מאמרים

בן כספית: כך הפעיל את המשטרה והפרקליטות כדי להפיל את נתניהו, כך השחית את התקשורת

ההפעלה, העבירות על החוק, הדיווחים, היפוך התפקידים, המקורות, חיסולי החשבונות, ההלבנה, העדות המצונזרת, היחסים עם הפרקליטות, ההסתרה, התירוצים, השקרים. תמונה מבעיתה של יחסי שחיתות
בן כספית

בעדותו של מומי משולם, החוקר הראשי של תיק 1000 ו-2000, הוא תיאר סיטואציה ביזארית.

משולם טען שמפקדו דאז, ערן קמין, ראש יאח"ה, ניגש אליו ביום בהיר אחד, הכיר לו את בן כספית, וביקש ממנו לגבות עדות בו במקום.
משולם, לטענתו, לא ידע מה ההיסטוריה עם בן כספית וקשריו עם המשטרה, הוא עשה את מה שהתבקש לעשות. "זו היתה הסיטואציה, זה היה המצב", אמר משולם והודה שמדובר ב"אירוע חריג ולא שגרתי".

אני מתקשה להאמין לו שלא ידע או שמע על מערכת היחסים ארוכת השנים עם כספית, שהסתובב במסדרונות במשטרה כבן בית.

למרות המאמצים האדירים של הפרקליטות להסתיר ולגמד ככל האפשר את הקשר הלא חוקי עם בן כספית, אבי וייס ואני נמשיך לחשוף את מעלליו.

הנה כמה מהבולטים במעללי בן כספית:

ההפעלה

בן כספית הופעל כבר משנת 2012, כאשר המפעיל העיקרי שלו היה ערן קמין, ראש יאח"ה לשעבר, שקיבל לאחרונה סיקור אוהד אצל אילנה דיין.

הפעלתו כמקור אושרה על-ידי כל הדרגים הבכירים במשטרה ובפרקליטות, כולל משה לדור ושי ניצן, כולל מני יצחקי, רוני אלשיך (בתקופתו), יוחנן דנינו ועוד.

מי שהיה עמוק בתמונת ההפעלה הוא שם שעלה בדיונים השבוע: קובי זריהן, ראש חטיבת המודיעין בזמנו. כולם ידעו היטב שכספית הוא אויב מר של נתניהו, שהוא מחפש להפילו מהשלטון בכל מחיר – ובכל זאת המשיכו בקשר הפסול איתו.

העבירות על החוק

הפעלתו של בן כספית היתה בניגוד לנהלים של המשטרה, האוסרת על הפעלת עיתונאים כמקורות, ובניגוד למסקנות ועדת זיילר.

הדיווחים

לאורך כל הפעלתו, על-פי חשיפת אבי וייס, הוא נפגש למעלה מ-50 פעמים עם מפעיליו, במיוחד עם קמין.

לכל אורך הדרך הוא הזרים ידיעות רכילותיות שנגעו בעיקר למה שנקרא תיק 1000 הישן – אותם סיפורי אודליה כרמון ואחר כך עבר לסיפורי השמפניה והסיגריות.

היפוך התפקידים

באיזשהו שלב הפך בן כספית ממופעל למפעיל. הוא הפך את המשטרה לקבלנית הביצוע שלו, כשלוחה שלו – הוא יזם חקירות באמצעותה והמליץ לה את מי לחקור. המשטרה והפרקליטות רקדו על-פי החליל שלו.

המקורות של כספית

כפי שנחשף עד עתה, בין המקורות של כספית היו נהגים משיירת ראש הממשלה (עבירה פלילית של הנהגים שנמצאים באחריות השב"כ), ארנון מילצ'ן והדס קליין, שנפגשו איתו במסעדת הדסון בת"א, לטענתה לפני בקשת מילצ'ן, וסיפרה לו על השמפניות והסיגרים.

חיסולי החשבונות

כספית נהג לחסל חשבונות עם גורמים באכיפת החוק שלא "התיישרו" עם המידע שהוא מסר, בעיקר בתיק 1000 הישן.

כשהבין שמנדלבליט החליט להפסיק את כיווני החקירה סביב סיפוריו, הוא כתב ב-2016 מאמר אלים נגדו.

זו כמובן השחתה עיתונאית במלוא "תפארתה": אתה מוסר מידע למשטרה כמקור, לא מרוצה שהיא לא מתקדמת, ואז מחסל בשם החוקרים שאתה נמצא איתם בקשר את מי שהחליט לא להתקדם.

ההלבנה

באיזשהו שלב באפריל 2016 הבינו כנראה בפרקליטות שיש בעיה עם ההפעלה של בן כספית, וזה היה הרגע שבו התבקש כספית למסור עדות אותה גבו, כאמור, משולם ואלון צרפתי, היועץ המשפטי של יאח"ה בזמנו.

העדות המצונזרת

לפי רשימת חומרי החקירה, עדותו של כספית, כולל מסמכים שמסר, כללה 51 עמודים. אלא שלהגנה נמסר בקושי חצי עמוד, ובחלקו מושחר. ההסבר: תעודות חיסיון.

היחסים בין הפרקליטות לכספית

בכל פעם ששמו של כספית עלה בדיוני משפט נתניהו, נציגי הפרקליטות נעמדו על רגליהם האחוריות כדי למנוע כל דיון על הפעלתו, למרות שהיא נעשתה בצורה בלתי חוקית.

השבוע, למשל, עלה שמו של כספית עשרות פעמים ובכל פעם קמו על רגליהם האחוריות אלון גילדין וקרן צבירן וצווחו שמדובר בחיסיון וניסו למנוע כל דיון עליו.

כמי שיושב באולם הדיונים הבנתי עד כמה נוצרו יחסי השחתה חמורים בין הפרקליטות לבן כספית: הוא מגונן עליהם והם מגוננים עליו.

ההסתרה

הפרקליטות מחביאה את צורת הפעלתו של כספית והיקפה תחת שורה של תעודות חיסיון, ומשתמשת גם בטיעון המגוחך של חיסיון עיתונאים עם מקורותיהם.

אבל האמת היא, שהן כספית והן הדס קליין ויתרו על החיסיון הזה בעדותם ובהתבטאויות פומביות. אלא שליאת בן ארי מבינה מצויין למה היא מתעקשת על צנזורה של מעללי כספית, בשיתוף פעולה עם המשטרה והפרקליטות: כי זה חומר בעירה ציבורי.

חמור מזה, מדובר במעשים פליליים לכאורה שיטלטלו את כל מערכת אכיפת החוק שהיתה שותפה ליחסים ההדוקים עם כספית.

התירוצים של כספית

כספית ניסה להציג את שיתוף הפעולה שלו עם המשטרה כמשהו תמים, כאזרחות טובה, כיוזמה של המשטרה:

"המשטרה פנייתה אליי בעקבות פרסומים שלי, שאלה אותי אם אני מכיר את זה ואת זה. אמרתי כן. שאלה אותי אם אני מוכן לעזור ולתת להם, אמרתי כן.
גם מחר אם יפנו אני אגיד להם כן. גאה בזה. אקח את זה לבית הדין של מעלה.
הם היו צריכים להפעיל עליי לחץ, הפעילו עליי תותחים כבדים… ובסוף נעתרתי ואני לא מתחרט על זה… בהתחלה היססתי, הפעילו עליי לחץ".

השקרים

כל התיאור הזה של כספית בשקר יסודו. כספית הוא שהפעיל לחץ על המשטרה, הוא הפך לבן בית אצל בכירי המשטרה בצורה לא חוקית והופעל-הפעיל את המשטרה במשך שנים, ולמעשה זרק עליהם עשרות ידיעות כזב במטרה להפיל את נתניהו.

הפגישות היו ביוזמתו של כספית, ההיפך ממה שהוא מנסה לתאר.

מה חדש?

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »