמולה וההסתה של ערוץ 12 ו-13 עובדת.
זו מכונה משומנת שמחפשת בנרות כל סיבה, ולו הקלושה ביותר, כי לבצע סיכולים ממוקדים למי שלא מיישר איתם קו.

אמסלם סומן זה מזמן על-ידם כ"אויב" שצריך לחסלו. השיטה: להפוך אותו להזוי, מטורלל, מגדף, מקלל, בריון, נבער – בקיצור "ביביסט".
זו תמיד היתה שיטת עתיקת היומין של השמאל: מי שלא איתם, ה"נאורים", הוא על הכוונת. הם יחפשו אותו בכל פינה ובכל התבטאות. ירדפו אותו, יגחיכו אותו, ילעיגו אותו, יעשו לו רצח אופי.

אלא שזה כבר לא עובד להם כל כך חלק. גם במקרה של אמסלם, כמו במקרה של ליאת בן ארי, זה חזר אליהם כבומברג. בערוצי הטלוויזיה מבינים שהדואופול שלהם נסדק, שהשיח המרכזי נוצר ברשתות החברתיות (עובדה, מה שקרה עם אמסלם התחיל מספייס טוויטר), שהם מתחילים לאבד את השליטה המוחלטת שלהם על השיח הציבורי.
כשהדואופול בהיסטריה ובפאניקה – הוא מעלה את מפלס האכזריות והרשעות – אבל גם את מפלס הטעויות.

הנה מה שקרה עם פרשת אמסלם…

***

איפה נאמרו ההתבטאויות שיוחסו לכאורה לדודי אמסלם?

בספייס בטוויטר במהלך השבוע שעבר, בדיונים שצוברים תאוצה בחודשים האחרונים.
את הספייס עם אמסלם יזמה מירי ברבי, שיש לי את הכבוד להכיר אותה ואת פעילותה – נשמה ענקית בימין שעושה הכל מאהבה ונותנת את כל כולה לקידום מטרות הימין.

ההקלטה מתוך הספייס בטוויטר ששימשה לספין של התקשורת

הספייס ארך בין 3 ל-4 שעות ובמהלכו פירט אמסלם, מתוך ניסיונו כממונה על רשות החברות הממשלתיות, את הבעיות עם היועצים המשפטיים ואת חוסר המשילות שנולד מתוך הכוח העצום שמופקד בידם.
סגנונו של אמסלם ציורי מאוד ויש כאלה שאוהבים אותו, ויש כאלה שלא. כל איש וסגנונו. אלא שאמסלם נוגע בבטן הרכה ובנקודות הכי רגישות של השמאל ישראלי: הגזענות שלו, היהירות שלו והצביעות שלו.

אוקיי, אז ציטטו דברים שאמר מתוך הספייס?

כן, מי שעשה את זה הוא העיתון הכלכלי "דה מרקר" מקבוצת "הארץ", שהכתב שלו רותם שטרקמן, שיש לו היסטוריה של כתיבה נגד פוליטיקאים מזרחים (רגב, אוחנה, אמסלם ועוד) ציטט משפטים בודדים.

אז מה הבעיה?

שטרקמן עשה סלט שלם של משפטים שהוצאו מהקשרם והולחמו למשפטים אחרים.
כלומר, הוא לא סיפק את הציטוטים המדויקים אלא לקח משפטים שהתאימו לאג'נדה שלו נגד אמסלם והבליט אותם.

מבדיקה יותר מאוחרת התברר ששטרקמן כלל לא האזין, בחוכמה שבדיעבד, להקלטה המלאה ופשוט עיוות את דבריו של אמסלם.

רק אחרי המהומה בעקבות ערוץ 12 הוא התנצל.

ומאיפה לקח "אולפן שישי" את הציטוטים של אמסלם?

זו רשלנות עיתונאית על רשלנות עיתונאית.

רון ירון, העורך של "אולפן שישי" (עורך "ידיעות אחרונות" לשעבר ועד תביעה נגד נתניהו בתיק 2000) פשוט העתיק את הדברים המעוותים בדה-מרקר, בלי לבדוק בעצמו מה אכן נאמר.

ירון ארגון אייטם מאוד נגטיבי עם תמונת ענק לא מחמיאה לאמסלם, כשהמגיש דני קושמרו לא מסתיר כמובן את הזעזוע שלו מדבריו של אמסלם.

על הידיעה באתר הערוץ היתה חתומה משום מה דפנה ליאל, שבכלל לא נכחה באולפן. בנוסף, כנגד כל כללי האתיקה העיתונאית, אולפן שישי לא ביקש את תגובתו של אמסלם לדברים.

כלומר, יש פה חטא כפול: העתקה ממקור עיתונאי אחר בלי לבדוק את המקור ואי בקשת תגובה שהיתה, מן הסתם, מעמידה את הדברים על דיוקם.

מה צוטט ומה באמת נאמר?

היו שני קטעים שהודגשו בדיווח של ערוץ 12 ואלו הם:

הראשון:
"אם אני אהיה יו"ר הכנסת, אני לא אתן להם להיכנס לשטח הכנסת. שילכו לבית המשפט העליון שלהם. גם את השופטים נחליף מיד – ביום שננצח. נגמר הסיפור הזה של בגין 'יש שופטים בירושלים'. אנחנו נדרוס אותם. נביא להם חוקים על הראש שהם לא יתאוששו 20 שנה. כדי לשלוט נמחוק את המילה 'צדק'. היא לא קיימת יותר. אנחנו צריכים לכלוא אותם במכלאות, אחרת הם יהרגו אותנו. השמאלנים הם העשירים ובעלי הנכסים במדינה".

השני:
"כנופייה מטורפת, בולשביקית, אנטי ציונית השתלטה על המדינה. ממשלת פלסטין, סמרטוטי רצפה. חבורת מחבלים שמנסור עבאס הארכי מחבל מנהל אותם. בקרוב הם יעבירו חוק שלא ייתנו לתושבי עיירות פיתוח להצביע – יגידו למרוקאים שהאשכנזים מתל אביב יותר חכמים".

מה שהקפיץ ה"נאורים" זה השימוש במילים "מכלאות", "נדרוס אותם" ו"נמחוק את המילה צדק".

בואו נראה את התמלול של הקטעים הרלוונטיים ונראה בצורה הכי ברורה ש"הלחימו" משפטים מקטעים שונים והוציאו אותם מהקשרם בכוונת זדון.

השקר הראשון: "מכלאות לשמאלנים".

התמלול המלא:

"אני בתפיסת עולם שלי גם חושב וכך צריך להיות, ניסינו לקדם אז שיועצים המשפטיים יהיו משרת אמון. הרי יש בזה המון הגיון דרך אגב, זה קורה בהרבה מדינות בעולם. אתה בא, אתה לוקח יועץ משפטי כדי שיסייע לך למלא את המדיניות שלך, לא שיפעל נגדך! עכשיו מה קורה, אתה ממנה אותו ובאותו רגע הוא מתחיל לפעול נגדך, מדוע? בגלל שאז התקשורת מחבקת אותו. תבינו – אתה ממנה מפכ"ל ולמחרת הוא מתחיל לעבוד נגדך, זה משהו מדהים!

"אדוני, אני מיניתי אותך כדי לממש את המדיניות שלי. ושימו לב, לכן אני חושב, כשרצינו למנות מישהו הם לא נתנו לנו. כפי שאמרתי לכם אני ניהלתי שם מלחמות עולם, חורמה – עד היום יש ארבעה בג"צים שהם פעלו נגדי, שהם הגישו נגדי. דרך אגב, היועץ המשפטי לא רצה לתת לי ייצוג. אני, לי כשר, וכפי שאמרתי לכם נאלצתי לקחת חבר טוב שלי שבאמת סייע בידי בעניין הזה. אז לכן אני חושב שאנחנו צריכים להיות מפוכחים ולהבין שמדובר כאן בזאבים שטורפים כל מה שזז ואם אנחנו לא נדע לרסן אותם ולהכניס אותם למכלאה בסוף הם יאכלו אותנו שוב פעם – ואז המדינה הזו תלך לפי תהום, לא תהיה מדינה יהודית, כך אני מאמין".

המשמעות: ראשית, המכלאות לא מיוחסות לשמאלנים, אלא אם כבר, אז רק ליועצים משפטיים.
אז תגידו, זה לא ראוי לחלוטין להשתמש בביטוי הזה. צודקים בהחלט, אבל אמסלם השתמש במשל של הזאבים הטורפים כדימוי ליועצים משפטיים.

האם הדימוי מוצלח או לא? כל אחד ישפוט.
הדימוי נועד להסביר שצריך לרסן את כוחם של היועצים המשפטיים. זה בטח לא מה שקושמרו הקריא ורחוק מהמקור מהאמת. ובכלל, למה לצטט משהו בצורה מאוד מסולפת? זו יושרה עיתונאית? בוודאי שלא.

השקר השני: "נדרוס אותם" (את השמאלנים)

התמלול המלא:

"הליכוד הוא 30 מנדטים. תבינו, המפלגה הבאה זו יש עתיד, לדעתי יש לה 18 או 19 מנדטים. לנו אין בעיה. אבל, כשאנחנו נחזור אתם תתגוננו למה אנחנו יותר חריפים מכם.
אני, אם הייתי יו"ר הכנסת הבאה, אני גם לא נותן להם להיכנס לכנסת, לשטח של הכנסת. שילכו לבית המשפט העליון, לא מעניין. הם גם לא ייכנסו לאולם, כלום".

ובהמשך:

"אני אמרתי חבר'ה, אני אומר את זה לפרוטוקול. אתה, מיקי לוי, הרסת במשמרת שלך את הכנסת. אני אומר את זה לפרוטוקול: אנחנו נדרוס אותכם בפעם הבאה, מה שאתם עשיתם לנו, אנחנו נוסיף עוד 30 אחוז. ותרשמו, שזה מה שיהיה. וכשיתלוננו, נקריא לכם את הפרוטוקול. זה הסיפור. שתלכו לבית המשפט העליון. אנחנו נביא לו את הפרוטוקול ונגיד לו שנחליף גם אותכם. זו הכוונה שלנו. אנחנו מדברים מכעס, מהשפלה".

ובהמשך:

"אנחנו כולנו מושפלים. אני אגיד לכם את האמת, אנחנו הולכים עם תחושה איומה. אבל הם לא באמת מבינים שאנחנו מתכוונים לכל מילה שאנחנו אומרים? זה לא בגין 'יש שופטים בירושלים'. נגמר הסיפור הזה. זה המשפט שהרס את הליכוד עד הסוף. אין שופטים בירושלים, בוודאי לא שופטים הגונים. וכדי לשלוט צריך למחוק את המילה 'צדק', היא לא קיימת. אנחנו צריכים לשלוט בדיוק בכלים של אלו שמולך. מה שהם עשו – אתה רק משדרג את זה. זהו, פשוט מאוד".

המשמעות: אמסלם דיבר על דריסת הקואליציה את האופוזיציה בוועדות הכנסת (שאין על זה עוררין) ואמר שהם ידרסו אותם בחזרה כשהליכוד יחזור לשלטון. הוא מדגיש שהם יעשו את מה שעשתה הקואליציה בסך הכל. לגבי בג"ץ, דעתו של אמסלם ידועה והוא אומר אותה בגלוי. אין שם שופטים הגונים, אין שם צדק – והרוב הימני מסכים איתו בזה.

שורה תחתונה: פרשת אמסלם היא יום הכיפורים של ערוץ 12 ואני מקווה מאוד שאמסלם יתבע את הערוץ על אף ההתנצלות הרפה שלהם במוצ"ש.

***

סופ"ש בפייסבוק של אלי
11:37 -> 13:06 -> 13:44 * 09:16 -> 09:48 -> 13:27 -> 17:00

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

דברים מדהימים צפים בתיק "הצוללות"

העדות המטלטלת של מיקי גנור: מוטי לוי, ראש להב הפורש, צלצל אלי בצרחות נוראיות ואמר לי "אם לא תחתום על הסכם עד המדינה נזיין את הבת שלך" (הבת שנחקרה באזהרה ואיימו לשלול לה את רישיון עריכת הדין). מוטי לוי לא תיעד השיחה

הקליקו לתוכן »