יומן הבוקר
דוד ורטהיים בעל השליטה בערוץ 12
הטייקון דודי ורטהיים – הבעלים של החברה המרכזית למשקאות קלים (קוקה-קולה ועוד), ובעל השליטה בערוץ 12 – הוא האיש האחראי באופן עקיף להתנהלות הגזענית והמסיתה של אנשי ערוץ 12

ה"תחקיר" שפרסם ערוץ 12 על שופרסל מעבר להיותו פרסה אחת גדולה, הוא איתות מאוד משמעותי לכוחו הבלתי מרוסן של המונופול ושמו ערוץ 12.

***

ההיבט הכלכלי

מה התלונה של ערוץ 12? ששופרסל מעניקה באתר "סודי" הנחות לחרדים? רגע, רגע, זו לא זכותה של חברה פרטית להעניק הנחות לקבוצות מאורגנות באריזות גדולות?
האם ערוץ 12 מעניק למפרסמים את אותו מחיר, או היא מעניקה מחיר יותר נוח למפרסמים שונים?
זה אמנם לא אותו מישור אבל על אותו עיקרון. בשוק חופשי, חברה פרטית יכולה לנהל את עסקיה כפי שהיא רואה לנכון, כל עוד זה חוקי, ולמכור את שירותיה בצורה שהיא רואה לנכון ובמחירים שהיא רואה לנכון.

האם ראיתם גוף כלכלי גדול שמוכר את שירותיו במחיר אחד ואחיד? מה זה השטויות הללו?
מה השלב הבא: לתבוע את שופרסל או כל רשת אחרת שהיא מוכרת במחירים שונים בסניף בתוך העיר לסניפים מחוץ לעיר?

אלא שהבעיה היא לא רק כלכלית, הבעיה היא גם ובעיקר אתית

ערוץ 12 נמצא בשליטה של החברה המרכזית למשקאות, אחד התאגידים הגדולים ביותר במשק הישראלי – עם מותגים כמו קוקה קולה, טרה, פריגת, נביעות, קרלסברג ועוד.
לחברה הזו יש ממשקים תחרותיים עם שופרסל – כמו במוצרי החלב (שופרסל משווקת את מוצרי החלב של מחלבות רמת הגולן תחת המותג שלה) וכמו ממשקים תחרותיים אחרים במשקאות עם המותג הפרטי של שופרסל.

כלומר, המינימום שהיה אפשר לצפות מערוץ 12 היא גילוי נאות שבעלת השליטה בערוץ 12 היא מתחרה של שופרסל.
זה המינימום – כי הציבור לא מודע ולא יודע את כל האינטרסים העסקיים מאחורי הפרסומים. שיש גילוי נאות הוא לפחות יידע וישפוט את טיבו של התחקיר.

ועכשיו אני מחבר את כל זה למופעי האימים הגזעניים של אמנון אברמוביץ', דנה וייס ואחרים בערוץ 12.
כמובן שאנשים צריכים להיות אחראים למה שיוצא להם מהפה (והם איבדו השליטה על פיהם), אבל מי שאחראי לכל הפרסה הזו, הוא לא עורך כזה או אחר, לא מנכ"ל כזה או אחר, אלא בעל השליטה. ובעל השליטה בערוץ 12 הוא בעל השליטה באותה תאגיד חזק (החברה המרכזית למשקאות) – דודי ורטהיים.

הוא האיש החזק בערוץ, בעצמו או באמצעות שולחיו. הוא זה שמאפשר את המופעים האלימים והגזעניים בערוץ שהוא בעל השליטה בו.
אין למופעים האלו שום קשר לחופש העיתונות, או לזכות הציבור לדעת. יש להם קשר אחד ויחיד לחופש הביזוי, להסתה, לפלגנות ולגזענות.

לכן, זכותו וחובתו של בעל השליטה בערוץ 12 לדפוק על השולחן ולדרוש – כן, לדרוש – מאנשי ערוץ 12 להפסיק את מופעי האימים המסיתים שלהם.
אם לא יעשה כן, והוא לא עשה כן עד עכשיו, הוא נושא באחריות.

***

אתמול בפייסבוק של אלי
07:57 -> 10:29 -> 11:44 -> 13:36

מאמרים אחרונים