מאמרים

כך הופעלה הדס קליין כסוכנת משטרתית להפללת נתניהו, באישור ליאת בן ארי

מפגשים מסתוריים בחניון ברעננה, הטלפונים שנעלמו, הרכישה במזומן, צו החיפוש שלא מומש, פתק הבדיקה שנעלם, שיפוץ החקירות, השיחה עם ראש צוות החקירה, המפעילה ליאת בן ארי
הדס קליין, ליאת בן ארי (צילום: אלי ציפורי)

כל איש משטרה יאמר לכם שמפגשים של חוקרים עם פלוני-אלמוני במקומות "מוזרים" כמו חניונים ולא ביחידה החוקרת, מעידים על צורת פעולה של הפעלת סוכנים.

1. המפגשים המסתוריים עם החוקר בחניון בפארק ברעננה

בניגוד לכל היגיון, המשטרה בחרה לשלוח את קליין לבצע עבירה פלילית, למרות שהיא מתעקשת שזה היה ביוזמתה – אולי כדי להסתיר את העובדה שהיא פעלה כסוכנת משטרתית (שתי האופציות של יוזמה עצמית או הפעלת סוכן גרועות באותה מידה – עבירה היא עבירה).

קליין, ביוזמתה או ביוזמת המשטרה, ביצעה כאמור עבירה. היא הוציאה מסמכים שאינם שייכים לה (חשבוניות של מילצ'ן ופאקר) באמצעות מצגי שווא אחרי שאמרה למנהלת החשבונות של מילצ'ן שרה שוחט שמדובר "בספירת מלאי".
היא גם עשתה זאת מאחורי גבם של הבוסים שלה – ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר.

יתירה מזו: היא הודתה שלבקשת החוקרים היא ניסתה לתאם מועד להגעת ג'יימס פאקר כדי להיחקר, בלי שהוא יודע שהוא אמור להיחקר. עד כדי כך היתה קליין להוטה לשתף פעולה עם החוקרים כסוכנת משטרתית שהיא נכונה היתה לתאם הגעה של הבוס שלה לארץ כדי להיחקר, בלי שהוא ידע על כך.

היא שירתה את האינטרסים שלה ושל החוקים בניגוד לאינטרסים של מעסקיה. לדבריה, רק אחרי שנדנדנה לו והוא הביע כעס, היא ביקשה מהחוקרים לרדת מהעניין והם הסכימו. למה הסכמת מלכתחילה? תמוה מאוד.

ברור גם שאין הסכם בין קליין למשטרה על הפעלתה כסוכנת, אבל יש הבנות בקריצת עין: את תביאי את מה שאנחנו רוצים (וגם מה שאת מאוד רוצה) – ואת תהייה מוגנת מכל חשד לביצוע עבירות.

2. ליאת בן ארי היא זו שהפעילה את הדס קליין כסוכנת משטרתית

בחקירתה הראשית סיפרה קליין על שיחה בין עו"ד בעז בן צור ובין ליאת בן ארי, בזמן שבן צור ייצג אותה ואת מילצ'ן.

קליין, שטעונה מאוד על בן צור (ראו בהמשך) טענה שבן צור רצה שתלך להתראיין ותאמר שלא היה שום סיפור של שוחד (בזמנו האשימו את מילצ'ן בשוחד).
בסופו של דבר יצא מכתב של בן צור לבן ארי, מנדלבליט ושי ניצן ב-20.8.2018 שמביע את התרעומת של מילצ'ן על האשמות נגדו ומדבר על צוותו בלי לנקוב בשמה של קליין.
לדברי קליין, הנוסח הראשון של המכתב לא מצא חן בעיניה כיוון שחשה שזורקים אותה מתחת לגלגלים של האוטובוס.

בכל מקרה, מה שמפתיע הוא שבן ארי, לטענת קליין, אמרה לבן צור:

"למה אתה מכניס אותה לפוזיציה הזו ולמה אתה מחזיק את הדס באותה פוזיציה".

כלומר בן ארי דאגה לקליין ומכאן אפשר להסיק שהיא רצתה "לשמור" עליה כיוון שהיא הופעלה כסוכנת משטרתית. מה, בן ארי לא ידעה שהיא מביאה קלסרים של חשבוניות במחשכים בחניון של פארקים ברעננה? היא הרי היתה הפרקליטה המלווה ותיק 1000 הוא הבייבי שלה.

גם האישורים שניתנו לקליין לטוס לחקירות של מילצ'ן יחד עם בן צור תמוהות למדי. אם בן ארי אומרת שהיא לא "באותה פוזיציה", אז למה קליין צריכה לטוס לחקירות של מילצ'ן ולמה בן ארי מאשרת לה לעשות ככל העולה על רוחה?

עדה מרכזית שקשורה לתיק נוסעת לחקירת חשוד בתיק – איך זה קורה?

3. הטלפונים של קליין עם המידע הרגיש "התקלקלו" או "נשברו"

קליין דיברה בחקירותיה הרבות וגם על דוכן העדים על תקשורת שוטפת ורציפה בכל הנוגע למתנות כביכול של בנימין ושרה נתניהו ("זה היה סיפור חיינו").

הדבר הכי פשוט והכי אלמנטרי היה להביא מיוזמתה את התכתובות הרלוונטיות מהטלפון שלה – שיוכיחו את התקשורת הרציפה – במיוחד עם שרה נתניהו והנהג של מילצ'ן יונתן חסון. התכתובות הללו היו מדברות בעד עצמן במקום סיפורי הרכילות של קליין – הרי היא טוענת שוב ושוב ש"האמת היא נר לרגליה". תחת זו בחרה קליין לספר את סיפור הטלפונים המקולקלים או הנשברים או הווטאספים שנעלמו בלי שוב. סיפורים שאיש לא קונה אותם.

מה שנשארנו לעת עתה זו תכתובת חלקית בלבד עם שני קוסקס, שאחראית על ביתו של פאקר וכמובן נלקחה מהטלפון של קוסקס. בתכתובת מדברים על כמה בקבוקי שמפניה ששמים בשקיות. זה הכל.
איפה כל השאר, איפה כל הארגזים, איפה "קו האספקה" השוטף למשפחת נתניהו? בינתיים לא ראינו שום הוכחה לכך וגם לא נראה – אנחנו הרי אחרי החקירה הראשית.

עם מה נותרנו? עם הקלסרים שהשיגה קליין במרמה, שיש בהן חשבוניות לא מקוריות וממילא מדובר בחשבוניות שהוצאו עבור פאקר ומילצ'ן ואינן יכולות להעיד דבר על היקף המתנות של נתניהו.

4. הרכישה במזומנים, בכרטיס אשראי פרטי, העברת תכשיט על שמה והמתנות שקיבלה

קליין סיפרה בחקירתה הראשית סיפורים שהיו חייבים לעורר את חשדה של המשטרה.

היא רכשה לדבריה סיגרים בעשרות אלפי שקלים לנתניהו במזומן בלי תיעוד; היא רכשה לטענתה כמה פעמים מתנות מכרטיס האשראי שלה; אחד מהתכשיטים של שרה נתניהו הוחלף והועבר משום מה על שמה.

לקליין לא היה הסברים טובים לכל האירועים האלה וכל חוקר מתחיל מבין שהיתה צריכה להתבצע לפחות בדיקה על ההסברים האלה.
אני בטוח שגם במשטרה חשבו שהן טעוני בדיקה. עובדה, הם הוציאו צו חיפוש נגדה (ראו הסעיף הבא).  

5. צו החיפוש נגד קליין שלא מומש

אם קליין לא התנדבה להביא את המידע הרלוונטי – ניחא. אבל בידי המשטרה והפרקליטות היה כבר צו חיפוש נגדה לתפיסת סלולרים ומחשבים. המשמעות היא אדירה: המשטרה ראתה אותה, ובצדק, כחשודה.
היא הרי הייתה ציר מרכזי לכאורה בהעברת השוחד (תזכורת: המשטרה והפרקליטות רצו להאשים את נתניהו ומילצ'ן בעסקת שוחד, מנדלבליט הסתפק רק במרמה והפרת אמונים נגד נתניהו וסגר התיק למילצ'ן) והוצאת צו חיפוש נגדה היה מתבקש.

אלא שהצו מעולם לא מומש. מה הסיבה לכך? כנראה בגלל שקליין הפכה לסוכנת משטרתית שהופעלה כדי להביא את ראשו של נתניהו.

אי מימוש הצו רק ממחיש שהמשטרה והפרקליטות לא רצו להגיע לחקר האמת, הם רצו להפליל את נתניהו בכל מחיר, בדיוק כמו קליין.

6. פתק הבדיקה על מתנות לנתניהו שהצביע על סכומים נמוכים "נעלם"

קליין סיפרה ארוכות בחקירתה הראשית איך מילצ'ן ביקש ממנה לכאורה באיזשהו שלב הערכה על העלויות של מתנות משפחת נתניהו.

באופן מפתיע, דווקא מי שלא אוהדת את משפחת נתניהו בלשון המעטה, ניסתה למסמס את הבדיקה הזו ואמרה לשרה שוחט, מנהלת החשבונות של מילצ'ן, למרוח את הזמן.
הטיעון של קליין היה מגוחך: מפאת הדיסקרטיות, היא חששה שהעלות תהיה כתובה על פתק מסודר ותיחשף בהמשך. הטיעון הזה מגוחך משום שקליין היא האחרונה ששומרת על דיסקרטיות כפי שאפשר בכל מילה שיוצאת לה מהפה.
היא היתה להוטה לוותר על החיסיון הרפואי של פאקר, לוותר על החיסיון עם עורך דינה לשעבר, בעז בן צור ולדחוף כל הזמן סיפורים צהבהבים ורכילותיים על שרה נתניהו שלא קשורים ממש למשפט.

אלא שהמשך הסיפור של קליין היה יותר מעניין. מילצ'ן התעקש לדבריה על הבדיקה והיא אכן נעשתה ע"י שוחט שהגישה את ה"פתק" דרך קליין למילצ'ן. לטענתה, מילצ'ן אמר לה שהוא מסר את המספר לנתניהו, אך אין לזה כל אימות.

למה חששה קליין מהבדיקה? דיסקרטיות זה לא, היתה כנראה סיבה אחרת. כבר בחקירה הראשית נדמה היה שדעתה של קליין לא היתה נוחה מהבדיקה שעשתה שוחט מסיבה אחרת – המספרים היו נמוכים לדעתה והיא כהרגלה הוסיפה רמיזות של טינופים מכוערים כאילו שוחט לא עשתה בדיקה מלאה ושלמה.

בחקירה הנגדית היא כבר פלטה ששוחט לא הכניסה לחשבון שערכה כל מיני דברים לתפיסתה. הווה אומר: הפוסקת הראשית בכל החישובים היתה קליין ועל בסיס דעתה בלבד הוחלט מה שייך למשפחת נתניהו ומה לא. סליחה? אתם לא רואים שם במשטרה שהיא אינטרסנטית שלא מגובהה בשום ראיה?

ואז התבררה האמת: הפתק כלל לא נתפס ע"י המשטרה ועל-פי אינידקציות שיש בידי עו"ד עמית חדד הסכומים שננקבו היו הרבה יותר נמוכים ממה שתוארו ע"י הפרקליטות, פחות מ-200 אלף שקל וייתכן שפחות מ-100 אלף שקל (על פני שנים ארוכות מאוד).

כלומר, אנחנו רואים עוד פעם התעקשות של המשטרה-פרקליטות יחד עם הדס קליין לא להגיע לחקר האמת אלא להגיע ל"סיפור" שמתאים להם כדי להפליל את נתניהו.

7. קליין שיפצה את החקירות הראשונות – הטיוטות נגרסו

קליין בילתה במשטרה ב-10 חקירות, ועוד בלי חקירות ההשלמה אחרי הגשת כתב האישום. בשתי החקירות הראשונות, תחילת אוקטובר ותחילת דצמבר 2016, קרה דבר מוזר: הן לא הוקלטו ולא צולמו חזותית. מה שקרה הוא שהחוקר כתב את דבריה של קליין על המחשב וכך הוגשה הודעתה של קליין בחתימתה.

אלא שמה שהוגש היה הודעה סופית, בדרך היו טיוטות שהוצאו ל"שיפוץ" של קליין עד שיצאה גרסה לשביעות רצונה. הטיוטות נגרסו וכך אי אפשר לראות איך קליין יחד עם החוקרים למעשה "עיצבו" גרסה שתתאים להפללת נתניהו. אגב, ההסבר לגריסה מוזר משום שהטיוטות חייבות להישמר במחשבי המשטרה ונראה שמישהו דאג להסתיר את הטיוטות כדי שצוותי ההגנה לא יראו איך "התעצבה" גרסתה של קליין.

חדד ביקש שימציאו לו את הטיוטות הגרסאות, שופטים ביקשו שהפרקליטות תבדקו אבל אל תתפלאו אם לא ימצאו דבר.

8. השיחה המסתורית של קליין עם ראש צוות החקירה – שנעלמה

סגן ניצב שלמה (מומי) משולם היה ראש צוות החקירה בתיק 1000 והוא זה שחקר בין היתר את נתניהו. משולם קיבל לאורך תקופה ארוכה סיקור מאוד אוהד אצל התקשורת ורביב דרוקר אף כינה אותו "אחד הקצינים המבריקים במשטרה". אם זה כך, כנראה שמשולם שירת את התקשורת – והיא שירתה אותו וכל אחד מבין למה אני מתכוון. אם מלטפים אותך בתקשורת – אתה מן הסתם מדליף להם.

מחקירתה הנגדית של קליין עולה שמשולם ניהל איתה שיחה בתחילת חקירתה שלא תועדה כלל. לא ברור כמה היא ארכה, לא ברור מי היה במה וכמובן מה נאמר בה. ראש צוות החקירה מנהל שיחה עם העדה המרכזית בתיק 1000, תיק שבו ראש ממשלה נחשד בפלילים – והשיחה לא מתועדת.

וחמור מכל: לא רק שהיא לא מתועדת, כל זה נעשה חודשיים לפני שהיועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט מאשר לפתוח בחקירה נגד נתניהו בתיק 1000, למרות שבפועל היא נפתחה הרבה לפני כן – עוד מהפעלתו של בן כספית כסוכן משטרתי בדצמבר 2015.

9. קליין והחוקרים היו "באותה חזית" והיא היתה "מוגנת"

לאורך החקירה הנגדית שהיתה השבוע קליין שללה בתוקף את האפשרות שפעלה במשותף עם החוקרים כדי להפליל את נתניהו. "לא רציתי לפגוע באף אחד", היתממה קליין שוב ושוב, אבל אי אפשר היה לפספס את השנאה שמבצבצת מכל אמירה ומכל תנועה שלה.

ראשונה במדרג השנאה היא כמובן שרה נתניהו – והשיטה היא ברורה: בכל פעם שקליין נלחצת מהשאלות של חדד היא מיד עוברת לטנף על נתניהו; שני במדרג השנאה הוא עו"ד בן צור, לשעבר פרקליטה לשעבר של קליין ומילצ'ן שעבר לייצג את נתניהו בתיק 4000. קליין, רואים בבירור, לא ראתה זאת בעין יפה והיא ויתרה על חיסיון עו"ד-לקוח, תוך שהיא מטנפת גם על בן צור ומנסה לייצר מצג שבו היא אישר את כל פעולותיה.

אלא שבן צור לא ישב בחקירותיה (בניגוד למה שמותר במדינות מערביות מתקדמות) והשבוע הוקרנו סרטונים תמלולים מהחקירות. קליין נראית מצוחקקת, מסתחבקת עם החוקרים ומדברת איתם על הא ועל דא וגם על המשפחה. היא נראית נינוחה מאוד, רגועה מאוד – ההיפך מהתנהלותה ההיסטרית על דוכן העדים.

יש לכך סיבה – למרות הכחשותיה. קליין ידעה שהיא מוגנת, תעשה אשר תעשה. בכמה הזדמנויות אפשר היה לראות בשיח בינה לבין חוקריה שהם "באותה חזית" ושהיא "מוגנת".
למרות שקליין ניסתה לגמד את האמירות האלה, המשמעות שלהם ברורה מאוד: קליין זכתה להגנה בדיוק כמו שאילן ישועה זכה להגנה.

באופן לא מפתיע, כל העדים בעלי הדעות הימניות – ניר חפץ, ארי הרו ושלמה פילבר – זכו לחקירות נוקשות מי יותר ומי פחות – ולבסוף כפו עליהם הסכמי עדי מדינה נגד נתניהו.
לעומת זאת, כל העדים בעלי הדעות השמאלניות – אילן ישועה והדס קליין – זכו ליחס של סלבים בחקירות וקיבלו הגנה מוחלטת למרות ששניהם היו מעורבים מאוד בעבירות לכאורה המיוחסות בתיק 4000 ובתיק 1000.

10. קליין מגייסת את התקשורת לטובתה וגם "לוחשים על אוזניה" במהלך הדיון

האירוע החמור שבו השופט בר-עם זרק בצרחות מקורב לקליין (שמו אודי נאור) שניסה לתדרך את קליין בתשובותה (זו עבירה של שיבוש הליכי משפט) ממחיש עד כמה קליין לא תמימה כפי שהיא מציגה את עצמה. אם אכן היא אזרחית למופת ומי שהאמת היא נר לרגליה, כפי שהיא טוענת, למה קליין צריכה מישהו שיתדרך אותה בתשובותיה במהלך הדיון? ממה פוחדת קליין? מה, לא מספיק התדרוך של אנשי הפרקליטות?

קליין גם הגיעה במהלך השבוע עם יועץ תקשורת ששמו אלירן ברקת ולטענתה הוא חבר של ביתה. היא מרבה לחייך לכל עיתונאי השמאל המשרתים את הפרקליטות כמו דליפמן וחבריו.

אין לי ספק: קליין מחוברת בעבותות עם כמה עיתונאים מהשמאל ושוחחה איתם בעבר. בדיוק כמו החוקרים, גם אנשי השמאל בתקשורת והיא "באותה חזית".

ההתנהלות הזו מצביעה שקליין חוששת מאוד מחקירתה הנגדית ואפשר בקלות להבחין עד כמה היא היסטרית ונלחצת מכל שאלה ומתפרצת על חדד לא פעם.

זו התנהלות של עדה לא אמינה.

מה חדש?