יומן הבוקר
זאב פלדמן (צילום מסך, סרטון אוניברסיטת תל-אביב)
נא להכיר: זאב פלדמן – מהנדס המס של מילצ'ן ופאקר; השניים קיבלו הנחת סלב מהפרקליטות והמשטרה, לאחר שצווי המצאת מסמכים בעניינים שהופנו לפלדמן לא מומשו

כמה חידודים בעקבות שני המאמרים האחרונים של אבי וייס ושלי על תכנוני המס של ארנון מילצ'ן ושל ג'יימס פאקר בישראל.

***

⬅ הראשון, במקרה של מילצ'ן: התוצאה של הסדר המס שלו בישראל, כלומר פטור גורף ממס השווה מאות מיליוני דולר לפחות, היא שמילצ'ן לא משלם מס בארה"ב, שם מרכז עסקיו או בכל מדינה אחרת שיש לו חבות מס בה. מילצ'ן אמור לעמוד בכמה מבחנים של פקודת מס הכנסה כ"תושב ישראל", בראשם מבחן ספירת הימים (183 יום בשנה) אבל לא עמד בהם לכאורה כפי שהצגנו אתמול. אם מילצ'ן לא עמד בהם, הפטור לא אמור היה להיות תקף ומילצ'ן אמור היה לשלם מס במדינות אחרות, בראשן בארה"ב.

⬅ החידוד השני, במקרה של פאקר: התעודה שקיבל ב-2014 שהוא תושב ישראל לצורך מס משמעה שאישור כזה ניתן למי שעונה על הגדרת "תושב ישראל" לפי פקודת מס הכנסה ומגיש כחוק דוחות שנתיים לרשות המסים. מסמך שהוא חלק משירות שנותנת המחלקה הבינלאומית של רשות המסים למי שמבקשים אישור כזה, אבל זה אמור להיות לאחר בחינת עמידה בקריטריונים כפי שהם מוגדרים בפקודת מס הכנסה. הבעיה היא שפאקר לא עמד כביכול בקריטריונים האלה.

📌 כאמור, הציר המרכזי סביב הסדרי המס של שני המיליארדרים הוא זאב פלדמן, לשעבר סגן נציב מס הכנסה, שיש לו היסטוריה של הסדרי מס עבור מיליארדרים כמו ארקדי גאידמק, מיכאל צ'רנוי ויש לו נגישות גבוהה במסדרונות רשות המסים ולפקידי שומה בכירים.

כך מתארת אותו הדס קליין בעדותה:

זאביק פלדמן הוא רואה חשבון, הוא עזר לנו תמיד בעניינים המיסויים של ארנון מילצ'ן ובעצם ידו בכל בדברים של ארנון בשנים המסוימות האלה, כל דבר שיש לנו, גם מול ערוץ 10 בזמנו וכל דבר שנדרש, הוא גם, דרך אגב, זו חברת הניהול ששילמה את השכר שלנו כזכור. וזאביק פלדמן במקביל גם באיזה שהוא שלב כשג'יימס פקר מגיע ארצה אז הוא מנהל את הדברים של פקר מבחינה כספית.

בהמשך סיפרה קליין איך פלדמן גם מונה למנכ"ל אחת החברות של מילצ'ן שעסקה באבטחה בהודו:

רטן טאטא הוא איש עסקים ידוע מאוד בהודו, ארנון קרא לו מיסטר אינדיה. הוא בעל מלונות טאג' ומכוני מחקר ותעשיית הרכב, יש לו טאטא מוטורס והוא משפחה, אחד מבאמת האנשים, הוא טייס קרב לשעבר, איש מבוגר, סביב ה-80 אם אינני טועה או קצת יותר.
אנחנו, ארנון הכיר אותו באופן אישי בעת שהוא הגיע לוועידת הנשיאים ב-2008 בירושלים. ארנון גם ביקש בזמנו, גרי גינזברג, גם הגיע לפה, הוא איש של רופרט מרדוק אז בזמנו, הוא ביקש שהוא יכיר לו את מיסטר טאטא וכך הכירו ולימים בשנת, בעת, אני לא זוכרת את השנה המדויקת אבל כשיש פיגועים במומביי בהודו במלון של, בטאג', במלונות של טאטא, ארנון מרים לו טלפון ואומר לו שהוא היה מאוד רוצה לעזור.
והוא דיבר בזמנו עם מאיר דגן ועם אולמרט אם אינני טועה, אני זוכרת את כל ההתרחשות, והקמנו, באיזה שהוא שלב ארנון הקים חברה שנקראת BSI, זאביק פלדמן ניהל אותה, וזה היה בעצם בהתחלה כחברה שתדרכה אבטחה, בענייני אבטחה, גם בין היתר ארנון גם הכניס אותו כשותף במספר סרטים שעשינו בתקופה ההיא תעשיית הסרטים עניינה אותו, ארנון הציע לו להשתתף איתו בכמה סרטים. זה האיש, איש מיוחד במינו. הוקיר ומאוד אהב גם את מאיר דגן. הוא איש מאוד מחובר למדינת ישראל.

📌 סיכום ביניים: פלדמן היה האיש הפיננסי המרכזי של מילצ'ן וגם מתכנן המס של פאקר.

וכאן אנחנו מתחברים לתיק 1000. מכיוון שידו של פלדמן היתה בכל, במיוחד בעסקיו של מילצ'ן, הוא נדרש להעיד וגם משמש כעד תביעה בתיק. אבל מה שתמוה מאוד הוא סיפור דומה לצוו החיפוש נגד הדס קליין שלא מומש. במהלך החקירה הנגדית של עו"ד חדד לקליין התברר שגם בעניינם של מילצ'ן ופאקר הוצאו צווי חיפוש, שניהם ב-10 לאוקטובר 2016 וגם במקרה שלהם הצווים לא מומשו, למעט עניין מאוד מינורי אצל פאקר הקשור להעסקתו של חברו של יאיר נתניהו בעסקיו של פאקר.

כותרת הצו היתה "בקשה למתן צו המצאת של מסמכים" וכפי שאפשר לראות בצווים שצירפתי הם היו מאוד רחבים ונוגעים לכל פעולה פיננסית הקשורה בעסקי המיליארדרים, גם בנוגע לחברה ששילמה את שכרה של קליין. על הצו נכתב כי מתנהלת חקירה בגין חשד להפרת אמונים, לא ברור של מי. בכל מקרה, הצו הופנה לזאב פלדמן כמי שברשותו המסמכים ובפועל הצו הופנה לזאב פלדמן וביקש ממנו להמציא את כל המסמכים הנ"ל.

כאמור, מה שקרה בפועל שב-13.10 הגיע פקד עידן אבירם, אחד מהחוקרים בתיק ומי שחקר את הדס קליין, למשרדו של פלדמן בת"א וקיבל ממנו את המסמכים הנוגעים להעסקתו של חברו של יאיר נתניהו ורשימות של שמות אנשי הצוות של פאקר באוסטרליה ובישראל.

📌 למה הצווים הללו לא מומשו, למה קיבלו מילצ'ן, פאקר וגם פלדמן, מהנדס המס שלהם, טיפול של VIP אחרי שהוצא בעניינם צו חיפוש בענייני תיק 1000?

זו תעלומה שמציבה את הפרקליטות והמשטרה במבוכה. במקום להגיע לחקר האמת, הם ויתרו על 3 צווי חיפוש קריטיים בתיק 1000.

עוד דוגמא טובה שהם חיפשו את האדם (נתניהו) ולא את הראיות. לנתניהו לא עשו שום הנחת סלב, בניגוד למה שמפזרים דוברי הפרקליטות, הם רק החמירו איתו. לעומת זאת, חבורה של אנשים זכתה לטיפול מפנק כי אף אחד לא היה מעוניין להגיע לחקר האמת.

מאמרים אחרונים

ליאת בן ארי (צילום: אלי ציפורי

העד סער שפירא: 56 פעמים "לא זוכר". חוקרים את החוקרים

כך עבד ארגון הפשע של הפרקליטות וליאת בן ארי בתיקי נתניהו: ניסיון להסיר את החיסיון בין עו"ד שמרון לנתניהו בניגוד לחוק, הנחות סלב לח"כ איתן כבל למרות ששיקר והחליף גרסאות – ואמונה עיוורת בגרסתה של הדס קליין בלי לבדוק אותה כלל

הקליקו לתוכן »
עידן אדירם, הדס קליין (צילום: אלי ציפורי)

למה לא בדקו את גרסתה של הדס קליין?

כך נתפר תיק 1000 ❗ חוקר המשטרה עידן אדירם מודה: גרסת הדס קליין לא נבדקה כלל, למרות שהיו אינדיקציות שלא היה קו אספקה שוטף. עו"ד חדד: "אצל הדס קליין לא בודקים כלום. אצל אחרים בדיקה קפדנית. לדוד שמרון בדקתם איפה קנה ושילם על חנייה, קפה והמבורגר"

הקליקו לתוכן »