יומן הבוקר
רוני אלשיך, בני גנץ (ויקיפדיה)
תיראו מופתעים! הפרקליטות סוגרת את תיק 'המימד החמישי' אחרי שנתיים של מריחת החקירה. למי שכבר שכח, אני מביא את השתלשלות העניינים בפרשת השחיתות החמורה בה מעורבים המפכ"ל לשעבר ושר הביטחון בהווה
החברים בפרקליטות בשירות בני גנץ ורוני אלשיך: קברו את תיק "ה"מימד החמישי"

בסוף השבוע "דיווח" מוטי גילת על סגירת התיק המסתמן של "המימד החמישי" ע"י הפרקליטות. זה ממש לא מפתיע, אבל זה רק ממחיש את גודל השערורייה.

תזכורת: חברת סטארט-אפ, ה"מימד החמישי", שעוד לא היה לה פיתרון מוכח, זכתה ב"פטור ממכרז" בהתערבותו הפעילה של רוני אלשיך, שנפגש עם בני גנץ, יו"ר החברה.
לחברה זרמו כמה מיליונים בודדים עם הסכם מסגרת של 50 מיליון שקל, למרות שהיו בשוק פתרונות מוכחים, אך אלשיך התעקש לבחור את החברה של בני גנץ.

לפני שנתיים, אחרי דוח המבקר בנושא, החליט מ"מ פרקליט המדינה דאז דן אלדד לפתוח בחקירה בפרשה שנמרחה ונמרחה עד שהגענו עד הלום, בלי חקירה רצינית של הבכירם בפרשה, גנץ ואלשיך.
בהתחלה המשטרה עצמה מרחה את הבדיקה ומשהבינה שהיא לא יכולה לחקור את עצמה, החקירה עברה לרשות התחרות, שהמשיכה למרוח את הפרשה עד היום.
שנתיים חלפו ולמעשה לא נעשה דבר מה משמעותי בחקירה.

***

למה המפכ"ל התערב?

אבי וייס חקר את הנושא הזה בעבר ומתברר שהפרטים שנחשפו מחווירים לעומת מה שחשף וייס.
המשטרה ניסתה למכור את התיזה כאילו שאין ל"המימד החמישי" מתחרים עם פתרונות זמינים אך מומחים עצמאיים, שבדקו את המערכת של "המימד החמישי" מצאו שלא הייתה לחברה הזו שום טכנולוגיה ייחודית.
לדברי המומחים, היא
בסך הכל לקחה אוסף של תוכנות קוד פתוח עם קוד דבק, שהם הדביקו, כדי לחבר ביחד את תוכנות הקוד הפתוח, שאספו מכל הבא ליד.
כלומר, המשטרה שילמה מיליונים על מערכת קוד פתוח חינמית.

מול "המימד החמישי" היו שורה של פתרונות טכנולוגיים רציניים ודי בשלים, כמו של פלנטיר טכנולוגיות או של קוגניט, חברת האם שלה ורינט ונייס, אתנה ועוד – אלא שאלשיך התעקש דווקא על חברה עם פתרונות לא בשלים ועוד עם "פטור ממכרז".
למה צריך מפכ"ל להתערב לטובת חברה לא בשלה? התשובה היא בני גנץ.

זה לוח הזמנים של הפרשה

29.8.2016: דיון מקדים בנושא "המימד החמישי", בהשתתפות אלשיך, בכירי משטרה נוספים ובכירי "המימד החמישי" – על כך כתב מבקר המדינה שמדובר בהליך פסול.

30.8.2016: בני גנץ, יו"ר דירקטוריון "המימד החמישי" ומנכ"ל החברה דורון כהן מגיעים למפגש עם המפכ"ל וצוותו ומדברים על דרך ההתקשרות ב"פטור ממכרז").

אוקטובר 2016: המפכ"ל אלשיך מאשר, בניגוד לדעת אנשי המקצוע, פיילוט בסך של כ-4 מיליון שקל לחברה, הוצאת "פטור מבצעי" (בוועדת מכרזים מפוברקת) בטענה מומצאת של "חשיפת דרכי פעולה שיטות עבודה וחשש לפגיעה אפשרית בפעילות מבצעית של משטרת ישראל". כדי לממש את הבלוף, מתקיימים מגעים ישירים בין גנץ לאלשיך, בניגוד לחוק.
כל זאת בל שהחברה וכלל המעורבים בה עברו סינון הנוגע למתן הכשר וסיווג בטחוני לטובת התקשרות עם המשטרה.

21.3.2017: דיון לקידום מערכת ה"פיוז'ן סנטר" (מערכת "היתוך" מידע שנועדה לאסוף מידע על כל אדם שגם NSO היתה חלק ממנה) בחטיבת המודיעין, בראשות ניצב מני יצחקי ובהשתתפות ניצב שי קופרמן, העומד בראש מנהל הטכנולוגיות במשטרה.
יצחקי מציין ש"המימד החמישי" הוא כלי בסיסי הנדרש לעבודת ה"פיוז'ן סנטר, למרות שאמצעי זה מעולם לא הבשיל, מעשית ומבצעית – וזה היה קיים רק במצגות השקריות של כל ראשי החברה, יועציה ובעליה.

יוני 2017: מתבצע "פיילוט המימד החמישי" בעלות של 1.5 מיליון שקל במשטרה, למרות שגורמי מקצוע ממנהל הטכנולוגיה התנגדו למהלך החיבור הישיר למאגרי המשטרה מטעמי החוק ומטעמי בטחון מידע ובנו עבור הפיילוט מאגר אלטרנטיבי, אך מבוסס על נתוני אמת של המשטרה. האם זה דווח כנדרש לרשם מאגרי המידע? כנראה שלא.

9.7.2017: במסגרת ישיבה של בכירי המשטרה בראשות ראש חטיבת מודיעין תת ניצב קובי זריהן הוא מנחה להתחבר ל"המימד החמישי" לטובת מערכת ה"פיוז'ן סנטר", זאת ללא כל סיום ומילוי הנהלים לגבי מתן הכשר וסיווג ביטחוני – לתחום כה רגיש ומסווג.

10.7.2017: דיון בראשות זריהן שמנחה לקבל תוצאות פיילוט "המימד החמישי" על מנת להחליט על הצעדים הבאים בנושא.

19.7.2017: דיון בין מני יצחקי לזריהן תחת הכותרת: "האם ואיך התחברנו ל'מימד החמישי", שמועסקת ע"י מנהל הטכנולוגיה, ומדגיש כי "הפיילוט יהיה אצלנו בפיוז'ן". הוא ציין שיש לבחון ביסודיות את הדיון הזה, היות והספקית "מועסקת ע"י מנהל הטכנולוגיה", בגלל שידע על ניגוד העניינים בין גדי סיסו, לימים מחליפו של יצחקי, לבין העסקת החברה, שבבעלות ובניהול מקורב אליו.
כזכור, ניצב גדי סיסו חתם על הסדר ניגוד עניינים רק בתחילת שנת 2017, חודשים לאחר המגעים וההתקשרות עם החברה.

ספטמבר 2017: לאור הפיילוט "המוצלח" (לטענת המשטרה אבל בפועל כישלון קולסאלי לפי דו"ח המבקר), המפכ"ל אלשיך, בניגוד מוחלט לדעת אנשי המקצוע, שטענו בפניו שמדובר בהונאה, מורה ביחד עם יצחקי וזריהן, על המשך המו"מ עם החברה.

אוקטובר 2017: מתקיים דיון רוחבי במשטרה ובמשרד לביטחון פנים לגבי הקניין הרוחני תמורת הנחה במחיר. איש לא מוטרד בדיון הזה מבעיות של ביטחון שדה, הונאה וגניבת מידע.

12.11.2017: השר לביטחון פנים דאז גלעד אדן מורה לבדוק את הפטור ממכרז ואת נתוני החברה, לאור מידע שהגיע לשולחנו. הבדיקה המעשית מתחילה במשרד לביטחון פנים במארס 2018.

מאי 2018: מוגשת בקשת הפטור ממכרז למשרד האוצר ל"מגה פרויקט" עם "המימד החמישי" – בקשה שנדחית ע"י האוצר. כבר בינואר 2018 קובע המדען הראשי במשרד לביטחון פנים בדוח שלו כי המוצר של החברה עדיין בשלבי פיתוח וטרם יש לה לקוחות של ממש, מצג שונה לחלוטין מהמצג של החברה בפני המפכ"ל וצמרת המשטרה כבר ב-2016. כלומר, החברה שיקרה למשטרה.

השורה התחתונה

"המימד החמישי" מכרה למשטרה בלוף וגם איש אינו יודע מה עלה בגורלו של המידע שהגיע לידי החברה.
כלומר, מדובר כבר בהוצאת מיליונים במרמה לכאורה מקופת המדינה וגניבת מידע רגיש לכאורה ממשטרת ישראל.
חוקרי רשות התחרות אפילו לא עשו את המינימום הנדרש: להזמין ולו לעדות בתחילה את בני גנץ ורוני אלשיך, שני האנשים הבכירים שהיו מעורבים בפרשה עד צוואר.

ואת כל זה קוברים בפרקליטות.

***

סופ"ש בטוויטר ובפייסבוק של אלי
14:47 -> 18:42 * 10:43 -> 13:22 -> 18:06 -> 18:18 -> 21:06 -> 22:22 -> 22:48

מאמרים אחרונים

סיגר – תיק 1000

הפרקליטות רוצה להסתיר את קריסת תיק 4000 עם סיגרים ושמפניות? עושים סדר בתיק 1000

הפרקליטות שברה את הסדר ההגיוני של משפט נתניהו עם עדה בתיק 1000, הדס קליין. המטרה היא לטשטש את קריסת תיק 4000 בעדות פילבר באמצעות קצת קשקשת על סיגרים ושמפניות. אז החלטתי לעשות לכם סדר בתיק 1000

הקליקו לתוכן »