יומן הבוקר
אביחי מנדלבליט, ברוך קרא (ויקיפדיה)
צונאמי של סיקור אוהד קיבל נפתלי בנט בעיתוני סופ"ש. ברוך קרא בחר לפרכס את אביחי מנדלבליט שמסיים את כהונתו השבוע. המאמר של ברוך קרא הוא כנראה המשונה והמוזר מכולם
בא לברך ויצא מקלל:
ברוך קרא "חושף" איך מנדלבליט נסחט בתיקי נתניהו

בסוף השבוע הרשת היתה מלאה בתיאור הסיקור האוהד של נפתלי בנט בעיתוני סופ"ש. ואכן, זה היה מביך. בנט הזמין אליו את שופריו בעיתונות הפרינט והם התרפסו בפניו בראיונות מלוקקים.

מה שמדהים הוא שמדי שבוע בנט מקדיש שעות ארוכות, אם לא ימים, לתדרוכים ארוכים ולראיונות אוהדים רק כדי לתאר עד כמה הוא מוצלח.
זה מראה על האיש, על חוסר הביטחון שלו, על האובססיה שלו לנתניהו ועל העובדה שהוא לא ממש ראש ממשלה, אלא עומד בראש סיעה של 6 חברי כנסת בלבד, שאין לו בציבור ולו בדל של לגיטימציה לכהן כראש ממשלה.

אלא שהמאמר הכי משונה ומוזר בסוף השבוע היה של ברוך קרא:
היה רחוק מלהיות מושלם, אבל הציבור חייב לו הרבה: סיכום כהונת מנדלבליט

ברוך קרא בא לברך את מנדלבליט לקראת פרישתו ("עמדתו האיתנה מול איומים ממשיים על הדמוקרטיה ומטחי הירי מבלפור תזכה אותו במקום של כבוד בהיסטוריה המשפטית של ישראל") אבל בשורה התחתונה יצא כמי שמקלל אותו ומתאר אותו כפי שהוא באמת: סחיט ולחיץ לכל אורך כהונתו ובמיוחד בתיקי נתניהו.

את זה, אגב, אמרה איילה חסון בסוף השבוע וגם מתאים לתיאורים של מנדלבליט בעצמו (האחיזה בגרון ע"י שי ניצן).

***

כך חשף ברוך קרא שמנדלבליט נסחט כשהוא משתמש בביטוי המכובס "שוכנע"

1.

"את תיק 1000 הוא ראה בתחילה כתיק שעלול להתפרש כקטנוני. הוא השתכנע שהתיק ראוי רק כשהמשטרה המחישה לו את מרכיב האינטרס של נותן המתנות העיקרי, ארנון מילצ'ן. לולא המשטרה היתה מביאה בפניו את האינטרסים של מילצ'ן – הוויזה ועסקי התקשורת – סביר שמנדלבלט היה גונז את תיק 1000".

המשמעות: מנדלבליט רצה לגנוז את תיק 1000 אבל הפרקליטות-משטרה המשיכה לחקור את התיק בלי אישורו (זה נחשף בדיונים במהלך המשפט).

בניגוד לתיאור של קרא המשטרה-פרקליטות לא הביאה לו איזשהו בדל של ראיה לניגוד עניינים – נהפוך הוא – יש הוכחות ברורות שנתניהו פעל נגד האינטרסים של מילצ'ן – והאחרון אומר זאת במפורש בעדותו (רפורמת החלפים לכלי רכב שפגעה במילצ'ן). קרא פשוט מאשש את כל ההערכות: מנדלבליט רצה לגנוז את תיק 1000, אך הפרקליטות-משטרה לא הניחו לתיק, בניגוד לדעתו, וניצלו את העובדה שהיה סחיט ולחיץ.

2.

"בתיק 2000 הוא בתחילה התקשה לראות שחיתות גדולה. אחד מפרקליטי מחוז ירושלים שבתחילה טיפלו בתיק הזה, היה פרקליט קשוח בשם אורי קורב, התובע של אולמרט. קורב ראה אז בתיק 2000 תיק מושחת מיסודו והוא התפלץ מתגובתו של מנדלבליט ומרט את השערות שנשארו על ראשו מרפיסות שזיהה אצלו… לאחר שהטיפול בתיקי נתניהו עבר מפרקליטות ירושלים לפרקליטות ת"א מיסוי וכלכלה משהו לאט לאט השתנה בגישה של מנדלבליט. בשונה מיחסו לקורב וחבריו, מנדלבליט נתן אמון רב בפרקליטות המחוז אז, ליאת בן ארי. היא שנסכה בו אמון בתיקים, ובעיקר בתיק ששינה סופית את תפיסתו של מנדלבליט – תיק 4000".

המשמעות: שוב מנדלבליט רצה לגנוז את התיק ובניגוד למה שאומר קרא הוא חשב על כך עד הרגע האחרון. מי שלחצו עליו, כיוון שהיה סחיט ולחיץ, הם שי ניצן וליאת בן ארי.

3.

"מנדלבליט הבין שאם לא ישנה את גישתו ייהפך לתובע אימפוטנט בתחום השחיתות הציבורית".

מעבר לשפה הגסה של קרא, במשפט הזה מגולמת כל הרעה החולה: מנדלבליט אכן נסחט ע"י הפרקליטות וע"י התקשורת – שהציגו אותו כ"אימפוטנט" בלשונו של קרא – כיוון שהיה לו תיק פתוח.

4.

"מנדלבליט ידע היטב שאין בתיק 4000 שיחה מפלילה בין אלוביץ' לנתניהו, ושאין שום הוכחה ישירה ליסוד הנפשי של נתניהו במערכת היחסים בינו לבין אלוביץ'. אבל הוא גם הבין שהכשרה משפטית של מה שכן ידוע על מערכת היחסים הזאת, תהיה לעולם תעודת הכשר למערכת יחסים כאלה, ותעודת ההכשר הזאת תהיה רשומה לדיראון עולם על שמו. הוא השתכנע מכפופיו שעל התיק הזה צריך ללכת בכל הכוח כתיק שוחד…".

המשמעות: יפה שקרא מודה שאין שום ראיית זהב בתיק, למרות שקרא בעצמו שיקר לציבור שאמר שיש ראיית זהב כזו (הבלוק הצהוב של פילבר), אלא שהוא גם מודה שמנדלבליט "שוכנע ע"י כפופיו" להגיש כתב אישום בתיק 4000 למרות שאין ראיות על כך. מה זה "שוכנע"? מילה מכובסת לנסחט ע"י כפופיו.

השורה התחתונה של ברוך קרא

מנדלבליט חשב ששלושת התיקים לא מחזיקים מים אבל "שוכנע" להגיש כתבי אישום.
לא, ממש לא. אם יועץ משפטי לממשלה חושב שצריך לגנוז תיקים הוא לא צריך להיכנע לגחמות של כפופיו. הוא צריך ללכת עם האמת שלו ולא להיכנע לפרקליטים מושחתים ו"עיתונאים" כמו ברוך קרא, שנמצאים ביחסי תן וקח עם הפרקליטות וגם איתו.

זה לא מפליא שברוך קרא כותב בסוף המאמר המלוקק ש"צריך להודות" למנדלבליט. הוא רק לא ציין בסוף המאמר כמה תדרוכים הוא קיבל ממנדלבליט וכמה הדלפות פליליות הוא קיבל ממנו או ממקורביו.
זה היה מסביר את הסיקור האוהד שהוא העניק, מעניק ויעניק לו לאחר שנכנע לכפופיו וגם לתקשורת שתפרה את התיקים.

***

***

סופ"ש בטוויטר ובפייסבוק של אלי
11:08 -> 13:00 -> 13:36 -> 13:56 -> 15:00 -> 15:06 -> 16:16 -> 20:32 -> 21:15 -> 21:24 * 12:44 -> 19:43 -> 19:59

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

דברים מדהימים צפים בתיק "הצוללות"

העדות המטלטלת של מיקי גנור: מוטי לוי, ראש להב הפורש, צלצל אלי בצרחות נוראיות ואמר לי "אם לא תחתום על הסכם עד המדינה נזיין את הבת שלך" (הבת שנחקרה באזהרה ואיימו לשלול לה את רישיון עריכת הדין). מוטי לוי לא תיעד השיחה

הקליקו לתוכן »