יומן הבוקר
חקירה בעינויים – משפט נתניהו
יום מטלטל נוסף במשפט נתניהו, בו נחשפה מסכת עינויים שעבר ניר חפץ. ריכזתי ציטוטים מחקירתו של ניר חפץ במשטרה והאיומים על משפחתו, וציטוטים מעדותו בבית המשפט, שחלקה הוסתר מן הציבור.
חוקר משטרה לנחקר ניר חפץ:
"אנחנו לא תחנת משטרה. אנחנו להב 433 ושיטות הפעולה שלנו מלבד זכויות החשוד, מאוד-מאוד דומות לשב"כ"

יום נוסף מטלטל עבר אתמול במשפט נתניהו, שבו נחשף הציבור למסכת העינויים שעבר עד המדינה ניר חפץ.

היום אתמקד בעניין המשפחתי ואביא את קטעים שחשפתי בעבר על האיומים של החוקרים וגם התייחסות של חפץ לדברים.
מחר אתמקד במניעת השינה, אוכל וטיפול רפואי שעבר חפץ.

קרוב לשעתיים אתמול התקיים הדיון בדלתיים סגורות בגלל הסוגיות הפרטיות.

***

כך איימו החוקרים על ניר חפץ בנושא המשפחתי

"אני יכול להגיד לך שכל פינה שניסית להסתיר ולהחביא במהלך חייך אנחנו הפכנו את הפינה הזאת וגילינו את מה אתה החבאת. וכל אותם דברים מסתוריים, ודברים חבויים, אנחנו נגיש לך אותם… וכל סרט או דבר אפשרי שאתה מריץ לך בראש יהיה פה בחדר הזה".

"אני לא צוחק איתך ניר. ואני לא מרמה אותך… תזכור מה שאמרתי לך בשיחה שלנו. אלה דברים שעלולים להשפיע לא רק עליך".

"ניר, אתה צריך להתעורר על החיים שלך דחוף, דחוף, דחוף. אתה יודע שמבחינת גיל אני קרוב לילדים שלך מאשר אליך, ואני אגיד לך משהו באמת בצורה הכי כנה בעולם.
אין לי אבא. אני לא בקשר איתו כבר המון שנים כי הוא החליט מסיבות כאלו ואחרות לעזוב את הבית. יש מצב גדול מאוד שאחרי כל הסיפור הזה פה הילדים שלך לא ירצו להיות איתך בקשר יותר, וגם אשתך. למה? בגלל שאתה שומר על זכות השתיקה בשביל כמה עסקנים ששומרים על התחת שלהם אבל לא על שלך."

"אני אומר לך שההשלכה פה מעבר לפלילים וכלא וכל המשתמע מכך והתקשורת שחוגגת מאחורי הגב שלך כרגע. התא המשפחתי שלך כרגע נמצא בסכנה בעקבות אותה פצצה שאמרתי לך שתגיע בזמן הקרוב".

"אתה תהיה כלום ושום דבר. אתה תראה שברגע שאתה תהיה בלי המשפחה אתה כלום ושום דבר… אתה יכול להסתכל עליי, לגלגל עיניים ולהמשיך להקשיב לעצת עורך דינך. אני אומר לך שאתה עומד בפני סכנה קיומית לתא המשפחתי שלך, ובכל זאת אתה מהנהן וממשיך".

"אתה ממשיך להמשיך ולשתוק ולהמשיך עם תשובה מספר אחד ולהפנות אותנו לחקירה שלא רלוונטית ולא מעניינת אותנו יותר, ובכל זאת למרות כל מה שאנחנו מציגים לך ואומרים לך ומה שאמרנו לך שיהיה, היה, וימשיך להיות, אנחנו לא משקרים לך בעניינים הללו, אתה ממשיך לדבוק בתשובה מספר אחד.
אתה צריך להתחיל להתעורר על החיים שלך כמו שכל שאר החבר'ה פה התעוררו, לראות איך אתה שומר על עצמך ורק על עצמך ולא איך אתה שומר פה על אנשים אחרים ולהתחיל לענות לעניין, כי התוצאה של מה שיקרה פה ישנו את החייך לא רק מהפן הפלילי, אלא גם התא המשפחתי והמצב המנטאלי שלך בכלל לפי דעתי יקרוס.
מה שיקרה פה בזמן הקרוב מאוד יקרוס לחלוטין, כמו ששלומי אמר לך שיש רגעים של… רגעים שאותם הכי תזכור מבחינת כל מיני נקודות כאלה ואחרים שאתה לא תהיה שם כדי לחוות אותם. אתה תהיה כלום ושום דבר. אתה תראה שברגע שאתה תהיה בלי המשפחה אתה כלום ושום דבר, וכל הכסף והכסתוחים והשיחות והתיאומים וכל התחבולות האלה שעשית לא היו שוות את זה. את השנייה האחת שבה הכל קורס. וזה יקרה. אני אומר לך זה יקרה. אתה יכול להסתכל עליי ולגלגל עיניים"

"אנחנו לא תחנת משטרה. אנחנו להב 433 ושיטות הפעולה שלנו מלבד זכויות החשוד, מאוד-מאוד דומות לשב"כ"

"תחשוב על המשפחה שלך ותתכונן לרגעים האלה שהם ישאלו אותך את השאלות האלה, למה לא סיפרת? מה תגיד 'באמת היו דברים?' מה תגיד, היה לך מה להסתיר? אז אני לא מבין למה לא אמרת… 'אני לא מבינה למה לא אמרת'? אני לא מבין למה לא סיפרת ששואלים אותך שאלה, לא הבנתי למה את עונה? אז היו דברים? אז מה שאומרים זה כן נכון?' אתה יודע וההשלכות שיהיו אחרי זה שישפיעו עליהם… ישפיעו עליהם חד משמעית ישפיעו עליהם. ויש אופציות זה לא שאין אופציות. אתה לא חייב לבחור בדרך הזו, אתה לא חייב. ותראה אני לא צועק עליך ולא כלום".

"עכשיו אתה לא נחקר פה על רצח אז אתה לא תקבל לא עשר ולא עשרים, אבל אתה תלך לכלא בקצב הזה חד משמעית, והלילה שעבר עליך הלילה האחרון, יכול עכשיו לעבור אליך במשך כמה שנים, אני אומר לך.
ריבונו של עולם, הבן שלך מתגייס עוד שלושה שבועות, בעזרת השם ילך לקורס קצינים, יקבל דרגה, קורס מ"כים, אתה רוצה להיות שם בשבילו, בקצב הזה אתה לא תהיה אתה תפספס את כל התחנות האלה.
הבת שלך תסיים תואר, אתה לא תהיה שמה, היא תקבל רישיון לעריכת דין, היא תבוא לטקס מאוד מפואר, היא תדבר איתך דרך סקייפ אולי אם יהיה לך טלפון שם בכלל, אתה לא תהיה שמה, תחשוב על הילדים שלך. הבן שלך שחיברת אותו ואמרת לו שיהיה בסדר, ודיברתם שיחה של גברים ויש לך אחלה של ילד שבעולם, למה זה מגיע לו? למה הוא צריך לראות את אבא שלו מאחורי סורג ובריח?
כי אבא שלו בוחר להתבצר בעמדה לא ברורה, על מי אתה מגן ריבונו של עולם? תגן על הילדים שלך, תגן אל אשתך, זה לא ברור מה אתה עושה.
בקצב הזה אני לא יודע אפילו אם תהיה בגיוס של הבן שלך. אני אומר לך אנחנו עצרנו פה אנשים והם… זכו לראות… אני עצרתי מישהו בלילה שהיה צריך להתעורר בבוקר לגיוס של הבית שלו, את כל הלילה הוא בילה פה איתי ובבוקר הוא היה במעצר.
אם זה מה שצריך, זה מה שצריך. אתה יכול מעכשיו לפספס אירועים משמעותיים שלא יחזרו לעולם."

"אתה מבין שאנחנו גם יודעים ככה מהר מהר לנתח את המצבים, ולהבין בדיוק מי אתה, ומה אתה, ואת הסובבים שלך ואת המעגל שככה נמצא שקרוב אליך, וכל מה שרק אפשר אנחנו נבדוק.
דבר, דבר, בצורה מאוד מאוד מסודרת, לא נשאיר אבן אחת שלא נהפוך, וכפי שאמרתי לך גם אתמול, ואני עוד חוזר ואומר את זה היום, במשנה תוקף כל דקה שעוברת, אנחנו אוספים ראיות נגדך, ואנשים מדברים. אנשים מדברים, ואתה יודע שאתה נמצא בתחנה, והרכבת שם, והדלתות עוד שנייה נסגרות… ויש מי שנכנס לרכבת ונוסע, ויש מי שמתלבט, ומה קורה למי שמתלבט?"

כך תיאר חפץ אתמול את האיומים עליו

"האיום היה ברור: אם לא אספק גרסא, יחריבו את משפחתי. זה נאמר עשרות פעמים".

בן צור על תרגיל החקירה: "זו החלטה פסולה, זדונית, בלתי חוקית"

חפץ: "היו 6-7 חוקרים שהיו מאיימים סידרתיים – יניב פלג, ניר שוורץ ועוד איימו בצורה סידרתית"

בהמשך קרא חפץ ללחוקר ניר שוורץ "אינקוויזציה שוורץ". אגב, ניר שוורץ אמור להעיד מיד אחרי סיום עדותו של חפץ.

"במתקן שקמה שמו אותי בכלוב של קופים, מלוכלך ומטונף, ומסביב יש מכלאות – ושם הכניסו עצירים בכתום, שכולם דיברו בערבית, ואחר כך הגיעו העזתים, ואז פתאום מישהו התחיל לצרוח: נתניהו, נתניהו, הבנתי שזיהו אותי.
כתוצאה מהאירוע הזה ומעוד אירועים חשתי שיש סכנה שלא אגמור את זה בחיים".

"לדמיאניוק ולוואנונו לא היו ביחד מספר חוקרים כמו שהיו עליי. אפשר לחשוב שהייתי מרגל איראני. ביום מעצרי זה היה יום חגם. היתה חגיגה. הם כולם היו מגוהצים ועם חזה נפוח. הם התייחסו לרשות לניירות ערך כמו אסקופה נדרסת".

"לא תפסתי את אילן ישועה כנחקר, אלא כחלק מצוות החקירה. התיישבנו במבואה, אני, איתן צפריר ופילבר – כולנו שפופים. זה היה מראה שלא אשכח עד יום מותי. משפשף את עיניי ולא מאמין למראה עיניי – רואה את ישועה שותה אספרסו, צוחק עם החוקרים, שמח לאידנו, הוא היה חלק מצוות החקירה. נראה כאילו הוא יצא מהמקלחת".

"פרשה 1270 (גרסטל)? זה מופרך, פשוט בדיחה, שום קשר למציאות. זה היה עוד תרגיל חקירה עליי. יש לי כעסים על אנשים בכירים במערכת המשפט. חוקרת מתקרבת אליי, מרחק של סנטימטרים, מאיימת עליי, אני מרגיש את טיפות הרוק שלה באוזניים שלי, היא יורקת עליי! משתוללים עליי שעה וחצי! זה בלתי נתפס!"

חפץ נשבר וממרר בבכי לאחר שחוקר לא מוכר לו נכנס ומשקר לאשתו – לידו – בטלפון שבעלה עומד להשתחרר מחר:

"זה שבר אותי, הוא שיקר אותה. למה לעשות את זה?"

***

אתמול בפייסבוק של אלי
07:02 -> 10:17 -> 16:36 -> 18:11 -> 20:47

מאמרים אחרונים

עו"ד חדד, ליאת בן ארי (צילום: אלי ציפורי)

עכשיו ליאת בן ארי שמה גם את עו"ד חדד על הכוונת

ליאת בן ארי יורדת לשפל המדרגה: השופר שלה "אור כרמי" טען שתיקי האלפים הם התיק הראשון בחייו של עו"ד עמית חדד בו הוא מנהל הוכחות. העובדות: חדד הוביל רק לאחרונה לזיכוי שני שוטרים אחרי שמח"ש (הפרקליטות) הגישה נגדם כתב אישום

הקליקו לתוכן »