יומן הבוקר
אביחי מנדלבליט, יאיר לפיד (ויקיפדיה), ארנון מילצ'ן (צילום מסך)
תמונה שפורסמה השבוע במהלך דיוני משפט נתניהו, מוכיחה כי אביחי מנדלבליט, שהגיש את כתבי האישום נגד נתניהו, ידע על קשרי החברות בין מילצ'ן לנתניהו וכי הכל עלילה ויש לחקור את לפיד ולא את נתניהו. האחריות של מנדלבליט: תמונה אחת ששווה אלף מילים

בסופו של דבר האחריות על כתבי האישום התפורים והרשלנים נגד נתניהו נופלת על כתפיו של בכיר המערכת המשפטית באותה עת – היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.
זה נכון שמי שהוביל אותו לשם הם, במיוחד, שי ניצן וליאת בן ארי – אבל ההחלטה והאחריות הן שלו.

***

מנדלבליט הוריד לגמרי פרופיל מאז שעזב את לשכת היועץ המשפטי לממשלה  – אני מניח שההתמקדות בשי ניצן ובליאת בן ארי נוחה לו, אבל האחריות היא בראש ובראשונה שלו.

מנדלבליט היה חתום על הגשת כתב אישום חובבני, שחלקים גדולים ממנו הפוכים לחלוטין למה שהתרחש במציאות. או שהתרשל בעצמו, או שעצם עיניים לנוכח התרשלות הפרקליטים שחגו סביבו – זה לא ממש משנה. כשאתה עומד בראש ארגון, כשבידך הסמכות, אתה לא יכול להתחמק מאחריות.

הוא כנראה לא ידע בזמן אמת על תרגיל החקירה הלא חוקי על ניר חפץ, אבל כשהוא ידע על התרגיל בשימוע שנערך לנתניהו, הוא לא עשה דבר. כשהנושא התפרסם – הוא נתן גיבוי מוחלט לאנשים שביצעו את תרגיל החקירה.

הוא גם לא הוציא אישורים כדין לחקירות נתניהו, שהתנהלו מאחורי גבו תוך שימוש בכלים פסולים כמו פגסוס ועוד. הוא אישר הסכמי עדי מדינה, בלי לבדוק את הסחורה שהם לא סיפקו. הוא הפך עדים אחרים לעדי מדינה בפועל (יאיר לפיד, אילן ישועה, הדס קליין) רק בגלל שהפלילו לכאורה את נתניהו, למרות ששלושתם עדים בעייתים ואינטרסנטים.

הכתובת היתה על הקיר – אבל מנדלבליט העדיף להתנגש בו. הוא לא הבחין/בדק שסכומי המתנות כביכול לנתניהו נופחו במאות אחוזים כדי לייצר מצג שווא של שחיתות.

מה שהכי מטריד בהתנהלות של מנדלבליט היא העובדה שהוא הכיר היטב את נתניהו, עבד איתו כמזכיר ממשלה, ידע בוודאות שאיננו מושחת וגם אמר זאת בשיחות סגורות.

כיצד קרה שההערכה הגדולה לנתניהו נהפכה באחת לטענה הזויה שנתניהו הפך לסכנה ממשית לדמוקרטיה, עד כדי כך שצריך לסלקו בכל מחיר?
זה כנראה תהליך פסיכולוגי, שבו אנשים נוטים להאמין במה שנוח להם להאמין, במיוחד אם הסביבה הקרובה שלך עוסקת בשטיפת מוח יומיומית בנושא ובמיוחד אם אתה מרגיש כמי שמוחזק בגרונו, לפי עדות מנדלבליט בעצמו.

נהוג לאמר שתמונה אחת שווה אלף מילים, ותמונה אחת שפורסמה השבוע במהלך הדיונים במשפט נתניהו, המחישה את ההתנהלות הפסולה של מנדלבליט.

מסתבר שהיועץ המשפטי לממשלה לשעבר התארח אצל מילצ'ן יחד עם כל לשכת נתניהו באותה עת, באחוזתו במאליבו, אירוע שבו נתניהו היה אורח הכבוד.
האם בכלל מנדלבליט יכל לקבל החלטות לגבי מילצ'ן ותיקו (שנסגר) אחרי שהתארח באירוע?

נניח לשאלה הזו בצד, היא פחות חשובה.

מה שחשוב הוא שמנדלבליט הכיר מקרוב את החברות הקרובה בין נתניהו למילצ'ן, עוד לפני החקירות. הוא הכיר את מילצ'ן, הכיר בוודאי את עברו כמי שסייע לישראל בתוכניות הגרעין שלה.
ואחרי כל זה הוא חתום על כתב אישום שמעליל על נתניהו איזשהו סיוע שלא היה לוויזה של מילצ'ן, כשהוא יודע שכל העולם ואשתו עסקו בזה (לפני העדויות בתיק, שאותן הוא כנראה לא קרא), ביניהם לפיד, ציפי לבני, שמעון פרס ז"ל ועוד ולנתניהו היה חלק שולי בזה, אם בכלל – מה גם שזה לגיטימי.

התמונה הזו הוכיחה השבוע שמנדלבליט איבד לגמרי את שיקול דעתו בהגשת כתב אישום. דווקא כמי שבקיא יחסית ביחסי נתניהו-מילצ'ן, הוא היה צריך להבין שמדובר בעלילות שווא, הוא היה גם חייב להבין שמי שקידם את עסקיו של מילצ'ן בענייני המס היה יהיר לפיד, כשר אוצר.

העדויות והראיות היו על כך ברורות כשמש, בין השאר של מילצ'ן ושל מי שהשתתפו בפגישת הקידום בביתו של לפיד, עו"ד פיני רובין פרקליטו של מילצ'ן ורותם וולף, העוזרת של לפיד באותה עת.
הוא גם ידע על החברות הקרובה בין לפיד ומילצ'ן, אבל במקום להגיש כתב אישום נגד לפיד הוא הגיש כתב אישום נגד נתניהו. מדינת חלם.

מאמרים אחרונים

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »
שלומית ברנע פרגו (צילום: אלי ציפורי)

השקרים של עו"ד שלומית ברנע פרגו, יועמ"ש משרד ראש הממשלה

לא "זכרה" תכתובות עם נתן אשל למרות שטענה שלא קיבלה פניות מנתניהו על מתנות. התירוצים שלה: "בגלל כל מיני תקלות הרבה תכתובות לא נשמרות… אתה מוזמן לפנות למערך המחשוב שלנו להוסיף על תלונותיי שחיתוכים שונים לא מעלים כל מיני תוצאות" (את מה שהתאים לה היא מצאה וזכרה)

הקליקו לתוכן »