יומן הבוקר
רוני אלשיך (ויקיפדיה)
תפירת תיקים והפיכה שלטונית: חוקרי ניר חפץ חשפו את הלך הרוח של המשטרה והפרקליטות להפללה בכל מחיר של בנימין נתניהו. המשחק היה מכור. חוקרים נוספים שיעידו יגלו לנו דברים חמורים אפילו יותר.

אם מישהו רוצה להבין עד כמה המשטרה-פרקליטות רדפו את נתניהו תוך תיוג שלו ושל סביבתו כ"ארגון פשע", צריך רק ללקט מהארכיון קטעים מהתקשורת.
מעיון בהתבטאויותיו של המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך וצמרת ארגונו, כפי שפורסמו בתקשורת לפני החקירות ובמהלכן, נתן להבין שהמשטרה בגיבוי הפרקליטות לא עסקה בניסיון להגיע לחקר האמת – אלא סימנה מראש את המטרה.

ההתבטאויות מוכיחות כי הקצינים האמונים על החקירות הונעו מתחושת רדיפה – שמקורה במהלכים עלומים שמאחוריהם עומדת – כך לטענה המדומיינת – נתניהו וסביבתו.
לכן, אך טבעי הוא כי הלך הרוח הזה חלחל לחוקרים תחתם, על מוטיבציית היתר שלהם ועל נכונותם לנקוט מהלכים בלתי חוקיים כדי להשיג את הפללת נתניהו בכל מחיר.

***

ניצב רוני ריטמן

כזכור, בזמנו נחקר במח"ש ניצב רוני ריטמן, שעמד בראש יחידת להב 433, בחשד להטרדה מינית של קצינה (צ') ששירתה תחתיו – בעטיה של הפרשה נאלץ ריטמן לפרוש מהמשטרה למרות התנגדות נחרצת של אלשיך.
על-פי פרסומים אמר ריטמן לחוקריו כי הם צריכים לבדוק אם יש קשר בין החקירה נגדו לבין חקירת שרה נתניהו בזמנו.

ריטמן ביקש לבדוק אם יש קשר בין זימונו לחקירה לבין חקירות הקשורות לאנשי ציבור, תוך שהוא מציין את החקירה נגד אשת ראש הממשלה.
בפרסום אף הובא ציטוט של ריטמן בחקירתו:

"או שהיא (המתלוננת נגדו) טועה או שזו קונספירציה. לא היה דבר כזה. יש ציד מכשפות של ניצבים, אני לא יודע מי חפץ ברעתי… יש פה קנוניה שנרקמה נגדי".

המפכ"ל רוני אלשיך

ריטמן, כאמור, גובה באופן גורף על ידי רוני אלשיך, הן באופן פומבי והן באמצעות תדרוכים שבהם התאהב אלשיך בערוצי התעמולה.

ביוני 2016, למשל, צוטט אלשיך בערוץ 10 דאז:

"המפכל אלשיך בשיחות סגורות: גורמים בכירים מאוד מנסים למוטט את אגף החקירות"

(וזה במהלך החקירה של שרה נתניהו). באותו פרסום נאמר כי

"כבר כמה חודשים שגורמים בכירים – רובד של אנשים בעלי כוח וממון פועל כדי להטיל אימה על רוני ריטמן ראש להב 433 ובכירים נוספים. האנשים שמנהלים חקירות רגישות, הכי רגישות במדינת ישראל".

"גורם בכיר" נוסף במשטרה טען:

"מדובר במנגנון של אנשים, חלקם פוליטיקאים בכירים יותר… מדובר באסון למערכת אכיפת החוק שנבחרי ציבור פועלים בכמה מישורים בדרכים מתוחכמות כדי להשפיע על קציני להב 433 – המנהלים חקירות נגד נבחרי ציבור".

הרמזים היו עבים וברורים: נתניהו וסביבתו מטילים אימה על חוקרים בלהב 433 – דבר שכאמור לא היה ולא נברא אבל תידלק את המוטיבציה של היחידה נגד נתניהו.

לשיאו הגיע אלשיך בראיון לתוכנית "עובדה" של אילנה דיין בפברואר 2018:

אלשיך: "אני רוצה שהם יבדקו את טענותיו של ריטמן… אחריותי גם לא לאפשר לקציני המשטרה להיות למרמס". כמובן שטענותיו של ריטמן ושל אלשיך התגלו כמופרכות לחלוטין.

בהמשך הריאיון המאוד מלטף לאילנה דיין המציא אלשיך סיפור על "גורמים רבי כוח" שמפעילים לכאורה לחצים סמויים על החוקרים המעורבים בחקירת החשדות בעניינו של נתניהו וזה היה בשיאה של החקירה בתיק 4000.

אלשיך: "מסתובבים סביב החוקרים אנשים שהם מרחרחים. כדי לאסוף אינפורמציה על קצינים. זה אומר שמתחילים לשאול שאלות על חוקרים של המשטרה ולהסתובב סביב שכניו ואנחנו יודעים לומר שזה גורמים שהם… זה מקצועם לצורך העניין".

דיין: "ויודעים לומר שהם מחוברים לפוליטיקאים?"

אלשיך: אמרתי ש'גורמים רבי כוח' משום שבסוף אנחנו יודעים מי זה הגורמים האלה וככל הנראה מישהו צריך לשלם להם ולכן זה מאוד הפריע לנו".

דיין: "בין החוקרים שחיפשו עליהם אינפורמציה היה גם רוני ריטמן".

אלשיך: "אה… יותר אחרים דווקא".

דיין: "כאלה שמעורבים בתיקי ראש הממשלה?"

אלשיך: "נכון".

בהמשך הריאיון אמר אלשיך:

"הרגשתי שאסור שחוקר יופעלו עליו לחצים חיצוניים דרך המשפחה שלו. לכן הגבתי ציבורית, וזה נפסק. אני מדבר על עובדות, לא על שמועות".

אלא שאלשיך לא דיבר על עובדות, הוא פשוט המציא שנתניהו וסביבתו רודפים אותו ואת חוקריו. אז איך אפשר לצפות שהחקירה תתנהל ללא משוא פנים וללא הטיות פנימיות?

בינואר 2019 צוטט אלשיך בשיחה עם מקורביו (ערוץ 12) בהם נאמר:

"המפכ"ל לשעבר אלשיך בשיחות סגורות: מנדלבליט חצה את הרוביקון והוא לא ישבר. אין לי גם ספק שכתב האישום נגד ראש הממשלה יכלול את עבירות השוחד".

ההתבטאות של אלשיך נאמרה טרם הושלמו החקירות בתיק 4000 והעובדה שבחר לסמן את המטרה הסופית טרם הסתיים שלב בירור העובדות, תוך שהוא מבהיר כי אי הכללת השוחד בכתב האישום הינה "שבירה" של מנדלבליט – הינה חמורה ביותר ורק ממחישה שזה היה משחק מכור.

דיוני משפט נתניהו

עד כמה היתה מוטיבציית יתר אצל המשטרה ואלשיך – אפשר היה לראות אצל שני חוקריו של חפץ, ואני יכול להבטיח לכם שנראה דברים יותר גרועים אצל חוקרים אחרים.
הבעיה היא שמוטיבציית היתר הזו, הפסולה כשלעצמה, תורגמה למעשים בלתי חוקיים, תרגילי חקירה לא חוקיים, צווים שקריים לבית המשפט ורמיסת זכויות של חשודים.

שום דבר מזה לא קשור לחקר האמת – תפקידה של המשטרה – אבל קשור קשר חזק לתפירת תיקים ולהפיכה פוליטית.

***

אתמול בטוויטר ובפייסבוק של אלי
07:07 -> 07:33 -> 10:09 -> 12:24 -> 14:15 -> 15:14 -> 16:30 -> 17:39 -> 18:18 -> 20:50

מאמרים אחרונים

ליאת בן ארי (צילום: אלי ציפורי

העד סער שפירא: 56 פעמים "לא זוכר". חוקרים את החוקרים

כך עבד ארגון הפשע של הפרקליטות וליאת בן ארי בתיקי נתניהו: ניסיון להסיר את החיסיון בין עו"ד שמרון לנתניהו בניגוד לחוק, הנחות סלב לח"כ איתן כבל למרות ששיקר והחליף גרסאות – ואמונה עיוורת בגרסתה של הדס קליין בלי לבדוק אותה כלל

הקליקו לתוכן »
עידן אדירם, הדס קליין (צילום: אלי ציפורי)

למה לא בדקו את גרסתה של הדס קליין?

כך נתפר תיק 1000 ❗ חוקר המשטרה עידן אדירם מודה: גרסת הדס קליין לא נבדקה כלל, למרות שהיו אינדיקציות שלא היה קו אספקה שוטף. עו"ד חדד: "אצל הדס קליין לא בודקים כלום. אצל אחרים בדיקה קפדנית. לדוד שמרון בדקתם איפה קנה ושילם על חנייה, קפה והמבורגר"

הקליקו לתוכן »