מאמרים

במקום שהיא תהיה במעצר, ליאת בן ארי טסה לחופשה בחו"ל

עוד שגגה? תקלה? טעות? השבוע שוב נחשפה שערורייה ענקית במשפט נתניהו; הפרקליטות פעלה בניגוד לחוק יסוד (!) ומי שנתנה את ההוראה זו ליאת בן ארי, שהמריאה השבוע לנופש בחו"ל
ליאת בן ארי (צילום: רפי קוץ)

שערורייה רודפת שערורייה בתיקי נתניהו – ולא צריך לקנות את תירוצי הפרקליטות על "שגגות" או "תקלות".
אפשר להבין שגגה כמשהו חד פעמי, אבל אי אפשר להבין וגם אין צורך לקבל את תירוצי הפרקליטות.

שגגות ענק ומחדלי ענק בתיק דגל שבו ראש ממשלה המואשם בשוחד על בסיס תקדימי – אינן יכולות להתקבל.
המסקנה היא שהדברים נעשו בזדון, בכוונת מכוון, כדי להפליל את נתניהו בכל מחיר. וזה אכן מה שקרה – כפי שנחשף (שוב) השבוע.

השערורייה החדשה שנחשפה הפעם במשפט נתניהו מתפצלת לשניים:

  • חלק אחד הוא סיפור חדש/ישן של הסתרת חומרים – וביום ד' (08.06.2022) נחשפה עוד הסתרה.
  • החלק השני הוא עוד סיפור חדש/ישן על מחסור באישורי יועמ"ש ופתיחת חקירה פלילית נגד נתניהו, בניגוד לחוק יסוד, כאשר אתמול נחשף שמי שנתנה את ההוראה – כמה לא מפתיע – היא ליאת בן ארי.

1. ליאת בן ארי פעלה נגד חוק יסוד

נתחיל מסיפור החקירה בניגוד לחוק יסוד: השלב הראשון בסיפור הזה היה בתחילת הדרך במשפט, כשהתגלה שאין ממש אישורי יועמ"ש מסודרים ומתועדים.
הפרקליטות הסתבכה ובסוף הגישה מזכר של מנדלבליט שבו נכתב כי החקירה בתיק 4000 נפתחה בתחילת אוקטובר 2017 והאישור ניתן בעל פה. בעקבות הבלאגן של האישורים נמתחה ביקורת על הפרקליטות ומנדלבליט ע"י השופטים במשפט נתניהו והם קבעו כי הדברים יילקחו בחשבון בסוף ההליך המשפטי.

כשחשבנו שראינו הכל, הגיעה החקירה הראשית של פילבר ע"י תירוש.

פילבר אמר, בצורה די אגבית, שבחקירה ברשות ני"ע ביולי 2017 אמרו לו להביא את הראש של נתניהו, אמנם לא במילים מפורשות, ובתמורה הוא יהפוך לעד מדינה.
צוותי ההגנה נדהמו: מה, כבר ביולי ביקשו להפוך את פילבר לעד מדינה? זה רק ממחיש שהיתה פה הפרה חמורה מאוד של חוק יסוד.

בחקירה הנגדית עו"ד בן צור הקדיש לעניין הזה שעות ארוכות ועבר עם פילבר בפרוטרוט על חקירתו ברשות לניירות ערך ע"י החוקר יריב עמיהד.
לאורך כל החקירה עמיהד כיוון לנתניהו בלי לומר את שמו במפורש – בביטויים כמו "קומה עליונה", ה"גולגולת", "לא היה כלום כי אין כלום".
באיזשהו שלב הוא יצא החוצה, התייעץ עם הבוסים שלו, ואמר לפילבר שיש לו אישור להתקדם, כשהוא משתמש במילים מחיר תמורת תוכן.
הכוונה היתה ברורה לפילבר, שחזר על זה שוב שוב: הם ניסו לגייס אותי כעד מדינה כדי לתת את ראשו של נתניהו ולהפליל אותו. "התוכן" זה התוכן שהוא היה צריך למסור (נגד נתניהו) והתמורה היא הסכם עד מדינה.
בשלב הזה פילבר עמד על שלו וסירב להפוך לעד מדינה. אבל ההצעה היתה גם היתה, בתיק שבכלל לא היה קשור לנתניהו (תיק בזק רשות ני"ע).

ביום רביעי 08.06.2022 נחתה הפצצה.

לבקשת פרקליטי נתניהו נבדק העניין עם החוקר עמיהד וזה מה שנכתב במזכר שהעבירה הפרקליטות:

"מבדיקה שנערכה מול יריב עמיהד עלה כי במהלך חקירתו של פילבר בתאריך 13.7.2017, בעקבות אמירות שונות של פילבר, למיטב זכרונו של יריב, לאחר שיצא מחדר החקירה השתתף בשיחה טלפונית שקיים מנהל המחלקה דאז, אלי לוי, עם פרקליטת המחוז ליאת בן ארי שבה סוכם כי בתגובה לדבריו של פילבר יאמר לו באופן כללי שהמחיר נגזר מהתוכן.
לאחר סיום השיחה וההפסקה יריב חזר אל חדר החקירה. מבדיקה שנערכה בהקשר לאימרה בנוגע ל'שיחה מחוץ לפרוטוקול', עלה כי הדברים נאמרו מאחר שהשיחה בין יריב עמיהד לשלמה פילבר תועדה חזותית, אך לא תועדה באמצעות רשם קול".

השורה התחתונה: ליאת בן ארי היא שזו שאישרה להתקדם עם פילבר להסכם עד מדינה שיפליל את נתניהו בניגוד לחוק יסוד.

לא יעזרו לפרקליטות שזו "פרשנות" של פילבר – כי זו האמת. כמובן שפתאום גם אין בקטעים הקריטיים תיעוד קולי. תמיד זה "במקרה", כמו "הפסקת החשמל" המקרית. וכמובן הוא שחומרי החקירה הללו הוסתרו במשך כ-5 שנים(!).

2. ליאת בן ארי ויהודית תירוש הסתירו חומרים חקירת פילבר

העניין השני שנחשף באותו יום (08.06.2022) הוא עוד הסתרה מבית היוצר של בן ארי&תירוש והמשטרה.

אחרי שהסתירו את התכתובות של ישועה עם פוליטיקאים כמו הרצוג, בנט, ליברמן, כחלון ועוד; אחרי שהסתירו מפילבר מאות מסמכים בחקירתו; אחרי שהסתירו מבית המשפט את העובדה שלא היתה פגישת הנחייה במועדים שהם קבעו בכתב האישום – הגיע תורן של חקירות פילבר.
ההסתרה הראשונה כאמור – השיחה הקריטית עם ליאת בן ארי. אלא שהיו כנראה עוד הסתרות שעדיין לא נחשפו.

כזכור, עו"ד בן צור אמר בחקירה הנגדית של פילבר, שיש חורים שחורים רבים ביומיים הקריטיים שבהם הפך פילבר לעד מדינה – מדובר ב-19 וה-20 באוקטובר 2018.

מרביתו של אותו יום חקירה לא תועדה.

והתשובה של הפרקליטות השבוע:

"מבדיקה שנערכה מול יהודה אבוקסיס (חוקר) ביחס לקיומו של תיעוד נוסף בנוגע לחקירות של שלמה פילבר ולמגעים להסכם עד המדינה איתו ו/או עם באי כוחו מהימים 19-20.2.2018 עלה כי אין ברשותו תיעוד נוסף כלשהו בהקשר זה. כן עלה, כי במזכר מצוין בטעות כי החוקר יהודה אבוקסיס לקח חלק בשיחה עם פרקליטיו של העד".

רגע, רגע, הפרקליטות טוענת שאין דברים נוספים, אז למה להשתמש במונחים של הסתרה?
שימו לב: המזכר שהועבר לצוותי ההגנה נכתב ע"י הרשות לניירות ערך ולא ע"י המשטרה. אלא שהמשטרה היא זו שניהלה את החקירות ב-19 וב-20 לפברואר 2018, אמנם בשיתוף חוקרי רשות ני"ע, אבל החקירה היתה של להב 433 והתקיימה במשרדים שלה.

לכן, חסרה פה תגובה המשטרה ולא לחינם היא חסרה ו/או מתעכבת. למשטרה ואיתה לפרקליטות יש הרבה מה להסתיר.

3. לקראת שבוע סוער מאוד

מה צפוי לנו הלאה? ביום שני (13.06.2022) יחקור עו"ד בן צור את פילבר בחקירת השלמה, ועל פי ההודעה לבית המשפט ייתכן שיידרשו שעה-שעתיים נוספות בבוקר יום שלישי.
מיד לאחר מכן אמורה לחקור את פילבר יהודית תירוש בחקירה חוזרת.

העדה הבאה, הדס קליין, העדה המרכזית בתיק 1000 אמורה להגיע ביום ראשון שלאחר מכן.

בהתייחסות של עו"ד בן צור להפרת חוק יסוד שביצעה בן ארי, הוא הדגיש כי חומר החקירה שנמסר להם משלים את התשתית לכך שחוק היסוד הופר גם הופר.

עמדת נתניהו, כותב עו"ד בן צור, היא:

"כי המשך חקירתו הנגדית של פילבר שנקבעה זה מכבר תתקיים מטעמי יעילות הדיון, ואיך בכך כדי להוות הסכמה להכשרת הפגם החמור שנפל או ויתור על כל טענה בנושא"

אני מעריך שתוגש בקשה להגנה מן הצדק לאחר סיום חקירותיו של פילבר.

בהמשך מדגיש בן צור את חומרת הפגם:

"בשלב מתקדם זה של ההליך מתברר כי נפל פגם חמור היורד לשורשו של עניין – לא ניתנה החלטה של היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה נגד ראש ממשלה. בעוד שנטען על ידי המאשימה כי 'הסכמה ראשונית' של היועץ המשפטי לממשלה ניתנה ביום 2.10.2017. בפועל, הוחל בחקירה נגד ראש הממשלה עוד בחודש יולי 2017. נוכח הנתונים שהתגבשו והחומר החדש – מתגבשת תשתית לכך שחוק היסוד הופר הפרה חמורה. כך, נפתחה חקירה נגד ראש ממשלה, ובוצעו פעולות חקירה משמעותיות לגיוס עד מדינה, עוד בטרם אישור כלשהו של היועץ המשפטי לממשלה".

הרמז הוא עבה: בגלל ההפרה החמורה צריך לבטל את המשפט בתיק 4000.

4. חוקר רשות ני"ע נגד ליאת בן ארי

אם יש משהו שמסמל בשבילי את קריסת התיקים וחשיפת המעללים של הפרקליטות – זה שהחוקרים, לפחות ברשות ני"ע, לא מסכימים להמשיך ולשכב על הגדר בשביל הפרקליטות.

בן ארי&תירוש הקפידו עד היום לזרוק את האחריות על ה"שגגות" על החוקרים, בין אם במשטרה ובין אם ברשות ני"ע.
תירוש תמיד נוהגת לומר שהיא לא בחקירה או בוועדת חקירה, וצוותי ההגנה מוזמנים לשאול את החוקרים, כאילו היא צופה מן הצד ולא שימשה כפרקליטה המלווה.

שני חוקרי ניר חפץ, שכבר נחקרו, אמנם הצביעו על "גורמי פיקוד" הן במשטרה והן בפרקליטות שנתנו את ההנחיות, אבל השתדלו לא לנקוב בשמות.
הפעם, החוקר מרשות ני"ע נקב במפורש בשמה של בן ארי.

לטעמי זו סיטואציה קלאסית לכך שהכביסה המלוכלכת מתחילה לצאת החוצה.

זה ילך ויגבר, להערכתי, עם עדותם של החוקרים, זוטרים כבכירים. לאט לאט האצבע תופנה לעברן של בן ארי&תירוש שליוו את התיקים, ניווטו אותם עד לפרטים הקטנים והדריכו את החוקרים.

הן האחראיות הישירות ושום ניסיונות בריחה או טיוח לא יוכלו לטשטש זאת.

***

יהודית תירוש תהיה השבוע בבית המשפט. ליאת בן ארי טסה לחופשה.

מה חדש?