יומן הבוקר
אלון גילדין (צילום: אלי ציפורי), ארנון מילצ'ן (צילום מסך)
עו"ד עמית חדד מבקש להביא את מילצ'ן לעדות כדי להשלים החקירה הנגדית על תרומתו הביטחונית. הפרקליטות: "זה בבדיקות". השופטים: "אי אפשר למשוך לנצח". עו"ד חדד: "זו השלמת חקירה, הם עושים לי תרגיל. צריך לזכות את נתניהו"

הדיון אתמול במשפט נתניהו היה בעיקר דיון על מחשוב, אבל גם ממנו היה אפשר ללמוד הרבה.

שני העדים שהגיעו הם שני חוקרי המשטרה אופיר דורון ומקסים יורקביץ' שהיו מעורבים בהעתקת הטלפון של ארי הרו. הרבה מאוד שפה מחשובית אבל מסקנה אחת והיא: המשטרה והפרקליטות פועלות כשטאזלינד.

***

התיאורים מבהילים: כשהמשטרה תופסת טלפון היא מעתיקה אותו, אז העותק של כל תכולת הטלפון, התמונות, התכתובות, הכל, קודש הקודשים של כל אזרח, נמצא על מחשבי המשטרה וכל בעל הרשאה יכול לחטט בו כאוות נפשו.

אם לא מתבצע חיפוש ממוקד, באמצעות מילות חיפוש, אבל יש מקרים, הרבה מקרים, שעוברים פריט פריט ופוגעים קשה בפרטיות הנחקר.
וזה לא נגמר אחרי סיום החקירה. למרות שיש הנחיה של פרקליט המדינה להשמיד את העותק עם סיום החקירה, הדבר לא מתבצע בפעמים רבות, כך שכל חייו של אותו אזרח ממשיך להישאר על המחשב ועלול לשמש נגדו בעתיד.

במקרה של ארי הרו הסיפור היה עוד יותר חמור: על פי הערכות, ארו הודבק ברוגלה, כמו נחקרים רבים בתיקי האלפים, וכך עלו על שיחות נתניהו-מוזס שהוקלטו לטלפון שלו.
למשטרה ולפרקליטות לא הייתה ברירה אלא להלבין זאת באמצעות צווי חיפוש. הבעיה היא שתפיסת הטלפון הייתה בכלל במסגרת הפרשה הפרטית של הרו שלא נגעה כלל לנתניהו. כלומר, השיחות בין נתניהו למוזס, בכל מקרה, היו תחת חיסיון (צריך אישור של יועמ"ש לשמיעת שיחות של ראש ממשלה) והפרקליטות לא דאגה לכך.

בפתיחת הדיון היה שיח מעניין מאוד על שמיעת העדים. השופטים נזפו קשות בפרקליטות ובעו"ד אלון גילדין על הבלגן בשמיעת העדים ואמרו לו שנוצרה אי-ודאות ואי אפשר להמשיך כך.
הם כפו, ממש כפו, על גילדין, שניסה להתקרבן, להציג רשימה מסודרת של כל עד שנותר ומועד העדות שלו.

מה שהפתיע בדיון היה נושא מילצ'ן

תזכורת: נושא התרומה הביטחונית של מילצ'ן לא נחקר בזמנו בעדותו בחו"ל והגיעו להסכמות שזה ייפתר בין הצדדים. אלא שהסכמות אין וההגנה דורשת לזמן את מילצ'ן לעדות כדי לסיים את מלאכתה.
אלא שהפרקליטות מתחמקת בטיעונים של "בדיקות" וגם כאן השופטים נזפו קשות בגילדין וביקשו מהם להודיע עד שבוע הבא מה קורה עם עדות מילצ'ן.

שימו לב לשיח ההזוי אתמול:

השופטת רבקה פרידמן-פלדמן: אי אפשר למשוך לנצח, המדינה עדיין לא סיימה לבדוק את מה שיש לבדוק (על מילצ'ן)?

עו"ד אלון גילדין (מהפרקליטות): יש לי בעיה לדבר עם אולם פתוח.

השופט משה בר-עם: אם נדבר בדלתיים סגורות עכשיו זה יסייע?

גילדין: לא יכול להיכנס לפרטים

השופטת פרידמן-פלדמן: כמה זמן יסיימו את הבדיקות? תן לנו משהו, שבוע? כמה זמן?

גילדין: אני לא יכול להגיד לכם מה אני עושה

השופט בר-עם: צריך דד ליין.

גילדין: זה גופים חיצוניים. לא בידיים שלנו.

השופט פרידמן-פלדמן: תוך חודש אפשר?

גילדין: לא יכול להתחייב

עו"ד עמית חדד: כל השלמת החקירות זה לא על דעתנו, כל מה שאתם עושים עכשיו זה לא השלמת חקירה מותרת, לא על בקשתנו. אנו צריכים להגיע לבדיקות מוסכמות. לא יודע על סמך מה אתם עושים בדיקות שלכם. אין לך סמכות לעשות זאת.

גילדין: סוכם שנבדוק מול גופים מה נכון ומה לא. עם כל הכבוד למילצ'ן, מה יגיד או מה לא יגיד, הדברים נאמרו במפורש.

השופט עודד שחם: אמרנו שנעשה פאוזה כדי לייתר ושיעשה בדרך של הסכמות. נשאלת שאלה אם לא מיצינו? עדות מילצ'ן הייתה בקיץ, אנו עוברים את הסתיו והחורף ואנו עוד מעט באביב. אי אפשר לומר שלא היה מספיק זמן. המסר פשוט – מבקש לקבוע מועד.

גילדין: נעביר את המסר. אני אומר שאנו בודקים המציאות כהווייתה

השופטת פרידמן-פלדמן: הפסקנו באמצע חקירה נגדית שלא נגמרה. לכאורה נקבע ליום 2/4 סיום חקירה נגדית של מילצ'ן.

גילדין: נפרט בכתב את הדברים. ייתכן שיש לנו בקשה בעניין. אבקש להביא את תמיר פרדו (לשעבר ראש המוסד כשהמטרה היא שהוא יטנף על נתניהו) לפני מילצ'ן.

השופטת פרידמן-פלדמן: תודיעו לנו ביום ד' הבא מה עם מילצ'ן.

גילדין: הנושא כרוך גם בחומר שראוי שיעבור להגנה בעניין הזה. חומר רלבנטי, לאור טענות שעלו. אם צריך להעביר חלק מהדרך נסנן את החיסיון. אולי זה דורש עוד שהות.

השופטת פרידמן-פדלמן: עדכנו אותנו ביום ד' הבא.

עו"ד עמית חדד: היינו באמצע חקירה נגדית של מילצ'ן (בחו"ל). היינו באמצע של האמצע. תבינו מה קורה פה, בעיני זה חמור מאוד. לא יודע מכוח מה חברי חושב להביא או לא להביא לי חומרים. 

השופט שחם: אתה מתנגד למשהו שעדין אין?

עו"ד חדד: הניחו על השולחן. אולי לא באופן מלא אבל הניחו. היינו אמורים לחקור את מילצ'ן ואז את פרדו. זה סדר הדברים. אבל חבריי אמרו במתק שפתיים, מילה פה מילה שם, זה מה שאמרו לנו סיימנו האירוע. 

גילדין: לא נהוג לפרט שיח הסכמות בפני בית משפט.

עו"ד חדד: לאור העובדה שכמעט הגענו להסכמה, ויתרנו על המשך חקירה נגדית. כולנו זוכרים האירוע. מה שקרה מאז, 8 חודשים חלפו. כל הזמן שואלים מה קורה עם זה? זה סדר דברים. לא בגלל שאני ויתרתי / הסכמתי בגלל שיקולים רבים לעצור את החקירה הנגדית, ועכשיו יעשו לי תרגיל שלא יכול להיות אחרת להעיד את פרדו לפני מילצ'ן.
מילצ'ן שיעיד כסדרו. לא נעמוד על זה שנטיס את כולם, נסיים האירוע ונתקדם. זה חשוב לטעמנו למרות שלדעתנו צריך לזכות את ראש הממשלה.

השופטת פרידמן-פלדמן (נוזפת בפרקליטות): יום ד' הבא להודיע לנו מתי העד מעיד ומה קורה עם עדות מילצ'ן.

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

דברים מדהימים צפים בתיק "הצוללות"

העדות המטלטלת של מיקי גנור: מוטי לוי, ראש להב הפורש, צלצל אלי בצרחות נוראיות ואמר לי "אם לא תחתום על הסכם עד המדינה נזיין את הבת שלך" (הבת שנחקרה באזהרה ואיימו לשלול לה את רישיון עריכת הדין). מוטי לוי לא תיעד השיחה

הקליקו לתוכן »