יומן הבוקר
בנימין נתניהו, תיק 1000 (ויקיפדיה)
נתניהו הטיח בחוקרים: "הרי הדרך הכי פשוטה שלי לקבל תקשורת טובה, בדקה אני מקבל אותה! כל מה שאני צריך לעשות זה לסובב את עצמי לכיוון שלהם ולהיות שמאלן – ואז אני מקבל תקשורת טובה". חקירה קצרה יחסית אתמול בתיק 1000 המחישה את תפירת התיקים

קרוב ל-4 שעות דיונים, כולל 7 אנשי פרקליטות שנכחו באולם, הוקדשו אתמול לחקירתו של שלמה פילבר בעניין תיק 1000.

החשד שהפעם המציאה הפרקליטות; על-פי ההמצאה נתניהו נעתר לבקשתו של מילצ'ן וסייע לו בענייני רגולציה בכל מה שקשור לקידום עסקת מיזוג רשת-קשת.
מה הקשר לפילבר? ובכן, נתניהו השתמש לכאורה בפילבר, בכמה פגישות (גם בביתו של מילצ'ן בבית ינאי), כדי לקדם את העסקה, שכמובן לשיטת הפרקליטות מילצ'ן ירוויח מכן.
אתמול פילבר גימד לחלוטין את האירועים – הוא תיאר סוג של פרה-רולינג, של בירור הרגולציה טרום עסקה, הדגיש שוב ושוב לשאלות השופט בר-עם שמדובר באירוע לא חריג – שהוא סיפק בסך הכל אינפורמציה לסטטוס הרגולטורי – לא קידום ולא סיוע.

אגב, לפילבר ממילא לא היתה שום סמכות (הוא אמר זאת) וממילא המיזוג לא יצא לדרך על רקע חוסר הסכמה בין בעלי המניות של רשת וקשת.
פילבר לא רק נפגש עם מילצ'ן, הוא נפגש גם אודי אנג'ל, אז מבעלי רשת וגם מוזי ורטהיים ז"ל, מבעלי קשת.
העיקרון של האשמות הפרקליטות המופרכות די דומה בעיקרון לתיק 4000: נתניהו "הנחה" את פילבר "לסייע" (שלא לאמר להטיב) עם מילצ'ן – דברים שלא היו ולא נבראו.

ובדיוק כמו תיק 4000, גם פה מגלה הפרקליטות בורות מוחלטת בענייני רגולציה, בכוונה או שלא בכוונה.

***

בשלב שהמיזוג נבחן, זה היה בבחינת רעיון בלבד, רעיון תיאורטי בלבד, מן ביצה שאפילו לא נולדה. נדרש היה שבעלי המניות של קשת ורשת יסכימו באופן עקרוני למיזוג; נדרש היה לקיים משא ומתן בין מילצ'ן לאודי אנג'ל בדבר הצטרפותו של מילצ'ן כמשקיע ברשת; לאחר מכן היה צריך לסכם באופן סופי על מיזוג שתי החברות; נדרש היה לקבל את אישור הממונה על ההגבלים העסקיים (רשות התחרות); ולבסוף, נדרש היה לקבל את אישור מועצת הרשות השנייה, שהיא עצמאית להחליט כרצונה. כלומר, בשלב הראשוני הזה לא נוצר צורך ממילא ב"סיוע" רגולטורי. קודם החברות היו צריכות לשבור את הראש במו"מ ואז לבוא לרגולטורים, ששניהם עצמאים לחלוטין. אז איך נתניהו יכול לסייע ברגולציה?

מי שעמד על כך היה רו"ח זאב פלדמן, נציגו של מילצ'ן בישראל:

פלדמן: "פילבר הוא היה מנכ"ל שר התקשורת והוא התעסק בעניינים של ביבי בתחום הזה. הוא גם היה מאוד חיובי בעניין. לשאלתך האם אמר כי יקדם משהו אני עונה כי הדברים היו בשלב זה בתחום העסקי עוד לפני ההגעה לרגולציה".

"… אני רוצה לומר שבהמשך לפגישתי בבית ינאי עם רוה"מ כפי שתיארתי, שלמה פילבר התקשר אלי מספר פעמים וביקש לקבל עדכונים מה סטטוס העסקה.

"…. לא ראיתי בשלב הזה צורך בסיוע כי המכשול לא היה רגולטורי אלא כפי שתיארתי, הרצון של בעלי המניות בקשת לקדם את רעיון המיזוג. ידוע לי שגם אודי אנג'ל הלך לנסות שוב לשכנע את אנשי קשת למיזוג ולא הצליח".

גם מילצ'ן העיד שלא היה בכך שום סיוע אלא סוג של פרה-רולינג:

חוקר: "או-קיי מה קורה אז?"
מילצ'ן: "מה קורה אז? אודי (אנג'ל) מודיע לנו שאין שום אפשרות להגיע להסכמים עם מוזי (ורטהיים)?"
חוקר: "ומה עם שלמה פילבר? שבלי קשר היה אמור לבדוק לך את הנושא הזה?"
מילצ'ן: "הודענו שאין אין מה אין לא לא הצלחנו להגיע להסכם".
חוקר: "לא הוא אומר לך שהוא בדק וזה לא אפשרי מה אומר לך פילבר?"
מילצ'ן: "לא לא הגענו". לא הגענו לשלב הזה".
חוקר: "לא הגעתם לשלב הזה?"
מילצ'ן: "לא הגענו לשלב הזה".
חוקר: "שוחחת עם נתניהו על העניין הזה? על הבדיקות על מה שקורה?"
מילצ'ן: "לא".

גם נתניהו התייחס לכך שהעסקה הייתה בשלב מקדמי ועל כן לא היה מקום לדבר ברגולציה:

נתניהו: "זה אגב היה רעיון מאוד עוברי, זה היה בוסר בכלל… זה היה טרום, טרום עוברי… זה בכלל לא הגיע למימוש… זה לא הגיע ל… ל… לשלבים אה… זה רעיון שבדקנו אותו".

הפרקליטות ניסתה גם אתמול להעביר את המסר שפילבר אמר שמשרד התקשורת לא יהווה חסם למיזוג אלא שגם פילבר בחקירותיו שלל את האפשרות הזאת:

פילבר: "תראה אם… עוד פעם, העברתי את הכדור אליהם למגרש שלהם, אמרתי להם תשמעו אם אתם מצפים שאנחנו עכשיו נעשה לך הקלות נוביל את זה נעשה את זה, לא. אם אתה מצפה שאנחנו נחסום את זה, לא. תחליט אתה מה אתה עושה בהתאם למה שאתה תעשה, אנחנו…".

גם נתניהו הסביר שמילצ'ן בסך הכל רצה לבדוק אם המהלך אפשרי מבחינה רגולטורית:

נתניהו: "אני חושב שמילצ'ן רצה לדעת שזה מבחינה רגולטורית זה בסדר, אפשר לעשות את זה".
"… הוא רצה לדעת, וזו זכותו לדעת, אם יש כאן איזשהן מגבלות רגולטוריות או חוקיות ולצורך זה, כיוון שאני לא יודע, לא מכיר את הדברים, אני מזמין את מומו פילבר".

ומעל לכל חייבים להדגיש: לנתניהו ולפילבר לא הייתה סמכות בכלל לאשר את העסקה או לסרב לה. מדובר בעסקה פרטית בין חברות פרטיות, ולנתניהו אין אפשרות לאשר או למנוע עסקה כזאת. מי שצריך היה לאשר עסקה מהסוג הזה זו הרשות להגבלים עסקיים (רשות התחרות היום). בנושאים אחרים לרשות השנייה היה המנדט להכריע. מדובר בשני גופים עצמאיים שאי אפשר להשפיע עליהם וממילא העסקה כאמור לא הובאה לפתחם, כי החברות לא הגיעו להסכמה על המיזוג בלאו הכי.

תזכורת: לנתניהו היתה אג'נדה כללית של גיוון אמצעי התקשורת, בלי כל קשר למילצ'ן שלא היה חלק ממערך השיקולם שלו וגם לא מיזוג קשת-רשת. כל מה שעניין את נתניהו כאמור היה לגוון את שוק התקשורת:

נתניהו: "אם אתם רוצים את האמת ואת חקר האמת ולא לשחק ב… אלא באמת להבין מה מניע אותי, אז אתם מבינים שהעניין שמניע אותי זה לא אם מילצ'ן ירוויח או יפסיד".
חוקר: "לא?"
נתניהו: "זה לא אם יתאחדו או יתפצלו, אלא שיהיה גיוון בתקשורת, הגוון בתקשורת מתבקש…".

ובהמשך:

נתניהו: "כראש ממשלה או כשר תקשורת או השד יודע מה, או אפילו כאזרח, חובתי לעשות כל מה שאני יכול כדי לגוון את הערוצים, כדי לגוון את התקשורת, לגוון את העיתונות, בכל דרך שהיא ואני פונה לאנשים בין אם הם חברים שלי או לא עובדת היותם חברים שלי לא מעניינת אותי בכלל, אני לא מסתכל על מילצ'ן על האינטרס שלו, לא מסתכל על האינטרס העסקי שלו אם ירוויח או לא ירוויח, ספק אם ירוויח זה לא מעניין אותי.
אותי מעניין דבר אחד, לגוון את התקשורת בישראל וכשאני פונה אליו בעניין הזה זה פניה ברמה הלאומית וזה החובה שלי לעשות, לא רק שמותר לי לעשות זה חובתי לעשות".

גם זאב פלדמן לא אמר שראש הממשלה הסביר את תמיכתו בעסקה האפשרית בציפייה לקבל סיקור תקשורתי אוהד. כל שפלדמן אמר הוא שהבין ממילצ'ן שזהו רצונו של ראש הממשלה:

"רו"ח פלדמן: הרעיון בגדול על דעת מילצ'ן ורוה"מ כפי שמילצ'ן סיפר לי היה שמילצ'ן ישלוט בחברת החדשות, בחברת החדשות שתהיה חברת בת של החברה הממוזגת. מילצ'ן אמר לי שהכוונה היא שיושמו בחברת החדשות אנשים שינהלו אותה שהם לרוחו של רוה"מ".

נתניהו אף עומת עם עדויות סברה ושמועה כאילו הוא התעניין בעסקה כיוון שרצה לשפר את הסיקור שלו בתקשורת:

חוקר: "שואל אותך שאלה מאוד פשוטה, דיברנו על האינטרס, אתה אומר תשמעו האינטרס שלי זה אינטרס לאומי, כדי שמילצ'ן או כל איש עסקים, אני רוצה ל… להתייחס לנושא… אנחנו אומרים לך שעם הידיעות של פלדמן ושל מליצ'ן ושל פילבר כולם מצביעים על כך שהאינטרס שלך הוא אינטרס אישי (לא מדוייק, שניהם העלו סברות לא ידיעות של ממש), אינטרס של בנימין נתניהו שתהיה לו תקשורת אוהדת ולכן הוא בא ומבקש מחבר שלו לבוא ולרכוש חלק מערוץ כי הוא יודע שהתקשורת היא…"

נתניהו: "שלילי לחלוטין".

חוקר: "ואני אשמח לצטט לך ציטוטים".

נתניהו: " אתה יכול לצטט כמה שאתה רוצה, שלילי לחלוטין, כי זה לא מה שהיה במוחי".

חוקר: "לא היה?"

נתניהו: "מה שהיה במוחי זה לא שהם יעשו לבנימין כמו שאמרת אלא יעשו לבן ימין, ימין! אני מייצג תפיסה מסויימת ואת התפיסה הזאת אני רוצה, תוקפים אותי הרי, למה תוקפים אותי? לא תוקפים אותי ב… אישית? הרי הדרך הכי פשוטה שלי לקבל תקשורת טובה, בדקה אני מקבל אותה!"

חוקר: "כן?"

נתניהו: "כל מה שאני צריך לעשות זה לסובב את עצמי לכיוון שלהם… ולהיות שמאלן ואז אני מקבל תקשורת טובה, אם הייתי רוצה לקבל תקשורת טובה לשיטתכם, זה מה שאתם אומרים".

אגב, מחומר החקירה אפשר לראות שהניסיון של נתניהו לגוון את שוק התקשורת באמצעות רכישה של מניות רשת על ידי מילצ'ן, לא היה חריג בכלל. זה אפילו לא הניסיון היחיד של נתניהו לשכנע את מילצ'ן לרכוש כלי תקשורת או להקים כלי תקשורת חדש.
כלומר, נתניהו הבהיר שכל הזמן ניסה לעניין את מילצ'ן להשקיע בשוק התקשורת הישראלי, כדי לקדם את הגיוון התקשורתי שראה בו חשיבות עליונה.

נתניהו: "כל הזמן אני אומר לו תשקיע בתקשורת כמה שאתה יכול".
חוקר: "בתקשורת? "
נתניהו: "כן".
חוקר: "במשהו ספציפי? משהו קונקרטי הצעת לו?"
נתניהו: "כל הזמן, תקנה משהו קיים או תקנה משהו חדש".
חוקר "ומה הוא?"
נתניהו: "כל הזמן".
חוקר: "ומה הוא אמר לך?"
נתניהו: "אה… שהוא מוכן אבל עד לרגע זה לא יצא מזה".
חוקר: "היה משהו קונקרטי ש…?"
נתניהו: "כל הזמן דיברנו".
חוקר: "משהו ספציפי?"
נתניהו: "כל דבר, הוא דיבר על הכל".
חוקר: "מה זה הכל?"
נתניהו: "מה שאתה רוצה, ממעריב, ידיעות אחרונות, אה. אינטרנט, הכל".
חוקר: "משהו שעבר את השלב הראשון או הגיגים ושיחות אה.. כלליות?"
נתניהו: "לא התקדם…".
חוקר: "אתה הצעת לו אה… מיזמים?"
נתניהו: "הוא דיבר, הוא דיבר איתי, הוא שאל אותי מה אתה חושב? אמרתי תלך על כל דבר, או שתקנה דבר חדש ותבנה דבר חדש".

נתניהו בהמשך:

"א' אני רוצה משקיעים בתקשורת, כמה שיותר, כי אני חושב שזה יגוון, אה… אם הדבר אפשרי, אנשים שיש להם גישה שהיא מגוונת קצת את המונוליטיות הנוראית שבתקשורת הישראלית שלדעתי זה סכנה לדמוקרטיה… ועצם העובדה שאתם שואלים אותי כאן האם זה רע שמשקיעים ירצו לקנות או לבנות אה דברים אחרים, אתם חושבים שזה רע, דווקא אני רואה הפוך לגמרי, שולל את זה על הסף כי יש פה ריכוזיות, מונוליטיות מטורפת שאין בשום מדינה מערבית".

***

אתמול בטוויטר ובפייסבוק של אלי
07:14 -> 07:24 -> 10:19 -> 11:49 -> 14:22 -> 22:03 ->

מאמרים אחרונים

דב איכנולד (צילום: אלי ציפורי)

חקירה נגדית: העד דב איכנולד, מנכ"ל הוצאת הספרים של "ידיעות אחרונות"

מנכ"ל הוצאת הספרים של "ידיעות אחרונות" נגד התקשורת והפרקליטות:
"אני מעריך את נתניהו, הזדהיתי עם חוסר ההוגנות שאמר על התקשורת, הייתי בעזה – התקשורת לא תמיד מדווחת כמו שצריך. נחום ברנע טועה"; והביקורת החריפה על התנהלות מומי משולם

הקליקו לתוכן »