מאמרים

פרשת המימד החמישי: אבי וייס חושף חשד לניגוד עניינים חמור של בני גנץ

המערכת המשפטית רוצה לקבור את פרשת 'המימד החמישי', בה מעורבים בכירים במערכת הביטחון. משום מה, חשיפה מדהימה בארה"ב וחשיפות חדשות של אבי וייס לא מובילות את גנץ וחבריו לחדרי החקירות
בני גנץ, שר הביטחון, (ויקיפדיה)

במהלך חודש פברואר 2020 החליט דן אלדד, לשעבר מ"מ פרקליט המדינה, להעביר את פרשת המימד החמישי לחקירת משטרה ובדין החליט לעשות זאת.

חקירת הפרשה – אחת החמורות בתחום טוהר המידות – נמרחת עד עצם היום הזה, שנתיים וחצי אחרי ההחלטה.

המערכת המשפטית החליטה לקבור את החקירה אחרי שהעבירה אותה לרשות התחרות, שאיננה מיומנת בחקירות פליליות מסוג אלה.
המניע ברור: בני גנץ ורוני אלשיך – מ"כוכבי" הפרשה – הם יקירי המערכת ונגד יקירי המערכת לא פותחים בחקירות.
"כוכב" נוסף שמעורב – רם בן-ברק, נשיא המימד החמישי בזמנו, לשעבר סגן ראש המוסד והיום ח"כ מטעם יש עתיד – אף הוא מאנשי שלומנו – גם בו לא נוגעים.

חשיפה מדהימה בארה"ב

למערכת המשפטית היתה עוד הזדמנות להאיץ את החקירה הזו בעקבות חשיפה מדהימה בחקירה אחרת – בארה"ב.

תזכורת: מזה כמה חודשים נמצא הגנרל בדימוס ג'ון אלן בחקירת הבולשת הפדרלית בחשד כי הסתיר את פעילותו כסוכן של קטאר בשנת 2017, מבלי לדווח על כך.
אלן גם שימש בעברו, ב-2013-2014, כיועץ הביטחוני של מזכיר המדינה דאז, ג'ון קרי וניסח תוכנית ביטחונית שנועדה לשכנע את ישראל להסכים לוותר על ריבונות ובהמשך הדרך גם על נוכחות צבאית בבקעת הירדן.

על פי החוק האמריקני, מותר לאמריקנים לפעול כסוכנים של ממשלות זרות, בכפוף לדיווח על כך לרשויות החוק, ואי דיווח העסקה כסוכן של ממשלה זרה הוא עבירה חמורה.
אלן, כך מתברר, חבר לקטארים דרך איש המשטר בוושינגטון בשם עימאד זוביירי. האחרון מרצה כעת עונש מאסר של 12 שנים בכלא פדרלי בגלל עבירת שחיתות אחרת.

עברו של אלן כיועץ לג'ון קרי עזר לו לטוות קשרים עם בכירי צה"ל, וכאן מגיע הקשר עם "המימד החמישי".
בשנת 2016 חתמה החברה על חוזה העסקה עם אלן בסך של 10,000 דולר לחודש ו-1.5% מערך כל חוזה שיתווך עבור החברה. גנץ היה הרמטכ"ל בזמן שאלן ניסח את התוכנית הביטחונית ואפשר להניח שנוצרה היכרות כלשהי. המטרה של אלן היתה כמובן להשיג חוזים – מעין מתווך – דבר שנהוג בעולם העסקי – תשיג עסקאות, תגזור קופון בעמלה שמנה.

על-פי חומרים שנתפסו אצל אלן, הוא שלח בנובמבר 2016 מייל לאנשי "המימד החמישי'" ובו הבהיר כי "הקטארים ביקשו ממני להמליץ על המוצר לראש המודיעין הקטארי ולשר ההגנה", שאותם פגש ביוני 2017.

אלן כתב על המלצתו:

"ככל הנראה תשלים את קבלת ההחלטות שלהם ותביא לאישור קטארי לרכוש את המוצר של "המימד החמישי". שלב א' של הפרוייקט הוערך ב-72 מיליון דולר".

לפי המייל הזה ולפי החשדות שהצטברו נגד אלן "המימד החמישי" ניסתה למכור תוכנה לקטאר, התומכת מספר אחת של חמאס ואיראן, בידיעה ברורה של גנץ ושאר בכירי החברה, כי הרי הם שכרו את שירותי אלן כמעין לוביסט של "המימד החמישי".

אבי וייס חושף: המימד החמישי פעלה לכאורה בניגוד לחוק

כל החומר הזה מתועד במסמכים ובמיילים – כלומר, הקשר בין מדינת האויב קטאר ל"מימד החמישי" באמצעות מתווך אמריקאי – איננו רכילות או שמועות, מדובר במידע מוצק.
כיצד קרה ששר הביטחון הנוכחי וסגן המוסד לשעבר עוסקים עסקים עם מדינת אויב?

לא ברור, מה שברור הוא שאבי וייס בדק עם משרד הביטחון אם ל"מימד החמישי" היה אישור ייצוא ואישור מכירה כנדרש בחוק. למרבה התדהמה, לא היו אישורים כאלה.
המשמעות היא ש"המימד החמישי" בראשות גנץ ובן-ברק פעלו לכאורה בניגוד לחוק ומדובר בעבירות שגוררות עונשי מאסר של שנים.
שתי דמויות בכירות, שאמורות להכיר את החוקים של ייצוא בטחוני (בטח של סייבר התקפי) צפצפו על החוק למען בצע כסף.

כל זה אמור היה להביא את גנץ ובן ברק לחדרי החקירות, אלא שהשניים מוגנים.
אני בטוח שאם שני גנרלים אמריקאיים היו עושים את מה שגנץ ובן-ברק עשו – הם מזמן היו תחת חקירה פדרלית.

אלא שהשבוע חשף אבי וייס בתוכניתי ב"גלי ישראל" דבר חמור עוד יותר:
מסתבר שמשרד הביטחון, בראשות בני גנץ, מקדם שינויי חקיקה ותקנות כדי להגמיש את ההוראות הרגולטוריות בנושא אישורי ייצוא ואישורי מכירה.

ניגוד העניינים של שר הביטחון, בני גנץ

השבוע עלו שתי הצעות לתיקוני חקיקה (תקנות) בתום הפיקוח על הייצוא הבטחוני, שמרחיב את הפטורים בתחום הייצוא הבטחוני תחת התירוצים של הפחתת הנטל הרגולטורי, שנשמעים מאוד יפה, אבל מאחוריהם מסתתר ניגוד עניינים ענק של גנץ.

"הרחבת הפטורים", נכתב בהצעות, "תפחית את הנטל הרגולטורי על היצואנים, תצמצם את העומס המוטל על אגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני ותאפשר לו למקד את הפיקוח על ייצוא ביטחוני במקומות נדרשים".

סליחה? איך היועמ"שית גלי בהרב מיארה והיועצים המשפטיים של משרד הביטחון מאשרים העברת חקיקה כה משמעותית בזמן מערכת בחירות, ובמיוחד על ידי שר ביטחון – שהיה מעורב לכאורה בעבירות על החוק בפרשת "המימד החמישי"?

התקנות הרי מלבינות לכאורה את העבירות שנעשו בפרשה, לאחר שהחברה לא קיבלה שום אישור מאגף הפיקוח והייצוא במשרד הביטחון.

אבי וייס שלח מכתב ליועמ"שית המבקש לדחות החקיקה עד אחרי הבחירות, אבל בהרב מיארה כבר הוכיחה שהיא עובדת בשירותו של בני גנץ והממשלה כולה.

מה חדש?

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »