יומן הבוקר
החוקר עודד שאטה (צילום: אלי ציפורי)
תיק הצוללות, משפט הזוטא! החוקר של מיקי גנור איים עליו באמצעות משפחתו: "אתה תתרסק לאט לאט, אתה אוהב את זה קשה". גנור הופגש עם בנו כדי לשבור את רוחו ואוים שבתו תאבד את רישיון עורכת הדין שלה

חקירתו הנגדית של החוקר עודד שאטה במשפט הזוטא של מיקי גנור (תיק "הצוללות") הסתיימה אתמול כשבמוקד החקירה עלו האיומים של המשטרה והפרקליטות על גנור באמצעות בני משפחתו.

אפשר בהחלט לדבר כבר על שיטה בכלל ועל שיטה בפרט בתיקי האלפים; כל נחקר שנחשב בעיני המשטרה והפרקליטות כמרכזי אוים באמצעות בני משפחתו.

***

זה מתחיל עם בנימין נתניהו, כשאשתו שרה ובנו יאיר גם נחקרו בלי שום סיבה. זה ממשיך עם שלמה פילבר, ניר חפץ, שאול אלוביץ', ארי הרו, עמיקם שורר ועוד.
איומים בהרס המשפחה, מעצר של בני משפחה, גם סבתות בנות 80+. והכל, בשביל להבהיל, להפחיד וליישר קו.

מיקי גנור לא היה שונה

החוקרים תמיד ערבו ושרבבו את משפחתו, עצרו את בתו עורכת הדין ואיימו לשלול לה את הרישיון, הפגישו אותו עם בנו – והכל כדי לשבור את רוחו.

השיטה הזו לא רק פסולה מיסודה ומנוגדת לפסיקה, אלא היא גם מראה על המחסור בראיות.
אם היו לחוקרים ולפרקליטים ראיות מפלילות, לא היה שום צורך באיומים בהרס המשפחות. לכן, הם חתרו ליעד באמצעות האיומים המשפחתיים – והיעד הוא להפוך את הנחקרים לעדי מדינה, אפילו במחיר של גרסה שקרית – העיקר שיפלילו את נתניהו.

החוקר שאטה התפתל והסתבך אתמול על דוכן העדים, ולא מצא את המילים הנכונות כדי להסביר את שלל איומיו.
התשובות שלו היו מעגליות: לא איימתי, הסברתי לו שהוא מסובך, שגם המשפחה בתוך, לא היתה לי כוונה לאיים, זו החקירה, לא יודע למה התכוונתי בכל מילה, זה מה שהיה, זהו.
רציתי שיספר את האמת, רציתי להגיע לחקר האמת (סיסמא קבועה של החוקרים).

התשובות הללו לא הניחו את דעתה של השופטת טלי חיימוביץ', שלקראת סוף הדיון שאלה את העד אם האמירות על המשפחה לגיטימיות והוא ענה שכן.

רפרטואר האיומים המשפחתי תמיד לווה ברמיזות בוטות ואף מפורשות על חלקו של נתניהו בפרשה: "הפרלמנט הגבוה", כינה אותו שאטה, "הפללת עו"ד שמרון", ש"יפעיל לחצים" (כמובן על נתניהו).
האמירות הללו שוב הוכיחו שהמטרה היתה נתניהו, אבל שאטה היתמם ואמר שהוא לא יודע ולא זוכר, תשובה פופולרית אצל חוקרי המשטרה בתיקי האלפים.
כשהשופטת טלי חיימוביץ' ניסתה לחדד לשאטה את השאלה באשר למבנה החקירה (שקשור לנתניהו), שוב התפתל שאטה, אמר שאינו זוכר.

החוקר לא זוכר

גם היה די מדהים לראות ששאטה לא זוכר מה היה החשד נגד שמרון, נגד דוד שרן ועוד ורק ידע לספר שהחקירה היתה בגדול מינויו של גנור כנציג המספנות והם חשדו שהוא שילם שוחד "כנראה".

תזכורת: החוקר עבר ריענון בפרקליטות, קרא את החומרים, ופתאום אנחנו מגלים חוקר שלא ממש יודע על מה הוא חוקר, אילו חשדות – עוד הוכחה לכך שהחקירה התנהלה כתוצאה מאווירה ופחות עם ראיות מוצקות.

מה שאבסורדי הוא ששאטה הכחיש אמנם שאיים על גנור, שניסה לשבור את רוחו, אבל המילים שלו שיקפו את הדבר ההפוך בדיוק: "אתה מגיע לנקודת שבירה שממנה אתה תתרסק"; "אתה תתרסק לאט לאט, אתה אוהב את זה קשה", אמר לגנור בחקירותיו.

שאטה השיב בצורה מפותלת:

"זה מלל שהוא יבין שהוא מסובך, להעביר לו את התחושות, מעבר לזה אין שום דבר. הדברים שאני אומר, אני לא יודע מה הבן אדם עושה, אני מצפה שהם יחלחלו, שהוא יספר את האמת, להגיע לחקר האמת.
הוא יכול להתרסק או לא, זה עניין שלו, אתה שואל אותי על מילה אחת, קשה לאחר אחרי כמה שנים מה פירוש המילה הזו.
אני חוזר ואומר שאין שום דבר של איומים, הכל שקוף במסגרת החוק, שהוא יחשוב שהמצב שלו מסובך, שיעשה את הבחירה שלו".

כנשאל שאטה על הדברים שהטיח בגנור, שהוא מגונן על אבריאל בר יוסף ואליעזר מרום (צ'ייני) ורומז לו שהוא צריך לשנות כיוון בגלל המשפחה הוא שוב התפתל:

"הוא יודע טוב מאוד מה הוא עשה. אולי הוא לא רוצה שנחפור ונבדוק את אותם דברים, לא כל דבר שאני אומר, יש משהו מאחוריו. זה מכלול, כל הדברים האלה שהוא יחשוב, אם זה המשפחה שלו, שיחשוב על כל המכלול ביחד".

מאמרים אחרונים

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »
שלומית ברנע פרגו (צילום: אלי ציפורי)

השקרים של עו"ד שלומית ברנע פרגו, יועמ"ש משרד ראש הממשלה

לא "זכרה" תכתובות עם נתן אשל למרות שטענה שלא קיבלה פניות מנתניהו על מתנות. התירוצים שלה: "בגלל כל מיני תקלות הרבה תכתובות לא נשמרות… אתה מוזמן לפנות למערך המחשוב שלנו להוסיף על תלונותיי שחיתוכים שונים לא מעלים כל מיני תוצאות" (את מה שהתאים לה היא מצאה וזכרה)

הקליקו לתוכן »