יומן הבוקר
אמנון אברמוביץ, גיא פלג (ויקיפדיה)
אתמול היה עוד יום דרמטי עם חשיפות מטלטלות במשפט נתניהו. מסתבר שכבר בחקירה ברשות לני"ע (2017) חיפשו את ראשו של נתניהו ועברו על חוק יסוד. מסתבר שהפרקליטות השתמשה בעיתונאים גיא פלג ואמנון אברמוביץ' כדי ללחוץ על פילבר. לא יאמן
בסוף הדיון אתמול במשפט נתניהו אמר עו"ד ז'ק חן, פרקליטו של אלוביץ':
"אנחנו בהלוויה המונית של סעיפי כתב האישום"‼

זהו תיאור מדויק למה שמתרחש באולם הדיונים לאורך כל החקירה הנגדית. פרקליטו של נתניהו, עו"ד בועז בן צור, מרוקן ביד אמן את כתב האישום מכל תוכן, תוך שהוא מפרק סעיף אחר סעיף ומותיר את יהודית תירוש להמשיך ולנסות להתנגד לכל מיני דברים קטנוניים.

***

הדבר המשמעותי שקרה אתמול, ללא ספק, היה החשיפה שכבר בחקירת פילבר ברשות ני"ע ניסו לגייס אותו כעד מדינה כדי להפליל את נתניהו, למרות שהחקירה לא עסקה כלל בנתניהו, אלא ביחסים של פילבר עם בזק.
החוקר, יריב עמיהד, ניסה לכוון את פילבר שוב ושוב לעברם של נתניהו ואלוביץ', אמנם בלי שמם המפורש, אבל הרמיזות היו בוטות ועבות.

אין שום צל של ספק: כבר אז, ביולי 2017, חיפשו את ראשו של נתניהו, וחמור מכך: זה נעשה בלי אישור יועץ משפטי לממשלה ותוך עבירה על חוק יסוד.

שימו לב: מדובר באישורי יועמ"ש על חקירת רשות ני"ע ולא על חקירות משטרה, כפי שבאו לידי ביטוי בדיון של השופטים על הנושא וקביעתם שהנושא יילקח בחשבון בסוף המשפט, תוך נזיפה קשה בפרקליטות.
פה מדובר על הליך מקדמי מאוד שבו נתניהו ממש לא היה חשוד, לא היה מעורב, ובכל זאת מישהו סימן את המטרה – ראשו של נתניהו.
מי סימן? ובכן, הפרקליטה המלווה היתה אז ציפי גז (היום היא שופטת, יהודית תירוש מונתה בסוף ספטמבר 2015 לתפקיד) אבל האחראית היתה ללא ספק ליאת בן ארי, כפרקליטת מיסוי וכלכלה ומי שניהלה הובילו את החקירות נגד נתניהו.

איך הוכיח זאת בן צור?

הוא עבר איתו כמעט מילה במילה על החקירה הקריטית של עמיהד, שניסה לשכנע את פילבר להפוך לעד מדינה כדי להפליל את נתניהו.

מה היתה הדרך של החוקרים?

חוץ מלהגיד במפורש את השם "נתניהו" הם עשו הכל כדי שפילבר יבין שמדובר בנתניהו. חידון די קל.

זה התחיל עם ההפחדות הרגילות שיש בידיהם אמצעים טכנולוגיים משוכללים, אף יותר משל האמריקאים ולכן פילבר חשוף לגמרי.

זה המשיך בשקרים:

"בזק שמו עליך רשת של כורי עכביש, רשת של כורי עכביש עוטפת אותך, יש שם תיקיות, השם פילבר תחת שלוש סיסמאות, ארבע מחיצות, שאולי רק טכנולוגיה כמו שלנו יכולה להגיע אליך. חגו סביבך כמו לווין, מצדדיך או מעליך".

הכוונה במילה 'מעליך' היא לנתניהו.

זה נגמר בשקר אכזרי במיוחד על כך שעדי קאהן, יד ימינו של פילבר, הפלילה אותו ואת עצמה, למרות שהיא ישבה בחדר סמוך ומיררה בבכי קורע לב שהיא לא עשתה דבר שאיננו כשר.

ואיך הם רמזו על נתניהו?

אמרו לפילבר ש"זרקו אותו מתחת לגלגלים, שהוא בשר לכלבים" (הכוונה לנתניהו כמובן); שפילבר "נשכב על הגדר" (בשביל נתניהו); ש"בגלל הלחצים (של נתניהו) פילבר ביצע עבירות פליליות והסיכוי שלו לצאת מזה הוא אפס"; ש"נתניהו הנחה אותו"; אמרו לו "אין כלום, כי לא היה כלום" (רמז לנתניהו); החוקר אמר לפילבר "תחתוך הפסדים" (רמז: תפליל את נתניהו) או "להביא את הגולגלת" (נתניהו), או "הקומה הראשונה" (נתניהו).

איך השיב פילבר?

חד משמעית – שהכוונה היתה לנתניהו:

"הבנתי שהם מתכוונים למערכת היחסים בין נתניהו לאלוביץ'"

"אני הרגשתי ממנו שאני צריך להביא את הראש של נתניהו או הראש של אלוביץ'. הוא לא אמר את השמות במפורש אבל זה מה שהבנתי"

"הבנתי שחשוב להם משהו אחר, שצריך להפליל את נתניהו"

"שאמרו לי שנתניהו זרק אותי למעשה מתחת לגלגלים זה השפיע על קבלת ההחלטות שלי"

"הרגשתי שהם מנסים לסחוט אותי כדי להפליל את נתניהו"

"הבנתי שכל השיחה היתה על נתניהו"

"ההבנה שלי היתה שאני מוזמן להיות עד מדינה נגד נתניהו. זו הבנה בזמן אמת".

ואיך רצו להפוך אותו לעד מדינה?

עמיהד אמר שיש לו "אינסטנציה מעליי, והמשוואה היא מחיר שנגזר מהתוכן".
כלומר, הפרקליטות מעליו ומשוואת עד המדינה (מחיר) נגזר ממה שיביא-יפליל פילבר (התוכן) ונתניהו כמובן במוקד.

ואיך השתמשו בתקשורת?

בסוף השבוע, כשפילבר יצא להתייעץ עם אשתו – לאחר הרמזים הברורים להיות עד מדינה ולהפליל את נתניהו – הדליפו החוקרים או הפרקליטות לגיא פלג ולאמנון אברמוביץ' באולפן שישי שיש "ראיות חד משמעיות" נגד פילבר, ונרמז לו בטקסט על הפללת נתניהו בשלב הבא (אגב, בשלב הזה פילבר לא התרצה וסירב להצעה, רק מאוחר יותר בחקירת המשטרה בפברואר 2018 הוא הסכים).

בן צור השווה את זה לתרגיל שעשו גם על איתן צפריר באופן די דומה ואמר: "זה תרגיל חקירתי בזוי".

שיחת הנזיפה שלא היתה

אתמול כתבתי בהרחבה (יומן הבוקר 24.05.2022) על שיחת הנזיפה שבן צור עומד להוכיח שלא התקיימה וזה אכן הוכח אתמול.

תזכורת: פילבר דיבר על שיחה של 3-5 דקות במוצ"ש מלשכת ראש הממשלה שבה נתניהו דיבר לכאורה על מי זה הרן (לבאות) ולמה לא מפטרים אותו.
ההשערה של פילבר היתה שהשיחה התקיימה בעקבות פיצוץ במגעים בין בזק (סטלה הנדלר) להרן לבאות על רמות המחירים בשוק הסיטונאי, ולכן הסברה היתה שמישהו מ"בזק" התלונן בפני נתניהו וזה ביקש לכאורה מפילבר לפטר את לבאות.

סביבת התאריכים שננקבה ע"י פילבר היתה אפריל-מאי 2016. בכתב האישום זה הורחב למחצית הראשונה של 2016.

בן צור הוכיח את הדברים הבאים

 • מחקרי תקשורת הצביעו שבחודש אפריל-מאי השיחה הארוכה במוצ"ש, מלשכת ראש ממשלה, היתה בת 62 שניות בלבד, כך שזה לא מתאים לתיאור של פילבר.
  נתניהו הרי לא מתקשר בעצמו, מזכירה מלשכתו מתקשרת, מעבירה את השיחה וחולפות כמה שניות עד שנתניהו עולה על הקו. כלומר, אין מצב שהתקיימה שיחה בת 3-5 דקות בין נתניהו לפילבר באפריל-מאי.
 • באפריל מאי לא היה שום פיצוץ עם בזק ודווקא ירח הדבש נמשך עמוק לסוף חודש יוני, כאשר הרן לבאות אף תומך בהפרדה המבנית בהתלהבות יתירה, בניגוד לנטען בכתב האישום שהדרג המקצועי התנגד לכך.
  גם הפערים בין הצדדים בנוגע לרמת המחירים הצטמצמו מאוד ובן צור הוכיח זאת באמצעות התכתבויות עם עדי קאהן ואלי קמיר.
 • פילבר התכתב עם עדי קאהן על לבאות 239 פעם(!) ואף פעם לא עלתה שיחת הנזיפה עם נתניהו, דבר תמוה מאוד כי פילבר וקאהן דיברו כמעט על כל נושא ועל כל פרט במשרד התקשורת.
 • פילבר לא הזכיר את שיחת הנזיפה לצדדים שלישיים נוספים כמו אשתו.
 • פילבר לא עשה דבר וחצי דבר בעקבות השיחה, לטענתו הוא ראה בזה כ"נזיפה לפרוטוקול".
 • פילבר לא הצליח להסביר למה הוא לא שואל את נתניהו ממי התלונה הגיעה, או למה לא סיפר לו על הניסיונות לפטר את לבאות, כפי שמופיע בסעיף הבא.
  "יכול להיות שהיה מקום לאמר זאת", אמר פילבר לשופט בר-עם.
 • פילבר ניסה לפטר את לבאות או להחליף לו תפקיד בסוף 2015 תחילת 2016, אך הניסיונות הללו לא צלחו ולא היו קשורים כלל לנתניהו.
  כלומר, אי שביעות הרצון של פילבר מלבאות היתה פרי יוזמתו של פילבר, לאחר שלבאות הדליף לגדי פרץ מ"גלובס". הוא הודר לתקופה מסוימת וביצע פעולת תגמול בצורת הדלפה נוספת שהתגבשה ב"גלובס" תחת הכותרת: "מכירת סוף עונה בשוק התקשורת בניצוחו של נתניהו".
  כלומר, לבאות נקם בפילבר דרך הכפשתו והכפשת נתניהו.
 • לבאות הסתובב בסוף 2015 במשרד ודיבר על השחיתות של נתניהו, דברים קשים מאוד.
  בן צור תהה בפני פילבר האם יכול להיות שהשיחה, אם התקיימה בכלל, היתה סביב התאריך הזה שנתניהו התקשר אחרי ששמע על דיבורי השחיתות של לבאות עליו.
  פילבר לא שלל זאת ואמר שזה לא בלתי הגיוני (לשאלת השופט בר-עם).
 • פילבר למעשה פיטר את לבאות בהסכמה לקראת סוף 2016 בגלל שתפס אותו בהדלפה למנכ"ל פרטנר. המהלך הזה, הודה פילבר, לא היה קשור לנתניהו.

מה ההסברים שנתן פילבר לחוסר ההתאמה?

לא ממש נתן הסברים אלא תשובות כמו:

"אין לי הסבר לזה"

"אין לי תשובה טובה לתת לך"

"אין לי הסבר"

"אמרתי לך אין לי תשובה"

"אין לי תשובה, תיארתי את הפגישה ונתתי השערה לתאריך"

"אני זוכר את השיחה, לא בדיתי שום דבר. מה שאמרתי, זכרתי. מצד שני, אני לא זוכר את התאריכים. אני לא יודע את ההקשר, ניסיתי לתת פרשנות להקשר"

"מה שאתה מראה לי זה באמת בעייתי".

עוד דברים שהיו אתמול בדיון

 • פילבר קיבל 11 החלטות נגד בזק בתקופת כהונתו. כשהתחיל להסביר זאת בחקירתו ברשות ני"ע החוקרת אמרה לו: "הנאום שלך לא מעניין אותי".
 • רפורמת השוק הסיטונאי הנייח התבררה אכן כפיקציה, כפי שתיאר אותה פילבר, או כגלולת רעל כדי לעצור את ההשקעה בתשתיות.
  עד היום יש אפס מנויים לשירות, כפי שבן צור הציג מתוך דוחות בזק.

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

משפט "הצוללות": העדות הכי מטלטלת עד כה

מיקי גנור פרץ בבכי כשדיבר על חקירתה של בתו והחלטתה לעזוב את הארץ. נציגי הפרקליטות צחקקו: "חוץ מלאנוס אותי, הם עשו את הכל. הם רצו את הראש של ביבי, הם היו קבלני המשנה של רביב דרוקר. או שאתה הורג את עצמך, או שאתה ממציא סיפורים"

הקליקו לתוכן »
יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »