מאמרים

אילן ישועה היה שותף לתפירת התיק נגד נתניהו

ההתמקדות בשקרים של אילן ישועה, חשובה ככל שתהא, מפספסת את התמונה המלאה. להערכתנו - של אבי וייס ושלי - ישועה נטל חלק פעיל בתפירת התיק נגד נתניהו, ויש לכך כמה וכמה ראיות בולטות
אילן ישועה (צילום מסך)

אין בכלל ספק שעדות ישועה קרסה. לא רק אני אומר זאת, אלא גם עו"ד אייל בסרגליק, אחד מבכירי עורכי הדין בישראל, בראיון לתוכניתי "בלי חשבון" בגלי ישראל.

אלא שההתמקדות בעלילותיו ובשקריו של ישועה, חשובה ככל שתהא, מפספסת קצת את התמונה המלאה.
להערכתנו – של אבי וייס ושלי – ישועה נטל חלק פעיל בתפירת התיק נגד נתניהו, ויש לכך כמה וכמה ראיות בולטות שאספנו כאן.

5 הוכחות לכך שאילן ישועה לא רק שיקר אלא השתתף בתפירת התיק נגד נתניהו

1. אידיאולוגיה

אילן ישועה תיעב את נתניהו, גידף אותו, ניהל שיחות עם עורכים במערכת תוך שהם מחליפים קללות נגד נתניהו ומשפחתו.
אלא שישועה הוא לא היה עובד זוטר, הוא היה המוציא והמביא בוואלה – גם מנכ"ל, גם עורך בפועל, וגם אחראי על המינויים הבכירים במערכת.

כשמנכ"ל מדבר במסדרונות נגד נתניהו – העובדים תחת מנכ"ל כה דומיננטי מבינים לאן הרוח צריכה לנשוב. האידיאולוגיה הזו חלחלה לבחירת עיתונאים מהשמאל הקיצוני, לבד מינון מגל, שישועה לא היה מרוצה ממנו. כלומר, דרך המינויים של אנשי שמאל במערכת וואלה, ישועה הכתיב את הקו הלעומתי נגד נתניהו באתר.

אלא שישועה לא הסתפק בכך: לפי החומרים שנחשפו ועדותו שלו – הוא ניהל מערכת יחסים צמודה עם יצחק הרצוג סביב בחירות 2015, הבטיח לסייע לו בכל מחיר, רצה מאוד בניצחונו, כדי "להציל" את המדינה מנתניהו.
כשלישועה יש את עזות המצח לאמר אחר כך שהוא "איתרג" את נתניהו (בניגוד לבדיקה שהוא עצמו ביקש לבצע!), כשמקביל הוא רוצה בהפסדו ופועל באתר לשם כך – זו ההוכחה הברורה שהוא היה שותף לתפירת התיק.

2. החומרים שנעלמו-הוסתרו

48 שיחות מחוקות, 28 אלף תכתובות שהתגלו בטעות ע"י ההגנה, 150 אלף שורות תכתובות נוספות שהוסתרו, 350 אלף פריטים במיילים שהוסתרו ב-24 אלף תיקיות במיילים של ישועה.

איך כמות עצומה כזו נעלמת?
הפרקליטות זרקה את האשמה על המשטרה, על איזו טעות תמה בהקלדה – תירוץ עלוב ובריחה מאחריות לכל הדעות.

אלא שלאילן ישועה היה פה תפקיד מכריע. היום שבו ישועה מסר לחוקרים (שמלווים בידי הפרקליטות) את הכונן הקשיח שלו עם כל הדואר האלקטרוני (24 אלף תיקיות) היה ב-31.12.17 – לפני קרוב ל-4 שנים.
ראשית, איך החומר הנעלם התגלה אחרי זמן כה רב? ושנית: למה ישועה אגר כל כך הרבה מידע על-פני שנים? איזה אינטרס היה לו, אם לא לתפור תיק בצורה מתוכננת – לשניים משנואיי נפשו – אלוביץ' ונתניהו?
הרי כל אחד מוחק לפעמים חומרים כדי לפנות זיכרון, איך ישועה אגר ואגר ואגר משך שנים?!

3. חיכה לשעת כושר

ישועה החל לתעד, ויותר מאוחר להקליט, את האלוביצ'ים החל מ-2011. כלומר, ישועה פתח מפעל תיעוד והקלטות בן 7 שנים רצופות, שבו היה שותף למעגל העברייני לכאורה, כפי שהפרקליטות ציירה אותו, ופתע פתאום, אחרי 7 שנים, גילה את האור והלך לרשות ני"ע.

מישהו באמת מאמין לקשקוש הזה ולתיאור המגוחך של ישועה כאילו הרגיש כמו "אישה מוכה"?

7 שנים הרגשת כמו "אישה מוכה" ולא עשית דבר עם זה? נו, באמת. הכסף עיוור אותו כמובן (80 מיליון שקל שצבר בעלויות שכר), אבל נדמה לנו שישועה חיכה לרגע המתאים כדי לחסל חשבונות עם אלוביץ' ונתניהו – ומצא אותו לאחר שאלוביץ' נקלע לבעיות פיננסיות ונפתחה החקירה בתיק בזק-רשות ני"ע.

4. חומרים מסוננים

הדבר הכי מדהים שנוגע לישועה, שהוא מסר לחוקרים חומר מסונן רק לגבי נתניהו ושרה וסביבתם, שגם לא כלל את כל החומרים. כלומר, הוא סינן מתוך זה כל מה שלא תאם לתזה של השוחד בתצורת הטיית סיקור.
ואת זה הוא לא היה יכול להספיק למיין – כיוון שהוא הוזמן לחקירה בזמן ששהה בארה"ב, הגיע לישראל ב-26.12.2017 ונחקר כבר ב-28.12.

בלתי סביר ובלתי אפשרי שאדם אחד יעשה מיון כזה היקף אדיר כל כך, בוודאי לא איש טכני ("אני לא מקצועי", כך כינה עצמו ישועה בהיבטים טכניים). בוודאי גם שלא בזמן קצר ובלי כלים מתקדמים למיון וסיווג חומרים, בסינונים מאוד ממוקדים של אחוז קטן מכלל למעלה מ-530 אלף פרטי מידע, שהיו אצלו בפורמטים מגוונים ובכמויות ענקיות לאורך 7 שנות האיסוף.

מדובר בפתקים בסמארטפון, מסרים באיי-מסנג'ר של אייפון, מסרים במסרונים במחשב, מסרים במחשב נייח/נייד כולל בווטאספ, מסרים בווטאספ בסמארטפונים (היו תמיד שני מכשירים בו זמנית) ומסרים במסנג'ר של פייסבוק.

ישועה לא יכול היה למיין הררי חומרים לבדו. מי עשה לו את מלאכת המיון הזה? לא ברור.
מה שברור לנו שזה מצביע במפורש על תכנון מראש.

5. ההוכחות מהחקירה

כך זה התנהל בחקירה הראשונה של ישועה ב-28.12.2017.
מיד עם פתיחת החקירה נשאל ישועה כיצד התנהלה התקשורת בינו לבין שאול ואיריס אלוביץ'. ישועה משיב – "שיחות טלפון, מיילים, בווטאספים". הוא נשאל אם הקבצים שמורים – ומשיב: "שמרתי הכל. אני מוכן להעביר לכם את כל הקבצים".

לאחר מכן מתנהלים חילופי הדברים הבאים:

חוקר: "תהיה מוכן שנכניס לך את הפלאפון ותשלח לנו את הקבצים?"

ישועה: "כן, אני אייצא לכם את כל הטקסטים".

חוקר: "הפלאפון של הנחקר הוכנס. והוא מבצע שליחה וייצוא של כל קבצי הווטסאפ".

הנה כי כן, ישועה התבקש לשלוח קבצי ווטאספ מהטלפון הנייד, והוא הסכים לכך.
בהמשך החוקר מציג לו צו חיפוש הנוגע לתפיסת מכשיר הפלאפון שלו, ותראו מה ישועה אומר:

"אין בעיה, תעתיקו אותו, אני אעביר לכם גם בתחילת השבוע הבא מיילים רלוונטיים לנושאים שדיברנו עליהם".

לאחר החקירה שב ישועה לביתו ו"במסגרת הקשר ההדוק שנוצר עם חוקריו", כך נכתב במסמכים שהוגשו לבית המשפט, הוא מסר להם כונן קשיח הכולל תיבות דוא"ל שלו (ב-31.12.2017).
ההמשך ידוע: החומרים שלא תאמו לתזת הפרקליטות נעלמו.

המשמעות היא שישועה בא מוכן, אחרי שסינן מבעוד מועד יותר מ-חצי מיליון פריטים, ממוקדים רק בשיחות שאול ואיריס אלוביץ' בנוגע לנתניהו.
כך פועל תופר תיקים, או שמא מקור של הפרקליטות.

ושוב נשאלת השאלה: מי מיין את החומרים וארז אותם לקבצים להעברה בווטסאפ, צ'יק צ'ק בחקירה הראשונה?
לא ברור, אבל נדמה לנו שתופר התיקים נעזר בעוד תופרי תיקים.

מה חדש?