יומן הבוקר
שלמה פילבר, עד מדינה במשפט נתניהו (ויקיפדיה)
היום השני לחקירה הנגדית של המדינה שלמה פילבר. התובעת יהודית תירוש הפריעה לפרקליט עו"ד ז'ק חן פעם אחר פעם, ותדרכה את שופריה שפילבר "מתמסר להגנה". הפרקליטות בהיסטריה

היום השני בחקירתו הנגדית של שלמה פילבר המחיש את ההיסטריה של הפרקליטות. זה התחיל ערב לפני בהדלפות לברוך קרא, שהמשטרה "פישלה" בעניין האיכונים של פגישת ההנחיה, והמשיך אתמול במפגן של פאניקה מצידה של התובעת יהודית תירוש.

באין טיעונים מרכזיים להתנגדויות, התמקדה יהודית תירוש בדבר הכי טוב שהיא נוהגת לעשות: הפרעות חוזרות ונשנות לעו"ד ז'ק חן, על שטויות וזוטי זוטות במטרה ברורה: לשבש את חקירתו של עו"ד חן, ולהוציא אותו מקו המחשבה. זאת בתוספת הרפרטואר הקבוע שלה: תדרוכים לעיתונאים בהפסקות כדי לשווק את מרכולתה כשהמסר היה הפעם "פילבר מתמסר להגנה".
הרי לא יעלה על דעתה של תירוש שפילבר אולי מתמסר לנתונים ולעובדות שהוסתרו ממנו על-ידה במהלך חקירותיו.

יום החקירה השני השלים את הסוגיות השונות במיזוג בזק-יס, החל מבחירת היועץ הכלכלי למועצת הכבלים והלוויין (שלשום) והתנאים הטקטיים, ואותו סעיף 7 (אתמול) על שמירת הזכויות של משרד התקשורת לנהל תהליך של אכיפה נגד בזק.
מדובר בשני נושאים שהם בסך הכל זוטי הזוטות שתירוש ניפחה אותם לרמה של שחיתות. בשני הנושאים האלה, שפילבר לקח עליהם אחריות משום מה, התברר שהוא לא ידע על תהליכי עבודה שלמים שנעשו בלעדיו וגם לא הוצגו לו בחקירותיו (כמובן שזה נעשה בכוונת מכוון).

***

הדברים המרכזיים בחקירתו של פילבר אתמול:

1. לא רצו להקשיב לי, רצו רק את הראש של נתניהו

עו"ד ז'ק חן: "ככה אתה מרגיש באופן אמיתי, זה קשה לך, שנציגי מדינת ישראל במצב שבו אתה עומד היום כעד מדינה, לאחר שגלגלו אותך בזפת ובנוצות".

פילבר: "זה קשה, אבל שווה, כי היה עליי להגן על המשפחה".

עו"ד ז'ק חן: "ולכן עשית ניהול סיכונים, של מיליוני שקלים והרבה שנים".

פילבר: "נכון".

עו"ד ז'ק חן: "בחקירה שלך ברשות ני"ע, ראינו את זה, דיברו איתך על הערוץ החשאי, זה כבר נותב לכותרות משפילות?".

פילבר: "בהחלט, זה היה בפרופיל תקשורתי גבוה. זה היה תיק הדגל שלהם".

עו"ד ז'ק חן: "וסביב אותו סעיף חשאי, השעו אותך".

פילבר: "בוא נגיד שהמשפחה עברה תקופות קשות".

עו"ד ז'ק חן: "בנובמבר יש המלצה של הרשות להעמיד אותך לדין".

פילבר: "בגדול, סעיף של הפרת אמונים וגם שיבוש הליכי חקירה על שיחה עם עיתונאי, באופן תקדימי".

עו"ד ז'ק חן: "זו מכה קשה, כותרות שהושפלת… ואז דופקים לך בדלת עוד פעם (החקירה החדשה של תיק 4000). ואין לך כוח לסיבוב נוסף? "

פילבר: "החוקר שלומי חכמון דופק בדלת, אני קולט תוך חצי שעה, אני הבנתי את כל התמונה. זה לא חשוב מה אגיד או מה לא אגיד, הם צריכים אותי כדי להגיע למישהו אחר, ולא יעזבו אותי, ואין טעם, ולא יקשיבו אליי. המישהו אחר זה נתניהו (לשאלת בן צור).
נכנסים 5 אנשים לבית ב-6 בבוקר, אשתי כבר יצאה לעבודה, יש ילדה בת 4, ילד בן 9, מסתובבים בבית ומחפשים עם צווים, לא מוצאים דבר, אומרים לי תארוז תיק למעצר. זה כבר סיבוב שני, ידעתי שרמת המעורבות שלי היא מינורית, אבל הבנתי שאף אחד לא רוצה להקשיב לי.
זו היתה טראומה משפחתית, הבן הגדול לא דיבר יומיים. אני לא עבריין, פעם אחרונה שעשיתי עבירה כשנהגתי עם סלולר נייד ב-2005. לקחו לנו את המחשבים, קנינו מחשבים חדשים. לא ראיתי שום תוחלת לסיבוב נוסף. זה היה לדבר עם הקיר, הם רצו את הראש של נתניהו (מסכים עם עו"ד ז'ק חן לשאלתו במשפט האחרון).

2. תעתועי הזיכרון של פילבר

עו"ד ז'ק חן (אחרי שפילבר טעה בזיהוי מסמך מסויים): "זה מדהים מה שאנחנו רואים בשידור חי, מה שהתקבע אצלך בזיכרון ופתאום יש הסכמה בין ההגנה לתביעה שאתה טועה".

פילבר: "בסדר, יכול להיות".

עו"ד ז'ק חן: "יש אלפי מסמכים שהציגו לך, במשטרה, בחקירה, ברענון, אז יש גודש של מסמכים ושל אירועים, וכל זה בתקופה של שנה וחצי ולפעמים אנחנו חיים בקיבעון של זיכרון שיכול לנבוע מטעות ולפעמים מתוך צורך או כורח, שרוצים לראות אירועים בצורה מסויימת".

פילבר: "כן, בסדר גמור, אני מכיר את זה מתחומי העיסוק שלי. זו בנייה של ספינים, של הנדסת תודעה" (להבנתי יש פה רמז שהוא עבר הנדסת תודעה על ידי הפרקליטות).

פילבר (לשאלת בית המשפט): "יכולה להיות הטיה קוגניטיבית".

בהמשך:

עו"ד ז'ק חן: "אני לא מבין, באוקטובר ב-2017, בהשלמת החקירה של רשות ני"ע אתה אומר אני לא זוכר, אני לא זוכר (בנוגע לשליחת התנאים של מיזוג בזק-יס כביכול לאלי קמיר) ואז מתעורר אצלך זיכרון מאוחר במשטרה".

פילבר: "אמרתי ברענון שחלק מרענון הזיכרון שלי היה בעקבות דברים שפורסמו בתקשורת בנוגע לחקירת תיק 4000".

עו"ד ז'ק חן: "לא מבין איך זכרת במשטרה שזה היה יותר מאוחר".

פילבר: "בחקירה במשטרה היו הרבה הדלפות אז נזכרתי".

עו"ד ז'ק חן: "יכול להיות שזו השתלה או הבנייה של זיכרון".

פילבר: "יכול להיות. אתה שואל אותי מאיפה נזונתי, אז זה מהפרסומים בתקשורת".

עו"ד ז'ק חן: "עזוב את הכל בצד, רשות ני"ע, משטרה, רענון, שים הכל בצד. כרגע אתה זוכר את האקט שאתה מעביר לאלי קמיר את התנאים?".

פילבר: "לא".

עו"ד ז'ק חן: "ואם באמצע יש הבנייה או השתלה של הזיכרון".

פילבר: "מה שאמרנו".

עו"ד ז'ק חן: "תראה איזה יופי. תירוש רעננה את זיכרונך מהחקירה הראשונה ושואלים אותך מה אתה עושה. אתה אומר שלפי זיכרונך מהחקירה אתה מעביר את התנאים לאלי קמיר. החוקרת אומרת לך זה לא עלה בחקירה איתי – ואתה שואל, מה זה לא עלה?"

פילבר: "היא נכנסה לחקירה עם קלסר ושלפה מסמכים לא באופן כרונולוגי. זה היה קרוב ל-100 מסמכים, היא מציגה לי את המסמכים כחלק מתיזה שאני התכתבתי עם אנשי בזק. כשאני נחקר במשטרה אני מעריך שהעברתי את התנאים לקמיר, היא תיקנה אותי שלא".

עו"ד ז'ק חן: "ברשות ני"ע לא זכרת, במשטרה כן זכרת, אחר כך לא זכרת".

פילבר: "תחשוב על עצמך. מציגים לי מאות מסמכים ובסוף אתה זורם עם החקירה".

בחקירת קמיר התברר שהוא לא קיבל את זה מפילבר, אלא כנראה מהרן לבאות.

3. חן ובן צור על ההתנהלות הקנטרנית של תירוש

עו"ד ז'ק חן: "זה פשוט לא יאומן כי יסופר מה שקורה פה, התביעה הציגה תיזה חד מימדית, שלירח אין צד שני, כדור הארץ שטוח. תירוש במצוקתה הרבה והניכרת מבקשת להפריע לי, אני מבקש שזה ייפסק.
הם בנו נרטיב מנותק מההקשר. הם מעידים עדים שמציגים עדויות שקר, כמו ישועה, עד אחר עד, כולל פילבר, אני מבקש שתפסיק להפריע לי. היא קופצת ועושה הצגה שלמה. עד אחרי עד, זו הטעיה של בית המשפט, יש גבול".

בן צור: "מה שהיא עושה זה סבוטאז' בחקירה".

בן צור (על סעיף 7): "אנחנו מדברים על דיסקליימר אווילי, ועל זה יושבים שלושה שופטים ועורכי דין מהתביעה שמבינים עד כמה זה אווילי. שבועיים אנחנו מדברים על מה שמילה אמר לדנה שאמרה לאיה. זה סעיף 7!"

4. עשרות מסמכים נעלמו מחקירותיו של פילבר

עו"ד ז'ק חן: "יש לך הסבר איך שורה של מסמכים נעלמו מחקירותיך?"

פילבר: "אין לי הסבר".

עו"ד ז'ק חן: "אני מראה לך שמכתב התשובה לרשות ני"ע (שכלל פרטים על כך שמיזוג בזק-יס הותנע לפני תחילת מינויו של פילבר – מסמכים שהועלמו ממבקר המדינה לבקשת הלשכה המשפטית), נמחק מהחקירות שלך, נמחק גם על ידך בחקירות, למרות שלפי התביעה אתה מחבב אותנו (חן עוקץ את תירוש שאמרה שפילבר מתמסר להגנה)".

פילבר: "לא ירדתי לפרטים".

בהמשך:

עו"ד ז'ק חן: "שלושת המסמכים הללו, זה מהותי?".

פילבר: "לגמרי".

עו"ד ז'ק חן: "לעדות שלך זה מהותי?"

פילבר: "לגמרי".

עו"ד ז'ק חן: "למה אתה לא דופק על השולחן במשטרה, רבותי יש פה את העמדה של הרן לבאות".

פילבר: "לא זכרתי".

עו"ד ז'ק חן: "והם לא הציגו לך את זה".

פילבר: "לא הציגו לי את זה".

עו"ד ז'ק חן: "בסוגייה הכי מהותית הם לא הציגו לך את זה".

פילבר: "כן".

עו"ד ז'ק חן (פונה לבית המשפט): "פרקים שלמים נעלמו, אם יש אמת וצדק אנחנו לא אמורים להגיע לסוף".

בהמשך:

עו"ד ז'ק חן: "המסמכים האלה תומכים בטענות שלך".

פילבר: "נכון".

עו"ד ז'ק חן: "אז מה עשית שם למען השם, למה לקחת אחריות על עניין התנאים (של מיזוג בזק-יס)".

פילבר: "לקחתי אחריות כי זו התמונה שהוצגה לי".

עו"ד ז'ק חן: "ואם היו מציגים לך את זה בחקירה?"

פילבר: "הייתי אומר שגורמים מקצועיים אישרו את זה. לא הראו לי את הפרטים, לא הראו לי את התכתובות, ואף אחד לא הרים את הדגל האדום. זרקו את זה אליי, זו היתה התחושה שלי".

5. החוקר חכמון לא התעניין בהפרדה המבנית ובשוק הסיטונאי

פילבר: "אמר לי שלומי חכמון, ראש צוות החקירה שלי, הוא הציג את זה בצורה הפוכה. הוא אמר שהוא לא מבין את כל נושא ההפרדה המבנית, הוא אמר שיש פה עסקת שוחד, בסוף מישהו חותם על מסמך (נתניהו), שנותן הטבה. זה שוחד, וכל זה נגמר. ככה הוא הציג את זה. מבחינתו פה נגמרת החקירה, זה שוחד. זה היה בחדר האישי שלו בקומה 4".

עו"ד ז'ק חן: "הוא נתן את פרשנותו המלומדת על עיסקת שוחד שאף אחד לא מבין אותה".

6. האיומים על פילבר בהגשת כתב אישום

עו"ד ז'ק חן: "אתה חי בעולמות התקשורת וצורך תקשורת ובוודאי בעניינים שנוגעים לך?"

פילבר: "נכון. עוקב. יש לי חשבון טוויטר פעיל. הקפדתי לא לגעת בשום דבר הקשור לעדותי אבל כן לתקוף עיתונאים ולהציג להם את העובדות".

עו"ד ז'ק חן: "אדם קרוב אצל עצמו, אתה צורך תקשורת, וזה טבעי, אתה קראת את ההכנה שעשו לקראת עדותך. ואחד המסרים בכתבות הרבות היו שאם תעז לסטות מהודעותיך במשטרה, אתה תוכרז כעד עוין ויוגש נגדך כתב אישום חמור".

פילבר: "כן".

עו"ד ז'ק חן: "ניכר היה בעדותך הראשית שהיה לך פחד, היה לך קשה עם זה, במיוחד כשזה בא מפי הפרקליטות. אנחנו הרגשנו שאתה אחוז אימה, ולכן כל פעם שסטית מהשורה ונרמז לך, אתה חזרת על מה שאמרת במשטרה".

פילבר: "אני העדתי אמת, העדתי את גם וגם, את המורכבות, זה היה חשוב לי".

עו"ד ז'ק חן: "הניסיון שלך להציג את המורכבות, היה שלב מסויים שביקשו להכריז עליך כעד עוין וביקשת למשוך את התשובה, נכון?"

פילבר: "נכון".

עו"ד ז'ק חן: "ההפניה לחקירות שלך במשטרה שעשתה התובעת, היא רק לחלק מהתמונה".

פילבר: "נכון".

עו"ד ז'ק חן: "הרי הראיתי לך שלא הראו לך בחקירה הרבה מאוד מסמכים, לא הראו לך גם בעדות הראשית, שמאוד רלוונטיים למורכבות של התמונה?"

פילבר: "נכון".

עו"ד ז'ק חן: "בסיטואציה הזו שהתביעה מנסה להפנות אותך לחקירות, וזה אחרי שבחקירה נגדית של יום וחצי אני מראה לך מסמכים כתובים שלא הראו לך. נכון?"

פילבר: "מסמכים מדברים בעד עצמם".

עו"ד ז'ק חן: "ולכן הדבר האחרון שאפשר לאמר שאתה מתמסר להגנה כפי שתירוש טענה".

פילבר: "אני לא מתמסר, כמו שהתביעה כעסה אליי, ובן צור עוד הודיע לי שיעשה לי חיים קשים מאוד. אני עם לב פתוח, אחרי זה שבית המשפט יחליט".

עו"ד ז'ק חן: "ולכן שאומרים שפילבר מאמץ בחיבה והסכמה כל תיזה שמוצגת לו על ידי ההגנה, זו הצגה לא נכונה בלשון המעטה, נכון?"

פילבר: "אני לא פרשן".

עו"ד ז'ק חן: "זה אתה".

פילבר: "אני לא מאמץ תיזות, אמרתי את זה, לא היתה לי מחלוקת על מסמכים שהוצגו לי ועליהם נחקרתי, היתה לי מחלוקת על התיזה ועל הפרשנות, זה לא סוד שיש חצי עם – עם דעה אחת, וחצי עם – דעה אחרת, אני נמצא בקבוצה אחת אבל זה לא רלוונטי. אני בא להציג את העובדות, אני לא יודע אם היתה עסקת שוחד או לא היתה, לכם יש יותר מסמכים, ובית המשפט יחליט".

עו"ד ז'ק חן: "ומה שחשוב שאתה ראית מאות מסמכים מתוך אלפי מסמכים".

פילבר: "אני משתף פעולה בחקירה הנגדית כמו ששיתפתי פעולה עם התביעה".

עו"ד ז'ק חן: "אני לא מדבר על שיתוף פעולה".

פילבר: "אני מגיב למסמכים".

עו"ד ז'ק חן: "לכן, אין לכך קשר לחיבה או ריצוי".

פילבר: "נכון. אני משתדל ללכת עם האמת שלי, והתמונה תתבהר בסוף".

7. פילבר: הרן לבאות ואבי ברגר טמנו לי מלכודת

פילבר: "לבאות היה הגורם שניסה לעכב את מיזוג בזק יס. הוא הפגין חוסר מרות ברמה הבסיסית".

פילבר: "הרן לבאות אמר עליי שלא הייתי מקצועי? היה בינינו חוסר אמון שהלך והעמיק. אני חולק עליו על כך שאני לא איש מקצוע. שייקחו 5 המלצות שלי מול 5 המלצות שלו, ונראה מה יושם מהם".

פילבר: "לברגר היה אפס ניסיון בתחום הכלכלי ובתחום המשפטי".

"הרגשתי שברגר ולבאות עשו לי מלכודת. ברגר הלך להתלונן לרשות ני"ע וניסה לעצור את התהליך. הרן ביקש פילבר: ממני לקראת דוח המבקר דיסק של כל המסמכים וכל המסמכים האלה הוצגו לי בחקירה. הרגשתי חוסר הגינות".

8. פילבר: החוקרים לא הבינו את עולם התשתיות

עו"ד ז'ק חן: "אתה מתאר את ההזדמנות שלך כמנכ"ל משרד התקשורת כזו של פעם חיים".

פילבר: "כך ראיתי את זה, ניתנה לי הזדמנות לכופף את המונופול, את בזק, כדי לשרת את החזון של פריסת התשתיות. החוקרים אבוקסיס ופולינה לא הבינו את עולם התשתיות, הם ניסו להגחיך אותי ולגמד אותי. הם אמרו לי אישרת 600 מיליון שקל הטבה בהפרדה המבנית, ואמרתי להם שקיבלתי הטבה 6 מיליארד שקל בהשקעות. מותר לי להיות סנגור שלהם? זו היתה הדעה של חלק מעובדי המשרד".

עו"ד ז'ק חן: "זה לה התאים להם לתיזה".

פילבר: "יש מסמך שכתב הרן לבאות שפריסת הסיבים תעלה לבזק 500-600 מיליון כשבזק בעצמה אחרי זה הציגה מספרים של 6-7 מיליארד שקל. אני מציע שמנהלי בזק ישכרו אותו כדי שיעשה להם את זה בעלות שהוא דיבר עליה (בציניות)".

מאמרים אחרונים

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »
שלומית ברנע פרגו (צילום: אלי ציפורי)

השקרים של עו"ד שלומית ברנע פרגו, יועמ"ש משרד ראש הממשלה

לא "זכרה" תכתובות עם נתן אשל למרות שטענה שלא קיבלה פניות מנתניהו על מתנות. התירוצים שלה: "בגלל כל מיני תקלות הרבה תכתובות לא נשמרות… אתה מוזמן לפנות למערך המחשוב שלנו להוסיף על תלונותיי שחיתוכים שונים לא מעלים כל מיני תוצאות" (את מה שהתאים לה היא מצאה וזכרה)

הקליקו לתוכן »