יומן הבוקר
ניר חפץ (צילום: אלי ציפורי)
עד המדינה, ניר חפץ, הודה אתמול כי לחקירה היתה מטרה אחת – להפליל את נתניהו. ‏חפץ גם אישר כי התלונן בפני יהודית תירוש על תרגילי החקירה שנעשו עליו והיתה פגישה בנושא במשרדה של ליאת בן ארי

החקירה הנגדית של חפץ נפתחה אתמול בדלתיים סגורות למשך כשעתיים, בנושאים שהם תחת צו איסור הפרסום. לאחר מכן עברה החקירה לכל התהליך שבו חפץ הפך לעד מדינה.
לאט לאט התחיל בן צור להוריד את הכפפות מול חפץ בצורה מינורית וההערכה שלי שזה ילך ויתגבר.

לקראת סוף היום אפשר היה כבר לראות את הלחץ והגמגומים של חפץ בכמה שאלות שהופנו אליו לאחר שהתגלו סתירות בחקירתו.

הנה הדברים העיקריים שעלו אתמול בחקירתו הנגדית.

***

חפץ מודה: המטרה היתה להפליל את נתניהו

חפץ אמר זאת בריש גלי:

"המטרה של החקירה היתה בנימין נתניהו"

"הבנתי שהמטרה היא נתניהו"

"החוקרים חיפשו ראיות נגד נתניהו. לא עניינתי אותם. היה ברור שהם לא פתחו חקירה בגלל אלוביץ'";

"הבנתי שהיעד העיקרי הוא לבחון את האפשרות שנתניהו ביצע עבירות פליליות בתיק 4000"

"החקירה היתה רדיפה: "האמון שלי ברשויות האכיפה היה אפס. זה יותר רדיפה מאשר חקירה. האמון שלי שזו היתה חקירה ללא שיקולים זרים – היה אפס. האמצעים הדרקוניים שהופעלו עליי, ראיתי את כמות המשאבים, כמות החוקרים, העוצמות – חיזקו אצלי את חוסר האמון המוחלט שיש לי בחקירה… אין ספק שהיה מאמץ עיקרי לחלץ ממני גרסה כלשהי והמאמץ המשני היה להפוך אותי לעד מדינה".

יתירה מזו, חפץ הודה שהיה סוג של "פישינג" על נתניהו, למסור לחוקרים כל מה שידוע עליו וכי רוח המפקד היתה של "רוני אלשיך" או בלשונו "דמותו הלא סימפטית של אלשיך".

המשמעות של דברי חפץ היא ברורה: הפרקליטות והמשטרה חיפשה את ראשו של נתניהו בכל מחיר – הפכה אותו ליעד מודיעיני מס' 1 בישראל…

המו"מ להסכם עד המדינה: חפץ רוצה חסינות מלאה – ולא מצליח לספק את הסחורה

במהלך הדיון אתמול הציג בן צור לחפץ שוב ושוב קטעים על המו"מ בין ציפי גז היועמה"ש של רשות ני"ע לבינו, על סוגיית התמורה שלו בהסכם עד המדינה.
חפץ רצה חסינות מלאה והם רצו "סחורה" על הרגולציה שחפץ לא היה מסוגל. והוא שוב ושוב אמר שנתניהו לא שלח אותו ל"משימות" רגולטוריות. הם שוב ושוב חזרה על הדרישה מחפץ לספק "סחורה" על ההטבות הרגולטוריות של נתניהו לאלוביץ', אלא שלחפץ פשוט לא היתה הסחורה הזו.

חפץ: "היא כל הזמן אמרה שזה לא מספיק מה שאני מספר"; "אמרתי להם שצר לי לאכזב אותם. הם ניסו לחלוב אותי עוד ועוד"

חפץ מבקש לקראת הסכם עד המדינה ל"רענן לו את הזיכרון"

בן צור: "אתה אומר להם שיכול להיות שצריך לרענן לך את הזיכרון".

חפץ (בתשובה מעורפלת): "המשמעות היא שאני צריך עזרה, הרבה שנים עבדתי עם האנשים הרלוונטיים, החומר הוא רב ואני צריך עזרה (חפץ מגמגם).

בן צור: "ואז אתה אומר שאתה תספר על כל הטראפיק בוואלה והחוקר אומר לך שזה לא מספיק".

חפץ: "הוא מנהל איתי סחר סוסים, לא יודע, לא זוכר" (חפץ לחוץ).

בן צור: "החוקרת אומרת יש לך 70 תיקים לתת לנו, אבל עוד לא סיימנו".

חפץ: "זה לא משהו אמיתי".

בן צור: "הציפייה היתה שאתה תמסור 70 תיקים, הרבה דברים צריכים להעביר, נכון?"

חפץ: "זה משקל אפס, עליי זה לא משפיע"

בן צור: "בעיני זה דווקא מאוד משמעותי, חוקרים עניין ספציפי או חוקרים 70 תיקים?"

חפץ התלונן לפני יהודית תירוש וליאת בן ארי על תרגילי החקירה

לתפיסתי זה אחד הדברים המשמעותיים שהתרחשו אתמול ונדחקו לקרן זווית ‼

חפץ אמר שביקש להיפגש עם מנדלבליט בקשר לתרגילי החקירה ולא נענה ופנה בנושא גם ליהודית תירוש באמצעות אס.אם.אסים, לחוקר ניר שוורץ, לאלי אסייג (שניהל את החקירה) ולגורם משטרתי בכיר נוסף. בנוסף, היתה לו פגישה בנושא עם ליאת בן ארי.

המשמעות היא שהן תירוש והן בן ארי ידעו, גם אם בחוכמה שבדיעבד (ולדעתי גם בזמן אמת) על תרגילי החקירה הלא חוקיים ולא עשו דבר.
אגב, יהודית תירוש, באופן נדיר, לא הופיעה אתמול לדיון בבית המשפט.

חפץ אמר בהמשך:

"החוקרים כל הזמן קיבלו שאלות מגורמים בחוץ שידעו על החקירה שלי. אחר כך במו"מ על עד המדינה היו בכירים בלהב 433 ורשות ני"ע ונאמר שגם פרקליט המדינה היה על הקו וייתכן שגם מנדלבליט".

עורך דינו של חפץ הבטיח להפליל את בנימין נתניהו, שרה נתניהו ויאיר נתניהו

עד כמה סוגיית חתימתו של חפץ על הסכם עד המדינה לוטה בערפל, אפשר היה לראות במזכר שחשף בן צור בין יואב תלם, אחד מהקצינים הבכירים שניהלו את החקירה ובין עורך דינו של חפץ, אילן סופר.

באחד הסעיפים נכתב כי "חפץ 'סוגר' את התיקים 4000 וגם 1000 ו-2000 ומפליל את נתניהו, את רעייתו ואת בנם יאיר".
אלא שלמרבה התדהמה חפץ טוען שהסעיף הזה לא נכתב על דעתו.

המשמעות היא שסופר, לשיטת חפץ, פעל מאחורי גבו והבטיח לפרקליטות סחורה שחפץ לא יוכל לספק (כפי שאכן קרה).

האם באמת חפץ לא ידע? אני לא ממש מאמין.

מתחזקת ההערכה: אילן ישועה שימש כסוכן

בשבוע שעבר תיאר חפץ סיטואציה שבה הוא, פילבר ואיתן צפריר יושב במבואה והוא רואה את ישועה מצחקק עם החוקרים, שותה איתם אספרסו כאילו הוא חלק מצוות החקירה – ואף שמח לאידם.
לדברי חפץ המפגש היה ב-18.2 אלא שלמרבה ההפתעה, כפי שנחשף היום ע"י בן צור, אין שום תיעוד לפגישה כזו של ישועה עם החוקרים באותו תאריך וחקירתו הסתיימה בכלל 10 ימים לפני כן.

אבי וייס שאל את הפרקליטות סידרת שאלות על האפשרות שישועה שימש כסוכן ולכן לא תיעדו את כל הפגישות שלו והתשובה של הפרקליטות היתה ומהירה ועמומה:

"איננו מוצאים מקום להגיב לספקולציות כאלה ואחרות לגבי התיק, שמתברר בימים אלה בבית המשפט. למען הסר ספק, אין בכך לאשר דבר מן הנטען בפנייה".

בקיצור, קרוב לוודאי שישועה היה סוכן ואבי וייס ירחיב על כך בקרוב.

פרשת הרכבת והרכבות

במהלך הדיון אתמול הפתיע עו"ד בן צור שקבע בצורה נחרצת, שהתיק הישן של חפץ בנוגע לתאונה הטראגית של חברו בקורס קצינים על פסי הרכבת הודלף ע"י המשטרה במטרה להלך אימים על חפץ כדי שיהפוך לעד מדינה.

בן צור אמר שהתיק הודלף ("מידיעה אישית") לגולן יוכפז, לשעבר מנכ"ל ערוץ 10 והתחקיר שודר זמן קצר לאחר שהפך לעד מדינה ע"י איילה חסון.
חפץ הודה שחשב שמי שיזם את התחקיר הוא נתניהו או סביבתו – מה שנראה לחלוטין מנותק מהמציאות כיוון שהוצאת תיק כזה היא עבירה פלילית.

בן צור רמז לחפץ שהעובדה שחוקרי המשטרה אמרו שהם יודעים עליו הכל עוד לפני שנעצר והעובדה שהזכירו שוב ושוב רכבות במהלך חקירתו – היתה רמז ברור לכך, אבל חפץ טען שחשב שמדובר ברכבות שעוברות ליד להב 433 בלוד (תירוץ קצת קלוש).
בן צור קרא לזה תרגיל חקירה פסול.

הנה קטע מהחקירה שממחיש זאת:

חוקר: "… אתה מבין שאנחנו גם יודעים ככה מהר לנתח את המצבים, ולהבין בדיוק מי אתה, ומה אתה, ואת הסובבים שלך ואת המעגל שככה נמצא שקרוב אליך, וכל מה שרק אפשר אנחנו נבדוק. דבר דבר, בצורה מאוד מאוד מסודרת, לא נשאיר אבן אחת שלא נהפוך, וכפי שאמרתי לך גם אתמול, ואני עוד חוזר ואומר את זה היום, במשנה תוקף כל דקה שעוברת, אנחנו אוספים ראיות נגדך, ואנשים מדברים. אנשים מדברים, ואתה יודע שאתה נמצא בתחנה, והרכבת שם, והדלתות עוד שנייה נסגרות… ויש מי שנכנס לרכבת ונסע, ויש מי שמתלבט, ומה קורה למי שמתלבט?"

בעקבות הדברים של בן צור טען גולן יוכפז כי מדובר בשקר אך הבהיר שהמשטרה היא לא זו שהדליפה וגם לא סביבת נתניהו (מה שחפץ חשב).
איילה חסון הוסיפה אמש כי גולן יוכפז אכן קיבל את החומר הראשוני ואמר לה שהיתה חקירת מצ"ח לניר חפץ.

המסקנה שלי היא, שגורמים במערכת אכיפת החוק הדליפו את התיק הישן הזה כדי להלך אימים על חפץ. חסון לקחה את הסיפור הזה ובדקה אותו ביסודיות ופרסמה אותו לאחר שחפץ כבר הפך לעד מדינה.
כמו בכל סיפור כזה תמיד מסתתר מאחוריו אינטרס וברור שהאינטרס היה ללחוץ על חפץ להפוך לעד מדינה – דבר חמור מעין כמוהו.

האבסורד הוא שהפרסום היה כבר לאחר שחפץ הפך לעד מדינה ובזמנו כל השמאל התנפל על חסון שהיא פרסמה התחקיר כדי להכתים את חפץ בשירותו של נתניהו.
זה כמובן שקר גס – האינטרס היה ונשאר של מערכות אכיפת החוק להפוך את ניר חפץ לעד מדינה כדי להפיל את נתניהו.

בכל מקרה, השופט בר-עם אמר לבן-צור שהוא מציג תמונה חמורה ללא ראיות ובן צור השיב שאכן התמונה חמורה ורמז שיציג ראיות בהמשך.
לאור ההתקוממות של עו"ד אמיר טבנקין מהפרקליטות לאמירות של בן צור, האחרון נזף בו:

"ככה לא עושים חקירה, ככה לא עושים משפט. ככה לא מאיימים, היחידים שלא שמרו על הכבוד של אנשים, שרמסו אנשים בשביל המירוץ למיליון זה אתם. יעשו על זה וועדת חקירה".

הבקשה של ההגנה מבן צור – מסור לנו את ההתכתבויות עם גורמי הפרקליטות והחקירה

בן צור: "תיארת שהיו לך התכתבויות עם גורמי משטרה ופרקליטות בווטסאפ. אני מבקש שתגיש לבית המשפט את כל ההתכתבויות, כפוף לצו איסור הפרסום".

חפץ: "אבדוק בערב ואעביר מה שיש לי".

טבנקין: "זה לא בהכרח גורמי חקירה. צריך להעביר את זה מבחנים של חומרי חקירה".

בן צור: "יש לזה רלוונטיות. טענתם שחלק מהתכתובות נעלמו כי הסלולרים של החוקרים הוחלפו. וכעת העד מוכן למסור, מדובר בנתונים בעלי משקל. אני מזכיר את ההסכמה של העד. למה אתם חוששים להעביר את החומרים אלינו?".

אחרי דין ודברים החליטו השופטים שההגנה תעביר בקשה מסודרת והם יחליטו בעניין.

עדי תביעה מתכתבים חופשי עם גורמים בפרקליטות

בן צור ביקש מבית המשפט לאסור על עדי תביעה להתכתב עם גורמים בפרקליטות והביא לדוגמא ווטסאפ ששלח דב גילהר לעו"ד ניצן וולקן מהפרקליטות ובו כתב "היי ניצן, מה ניש" (ממחיש את הקרבה בין אנשי תקשורת מהשמאל לאנשי הפרקליטות).

טבנקין טען שלא היו הרבה פניות כאלה והם העבירו את כולן. בכל מקרה, הוא הסכים שבעתיד לא יתקבלו פניות כאלה, והעדים מוזמנים לפנות למשטרה אם יש להם תוספות.

ההצגה של חפץ לתקשורת: "נתניהו לא כשיר להיות ראש ממשלה"

לשאלת בן צור חפץ דיבר, בהמשך לדברים שנאמרו בחקירתו, על פרשה ביטחונית כלשהי, שלשיטתו הוכיחה שנתניהו לא כשיר להיות ראש ממשלה ולקבל החלטות ביטחוניות, ולתפיסתו "יכלו להיהרג אלפים" כשהוא משווה זאת ל"עסק הביש" – ולכן עזב את תפקידו.
כשחפץ דיבר על כך, בהמשך לדברים שאמר בחקירתו, ניכר היה שהוא מתאמץ לספק כותרות עסיסיות לתקשורת, אולי כדי להרחיק את הנקודות הבעייתיות מבחינתו בחקירתו הנגדית.
מאוחר יותר התברר לי שמדובר בסך הכל בפרשת המגנומטרים ובכל מקרה, לשאלת בן צור, חפץ הודה שלא ישב בשום ישיבה ביטחונית במוסד, בשב"כ ובאמ"ן. כלומר, מה שהפך לכותרות מפוצצות בכלי התקשורת, זו התרשמות סובייקטיבית מנותקת מהמציאות.

תגובת הליכוד לנושא הביטחוני בעדות ניר חפץ, לפיה עזב את תפקידו לצד נתניהו בגלל שחשש משיקול דעתו הביטחוני:

"הדברים של ניר חפץ אבסורדיים ולא בכדי, אפילו חוקרי המשטרה דחו את טענתו על הסף בזמן אמת. חפץ לא השתתף בשום פורום ביטחוני ב-2017 וגם ב-2009 הוא לא השתתף בשום ישיבה ביטחונית עם ראש המוסד, ראש השב״כ, ראש אמ״ן, הרמטכ״ל, המפכ״ל, המזכיר הצבאי וראש המל״ל.
ההחלטות בעניין המגנומטרים התקבלו ע"י אנשי ביטחון בפורומים ביטחוניים, שחפץ לא היה שותף בהם. דווקא תחת נתניהו היו הכי פחות הרוגים מטרור ומלחמות מאז קום המדינה. אין ראש ממשלה שהשכיל יותר מנתניהו להימנע ממלחמות מיותרות ולשמור על חייהם וביטחונם של אזרחי ישראל".

הרמזים הבוטים להחליף את עורך דינו – מה שאכן קרה

חפץ יוצג בהתחלה ע"י עו"ד ירון קוסטליץ ועם המשך המעצר שלו, כשגמלה בליבו ההחלטה להפוך לעד מדינה, הוא צירף את עו"ד אלי זוהר ז"ל ובהמשך את עו"ד אילן סופר, פרקליטו נוכחי.

קוסטליץ באופן עקרוני לא מייצג עדי מדינה וזוהר ייעץ לו להשתחרר, להתחזק ולחשוב חודש. סופר היה בדעה שיש מומנטום וצריך לחתום מהר על הסכם עד המדינה.
חפץ מציג גרסאות סותרות לגבי החתימה על הסכם עד המדינה והמועדים המדוייקים ולפעמים נדמה שהוא תומרן לעשות זאת ע"י סופר – כולל הבטחות להפליל את נתניהו ומשפחתו – בלי שהוא היה מודע להן כביכול.

בכל מקרה, כל שלושת עורכי הדין חשבו שלחפץ יש בעיה בעניין השיבוש אבל אין שום בעיה בתיווך לשוחד וזה מה שהוא חושב עד היום. כלומר, שאין בסיס מבחינתו לתיק 4000.

הנה קטעים מהחקירות שבו "נרמז" לחפץ להחליף עורך דין:

חפץ: "אני אומר כזה דבר, יש, יש דברים, יש דברים שאתה או אני מטבע הדברים לא מבינים בהם, למשל ניקח דוגמא חס וחלילה מחר אני צריך להיכנס לניתוח לב פתוח בסדר… ברגע שמרדימים אותי אני בידיים של הרופא וזהו מה שהוא יעשה, עכשיו אני ממשיל את זה לעורך דין".

חוקר: "אתה לוקח את זה למקום לא נכון, אתה לא מדבר איתי עכשיו כאילו למה אני שומע בעצת עורך דיני, ועל זה אני לא מדבר איתך בסדר? אני בסך הכל… אני דיברתי באופן עקרוני על הזכות להיוועץ בעורך דין לא אם אתה עושה… נטו על הפרוצדורה, זה כל מה שרציתי להגיד לך עם הדוגמא של הרופא, זה נניח והרדימו אותך ועכשיו אתה לא ניתחו אותך בסוף מאיזה שהיא סיבה שלא תהיה, בסדר? והרופא לא שאתה מתעורר ואף אחד לא נגע בך אתה רואה שהרופא התכוון לפתוח אותך לא עם סקלפל כמו שהוא אמור לפתוח אותך אלא לפתוח אותך עם מסור חשמלי, בסדר? … אז אתה אומר תשמע בוא הנה מזל שהוא לא נגע בי הרופא הסתום הזה, איזה מפגר. בסדר? … למדת עם הרופא הזה לא להתעסק. אתה מבין למה אני מתכוון? במשחק של ההקבלה?".

בהמשך:

חוקר: "קח בחשבון, כנראה אתה משווה את העורך דין שלך למנתח, או רופא… אם אותו מנתח או רופא יכול לגרום למותך, או שאתה באיזשהו שלב מבין כי הרופא, האבחנה שלו לא נכונה, אולי צריך להחליף רופא, וזה קורה. בדיוק כמו שהוא יכול להציל אותך, כך הוא יכול להרוג אותך. לפעמים יוצאים מהניתוח אתה יודע עם עוד איזשהו משהו שנגרם, עוד איזה תקלה שקרתה, עוד איזה, אתה יודע יש כל כך הרבה תביעות בעולם הזה… שישב לך ככה בראש, שלפעמים אולי הרופא, אותו רופא שאנחנו נעזרים בו, אולי הוא לא טוב בשבילנו".

בהמשך:

חוקר: "נו, מה. מה אתה שותק, ששואלים אותך שאלות על ראש הממשלה, תגיד לי אתה גנוב מה אתה שותק? תגיב. זה ראש ממשלה לא רק שלך…. הוא ראש ממשלה כל אחד ואחד זה חשוב".

חפץ: "צודק… ראש הממשלה של כולם".

חוקר: "נכון, נכון. אני לא חושב שיש לך זכות לשתוק…".

המסר היה ברור: עו"ד של חפץ (קוסטליץ) "יהרוג" אותך – אז כדאי לך להחליף אותו. ואכן, בא אילן סופר ומיד חתם על הסכם עד המדינה.

***

אתמול בפייסבוק של אלי
08:41 -> 09:42 -> 09:48 -> 10:19 -> 11:58 -> 12:13 -> 12:36

מאמרים אחרונים

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »
שלומית ברנע פרגו (צילום: אלי ציפורי)

השקרים של עו"ד שלומית ברנע פרגו, יועמ"ש משרד ראש הממשלה

לא "זכרה" תכתובות עם נתן אשל למרות שטענה שלא קיבלה פניות מנתניהו על מתנות. התירוצים שלה: "בגלל כל מיני תקלות הרבה תכתובות לא נשמרות… אתה מוזמן לפנות למערך המחשוב שלנו להוסיף על תלונותיי שחיתוכים שונים לא מעלים כל מיני תוצאות" (את מה שהתאים לה היא מצאה וזכרה)

הקליקו לתוכן »