מאמרים

הדס קליין היתה מקור של בן כספית: היא נפגשה איתו בבית הקפה ברמת החייל

עו"ד עמית חדד, פרקליטו של נתניהו, חושף את שיטת העבודה של בן כספית כמקור משטרתי: קשרים עם בכירי המשטרה, הלבנת ידיעות מודיעיניות, והתגוללות על מנדלבליט כדי שיחקור את נתניהו
בן כספית (ויקיפדיה)

בשבוע הבא, יום שלישי 05.07.2022, יתחיל כאמור פסטיבל הסיגרים והשמפניות של הפרקליטות יחד עם התשקורת.
צפו לדיווחים יומיומיים בראש המהדורות כדי לנסות שוב להפעיל את דעת הקהל על רקע הבחירות המתקרבות.

אבל, לא צריך להתרגש; מה שקרה עם פילבר בחקירה הנגדית יקרה גם להדס קליין בחקירתה הנגדית. חלק מהחקירה הנגדית שלה יעסוק ביחסיה עם התקשורת ובמיוחד בן כספית, שקליין שימשה לו כמקור.

תזכורת: עו"ד עמית חדד הגיש בקשה להסרת הלוט מאחורי פעילותו והפעלתו של כספית כמודיע משטרתי וזו מחכה להחלטת בית המשפט – אני מניח שתינתן בקרוב.
במהלך הדיון על הנושא חשף עו"ד חדד פרטים רבים על צורת הפעלתו של כספית ועל הקשר שלו עם קליין ועם כספית.

לאור חשיבות הדברים אני מביא את הדברים כהווייתם (בעריכה קלה) מהפרוטוקול – זה חומר קריאה מרתק וחילקתי אותו לקטעים:

בן כספית הופעל כמקור משטרתי מדצמבר 2015 שנה לפני האישור לחקור בתיק 1000

עו"ד חדד: "פנינו לבית המשפט בעקבות סיטואציה שאנחנו חושבים שהיא אנומאלית מאוד, היא בעייתית מאוד והיא מטרידה מאוד ויש לה השלכות אני חושב השלכות עומק על התיק.
הטענה שלנו שצריך להסיר את מסך הערפל שמנסים לכפות עלינו. הטענה שלנו היא שבן כספית עיתונאי, עיתונאי מוכר, הופעל במשך תקופה מאוד ארוכה על ידי המשטרה, מסר ידיעות שהובילו לתיק 1000, הוא הופעל באופן אקטיבי על ידי המשטרה, כלומר הוא לא רק הגיע וסיפר מעצמו דברים שבליבו ובבטנו, הוא בא וסיפר באופן אקטיבי בגלל שהמשטרה דרשה ממנו למסור את הנתונים האלה ובכך קרו כמה דברים:
הפרו את הוראת החוק, חוק יסוד הממשלה שקובע שצריך אישור של היועץ המשפטי לממשלה לפתיחה בחקירה או בדיקה.

בהקשר הזה אני מפנה לאישור היועץ בעניין שלנו, בעניין המתנות, דצמבר 2016. המתנות של מילצ'ן להבנתנו מהנתונים שהוגשו לנו העניין הזה הותר לחקירה בדצמבר 2016, כך או כך, אפילו אם זה אוקטובר (אז התחילה חקירה מוזרה נגד יאיר נתניהו בהקשר לתיק 1000) וזה לא, או דצמבר – אנחנו מדברים על אדם שהופעל כנראה מדצמבר 2015, כלומר שנה קודם לכן והופעל על ידי אנשי משטרה בכירים, כך הוא מספר.

אין שום סיבה בעולם שאנחנו נשאיר את העטיפה הזאת מעל מה שכבר כולנו יודעים. הבן שלי, כשאני קונה לו מתנה גם כשהוא בוחר את המתנה הוא יודע בדיוק מה הוא קונה, עדיין הוא מבקש שאני אעטוף לו אותה, יש לו את הכיף הזה, הוא רוצה שתהיה עטיפה אבל כולנו יודעים מה יש בפנים. אז זה נחמד אם אתה בן ארבע אבל כשחולפות השנים אנחנו לא עוטפים מתנות שאנחנו יודעים מה יש בפנים. ופה הכל כבר גלוי וידוע, הכל על פני הדברים, על פני השטח, אין סיבה להסתיר, אין סיבה לא לגלות ולהתמודד עם ההשלכות ככל שישנן כאלו."

המקורות של בן כספית: ארנון מילצ'ן והדס קליין

עו"ד חדד: "המקור של בן כספית, ואנחנו נראה את זה תיכף, זה ארנון מילצ'ן והדס קליין ולכן לטעמנו יש חשיבות עליונה לדעת מה נאמר בהזדמנות הראשונה, לא יודע אם זו הראשונה, אבל כשהם מדברים עם עיתונאי כמשיח לפי תומם.
אין פה בעיה של חיסיון עיתונאי כי מי שתספר לנו על זה זאת הדס קליין – היא פרצה את החיסיון הזה בזה שהיא סיפרה על זה למשטרה. לכן יש לנו גם חשיבות במובן הזה לקבל את החומר ואני חושב שלהבין בדיוק מה עשתה המשטרה בתקופת החושך הזאת של 1000 הישן".

השופט בר-עם: "שיחות שהיו בין הדס קליין לבין העיתונאי בן כספית ותוכנן הוא חסוי במסגרת החיסיון?"

עו"ד עמית חדד: "כן, הוא חסוי כנראה אבל אולי נתחיל פשוט לפי סדר הדברים. אני אציג את הראיות ואז אני מקווה שהדברים יהיו ברורים. נתחיל עם הדבר הראשון, הודעתו של בן כספית במשטרה מיום 11 באפריל 2016.
אנחנו קיבלנו הודעה מושחרת. בית המשפט העליון עיין והתיר לנו לראות עוד כמה שורות, בעיני שורות חשובות.

כשמסתכלים על ההודעה המולבנת אפשר לראות כמה דברים מעניינים. 1. אומר בן כספית 'הדבר נודע לי משני מקורות שאת שמם אבקש לא למסור בעדות'. לא צריך פה לימוד תלמודי כדי להבין שבעדות הוא לא מוסר אבל הוא ימסור את זה בדרך אחרת.
כשאנחנו קוראים את ההודעה שלו אנחנו רואים שהוא מדבר על מילצ'ן – הוא אומר מילצ'ן הביא כל הזמן מתנות, סיגרים ואלכוהול.

יש לנו הודעה של הדס קליין – ושם מספרת הגברת קליין – 'אין לי את הפתק אבל בן כספית ישב עם ארנון על איזה ספר שהוא כותב על ביבי, לפני, גם אחורה וארנון כמו ארנון סיפר לו על השמפניות והדרישות שלהם והרים לי טלפון ארנון, בן היה אצלנו, הוא הרים לי טלפון, ארנון הרים טלפון שם אותי על ספיקר, זה לא שאני חושבת שעשינו איזה משהו לא בסדר אבל גם בעיני זה לא משהו שאתה, משהו להתפאר בו. ישבתי עם בן כספית ואליסון ברמת החייל לצהריים ואמר לי שתדעי שיש איזה שמועות על חדר מתנות… היא מספרת שהיא ישבה איתו בדצמבר 2015 ויש בריכוז הראיות החסויות פרפראזה על מתנות שקיבלו ביבי ושרה נתניהו שהוסתרו בביתו של ארנון מילצ'ן, ממש מה שהוא מדבר עם הדס קליין"

מדובר על סיפור מומצא על חדר מתנות כביכול לבני הזוג נתניהו בביתו של מילצ'ן.

השיטה של בן כספית: לא חוקרים אז מאיימים

עו"ד חדד: "יש טור שבן כספית מפרסם ב-27 בדצמבר 2015 על, יש לו טורים ארוכים, לא נחלק להם ציונים. הוא כותב, בין היתר, בין הנחקרים והעצורים היה גם ארי הרו לשעבר ראש הסגל אצל נתניהו, פורסם שנחקר על ניגוד עניינים. אני מקווה שנחקרו הנושאים רבים נוספים כמו למשל התשלומים שהעביר בזמנו מארגון שעמד בראשו ידידי הליכוד בארצות הברית לטובת נתניהו כאן בארץ.

אנחנו רואים שוב ידיעות בעיתון וידיעות מודיעיניות. על זה בדיוק יצא קצפו של בן כספית. מצד אחד הוא מוסר את המידע ואז הוא מצפה שיעשו ואם לא עושים אז הוא מאיים והוא מדבר על היועץ המשפטי לממשלה, כי יועץ שהורג את המדעים ולא נותן, ושמועל בתפקידו הציבורי, אילו הדברים שהוא כותב וזה דבר חמור. דרך אגב, זו הסיבה שיש הנחיה מאוד ברורה של המשטרה שאוסרת על הפעלת עיתונאים כמקורות מודיעיניים בדיוק בגלל זה, גם בגלל החשש שיהיו הדלפות ובאמת אנחנו רואים אצל בן כספית כל פעם".

הלבנה של חומר מודיעיני בתוך כתבות

עו"ד עמית חדד: "כתבה של בן כספית מ-18 בינואר 2021, היום אנו חושפים כי מדובר בהלבנה של מידע מודיעיני מפורט שמסר כספית מספר פעמים לחוקרי להב 433 עוד טרם פרוץ הפרשה. לא לחינם כספית היה עד הראשון בתיק 1000, הוא העד הראשון מ-11 באפריל 2016, הוא היה גורם משמעותי מאוד שהוביל לעצם הפתיחה בחקירה על פגישותיו עם חוקרי להב ובכללם עם רפ"ק אבי רוטנברג.
רוטנברג הוא בן הזוג של גב' מוזס, של אחות של נוני מוזס והייתה טענה של ניגוד עניינים בזה שהוא מטפל בתיקים ונמסר לנו שלמעט מקרה בודד אחד הוא לא טיפל בתיק.  הוצאו תעודות חיסיון שאושרו על ידי בית המשפט המאפשרות לפרקליטות לא למסור את המידע לרשות ההגנה ונחשפות כאן לראשונה. את המידע המודיעיני הזה העביר כספית, זה היה מידע על קבלת המתנות, תעודת החיסיון מסתירה את העובדה כי הוא קיבל את הסיפור מארנון מילצ'ן בכבודו ובעצמו, זאת לאחר שהשניים שוחחו על העניין.

הראינו בדיוק את זה שהמידע שהדס קליין מספרת על פגישה עם בן כספית מופיע כפארפזה במועדים הרלוונטיים בתעודות החיסיון שלנו, אנחנו רואים מידעים שמופיעים בסמוך לכתבות, כתבה מול פרסום ואנחנו רואים את הדבר הבא שבעיני הוא גם הכי דרמטי.

נתחיל בתגובה של בן כספית בה הוא מודה: 'מסרתי למשטרה חומרים בעניין חקירות נתניהו, הדבר ידוע, מוכר ופורסם גם על ידי, כמו כל עיתונאי חוקר שמתבקש לסייע למשטרה בחקירת נושאים שעלו, בתחקירים שאני עורך אני נעתר בשמחה'.

יום למחרת הוא מפרסם בטור לבן כספית ושם כותב כמה דברים שבעיני הם חשובים מאוד: 'אם המשטרה תבקש את החומרים האלה ממני אני אתן בחפץ לב, לא אני גרמתי למשטרה להתחיל את החקירות נגדך (נגד נתניהו), הם התקשרו אלי וטוב שכך, שיתפתי איתם פעולה בדיוק כפי ששיתפתי פעולה כשביקשו ממני חומרים על אהוד ברק'. ואחר כך הוא אומר 'סייעתי בפתיחת החקירה בתיק 2000' והוא גאה בזה והוא אומר שהוא יעשה את זה שוב.

הדברים עוד ממשיכים: בתוכנית הרדיו שלו הוא אומר – 'הם היו צריכים להפעיל עלי לחץ, הפעילו עלי תותחים כבדים בסוף נעתרתי וכו' ואני אעשה את זה שוב'. כלומר, יש לנו פה אירוע שהוא אירוע מז'ורי בתיק, הוא אירוע חשוב של משטרה שמפעילה לחץ על עיתונאי שיבוא אליה למסור לה חומרים, דרך אגב, ברמה המודיעינית שזה דבר חמור כי הנחיות המשטרה עצמן אוסרות על קבלת מידע מודיעיני מעיתונאי, והחומרים האלו הם החומרים שבסופו של דבר מובילים לפתיחה בתיק 1000 הם גם מהווים גרסה ראשונה של הדס קליין ושל ארנון מילצ'ן".

"בן כספית לא מדייק"

עו"ד עמית חדד: "מר כספית לא דייק כשהוא אמר שהוא קודם כל פרסם ואז הלך למשטרה. חודש ספטמבר 2016 כותב כספית בעיתון – 'בחודשים האחרונים כמעט ולא התייחסתי לבדיקה המתנהלת בעניינו של ראש הממשלה, פסלתי את עצמי, הסיבה הייתה העובדה שבמהלך הבדיקה פנו אלי גורמי משטרה וביקשו סיוע בחומרים שאליהם הגעתי במהלך תחקירים עיתונאיים הנעשה סביב נתניהו, חלק ממצאי התחקיר הללו מוכרים בתיקים… חלק אחר אמור לראות אור בעתיד'. כלומר, זה לא נכון שהוא קודם כל פרסם ואז הלך למשטרה.

אני לא בטוח שאם מגיע אדם למשטרה ואומר אני רוצה למסור מידע והוא מוסר מידע על ראש ממשלה, המשטרה צריכה לקבל את המידע וללכת ליועץ המשפטי ולשאול מה לעשות עם זה, אבל אני חושב שיותר פשוט לכולנו לקבוע שלדרוש ממישהו להגיע בטח מעיתונאי ותמסור מידע נגד ראש ממשלה זה דבר שמחויב בקבלת אישור מראש ולא בדיעבד ולכן אני מציג כל פעם את השאלה האם הוא הגיע מיוזמתו או שהוא נדרש לשם והפעילו עליו את התותחים הכבדים בלשונו".

מה ההבדל בין עד למודיע משטרתי

השופט בר-עם: "יש הבדל אם הוא נשאל לגבי מידע שיש ברשותו או שהוא עתיד לפרסם אותו או שהוא פרסם לבין זה שהוא משמש כמודיע משטרתי, זה שני דברים שונים. אין הודאה ממנו שהוא שימש כמודיע משטרתי".

עו"ד עמית חדד: "שאדם מוסר מידע מודיעיני אז הוא מודיע משטרתי. הוא גם אומר על עצמו שהוא הגיע שלוש פעמים ללהב, אין תיעוד כזה, פעם אחר פעם, הוא מגיע, הוא רץ לספר למשטרה בכל פעם אלא המשטרה מפעילה אותו וזה לכאורה מה שהוא מתאר. אם קצין המודיעין או איש המודיעין מפעיל פלוני מסוים אז הוא הופך למודיע משטרתי, יש לו מספר, יש לו סיווג. מה לעשות? יכול להיות שהוא לא מתגאה בזה שהוא מודיע משטרתי אבל זה מה שהוא לטוב ולמוטב".

כך התגולל בן כספית על מנדלבליט כדי שיחקור את נתניהו:

עו"ד עמית חדד: "בכתבה מספטמבר 2016 מתגולל בן כספית על היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט. הוא מתחיל פה על ההבטחה של היועץ המשפטי שאם הוא צריך לחקור את ראש הממשלה הוא יעשה את זה-  ואז הוא אומר לא בטוח שההבטחה קוימה. הוא כותב שיש הטוענים כי היועץ המשפטי לממשלה בינתיים בולם בינתיים את דרישת המשטרה, מדובר בדרגים בפרקליטות.
הוא מביא ציטוטים של גורמים: 'סגירת התיק הזה ללא חקירה באזהרה תהיה פשע' והוא ממשיך 'אם ראש עירייה היה נעצר ונחקר באזהרה מי שינסה לסגור את הדברים בלי לברר את האמת ולקבל את התשובות מנבחר הציבור הבכיר ביותר במדינה מנסר את יסודות המערכת ובוגד בעקרונותיה'.
כלומר, כל מה שפחדנו מהדלפות אגב הפעלה של עיתונאי כמקור מודיעיני הנה אנחנו רואים את זה מול העיניים".

לאן נעלמו האישורים של מנדלבליט

עו"ד עמית חדד: "אני מזכיר שאלה שנשארה פתוחה, האם התיקים האלה קיבלו את אישור היועץ המשפטי לממשלה כדי לצאת לדרך או לא? אנחנו מציגים לכם אינדיקציות חד משמעיות, אנחנו חושבים שאי אפשר להחביא מחדל שכזה באמצעות תעודת חיסיון.
הברירה ניתנה לבן כספית, הוא בחר בבחירה מושכלת, אפשר לומר עליו הרבה דברים אבל אף אחד לא יאמר עליו שהוא לא אינטליגנט, אני בטוח, והוא בבחירה מושכלת החליט לוותר על החיסיון ולכן אנחנו חושבים בשים לב למה שעומד על כפות המאזניים מהצד השני: א. גרסה בתולית של הדברים של מילצ'ן והדס. ב. הפרה של חוק יסוד, אנחנו חושבים שאנחנו צריכים לקבל את המידע הזה".

מה חדש?

בנימין נתניהו, איילה חסון (ויקיפדיה)

תופרי התיקים לנתניהו מנסים להכפיש את איילה חסון. אותם אנשים, אותה שיטה

קודם כל מסמנים מטרה, אחר כך מפיקים כתבת השחרה עם ציטוטים אנונימיים, אחר כך מהדהדים את השקר. כך עובדת מכונת התפירה והתעמולה של 'הארץ דה-מרקר'. כך תפרו את 'תיק 4000' וכך "מחפשים" כעת את איילה חסון

הקליקו לתוכן »
בן כספית (צילום מסך טלוויזיה)

10 הערות על המודיע המשטרתי, בן כספית, על זיהום ועל השחתה ערכית של העיתונות

כספית ועוזרת הבית, השנאה לנתניהו, השנאה לאיילה חסון, פרשת הרפז, ההשתעבדות לפוליטיקאים כושלים, הקשרים עם חיים סבן, הבורות בתיק 4000, ניגוד העניינים בתיק 1000, החיטוט בפחי האשפה של הטוויטר, הפלופ הכי גדול בתולדות העיתונות

הקליקו לתוכן »