מאמרים

סקירה: היחסים העיתונאיים של דנה ויס

כך הדליף מנדלבליט לדנה ויס מתיקי נתניהו בצורה פלילית; ויס העניקה לו במקביל סיקור אוהד (וגם למיליארדר חיים סבן), וכך היא נפלה בלשונה
דנה ויס, אביחי מנדלבליט (צילום מסך)
דנה ויס, אביחי מנדלבליט (צילום מסך)

למרות שדנה ויס היא פרשנית מדינית ומגישה את מהדורת החדשות של מוצ"ש – ולכאורה לא קשורה בכלל לעניינים משפטיים – גם היא הצטרפה למכבש התעמולה והשקרים בתיקי נתניהו.

מצד אחד, דנה ויס ומנדלבליט ניהלו מערכת יחסים עיתונאית של תן וקח פלילי במהותו, מצידו של היועץ המשפטי לממשלה; מצד שני, לדנה ויס יש קשר עיתונאי קרוב מאוד עם המיליארדר חיים סבן, מתנגד חריף מאוד של נתניהו, ובאותה תקופה גם בעל השליטה בחברת הסלולר פרטנר, המתחרה של בזק, המעורבת לכאורה בתיק 4000.

פרטנר היתה המנוע מאחורי תיק 4000 והתלוננה ללא הפסק לרגולטורים על ה"הטבות" כביכול שמקבלת בזק כתוצאה מקשרי אלוביץ'-נתניהו המדומיינים.

היחסים העיתונאיים בין דנה ויס למיליארדר חיים סבן

כולם צפו במחזה המביך בו ויס התפרצה לראיון של חיים סבן בטקס החגיגה של הסכמי אברהם בבית הלבן, ואיך אחר כך הוא סימן לה בידו שתתקשר אליו.

זאת ואף זאת. לפני יותר מעשר שנים ערכה דנה ויס ראיון עם סבן בתוכנית "פגוש את העיתונות", אז היא הגישה את התוכנית. אלו היו 31 דקות של ראיון וקטעים אחרים שכולם היו יחסי ציבור מביכים, מלאי צחקוקים וחיוכים מפה לאוזן של ויס – שום מוצר עיתונאי, שום שאלה קשה – רק סיקור אוהד נטו.

חיים סבן הוא מקורבם של בני הזוג קלינטון ואנשיו בפרטנר איימו על משרד התקשורת בזמנו שאם מהלך ההפרדה המבנית של בזק ייצא לדרך, נתניהו לא יוכל להיפגש עם הילרי קלינטון.
סבן עשה גם סיבוב אדיר בבזק עם רווח אדיר, לאחר שבתקופתו היתה הרגולציה כלפי החברה מאוד רכה, בניגוד לתקופת נתניהו.

הריאיון של ויס אמנם התקיים לפני תיק 4000, אבל הנה מבחר הפנינים של דנה ויס.

"היית ונשאר חתיך" (כשמראה לסבן שקופית מתקופתו בלהקת "האריות").

"מוטי קירשנבאום ראיין אותך ואמר שהסיפור שלך יהפוך לסרט בהוליווד והוא לא מתנגד להציע שבמאי מבוגר מישראל יעשה אותו. ואני מוסיפה שאפשר גם במאית, בראשית שנות ה-40 שלה (מתכוונת לעצמה), כי שום דבר לא יכול ללכת רע עם שובר קופות כזה ביד".

"כולם סומכים על החושים של חיים סבן, שמסכים להיות, קודם כל ולפני הכל, הדוד שלנו באמריקה".

פורום סבן, אותו יזם חיים סבן, אירח לאורך העשור האחרון מספר פעמים עיתונאים בפורום סבן בארה"ב, על חשבונו.
אחת מהן היתה דנה ויס.

היחסים העיתונאיים של דנה ויס עם מנדלבליט: הדלפות פליליות תמורת סיקור אוהד

הכתבה/ראיון שדנה ויס ערכה עם מנדלבליט בינואר 2019, עוד לפני החלטתו להגיש כתבי אישום נגד נתניהו, היתה צריכה לשלוח את שניהם לחדרי החקירות של להב 433, במיוחד על רקע מעמדו הבכיר של מנדלבליט, כאיש מס' 1 במערכת החוק.
ההסבר של דוברי מנדלבליט כאילו ויס הלכה לתומה ברחוב בת"א ופגשה במקרה, ממש במקרה, את מנדלבליט וחטפה איתו כמה מילים – הפך לבדיחה ברבות הזמן.

משה כהן, דוברו של מנדלבליט, וצינור הדלפות ראשי במערכה נגד נתניהו, הסביר בצורה מגוחכת את המפגש ה"מקרי":

"הכתבות האלה מגיעות אלינו, לא אנחנו יוזמים אותן. לא אנחנו מבקשים אותן… לתפוס איזו חצי מילה בהליכה ובעמידה עם היועץ, זה לא דבר על כך נדיר. זה היה בעבר… אז היה נחמד לדנה ויס, דיבר איתה דקה בפתח הבניין מה קרה? מישהו מת? מה הסיפור?"

הסיפור הוא חמור מאוד וברור שכהן היתמם. הכל היה מתוכנן, הכל היה יזום, המטרה היתה להשחיר את נתניהו ולפנק את מנדלבליט.
הראיון ארך 6 דקות תמימות ולא חצי דקה, אבל זה לא הסיפור הגדול. לאורך כל הכתבה שנלוותה אליו מנדלבליט למעשה הדליף לדנה דויס תמלילים קצרים מחקירות בתיקי נתניהו וחלק מהדיונים ומהלכי החקירה, עוד לפני שנמסרו חומרי החקירה לפרקליטים.

כותרת הכתבה היתה "גרסת מנדלבליט" לתיקי נתניהו ודנה ויס הוסיפה שהיא מביאה את הדברים "דרך העיניים של אביחי מנדלבליט".
כלומר, יועץ משפטי לממשלה שיושב על המדוכה בתיקים הכי חשובים בקדנציה שלו, תיקים רגישים העוסקים בראש ממשלה מכהן, ומוצא לו זמן, מיוזמתו(!), לתדרך עיתונאית על גרסתו (בשם "גורם בכיר" או משהו דומה לזה), למסור לה פרטים רגישים מתוך החקירה ולהביא לה ציטוטים של שני עדים – ארנון מילצ'ן והעוזרת שלו הדס קליין.

כיצד הגענו למצב שבו מי שעומד בראש מערכת אכיפת החוק, היועץ המשפטי לממשלה, בכבודו ובעצמו, עובר על החוק, מדליף פלילית לעיתונאית, שמצידה מעניקה לו סיקור אוהד על איך מנדלבליט "הפיל בפח" את נתניהו עם תרגיל חקירה ואיך הוא כיוון את החוקרים להגיע ל"חקר האמת"?
ובכן, זה לא המקרה הראשון והאחרון שמנדלבליט הדליף פלילית מתיקי וחקירות נתניהו. תדרוכים והדלפות הפכו אצלו לשיטת עבודה במאבקו האישי נגד נתניהו. למנדלבליט יש היסטוריה ארוכה מאוד של תדרוכים אינטנסיביים במהלך חקירות נתניהו.

כך מנדלבליט הפיל את עצמו בפח

מי שנפל בפח בלהיטות הפרסום שלו היה מנדלבליט עצמו, כיוון שהוא חשף בראיון-כתבה את שיטות העבודה החריגות של המשטרה והפרקליטות בתיקי נתניהו.

מנדלבליט הודה שעם היכנסו לתפקיד היו כבר עשרות קלסרים על נתניהו שהעלו חרס ובכך אישש את ההערכות שהמשטרה-פרקליטות רדפה אחרי נתניהו שנים ארוכות כדי להשיג את ראשו בכל מחיר.

כך אמר לדנה ויס:

"איך שאני נכנס, מבקר המדינה והמשטרה זורקים עלינו בליל של נושאים, שאריות של ביבי טורס ופרשת המעונות, כל מיני קצוות של זוטות כאלה, דברים שנראים על גבול הרכילות, ואם לא היה מדובר בראש ממשלה לא היו עושים כלום (למעשה, הודאה בכך שהחמירו עם נתניהו), אבל בכל זאת אני מחליט שצריך להתחיל לבדוק".

זה מנדלבליט: לקח לעצמו את כל הקרדיט על "הפלת" נתניהו – בכתבה הוא צייר את עצמו שניווט, כיוון ושלט – למרות שבפועל הוא תומרן להחליט בצילם של שי ניצן וליאת בן ארי.

בהמשך התדרוך שוב מנדלבליט החמיא לעצמו:

"יש כאן יותר שכבות ממה שנראה לעין, רואים הרבה נקודות אבל עוד אין את תמונה הגדולה. תעזבו את הזוטות, כמו כביסה של שרה ופרחים, תזהו את אנשי המפתח כדי להגיע מתחת לקצה הקרחון".

ובהמשך אמר:

"הכי קל היה לי לעצור הכל כבר אז לסגור את התיק ולא לחפש את האמת. שבועיים היו יורדים עליי ואחר כך עוברים הלאה. במקום זאת, לא ויתרתי…".

זה פשוט לא נכון, שי ניצן וליאת בן ארי דחפו כל הזמן לחקירות ועוד חקירות, ואת חלקן הם ביצעו ללא אישורו.

הנקודה שמנדלבליט נפל בה היא ההתרברבות שלו כיצד אישר למני יצחקי לעקוב אחרי יאיר נתניהו, ואז גילו שנתניהו הבן מקבל מפתח לדירה בבית מלון של ג'יימס פאקר מהדס קליין (מדובר בסיפור קלוש מאוד – נתניהו הבן התארח מספר פעמים בדירה כשבילה בת"א) ואז קליין פתחה תיבת פנדורה כביכול על המתנות שקיבל נתניהו.

למה מנדלבליט נפל בפח? משום שהמשטרה-פרקליטות עקבה אחרי יאיר נתניהו, שלא היה חשוד בדבר, עוד לפני האישורים שניתנו כביכול לחקור אביו, כך עלה מהדיונים במשפט.

זו מציאות מבהילה: מעקב אחרי בנו של ראש ממשלה, ללא כל אישור יועץ משפטי לממשלה כדת וכדין (כי זו חקירה של בנימין נתניהו למעשה), שבו המשטרה הפכה עולמות: היא חקרה פעמיים את נהגו של נתניהו הבן במהלך ספטמבר 2016, הוציאה צו חיפוש ראשון למלון, הוציאה צו חיפוש שני כולל בקשה לקבל מצלמות האבטחה של המלון; הגיעה לבית המלון ותשאלה שניים מעובדיו על נתניהו הבן; חקרה את מנהלת הלשכה של מנכ"ל המלון; חקרה עובד נוסף של בית המלון; העתיקה של צילומי האבטחה מהמלון; חקרה את קצין הביטחון הראשי של המלון ולבסוף העתיקה את הכונן הקשיח מחדר השרתים במלון.

ועל מה? על כך שבנו של ראש הממשלה התארח מדי פעם בלבד בדירתו של ג'יימס פאקר בבית המלון. לפאקר אין ולא היו שום עסקים בישראל.

כלומר, המשטרה-פרקליטות ביצעה 11(!) פעולות חקירה סמויה כדי לעקוב אחרי יאיר נתניהו בלי שום חשד ברור.
האישור הרשמי לפתיחת חקירת נתניהו בתיק 1000 ניתן רק ב-25.12.2016 כך שמהעקב אחרי נתניהו התבצע ללא אישור למרות דבריו של מנדלבליט כאילו "הנחה" את מני יצחקי להתחקות אחר יאיר נתניהו.

בכתבה גם תוארה טבלה שנשלחה מהמשטרה על היקף המתנות שקיבל נתניהו, העומד על 700 אלף שקלים ומנדלבליט "שנשמטה לו הלסת" מותח עליו ביקורת ש"לא נזהר".
זה עוד פייק, כי למשטרה אין שום הוכחה ששווי המתנות הוא כזה גבוה והיא ניפחה אותן בכוונה למרות שקליין עצמה לא ידעה להעריך את שוויין.

דנה ויס נפלה בלשונה והסגירה את המטרה האמיתית של מנדלבליט

גם דנה ויס לא נזהרת במיוחד בלשונה – קל לזהות מאוד את הזהות הפוליטית שלה וגם את מי היא משרתת בדיוק. אחרי יחסי התן וקח בראיון ה"מקרי" ברחוב בת"א, מנדלבליט אמר לה גם, עוד לפני ההחלטה על הגשת כתבי האישום, שהוא יקבל את ההחלטה בקרוב כדי ש"שי ניצן יפרוש בשקט" – עוד הוכחה לכך שמנדלבליט הפך לעושה דברו של ניצן, לפחות בתיקי נתניהו.

בהמשך החליטה ויס לייצר מציאות משל עצמה ולא בפעם הראשונה: הפעם, חנינה לנתניהו.
תמונתו של מנדלבליט התנוססה בדיווח ולא בכדי – הוא כנראה אחד המקורות שלה לאחר שהיא אמרה שנושא החנינה "יוכשר" מבחינה משפטית אם נתניהו יודה בכמה עבירות ויסכים לפרוש (זה ספין שרץ עד עצם היום – שנתניהו חייב עסקת טיעון).

מאיפה ידעה ויס שזה "יוכשר משפטית" אם לא ממנדלבליט? מפי הסוס, הוא הרי "המכשיר" משפטית.

זה עוד מילא, אבל במהלך הדיווח הווירטואלי של ויס נפלט לה שהחנינה תינתן רק כדי ש"נתניהו יסתלק מהבמה הציבורית עד יום רביעי הבא – זה הפרס הגדול"(!) ובכך חשפה את המטרה של כל מהלכי המשפט נגד נתניהו.
פתאום מנדלבליט "יכשיר" משפטית חנינה בתנאי שנתניהו "יסולק" מהזירה הפוליטית לעד – אחרי שתפרו לו תיק – ו"סילוקו" לעד מהזירה הפוליטית יהיה הפרס הגדול בשביל תופרי התיקים.

יצא המרצע מן השק ולא בפעם הראשונה. סילוק נתניהו בכל מחיר מהזירה הפוליטית.

מה חדש?

ערוצים 11 12 13

האינטרסים והכוחות הכלכליים והתקשורתיים רבי העוצמה שהובילו להפיכה השלטונית נגד נתניהו

אחרי הבחירות ב-2015 הבינו בליכוד כי התקשורת הממסדית היא שחקן פוליטי לכל דבר. המסקנה היתה שצריך להגביר את התחרות בשוק התקשורת. כתגובה התקשורת התחילה "לתפור" את נתניהו. מפת האינטרסים

הקליקו לתוכן »
יהודית תירוש, שלמה פילבר (צילום: אלי ציפורי)

היעד: שלמה פילבר; המטרה: בנימין נתניהו – כך פעלו ליאת בן ארי ויהודית תירוש

הפרקליטות סימנה יעדים ומטרות וכבשה אותם – היא הצליחה להפיל את נתניהו מהשלטון, אבל לא לקחה בחשבון שהוא לא ירים ידיים. היום כבר ברור שזו הסיבה ללהיטות הגדולה שלה להסדר טיעון, תוך ויתור על סעיף השוחד

הקליקו לתוכן »