יומן הבוקר
פרקליט המדינה עמית איסמן (ויקיפדיה)
פרקליט המדינה עמית איסמן (ויקיפדיה)
ההגנה של אלוביץ' תעלה 14 מיליון שקל. כמה תעלה הגנת נתניהו? מה מסתיר פרקליט המדינה איסמן, שמעדיף את האינטרס שלו ושל אנשי שלומו על פני האינטרס של הציבור?

ההגנה של אלוביץ' תעלה 14 מיליון שקל. כמה תעלה הגנת נתניהו?

מספרים מעניינים נחשפו אתמול עם הגשת תביעתו של שאול אלוביץ' נגד שורה של חברות ביטוח בנוגע לפוליסה שמכסה לדבריו את ההוצאות המשפטיות.

להערכתו של אלוביץ' שכר הטרחה של עורכי דינו (ז'ק חן ומיכל עוזר רוזן) יגיע לכ-14 מיליון שקל כולל מע"מ ומדובר בשני תיקים: תיק 4000 ותיק בזק, שלא נערך בו שימוע והוא למעשה לא התחיל.

כתב התביעה של אלוביץ' מספק כמה נתונים: סכום של 800 אלף שקל שולם רק בשלב החקירות עד לשימוע (לשני התיקים), 1.1 מיליון שקל שולם לצורך שימוע ועד הגשת כתב האישום (בעיקר בתיק 4000) ו-10.1 מיליון ישולמו לניהול ההליכים בבתי המשפט (שמתנהלים כבר בתיק 4000).

לפי כתב התביעה של אלוביץ' שולמו עד עתה כבר כ-4.7 מיליון שקל לפרקליטיו. עוד נכתב כי על שני התיקים עובדים ארבעה עורכי דין שמקדישים את רוב זמנם רק לתיקים הללו.

בוא נתאר לעצמנו כמה הגנת נתניהו תעלה:
לראש הממשלה יש שלושה תיקים, שני עורכי דין מהצמרת של הפרקליטים בישראל – בעז בן צור ועמית חדד ואיתם חלק מצוותי המשרד שלהם. להערכתי, אם הגנת אלוביץ' תעלה 14 מיליון שקל, הגנת נתניהו יכולה להמריא עד ל-20 מיליון שקל.

וזה לב העניין: אם לנתניהו ולאלוביץ' לא היו האמצעים לרכוש את מיטב עורכי הדין כדי להתמודד עם תקציב אדיר של הפרקליטות (כרבע מיליארד שקל הושקעו בתיקים הללו) וכח אדם של עשרות פרקליטים ומתמחים – לא היה להם שום סיכוי מול הכוח והעוצמה של המערכת – וכל אזרח ממוצע היה מעדיף עסקת טיעון.

כלומר, לאזרח מן היישוב אין שום סיכוי להתמודד עם מערכת כה דורסנית ולא פעם ולא פעמיים אנשים עושים את החישוב הכלכלי ומעדיפים להודות ב"משהו" ולהמשיך הלאה – גם אם הם בטוחים שהם חפים מפשע.
כך עשה עד המדינה שלמה פילבר (אמר במפורש שאם היו לו כמה שנים וכמה מיליונים היה נאבק על חפותו) וכך עשה ניר חפץ (שעד עכשיו לא ברור לי במה הוא נאשם וחתימתו על הסכם עד מדינה נעשתה מלחץ).

במקרה של פילבר, הוכח שצדק: בסופו של דבר בוטלו כל האישומים נגד כל המעורבים בעבירות שיוחסו לו – כך שעל פניו הוא עשה עסקה מאוד מוצלחת – גם המשיך הלאה וגם "נוקה" מעשית, אם כי לא רשמית.

שורה תחתונה: אם אתה לא בעל אמצעים, גם בתיק קטן-בינוני (מאות אלפי שקלים של שכר טרחה) ולא תיקי דינוזאור כפי שנקראים תיקי נתניהו-אלוביץ', אין לך שום יכולת להתמודד עם הכוח של המערכת.

אני מכיר לא מעט אנשים שהחליטו לוותר על המאבק ולצאת לדרך חדשה ובלבד שהסיוט ארוך השנים יחלוף. עינויי הדין הללו עלולים לפרק אנשים כספית וגם נפשית.

מה מסתיר פרקליט המדינה איסמן: מעדיף את האינטרס שלו ושל אנשי שלומו על פני האינטרס של הציבור

בשעה שאני כותב את הדברים הללו לא ברור אם שביתת הפרקליטים הפראית תסתיים ואיך – כי מתנהל מו"מ לסיום השביתה. בכל מקרה, גם אם תסתיים, פרקליט המדינה עמית איסמן לא ייצא ממנה טוב. הוא התייצב באופן אוטומטי לטובת ועד הפרקליטים ולמעשה תמך בשביתה הפראית והבריונית.
גורמים בפרקליטות העריכו שאיסמן עושה זאת מאינטרסים אישיים, כיוון שהוא רוצה למנות את אנשי שלומו לכמה תפקידי מפתח שהתפנו באחרונה ולא יכול לעשות זאת אלא בתמיכת ועד הפרקליטים, שנציגם יושב במכרזים התפורים.

מדובר בתפקידים הבאים: המישנה לפרקליט המדינה לעניינים מיוחדים (במקום עו"ד נורית ליטמן, שסיימה את תפקידה אפריל 2021); מנהל המחלקה הבינלאומית בפרקליטות (במקום יובל קפלינסקי), מנהל המחלקה הכלכלית (במקום דן אלדד) ופרקליט מחוז חיפה פלילי, במקומו של איסמן שהתמנה לפרקליט המדינה.

בכל התפקידים הללו מעדיף איסמן כנראה אנשים מהפרקליטות, אנשי שלומו מן הסתם, במקום אנשים טובים מחוץ לפרקליטות – אם יואילו הפרקליטים המכרזים על פי פסק דין שניתן.

פניתי לאיסמן לבקשת תגובה באמצעות הווטאספ בנושא אך הוא הפנה אותי לדובר משרד המשפטים. כתבתי לו שאין בכוונתי לנהל שיח עם דוברות שהאמת והאינטרס הציבורי אינן לצידה ושהיא מנהלת מלחמת חורמה בכל מבקרי הפרקליטות. לפיכך, תגובתו של איסמן היא שאין תגובה.

להערכתי, מה שהיה הוא שיהיה: הכת הסגורה תמשיך למנות את אנשי שלומה.

אתמול בפייסבוק
12:53 -> 13:31 -> 16:29 -> 17:34

מאמרים אחרונים

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »
שלומית ברנע פרגו (צילום: אלי ציפורי)

השקרים של עו"ד שלומית ברנע פרגו, יועמ"ש משרד ראש הממשלה

לא "זכרה" תכתובות עם נתן אשל למרות שטענה שלא קיבלה פניות מנתניהו על מתנות. התירוצים שלה: "בגלל כל מיני תקלות הרבה תכתובות לא נשמרות… אתה מוזמן לפנות למערך המחשוב שלנו להוסיף על תלונותיי שחיתוכים שונים לא מעלים כל מיני תוצאות" (את מה שהתאים לה היא מצאה וזכרה)

הקליקו לתוכן »