יומן הבוקר
נפתלי בנט (ויקיפדיה)
ההודעה התוקפנית של נפתלי בנט, בעקבות התחקירים של איילה חסון, מעידה בעיקר על לחץ גדול שלו ושל סביבתו. נפתלי בנט רימה עם המספרים וגרם לעצמו פיגוע תדמיתי

נראה שלשכת בנט עבדה שעות נוספות במטרה אחת: להסיט את האש ממנו אל נתניהו, כדי לייצר את הרושם שנתניהו בזבז יותר, ובנט ומשפחתו אף חוסכים למדינה סכומים נכבדים.

מדברים הרבה על הנדסת תודעה, אבל יש גם הנדסה אחרת שמקדימה אותה: הנדסת מספרים. אנשי לשכתו שיחקו עם המספרים בהשוואות מעוותות כך שיתאימו למטרה: להכפיש את נתניהו ולהציג את בנט כאביר הציבור, כצנוע, כמי שהוריד הוצאות באופן דרמטי.

ובכן, דרכן של השוואות מגמתיות שהן מפילות אותך בפח. בין ערימת המילים הסתתרה אמת אחת עובדתית:
בנט מאשר את חשיפת איילה חסון על הוצאות מזון בכ-25 אלף חודש, כולל הזמנות חיצוניות משורה של מסעדות ברעננה – נראה שהרוב של ילדיו.

את זה בנט לא הצליח להסתיר ואת זה מבין כל משק בית: הוצאות בהיקף כזה, בין אם על קניית מזון ובין על טייק-אוויי – זה סכום חזירי לכל הדעות.
כל ההשוואות וכל הטבלאות לא יצליחו לטשטש זאת.

מבחינה תקשורתית זה היה גול עצמי: כלי התקשורת הממסדיים, שהתעלמו לחלוטין מהחשיפה של איילה חסון, נאלצו להעלות את הנושא על סדר היום מכורח המציאות ומכורח הפרסומים של בנט.
למרבה הפלא, היו שזיהו את הבקיעים בהשוואות והיו שהרימו גבה לאור הוצאות המזון הגבוהות שזועקות לשמיים.

כלומר, האובססיה של בנט לנתניהו גרמה לו יותר נזק מתועלת, גם בפעם הזו.
במקום לתת לסיפור לדעוך בחסות התקשורת המלטפת שלו, בנט גרם לעצמו אתמול פיגוע תדמיתי.

***

1.

א-ב בכלכלה ובמספרים: אתה לא משווה תפוזים לתפוחים. ובמקרה שלנו – בנט השווה את הוצאות המעון ברעננה להוצאות של המעון בבלפור והמעון בקיסריה בתקופת נתניהו.
בהשוואה הזו הוא "שכח" בכוונה שהמעון בבלפור ממשיך לעמוד על תילו ויש לו הוצאות קבועות המשולמות בידי המדינה. אתה לא יכול להשוות מעון אחד לשני מעונות – אתה חייב להשוות שני מעונות לשני מעונות – זה דבר אלמנטרי.

2.

בהוצאות של המעון ברעננה נשכחה הוצאה יחסית כבדה על ארנונה.

3.

הרי היתה זו עו"ד שלומית ברנע פרגו, היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שאישרה בחוסר סמכות מוחלטת את הפיכת המעון הפרטי ברעננה למעון הרשמי – שכתבה שיש בעיה של כפל הוצאות כמו ניקיון, מים, חשמל, ארנונה ועוד במעון בבלפור.
אז איך הם לא נלקחו בחשבון? התשובה ברורה: כדי להנדס את המספרים.

4.

יש הבדל ענק בין המעון של משפחת בנט ברעננה למעון בבלפור בתקופת נתניהו: ברעננה אין אירוח שוטף והכוונה היא לא לאירוח רשמי שיש לו תקציב נפרד – הכוונה היא לאנשים שיוצאים ובאים מדי יום מהמעון, כמו פוליטיקאים, אנשי צבא, ביטחון ועוד.
האירוח שלהם עולה כסף – ואת זה אין ברעננה. בנט הרי אינו מארח איש במעון שלו ברעננה למרות שהוא מוגדר כ"מעון רשמי".

5.

כמובן שבנט שכח את ההוצאה הכבדה ביותר, על הפיכת המעון הפרטי שלו ברעננה למעון רשמי. כל עבודות הבינוי סביב הבית, כולל השבחתו באמצעות הפיכת המרתף לחדר העבודה.
בנט באמצעות שופריו טוען שכל עבודות הבינוי (בעיקר אבטחה) עלו למדינה כ-16 מיליון שקלים ואילו תחקיר איילה חסון קובע כי זה מגיע לסביבות ה-50 מיליון שקל.
למה בנט ולשכתו מסרבים לחשוף את עלויות הבינוי המלאות? איזה סוד בטחוני כמוס יש פה?
ברור שהם לא עושים זאת בגלל שהמספרים שייחשפו יגרמו לפגיעה קשה נוספת בתדמית ה"צנוע" של בנט.

6.

כמובן שיש עלויות נוספות שלא נלקחו בחשבון, כמו שכירת וילה למאבטחים ב-57 אלף שקל בחודש, שכירת בית לאב הבית שלא יסתובב יותר מדי בבית משפחת בנט ב-10,000 שקל, ועוד עלויות שמתנפחות ככל שהשיפוץ בבלפור לא מתקיים.
הרי זו היתה המטרה מלכתחילה: שבנט לא יעבור לבלפור ואז נבנתה לו קומבינה שמאפשרת לו להפוך את מעונו הפרטי ברעננה למעון הרשמי, עם מלוא הזכויות (של ההוצאות) אבל בלי החובות (אירוח שוטף והפגנות).
במקביל נמרח השיפוץ בבלפור כבר 10 חודשים, עדיין לא החל ולא ברור מתי יתחיל.
המטרה של בנט היא שהוא לא יתחיל עד לסיום הקדנציה שלו, אחרת ייאלץ לעבור לגור בגפו בבלפור.

7.

במצב נורמלי, השיפוץ בבלפור היה מסתיים מזמן (תוך 3-4 חודשים מסיום כהונתו של נתניהו – סביב אוקטובר אשתקד), בנט היה נאלץ לעבור לבלפור, ביתו ברעננה לא היה זוכה להגדרת מעון רשמי וכל העבודות בעשרות מיליונים לא היו הכרחיות – אלא רק משהו לצרכים זמניים בלבד ל-3-4 חודשים.
וזו העלות הכבדה שהשיתה משפחת בנט על כספי הציבור, וכל חיסכון כזה או אחר שיוצג באמצעות מניפולציה במספרים, מגמד את כל השערורייה הזו.

8.

הבעיה הכי חמורה פה היא, שגופים ממשלתיים כמו השב"כ ומשרד ראש הממשלה הפכו לשחקן פוליטי בניסיון לשמר את הקואליציה הרעועה של בנט.
הם הופכים, או כבר הפכו מזמן, לשחקן פוליטי יחד עם התקשורת.

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

דברים מדהימים צפים בתיק "הצוללות"

העדות המטלטלת של מיקי גנור: מוטי לוי, ראש להב הפורש, צלצל אלי בצרחות נוראיות ואמר לי "אם לא תחתום על הסכם עד המדינה נזיין את הבת שלך" (הבת שנחקרה באזהרה ואיימו לשלול לה את רישיון עריכת הדין). מוטי לוי לא תיעד השיחה

הקליקו לתוכן »