יומן הבוקר
בני גנץ, רם בן ברק (ויקיפדיה)
החקירה של פרשת 'המימד החמישי', בראשות בני גנץ (שר הביטחון) ורם בן ברק (ח"כ), נמרחת. בינתיים מתגלה כי החברה הנ"ל ניסתה, בתיווך של גנרל אמריקני בדימוס, לעשות עסקים עם מדינת אויב. אותו גנרל נמצא כעת תחת חקירה של ה-FBI

הפיטורים אתמול של קרוליין גליק מ"ישראל היום", עיתון שהפך את עורו כדי לקרוץ לשמאל, הזכירו לי את הפיטורים שלי מ"גלובס": בגדול, אלו אותם תהליכים – דחיקה הצידה, מסרים שאתה לא רצוי בתקווה שתרים ידיים, דרישה לא לכתוב על עניינים משפטיים (כלומר, תיקי נתניהו) ועוד – עד לפיטורים הרשמיים בטיעונים מגוחכים.
פוסט פייסבוק בו קרוליין גליק מספרת על פיטוריה מעיתון 'ישראל היום'

אלא שסתימת הפיות הזו איננה כבר יעילה כבעבר. הרשתות החברתיות יחד עם תחנת הרדיו 'גלי ישראל' וערוץ 14 ייצרו תחרות עזה לארגוני תקשורת ותיקים עם משאבים פיננסיים גדולים מהם בהרבה.
התוצאה היא שהקהל הימני, הרוב במדינת ישראל, נוטש אט אט את הערוצים הממסדיים, וביטוי לכך אפשר לראות בהתרסקות הרייטינג של ערוץ 13 ושחיקה מסויימת גם בערוץ 12.

***

המאמר האחרון של גליק ב"ישראל היום" היה חשוב מעין כמוהו. הוא סיכם את "פועלה" של חברת 'המימד החמישי' ואת "פועלם" של ראשיה, שר הביטחון בני גנץ (לשעבר יו"ר החברה) וסגן ראש המוסד לשעבר רם בן-ברק והיום ח"כ במפלגת "יש עתיד" (לשעבר נשיא החברה).

וזה הסיפור, סיפור חמור מאוד של ניסיון למכור טכנולוגיה למדינת אויב.

מזה כחצי שנה נמצא הגנרל בדימוס ג'ון אלן בחקירת הבולשת הפדרלית בחשד כי הסתיר את פעילותו כסוכן של קטאר בשנת 2017, מבלי לדווח על כך. אלן גם שימש בעברו, ב-2013-2014, כיועץ הביטחוני של מזכיר המדינה דאז, ג'ון קרי וניסח תוכנית ביטחונית שנועדה לשכנע את ישראל להסכים לוותר על ריבונות ובהמשך הדרך גם על נוכחות צבאית בבקעת הירדן.

על פי החוק האמריקני, מותר לאמריקנים לפעול כסוכנים של ממשלות זרות, בכפוף לדיווח על כך לרשויות החוק, ואי דיווח העסקה כסוכן של ממשלה זרה הוא עבירה חמורה.
אלן, כך מתברר, חבר לקטארים דרך איש המשטר בוושינגטון בשם עימאד זוביירי. האחרון מרצה כעת עונש מאסר של 12 שנים בכלא פדרלי בגלל עבירת שחיתות אחרת.

עברו של אלן כיועץ לג'ון קרי עזר לו לטוות קשרים עם בכירי צה"ל, וכאן מגיע הקשר עם 'המימד החמישי'.

בשנת 2016 חתמה החברה על חוזה העסקה עם אלן בסך של 10,000 דולר לחודש ו-1.5% מערך כל חוזה שיתווך עבור החברה.
גנץ היה הרמטכ"ל בזמן שאלן ניסח את התוכנית הביטחונית ואפשר להניח שנוצרה היכרות כלשהי. המטרה של אלן היתה כמובן להשיג חוזים – מעין מתווך – דבר שנהוג בעולם העסקי – תשיג עסקאות, תגזור קופון בעמלה שמנה.

אלא שתראו לכן התיווך הגיע.

על-פי חומרים שנתפסו אצל אלן, הוא שלח בנובמבר 2016 מייל לאנשי 'המימד החמישי' ובו הבהיר כי "הקטארים ביקשו ממני להמליץ על המוצר לראש המודיעין הקטארי ולשר ההגנה", שאותם פגש ביוני 2017.
אלן כתב על המלצתו:

"ככל הנראה תשלים את קבלת ההחלטות שלהם ותביא לאישור קטארי לרכוש את המוצר של 'המימד החמישי'. שלב א' של הפרוייקט הוערך ב-72 מיליון דולר".

לפי המייל הזה ולפי החשדות שהצטברו נגד אלן 'המימד החמישי' ניסתה למכור תוכנה לקטאר, התומכת מספר אחת של חמאס ואיראן, בידיעה ברורה של גנץ ושאר בכירי החברה, כי הרי הם שכרו את שירותי אלן כמעין לוביסט של 'המימד החמישי'.

צירפתי ליומן הבוקר את הצילום הרלוונטי ממסמכי בית המשפט בחקירתו של אלן. שחור על גבי לבן, 'המימד החמישי' של גנץ ובן ברק ניסתה לעשות עסקים עם קטאר באמצעות גנרל אמריקאי בדימוס.

הדבר הזה בלתי נתפס. הרי החקירה של 'המימד החמישי' נמרחה, ולהערכתי נמרחה בכוונה, ועכשיו יש מסמכים חדשים וחמורים אף יותר מהחשדות לעסקאות לא כשרות עם משטרת ישראל.
כאן מדובר בעסקה שאמורה היתה להיחתם עם מדינה שנחשבת למדינת אויב.

האם ניתנו אישורי משרד הביטחון לכך? ואם כן, איך ניתנו?

כל זה אמור היה להביא את גנץ ובן ברק לחדרי החקירות, אבל כפי שכולנו יודעים: לא ביבי, לא חוקרים.

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

דברים מדהימים צפים בתיק "הצוללות"

העדות המטלטלת של מיקי גנור: מוטי לוי, ראש להב הפורש, צלצל אלי בצרחות נוראיות ואמר לי "אם לא תחתום על הסכם עד המדינה נזיין את הבת שלך" (הבת שנחקרה באזהרה ואיימו לשלול לה את רישיון עריכת הדין). מוטי לוי לא תיעד השיחה

הקליקו לתוכן »