יומן הבוקר
תת-נחצב יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)
עבירה מס' 11 שעליה אחראי יואב תלם: חקירה פרסונלית נגד נתניהו בסגנון "תביאו לי את הראש שלו", תביאו "כל לכלוך עליו" או "משהו מפליל עליו" בניגוד לחוק סדר הדין הפלילי. התירוץ של תלם: "איזה סעיף זה בחוק? אני לא חושב שזה אסור" (זה אסור עפ"י חוק ותלם יודע זאת)

פרק נוסף, קצר הפעם, מתוך הפרוטוקולים הרשמיים של עדות תת-ניצב יואב תלם, מצוות החוקרים בתיקי נתניהו. עבירה מס' 11. חוקרים את החוקרים ‼

***

עו"ד בן צור: אוקיי. אגב, תסכים איתי עוד דבר אחד ברמה הכללית, החקירה היא לעולם לא חקירה פרסונלית. אתה חוקר חשד. כלומר, אתה לא אומר, אתה חושד שפלוני ביצע מעשה, אתה חוקר את המעשה שהוא ביצע.
אתה לא אומר לנחקרים 'תנו לי כל דבר מפליל מלכלך שיש לכם על איזה שהוא אדם'. זו חקירה, אגב, זה חוק סדר הדין הפלילי.
זה לא הגיגים שלי בעניין הזה. משטרת ישראל מחויבת על פי דין, לא לחפש אדם, אני לא מדבר כרגע יעדי פשיעה, אתה יודע, ארגוני פשיעה אולי שצריך, אני מדבר כרגע על חקירות

תלם: איזה חקירות?

עו"ד בן צור: חקירת נתניהו. למשל. חקירות שנוגעות לנתניהו, אתה יכול לחקור חשד בתיק 1000, חשד לתיק כזה, חשד לתיק אחר, אסור לך בהגדרה להגיד לנחקרים 'תן לי כל דבר, היית בסביבה, תן לי כל דבר מפליל, מלכלך. אתה בטח יודע משהו'. מסכים איתי?

תלם: אני לא מסכים שזה אסור ואני גם רוצה לדייק שיש שלבים בחקירה למשל, במסגרת משא ומתן שמתנהל עם מועמד, שלהיפך, פה עוד אפילו יש חובה לשאול את המועמד 'דע לך, אם יש עוד דברים, זה הזמן לספר. מפלילים, נוספים, על אדם מסוים, על פלוני, מעברך אם צריך' וכולי וכולי.

עו"ד בן צור: זאת אומרת אתה מבחינתך, אנחנו גם רואים על זה מופעים בחקירות שאומרים לנחקרים 'תן לי כל דבר, היית בסביבה, תן לי משהו מפליל, משהו מלכלך', 'תן לי את הראש', לא משנה, ביטויים כאלה, ולא במסגרת משא ומתן. לא במסגרת משא ומתן. במסגרת חקירות.

תלם: אני לא מכיר את הטרמינולוגיה הזאת, אני אומר בזהירות 'תן לי כל דבר מלכלך'

עו"ד בן צור: כן. 'אתה בטח יודע משהו'. 'היית שם'.

תלם: אני לא רואה פסול באמירה כזו לנחקר שנמצא בצומת מרכזית ואנחנו רוצים שיספר לנו או מבקשים שיספר לנו את אשר הוא יודע.

עו"ד בן צור: אז מבחינתך, אני רק רוצה להבין את העניין הזה, כי אנחנו רואים מופעים בחקירות, שהם חוקרים חשדות מסוימים, צריכים לחקור, אין שאלה, צריכים לעשות את זה כמו שצריך, גם בזה אין שאלה, לא חקרתם כמו שצריך, גם זה אין שאלה, נראה לך עוד מעט, זה לא עוד מעט, זה יגיע, בשלבים, לך יש מנדט כקצין בכיר לנחקרים שונים לבוא נניח, לא משנה, ראש ממשלה, שר, 'תן לי כל דבר עליו' שלא צמוד לחשד, שלא קשור לחשד הספציפי שנחקר, למעשה שנחקר. שאין לך שום חשד, 'תן לי משהו'.

תלם: לא, אני חושב שהסמכות שלי לחקור חשוד תחת אזהרה כשיש תשתית, כשיש חשד לביצוע עבירה.

עו"ד בן צור: אז מה, אז ברחת עכשיו מהתשובה הקודמת שלך.

תלם: לא, אני לא בורח מהתשובה. אני בפירוש אומר שברגע שיש חשד אנחנו,

עו"ד בן צור: ושאין חשד? זה מה שאני אומר. אין חשד. 'תן לי משהו מלכלך, תן לי משהו מפליל, אתה בטח יודע משהו, בוא תספר' שלא קשור לחשד שנחקר.

תלם: אני לא

עו"ד בן צור: לא אסור לך, זה מה שאני שואל אותך, נורא פשוט.

תלם: אני לא חושב שזה אסור, אני לא יודע אם זה התקיים אבל,

עו"ד בן צור: התקיים. התקיים ואסור ואתה אומר 'אני לא יודע אם זה התקיים, ואני לא חושב שזה אסור אם זה התקיים'.

תלם: אני לא משוכנע שזה היה אסור.

עו"ד בן צור: טוב. בסדר גמור. החוק, אתה יודע, שהוא קובע משהו כזה בנושא הזה?

תלם: תוכל להפנות אותי?

עו"ד בן צור: כן. לא חקירה פרסונלית, חקירה של מעשה עבירה. חוק סדר הדין הפלילי. זה מה שזה אוסר.

תלם: איזה סעיף?

עו"ד בן צור: אם אתה לא מכיר את זה, עזוב. אנחנו כרגע לא נעשה דיאלקטיקה. "נודע למשטרה מעשה עבירה אז תחקור". אתה לא מכיר את הדבר הזה?

תלם: נדמה לי סעיף 59 לחסד"פ, אבל

עו"ד בן צור: נו, אז למה אתה מתחמק?

תלם: כי לא, חוזר על תשובתי.

מאמרים אחרונים

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »
שלומית ברנע פרגו (צילום: אלי ציפורי)

השקרים של עו"ד שלומית ברנע פרגו, יועמ"ש משרד ראש הממשלה

לא "זכרה" תכתובות עם נתן אשל למרות שטענה שלא קיבלה פניות מנתניהו על מתנות. התירוצים שלה: "בגלל כל מיני תקלות הרבה תכתובות לא נשמרות… אתה מוזמן לפנות למערך המחשוב שלנו להוסיף על תלונותיי שחיתוכים שונים לא מעלים כל מיני תוצאות" (את מה שהתאים לה היא מצאה וזכרה)

הקליקו לתוכן »