יומן הבוקר
עו"ד טל תבור, ירון גולומב, ליאת בן ארי (צילום: אלי ציפורי)
פרקליטו של מיקי גנור: עו"ד טל תבור מהפרקליטות איים עליי – "אתה פרקליט צעיר, אני מציע לך לא ללכלך על פרקליטים בכירים (כוונתו לליאת בן ארי). עו"ד גולומב מהפרקליטות באמירה מדהימה: אסור בשום פנים ואופן לנרמל אמירות על עבירות פליליות שנעשו ע"י פרקליטים שמשמעותן פגיעה באמון הציבור כולו.

השורה התחתונה מהדיון שהתקיים אתמול במשפט הזוטא של מיקי גנור (תיק "הצוללות") הוא שהשופטת טלי חיימוביץ' תדחה את הבקשה של פרקליטי גנור עמית ניר ורווית צמח ל"אין להשיב לאשמה" – כך אפשר היה להתרשם במהלך הדיון.

זה צפוי וממש לא מפתיע.

***

בעקבות הדחייה יעיד גנור עצמו ראשון בפרשת ההגנה כבר ביום שלישי הבא וביום חמישי תיערך חקירתו הנגדית על ידי הפרקליטות.
זו צפויה להיות עדות דרמטית שבה גנור יספר על מעללי הפרקליטות והניסיון לתפור תיק לנתניהו.

אחרי זה מבקשת ההגנה להביא לעדות את ליאת בן ארי, אך הפרקליטות כמובן מתנגדת והשופטת תצטרך להחליט אם לאפשר הזמנתה.

היו אתמול שני קטעים חשובים מאוד שמספרים את כל הסיפור של הפרקליטות:

  • מצד אחד, המחשבה המעוותת שאסור לבקר את הפרקליטות, במיוחד להגיד על פרקליטים שעברו עבירות פליליות.
  • השני – פרקליטו של גנור, עו"ד ניר, חשף שאחד מנציגי הפרקליטות איים עליו שיפסיק "ללכלך" על פרקליטים בכירים, כשהוא התכוון כמובן לליאת בן ארי.
    ניר אמנם לא חשף את השם, אך אמר שמדובר בפרקליט שלא נכח בדיון וכך חשף את שמו בפועל – מדובר בעו"ד טל תבור – הפרקליט השני בהיררכיה של צוות התביעה אחרי עו"ד ירון גולומב.

אני מביא את הקטעים הרלוונטיים מהפרוטוקול הרשמי שיצא אתמול בערב; מי שרוצה לקרוא את הפרוטוקול במלואו – הוא נמצא בערוץ הטלגרם שלי.

ההתקפה של עו"ד גולומב על הדמוקרטיה ועל חופש הביטוי – אסור לשיטתו לבקר את הפרקליטות והפרקליטים:

גולומב:

"אי אפשר להתחיל את הטיעון מבלי להתייחס לחלקים נרחבים שכתובים בו שטוב שלא היו עולים על הכתב.

"ההגנה טוענת טענות חמורות ביותר כנגד פרקליטים, הנחזות לטענות לגיטימיות של זוטה. לראשונה בתולדות המשפט הישראלי, ככל הידוע לנו, נטענות טענות מעין אלה כלפי פרקליטים, לא כל שכן בכירים. במהלך המשפט טענות שנטענו בהתחלה בזהירות הפכו ברבות הימים לטענות מוקצנות של מעשים פליליים, לא פחות, שנעשו על-ידי פרקליטים. טענות שנאמרו לא אחת בפתוס כלפי עובדי ציבור נאמנים שביצעו עבירות כאלה ואחרות כלפי הנאשם, נאמר בפירוש שאין יותר חזקת תקינות לפרקליטות ועולם כמנהגו נוהג.

"מעבר לעובדה שמדובר בטענות מופרכות מיסודן, אנחנו מוחים על אופי הטענות וקלות הראש בה מיוחסות בהבל פה עבירות פליליות למשרתי ציבור משל נכתבו על-ידי אחרון הטוקבקיסטים ואנחנו חושבים שאסור בשום פנים ואופן לנרמל את ההתלהמות הזאת שמשמעותה פגיעה באמון הציבור כולו".

מה שאומר גולומב הוא למעשה שאסור להעלות בכלל להעלות טענות על עבירות פליליות נגד פרקליטים כי זה "פוגע באמון הציבור".
סליחה? אז אסור לחשוף את האמת, שאכן בוצעו עבירות פליליות בתיקי האלפים? מה, גולומב לא קורא פרוטוקולים?

על ההתנגדות להעיד את ליאת בן ארי אמר גולומב:

"אנחנו לא נביא עדים על דבר שלא קיים ואין לו אחיזה במציאות. נבקש גם להעיר, כי הדין הנוהג ביחס לזימון פרקליטים הוא שונה בתכלית ממה שהוצג על-ידי ההגנה. אנחנו לא ניכנס לזה עכשיו כי זאת לא בקשה העומדת בפנינו, וגם אנחנו לא חושבים שזה לב העניין. אנחנו רק נציין כי כבר נקבע ככלל כי יש לזמן פרקליטים "רק במקרי קיצון, דהיינו במצבים בהם לעדות אין תחליף".

יש לנו טענות נוספות מדוע אין מקום להביא לעדות את הפרקליטים, אך די בכך לדחות את הבקשה הזאת שעניינה שאלה האם היינו חייבים להביא אדם כזה או אחר כעד תביעה במסגרת משפט זוטא. אבל בהמשך, ככל שההגנה תעמוד על בקשתה לזמן פרקליטים כעדי הגנה, אנחנו נתנגד ליצירת קרקס ונראה כמה מופרכת כל טענה שנטענת כנגדם, מופרכת ומקוממת".

האיומים על עו"ד עמית ניר:

עו"ד ניר:

"הטיעון של חברי התחיל עם ניסיון להלך אימים גם על ההגנה וגם על בית-המשפט הנכבד. אני אפתח בזה שבאחת ההפסקות הגיע אלי אחד מבאי-כוח המאשימה, והדברים צריכים להי כתב, הוא לא נמצא פה היום" (הכוונה לעו"ד טל תבור).

עו"ד גולומב:

"אך ככה אני אבקש לא להגיד את זה כי הוא לא יוכל להתמודד".

השופטת טלי חיימוביץ':

"עו"ד ניר יכול להגיד מה שהוא רוצה, לצד זאת אני מזכירה לעו"ד ניר שיש כללי אתיקה.

עו"ד ניר:

"כאן לא מדובר בשיחה אישית. הגיע אלי אחד מבאי-כוח המאשימה ואמר לי "אתה פרקליט צעיר, אני מציע לך לא ללכלך על פרקליטים בכירים", ואני אבהיר את הדברים. אנחנו כאן בשם הנאשם שחתם על הסכם עד מדינה ורימו אותו. אנחנו נטען כל טענה רלוונטית שלטענתנו מבוססת, ולא יהלכו עלינו אימים עם טענות של אמון הציבור וטענות נוספות".

בהמשך אישר גולומב למעשה שהדברים נאמרו אך טען ש"הדברים הוצאו מהקשרם":

גולומב: "קודם כל אני מוחה על האמירה הלא נכונה שהוצאה מהקשרה, גם הציטוט לא נכון ואיך שנאמר זה הוצא מהקשרו, שיוחס לפרקליטות. בנוסף לא עושים דברים כאלה, אני מוחה בכל לשון שיש".

בהמשך אמרה עו"ד רווית צמח, פרקליטתו של מיקי גנור:

"הטענה שלנו היא שאין סמכות לבית-משפט לקבוע שלא ניתן לזמן עדים שהם רלוונטיים לשאלת הזוטא, והבאנו פסיקה על זה.

עדת ההגנה מס' 2 שלנו היא פרקליטת המחוז דאז, עו"ד ליאת בן ארי".

גולומב:

"אנחנו נתנגד לזמן אותה, אנחנו מבקשים לפרט את טענותינו לאחר שיעיד הנאשם. בכל מקרה, אנחנו רשאים לטעון את הטענות האלה גם בסוף העדות שלו, כי רק אז מגיע התור שלה, ואנחנו הגדלנו והסכמנו לעשות את זה אחרי חלק מהנגדית על-מנת שבית-משפט יוכל לשמוע את הדיון ולתת החלטה כדי לא לעכב את הדיונים. אם בית-המשפט יקבל את עמדתנו, ולא יזמינו את עו"ד בן ארי ולא יהיו עדי הגנה נוספים או שיהיו כאלה שגם אותם הוא יזמין וגם להם נתנגד וגם אותם בית-המשפט יפסול, הרי שאחרי הנאשם נוכל לעבור לתיק העיקרי ואנחנו רוצים למנוע עיכוב ההליך. גם באי-כוח הנאשמים האחרים חשוב להם לדעת מתי.

עו"ד צמח:

"אנחנו נודיע בישיבה בשבוע הבא מיהם עדי ההגנה הנוספים שלנו מלבד שלושת הפרקליטים שנבקש לזמן, חוץ מעו"ד בן ארי אנחנו מתכוונים לעו"ד יוני תדמור ועו"ד אלעד פנחס (שהיה ראש צוות התביעה בתיק הצוללות אך פרש במפתיע מהפרקליטות לפני תחילת המשפט).

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

דברים מדהימים צפים בתיק "הצוללות"

העדות המטלטלת של מיקי גנור: מוטי לוי, ראש להב הפורש, צלצל אלי בצרחות נוראיות ואמר לי "אם לא תחתום על הסכם עד המדינה נזיין את הבת שלך" (הבת שנחקרה באזהרה ואיימו לשלול לה את רישיון עריכת הדין). מוטי לוי לא תיעד השיחה

הקליקו לתוכן »