יומן הבוקר
בן כספית (צילום: אלי ציפורי)
השיחה שחשפה כי בן כספית שימש כסוכן משטרתי בתיק הצוללות: "כספית ודרוקר בנו משהו שלא מחזיק מים... יש לו אינטרס אישי להפיל את נתניהו... כספית רואה שהדברים מתמוטטים לו והוא מנסה דרכי להשפיע עליך" (על מיקי גנור שיהפוך לעד מדינה)

עוד דרמה בתיק הצוללות: פרקליטו של מיקי גנור, עו"ד עמית ניר, הגיש לבית המשפט בקשה לגילוי ראיות הנוגעות לשימוש משטרתי בעיתונאים כמקורות מודיעיניים ובסוכנים משטרתיים, כשהכוונה היא בעיקר לעיתונאי בן כספית ולעיתונאי רביב דרוקר.

***

בעתירה מבקש עו"ד ניר:

  • את כל החומר הנוגע לשימוש בגורמים עיתונאיים לצורך ביצוע פעולות חקירה בשלב החקירה הסמויה.
  • כל חומר הנוגע לשימוש בגורמים עיתונאיים כמקורות משטרתיים או מודיעיניים וכל המידע שנמסר לאותם גורמים.
  • כלל האישורים שניתנו, אם ניתנו, להפעלת עיתונאים כסוכנים וכמקורות משטרתיים.
  • כל חומר הנוגע לעיתונאי בן כספית.
  • אישור פרקליטות המחוז (ליאת בן ארי) להפעלתו של כספית כסוכן משטרתי, לפי נוהל פרקליט המדינה על הפעלת סוכן סמוי על ידי המשטרה.
  • כלל האזנות הסתר בין דמות א' (שנחשפה בדיון האחרון) לבין כספית.
  • כל חומר הנוגע לחומרים שנמסרו מאת רביב דרוקר.
  • כל החומר הנוגע לחומרים שנמסרו מאת רונן ברגמן.

פרקליטי גנור עוקצים את הפרקליטות וכותבים שבשל ניסיון העבר עם הפרקליטות בתיק הזה, מתבקש בית המשפט להורות זאת, בין שמדובר בחומר שיש עליו תעודת חיסיון ובין שמדובר בחומר חקירה שאין עליו תעודת חיסיון והוא הוגדר בידי הפרקליטות כחומר מודיעיני.

כזכור, בעבר, הן בתיק הצוללות והן בתיק 1000, גייסה הפרקליטות שורה של קציני משטרה בכירה כדי לשכנע את השופטים לא למסור כל חומר בנוגע לבן כספית, בטענה מגוחכת שזה יפגע בעבודה עם מקורות (שימוש בעיתונאי כמקור וכסוכן אסור על פי החוק).

בנימוקי הבקשה נכתב כי תיק 3000 נפתח בעקבות "תחקירים" של כספית, דרוקר וברגמן ועד היום לא התברר התפקיד שמילאו השלושה בתיק.

השיחה

הבקשה מזכירה את מה שנחשף בדיון האחרון בתיק הזוטא במשפט הצוללות. שיחה בהאזנת שניהלה ב-1.3.2017 דמות שנקראת א' עם מיקי גנור, כשאותה א' מכירה היטב את כספית ודיברה איתו על פרשת הצוללות.

בשיחה הזו אמרה א' לגנור שכספית "נמצא במשרדים" (של להב 433) ו"מצוי בתוך כל העולם של החקירה" ושיש לו "אינטרס אישי להפיל את ביבי נתניהו".
א' סיפרה עוד על עניין הניסיון ללחוץ על מיקי גנור ועל אבריאל בר יוסף להפוך לעדי מדינה נגד נתניהו כ"עליזה זקן כזאת" (שהכוונה הייתה לשולה זקן נגד אולמרט).

הנה תמליל השיחה:

א': … לכן המסקנה הסופית שהבנאדם שיש לו… יש עליו הכי הרבה לעניות דעתי זה שמרון, הוא הבנאדם הכי בעייתי בכל הסיפור הזה.

גנור: את זה, את אומרת זה ממידע, ידע, ניתוח, אינטואיציה מתוך מה?

א': כל ה… הכל מהכל, אני רוצה להסביר לך ככה ה… ההודעה שאני קיבלתי אתמול הייתה, מה שאתה לא שמעת ושנאמר לי קודם, אבל לא סיפרתי לך, שהוא (כספית) מצוי בתוך כל העולם הזה של החקירה, והוא נמצא במשרדים.
ושמע, אוקיי, ומתוך שכך יש לו אינטרס אישי להפעיל את ביבי נתניהו ואת זה (דעיכה בשמע) ואת זה אנחנו יודעים ולא מהיום.

גנור: הלו?

א': כן, אתה איתי?

גנור: כן, כן.

א': טלי – ויש לו אינטרס להפעיל אותו אז עכשיו א… הוא… הוא בנה משהו וגם רביב דרוקר בנה משהו ושני הדברים לא מחזיקים מים.
איך הם בסוף יחזיקו מים, בוא נמצא איזה זקן, עליזה (שולה) זקן כזאתי, אוקיי, נמצא את מיקי גנור, נגיד ש… מיקי גנור הוא בנאדם אזרחי, אזרח הוא יכול לפחד מכל התהליך הזה, וזה… יש לו משפחה אחת, שתיים, חמש עשרה, יש אנשים שקשורים אליו, בוא נבהיל אותו קצת, בוא, בוא ואז הוא מצא את הדרך אליך דרכי, אחר כך אני דיברתי איתו עוד קצת, אמרתי לך וזה… ואז התחלתי להבין את ה… את העוצמה של הדברים.
העוצמה היא מאוד קטנה, אבל הרצון הוא מאוד גדול, ה… התקווה היא, היא ענקית וההוכחות הן מאוד קטנות ואפשר לבנות רק איזשהו סיפורו וכל עוד אין הוכחה ואין, אתה מכיר אותי, אתה מכיר את האמרה שלי על האקדח המעשן במערכה הראשונה, צריך לירות במערכה השלישית, ויש בעיה עוד לא נמצא האקדח הזה.

גנור: את מבינה כמה שאת כן…

א': אז איך מייצרים את האקדח הזה, מאיימים ומפחידים את אב… שנייה, תן לי לסיים לך כי אני אומרת לך את זה אחרי, אחרי שלוש שיחות באמת, מאיימים ומפחידים את אבריאל (בר יוסף) בכל זווית שאתה רק יכול לדמיין, דרך הדבר הכי קרוב לו זה דרך הילדים שלו, זה דרך הילדה שלו, מאיימים עליו, משם עושים לו באמת א… תביעה שאני לא יודעת איך הוא ייצא ממנה ונותנים לו חבל חילוץ.
אומרים לו תהיה עד מדינה, אני לא יודעת אם אבריאל בחר להיות עד מדינה, הוא אידיוט אבל הוא לא קרימינל, בסדר, זה כדי שאני אעשה את זה הכי שחור לבן, הוא ניסה לעשות משהו, אלה דברים מאוד  קטנים ובכל התחום שלך ההתערבות שלו הייתה מאוד קטנה, הוא בסך הכל באמת האמין ו…
וגם שמעתי עוד פעם את עוזי ארד, עוזי ארד יש לו בטן מלאה על ביבי, אז הוא קצת מעוות את הדברים, מי כמוני יודע, וגם כל אחד יודע אז, הוא גם לא לגמרי שפוי אז אני מניחה שלוקחים את הדברים שלו ב… באיזושהי א… איזשהו קנה מידה מסוים.
מה נשאר? נשאר להפחיד את מיקי גנור (כלומר, שיהפוך לעד מדינה).

ב-13.7.202017 נשאלה א על החלק בשירה הנ"ל וכך היא השיבה:

חוקר: אני ממשיך להשמיע לך את השיחה, ספרי לי על מה את וגנור מדברים בקטע הזה?

א': אני הייתי בקשר עם בן כספית. דיברנו על הכתבות.

חוקר: אני ממשיך להשמיע לך. תגובתך?

א': התקשרתי לבן כספית ודיברתי איתו, לא הייתה שיחה נוספת בבוקר. זהו. בזמנו חשבתי שאין שום דבר והיום אני גם כן חושבת שאין שום דבר.

בשיחה נוספת של א' עם גנור מאותו היום ב-1.3.2017 שאף היא נקלטה בהאזנת סתר, לאחר כמה שעות, אמרה א' לגנור בזו הלשון:

גנור: ההודעה שאת קיבלת ממנו נראית לי מה זה מוזרה, את לא מבינה כמה, משהו מעבר למוזר.

א': לא מוזר, אני אומרת לך זה מוסבר. הוא רואה שהדברים מתמוטטים מתחת… כל התיזה שלו מתמוטטת והוא מנסה דרכי להשפיע עליך… אני אומרת לך, רעדו לי הידיים כשראיתי את זה, אני פשוט לא הבנתי.
אמרתי לך, הוא התייחס אליי בכזה בוז בפעם הקודמת ודיבר אליי כל כך לא יפה, שבכלל לא חשבתי שהוא אי פעם ייצור איתי קשר.

גנור: כן.

א': וזה לא מוזר, אני חושבת שהם רוצים להפעיל עליך את המכבש, שאני מניחה, שמפעילים על אבריאל בר יוסף, ומה שזה מלמד אותי וזה שהוא לא עד מדינה.

פרקליטיו של גנור מוסיפים כי ממחקרי תקשורת עולה כי בין כספית לבין א' היו שיחות רבות, ובכלל שיחה שהתקיימה בין השניים ביום 28.2.2017 בשעה 23:23 יום לפני שיחתה של א' עם מיקי גנור.
כזכור, בהאזנת הסתר שהוצגה מיום 1.3.2017 סיפרה א' לגנור כי היא שוחחה עם כספית ומחקרי התקשורת מראים כי דבריה אמת.

פרק הסיום

בפרק הסיום של הבקשה מותח עו"ד ניר ביקורת קשה על שימוש בעיתונאים כסוכנים ומודיעים משטרתיים תחת הכותרת:

"במדינה דמוקרטית עיתונאים אינם חלק ממערכת אכיפת החוק".

כותב ניר:

"לא ניתן לכלות את דברינו. בלי להעלות את הסוגייה העקרונית, כבדת המשקל, שטומנת בחובה עתירה זו, היורדת לשורש האינטרס הציבורי שבבסיס החיסיון והיא אם ראוי במשטר דמוקרטי כי עיתונאי ישמש מקור משטרתי או סוכן משטרתי לטעמנו, לא זו בלבד שאין אינטרס ציבורי לחסות את המידע המבוקש במסגרת עתירה זו, אלא שיש אינטרס ציבורי רב בפרסום המידע.
כך ככלל וכך בפרט בפרשה 3000 שנולדה בתקשורת, ובעולם מתוקן היה ראוי שגם תסיים את חייה בתקשורת… שימוש בעיתונאים כמקורות או כסוכנים מטשטש את ההבחנה בין עיתונות חופשית לבין עיתונות שהיא תלויה במשטר עצמו, ובמקרה דנן אף במושאי הסיקור של העיתונאי, אם העיתונאי מחזיק בידו מידע שעשוי להוביל למסקנה שנעברה עבירה פלילית, עליו לפרסם את המידע בכלי התקשורת, ולכן היותר להסב את תשומת ליבה של משטרת ישראל לפרסומו בתקשורת….
עיתונאי אינו אמור להיות משועבד למושאי סיקורו ולהציב את עצמו במצב של ניגוד עניינים בהסכם סודיות בינו לבין המשטרה. עיתונאי שהופך למקור משטרתי או לסוכן משטרתי יוצר הסכמות סודיות בינו לבין מושא סיקורו, והוא עשוי, במקרים מסויימים, לשעבד את עצמו לאינטרסים של רשויות האכיפה…".

מאמרים אחרונים

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »
שלומית ברנע פרגו (צילום: אלי ציפורי)

השקרים של עו"ד שלומית ברנע פרגו, יועמ"ש משרד ראש הממשלה

לא "זכרה" תכתובות עם נתן אשל למרות שטענה שלא קיבלה פניות מנתניהו על מתנות. התירוצים שלה: "בגלל כל מיני תקלות הרבה תכתובות לא נשמרות… אתה מוזמן לפנות למערך המחשוב שלנו להוסיף על תלונותיי שחיתוכים שונים לא מעלים כל מיני תוצאות" (את מה שהתאים לה היא מצאה וזכרה)

הקליקו לתוכן »