יומן הבוקר
אביחי מנדלבליט (ויקיפדיה)
שערוריית תיק "הצוללות" (תיק 3000): האישור של מנדלבליט לחקור את נתניהו, למרות שלא היה חשוד. הפרקליטות מבוהלת ומפוחדת מבירור האמת בבית המשפט

אין פלא שהתקשורת המסונפת לפרקליטות העלימה לחלוטין את תיק "הצוללות" מהדיווחים ומהציבור.

הסיבה לכך ברורה: התיק קרס כבר בפתיחת המשפט, בעדותו של העד המרכזי שייקה ברקת, לאחר שהתחקיר הרעשני של רביב דרוקר התברר כבלוף גדול.

אלא שמכאן החלה הפרקליטות להסתבך.

***

לבקשת פרקליטיו של מיקי גנור, עו"ד עמית ניר ועו"ד רווית צמח, יתנהל החל מיום ג' מה שנקרא "משפט זוטא" שבו מבקש גנור לבטל הודעותיו הקודמות במשטרה, כיוון שנסחט והולך שולל בידיו החוקרים והפרקליטים המלווים.
כמו כן מבקש גנור לפסול את הודעותיו כיוון שהחוקרים והפרקליטים המלווים ניסו בכוח לחבר את נתניהו לפרשה, למרות שלא היה כלל חשוד ולמרות שלא ניתן לכך אישור מהיועץ המשפטי לממשלה, על פי חוק יסוד.

ניסו לקשור את נתניהו בכל מחיר

עניין האישורים שלא ניתנו סיבך את הפרקליטות גם בתיקי "האלפים", אבל במקרה של תיק "הצוללות" הדבר חמור הרבה יותר כיוון שנתניהו לא היה כלל חשוד.

פרקליטי גנור הביאו שורה של ציטוטים מתוך חקירותיו של גנור, שמצביעים על החיבור שניסו החוקרים והפרקליטים לנתניהו – ממש בכל מחיר.
הדבר גם מצטרף לעדותו של דוד שרן בתיק 4000 שבו אמר בצורה הכי ברורה שבחקירתו בתיק הצוללות אמרו לו להביא את הראש של נתניהו ו"נסתדר".

הפרקליטות ניסתה לחסום את הדיון על האישורים בבית המשפט, אך השופטת טלי חיימוביץ' החליטה שיתקיים דיון על כך.
עם החזרה לפגרה ביום ה' בשבוע הבא שוב ניסתה הפרקליטות לבטל את הדיון על האישורים, למרות החלטת השופטת, ואתמול הגישה על כך בקשה לבית המשפט.
בין לבין, הסתבכה הפרקליטות בהסברים והבחינה שיש אישורים "פורמליים" ויש אישורים "לא פורמליים" וכי מנדלבליט עודכן מעת לעת בהתפתחויות בתיק.

משתמע מההבחנה שמנדלבליט נתן לכאורה אישור "לא פורמלי" לחקירת נתניהו – שזה חמור מאוד ובניגוד לחוק יסוד.

הפרקליטות בלחץ

הבקשה של הפרקליטות נדחתה מהר מאוד אתמול על-ידי השופטת טלי חיימוביץ' וביום חמישי ייפתח משפט הזוטא עם חקירתו הראשית של תת ניצב מוטי לוי.

בהמשך יגיע גם מיודענו יואב תלם, שהיה ציר מרכזי גם בתיק 3000, נוסף לתיק 4000.

הבקשה אתמול המחישה את הלחץ שהפרקליטות נתונה בו לקראת בירור העובדות בנוגע לאישורים של מנדלבליט.

בבקשה המשיכה הפרקליטות להסתבך ובעצם לומר שמנדלבליט אישר כיווני חקירה הנוגעים לנתניהו:

"… כל ההתפתחויות הרלוונטיות לעניין זה בחקירה היו בידיעתו ועל דעתו (של מנדלבליט), לרבות בדבר ההיתכנות כי החקירה תחשוף אינדיקציה למעורבות או מודעות אפשרית של ראש הממשלה אף כי לבסוף לא עלה במסגרת החקירה ובחקירות עד המדינה בפרט".

המשמעות היא אחת, עם כל הניסיונות להתפתל: מנדלבליט אישר כיווני חקירה הנוגעים לנתניהו – בלי אישור מסודר ובניגוד לחוק יסוד – וכלפי חוץ הציג זאת כאילו נתניהו לא חשוד כלל, למרות שאישר לחקור את מעורבותו.

השורה התחתונה: ניסיון לתפור את נתניהו גם בתיק הצוללות – ניסיון שנכשל.

מאמרים אחרונים

דב איכנולד (צילום: אלי ציפורי)

חקירה נגדית: העד דב איכנולד, מנכ"ל הוצאת הספרים של "ידיעות אחרונות"

מנכ"ל הוצאת הספרים של "ידיעות אחרונות" נגד התקשורת והפרקליטות:
"אני מעריך את נתניהו, הזדהיתי עם חוסר ההוגנות שאמר על התקשורת, הייתי בעזה – התקשורת לא תמיד מדווחת כמו שצריך. נחום ברנע טועה"; והביקורת החריפה על התנהלות מומי משולם

הקליקו לתוכן »