יומן הבוקר
ניצב מני יצחקי (ויקיפדיה)
אבי וייס חושף: כך הקים ניצב מני יצחקי, מי שהיה ראש אגף החקירות במשטרת ישראל, מאגר בלתי חוקי לאיסוף מידע על ראשי עיריות לפי שיוך פוליטי; עבודה דומה נעשתה על נתניהו וסביבתו

זוכרים את מסמכי מני יצחקי, המסמכים שאספו מידע על חברי כנסת ושרים בלי שהיו חשודים בדבר?
ובכן, אבי וייס חושף היום את דרך העבודה של יצחקי, שנעשתה כנראה בידיעה של שי ניצן ואביחי מנדלבליט.

שיטת העבודה הפסולה זו היתה הבסיס לאיסוף המידע על נתניהו וסביבתו, שברובה בכלל לא נחשדה בדבר.

***

על-פי המידע שהגיע לוייס, מני יצחקי בשיתוף פעולה עם קצינים בכירים נוספים וביניהם תת ניצב קובי זריהן שהיה אז קצין המודיעין של יחידת להב 433 (באוגוסט 2016 קודם זריהן לדרגת תת-ניצב ומונה לראש חטיבת המודיעין באגף החקירות והמודיעין), תת ניצב ערן קמין ועוד קצינים בכירים במערך המודיעין ובלהב 433 עבדו בשיטה הבאה:

יצחקי שלף במהלך 2014 שתי קצינות מחקר שהיו כפופות לניצב משנה אמיר בן טובים, ראש מחלקת מחקר מודיעין, והטיל עליהן את המשימה הראשונה – איסוף מידע על שרים וחברי כנסת.
הן עבדו בהכוונה צמודה שלו וככל הידוע אין שום תיעוד למהלך החשאי הזה, שנעשה בצורה בלתי חוקית.

ככל הידוע, עם איסוף המידע על חברי הכנסת והשרים הוכנו 3 העתקים של המסמך הראשוני והמרכזי לתקופה הזו. אחד מההעתקים הוכנס ונמצא בכספת של מנדלבליט או בכספת של פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן, השני בכספת של המפכ"ל והעותק השלישי נעלם, וכנראה מוחזק בידי אחד המעורבים בשערורייה. 

אלא שיצחקי לא הסתפק בכך. הוא הקים מאגר של ראשי רשויות וגם הרחיב את המעגל למטרות אחרות כמו ראשי תאגידים, רבנים, פעילים מובילים בימין, פעילי מחאה (בדגש על הליכוד) וגולת הכותרת: משפחת נתניהו, שהוגדרה כ"משפחת הפשע", בעיקר ב-2016-2017.

כאמור, נתניהו, משפחתו, מקורביו, עוזריו, יועציו וסביבתו הפכו למוקד של מערכת המידע המודיעיני בניצוחו של מני יצחקי, אבל בהכוונת המפכ"ל אלשיך וקצינים בכירים נוספים במשטרה – כל זאת כנראה בידיעתם של מנדלבליט ושי ניצן.

כתוצאה מהאיסוף והטיפול המודיעיני האינטנסיבי, איסוף שכלל כמות עצומה של בכירים בישראל, הם הוכנסו לתוך מערכת מודיעין סודית, שכנראה היתה תת מערכת של "מלאכת מחשבת" (מערכת המודיעין המסווג העילי של מערך המודיעין המשטרתי).
במסגרת איסוף המידע הופעלו כלים אגרסיביים נוספים של מערך המודיעין, ובהם הפגסוס של השב"כ וכלים מקבילים ביחידת הסיגינט-סייבר במשטרת ישראל. ברור שאיסוף כזה רחב על בכירים, דרוש אישורים של היועץ המשפטי לממשלה ושל פרקליט המדינה.

חייבים להדגיש: לא רק שלא ננקטו אמצעי הגנה נאותים להגנת המידע האישי הרגיש שנצבר במאגרים אלו (מקצתו הרי הודלף בזמנו לעיתונאים), מדובר באיסוף מודיעיני שנאגר בצורה בלתי חוקית בעליל, ללא בקרה נאותה.

חמור מכך: עיתונאים נטלו חלק פעיל בהזנת מאגר המידע כ"מקורות", בניגוד לכל הנהלים.

כלומר, המידע הזה עבר "סיבוב": הוכנס כידיעה סודית כביכול ע"י עיתונאי (כ"מודיע") ואחר כך פורסם בתקשורת, בין היתר ע"י אותו עיתונאי, ובין אם באמצעות אחד מחבריו העיתונאים, כדי להסתיר את הקשר, כאילו המשטרה הדליפה את המידע הזה.
נוצרה פה מפלצת של שיתוף פעולה פסול בין עיתונאים למשטרת ישראל כדי לחסל חשבונות, במיוחד עם נתניהו.
דוגמא טובה לכך היא הידיעה הכוזבת ש"נשתלה" ע"י "עיתונאי" על המעקבים שביצע נתניהו כביכול אחרי חוקריו באמצעות וולטר סוריאנו.

בעקבות חשיפת איסוף המידע בתקשורת ניסו במשטרה (במיוחד אלשיך) לגמד את השערורייה בטענה המגוחכת שזהו "כלי בקרה פנימי" של המשטרה.
 
אלא שאבי וייס חושף מסמך מ-2015 שמעיד יותר מכל על כך שלא מדובר ב"כלי בקרה", מדובר במסמך של התנעת תהליך בנייה של המערכת השנייה, אחרי איסוף המידע על שרים וחברי כנסת.
מדובר במסמך שמקורו בהוראה דאז של יצחקי, ראש אגף החקירות בזמנו, להתמקד בשלב השני של הקמת מאגרי המידע בראשי הרשויות המקומיות.
יצחקי, כפי שניתן לראות במסמך, מורה באמצעות ניצב מישנה אמיר בן טובים, לבנות מאגר מידע על כל ראשי הרשויות בישראל, למיין אותם לפי שיוך פוליטי, לסמן "אובייקטים בולטים", ולבנות תוכנית מקפת לתקיפה/חקירה/מעקב נגד היעדים המועדפים מבין ראשי העיריות.

ברור שמדובר בהנחיה בלתי חוקית (ובכלל, מה פתאום למיין את ראשי העיריות לפי שייכות פוליטיות? למה זה רלוונטי?), מבלי שאיש מבין ראשי העיריות חשוד בדבר, וכל זאת נעשה במהלך כהונתם של שלושה מפכ"לים, כולל בתקופתו של אלשיך.

מדובר, כאמור, בהקמת מאגר מידע מפלצתי בהיקפו, שנבנה החל משנת 2015 ואפשר להשתמש בכלים מגוונים במשטרת ישראל, כמו סיגינט-סייבר, סוכנים, מודיעים ועוד.
אין כל פלא שאפילו המשטרה והפרקליטות הודו לאחרונה שנעשה שימוש בפגסוס נגד שלושה ראשי עיריות.
 
כזכור, בעבר יצא תת ניצב גיא ניר נגד שיטות העבודה הבלתי חוקיות הללו, והמשטרה והפרקליטות ניהלו נגדו מלחמת חורמה.
כמו כן ניהלה ניצב מישנה סימה ימין מאבק הרואי נגד התופעות בלתי חוקיות אך היא נפטרה.

וייס פנה לתגובות וכולן התחמקו ממענה ענייני: משטרת ישראל לא הגיבה, השר לביטחון פנים טען כי "בנושא זה יש לפנות לדוברות משטרת ישראל", ואילו הפרקליטות התחמקה כהרגלה: "איננו מגיבים על מידע מודיעיני ואין בכך לאשר דבר מן הנטען בפניה".

צילום המסמך הנחשף והמדבר בעד עצמו:

***

אתמול בטוויטר ובפייסבוק של אלי
11:41 -> 17:38 -> 21:11 * 09:48 -> 18:30 -> 19:25

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

דברים מדהימים צפים בתיק "הצוללות"

העדות המטלטלת של מיקי גנור: מוטי לוי, ראש להב הפורש, צלצל אלי בצרחות נוראיות ואמר לי "אם לא תחתום על הסכם עד המדינה נזיין את הבת שלך" (הבת שנחקרה באזהרה ואיימו לשלול לה את רישיון עריכת הדין). מוטי לוי לא תיעד השיחה

הקליקו לתוכן »